Προς το περιεχόμενο

Δεύτερη γραμμή internet σταθερής τηλεφωνίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Μετά από έντεκα χρόνια χρήσης adsl από τον ΟΤΕ - COSMOTE δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης στην περιοχή μου ακόμα. Έκανα προσπάθεια με το Speed booster αλλά δεν είδα τα αποτελέσματα που περίμενα. Η μόνη λύση που σκέφτομαι είναι να βάλω δεύτερη γραμμή και να ξεχωρίσω τις φορητές συσκευές και τηλεοράσεις που παίζουν π.χ Netflix, YouTube κ.τ.λ και να αφήσω στο pc και το PlayStation την μια γραμμή ώστε να μην ανεβάζει ping στα multiplayer παιχνίδια. 

Υπάρχει κάποιος που να το έχει κάνει αυτό και να μου πει αν έχει πάρει από την εταιρεία σταθερής γραμμής π.χ Cosmote κάποια έκπτωση στην δεύτερη γραμμή η να ψάξω στην αγορά εκτός Cosmote και ότι ποιο φτηνό βρω να το βάλω αφού ούτως η άλλως οι γραμμές είναι χάλια και να διακόψω και την Cosmote μπας και πάρω κάτι καλύτερο από άλλη εταιρεία? 

Εντ μεταξύ έχω μιλήσει με τη Cosmote για αυτό το λόγο παλιότερα και κανείς δεν ήξερε να μου απαντήσει για τις δύο συνδέσεις 100% και από τον ένα υπάλληλο με πήγαιναν στον άλλο και μου έλεγε ο καθένας το ίδιο πράγμα ότι γίνεται εκ νέου από την αρχή η σύνδεση και στο τέλος κόπηκε η γραμμή και έκλεισε το τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΣΑΙ ΣΕ  ADSL μαλλον? Πόσο συγχρονίζεις? Μπορείς  για μεγαλύτερη ταχύτητα όντως  να ''ενώσεις '' δύο γραμμές με  εναν  load balancer  και έτσι να χρησιμοποιείς το μέγιστο και από τις δύο συνδέσεις. Δευέρη γραμμή μπορείς να έχεις στον ίδιο χώρο.... πρέπει να δεις όμως αν από το κουτι της πολυκατοικίας/σπιτιου ανεβαίνουν στο χώρο σου..τουλάχιστον 2 ζευγαρια καλώδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, heros είπε

ΕΙΣΑΙ ΣΕ  ADSL μαλλον? Πόσο συγχρονίζεις? Μπορείς  για μεγαλύτερη ταχύτητα όντως  να ''ενώσεις '' δύο γραμμές με  εναν  load balancer  και έτσι να χρησιμοποιείς το μέγιστο και από τις δύο συνδέσεις. Δευέρη γραμμή μπορείς να έχεις στον ίδιο χώρο.... πρέπει να δεις όμως αν από το κουτι της πολυκατοικίας/σπιτιου ανεβαίνουν στο χώρο σου..τουλάχιστον 2 ζευγαρια καλώδια..

Το σπίτι είναι μονοκατοικία και έχω περάσει δύο καλώδια utp ξεχωριστά. Load balancer δεν θα βάλω γιατί τίς γραμμές ούτως ή άλλως τις θέλω ξεχωριστά απλά το πρόβλημα μου είναι το κόστος με την Cosmote αν θα βάλω δεύτερη γραμμή γιατί ήδη πληρώνω γύρω στα 100 ευρώ το δίμηνο μαζί με το Cosmote tv. Μήπως ξέρεις αν κάνουν προσφορά σε δεύτερη γραμμή μόνο για internet? Όσες φορές έχω ρωτήσει στο 13888 άλλοι μου λένε ότι πάει ξεχωριστά και έχει την ίδια τιμή και άλλοι δεν γνωρίζουν κάν τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη γιατί τα παιδιά που απαντούν στις κλήσεις του 13888 δεν είναι ενημερωμένοι.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Και γιατί δεν πας σε Vodafone ή Wind. Σήμερα που ήμουν στην Vodafone είδα διαφήμιση για νέα σύνδεση Double Play Vodafone στα 17,90€. Πιο φθηνά δεν νομίζω να βρεις και από ταχύτητες λογικά θα έχεις ότι και στον ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, afm είπε

      Και γιατί δεν πας σε Vodafone ή Wind. Σήμερα που ήμουν στην Vodafone είδα διαφήμιση για νέα σύνδεση Double Play Vodafone στα 17,90€. Πιο φθηνά δεν νομίζω να βρεις και από ταχύτητες λογικά θα έχεις ότι και στον ΟΤΕ.

Μέχρι εκεί καλά είναι στα 18 ευρώ. Πιστεύω να μου κάνουν και στην Cosmote τέτοια τιμή με δύο συνδέσεις

 

6 ώρες πριν, afm είπε

      Και γιατί δεν πας σε Vodafone ή Wind. Σήμερα που ήμουν στην Vodafone είδα διαφήμιση για νέα σύνδεση Double Play Vodafone στα 17,90€. Πιο φθηνά δεν νομίζω να βρεις και από ταχύτητες λογικά θα έχεις ότι και στον ΟΤΕ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...