Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, icsd08063 είπε

Αρχικά σε ευχαριστώ για τον χρόνο και την απάντηση σου.
Αναφέρεσαι στο online ΜΒΑ του Heriot-Watt University?

Το είχε πάρει και εμένα το μάτι μου σε μία έρευνα που έχω ξεκινήσεις εδώ και λίγες ημέρες.
Καθώς ανέφερες και το ICON college, θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα.

  1. Είναι απαραίτητο να απευθυνθώ σε αυτού του είδους τις συμβουλευτικές υπηρεσίες?
  2. Κερδίζεις κάτι παραπάνω μέσω αυτών? Από όσο καταλαβαίνω, αυτοί αναλαμβάνουν τα πάντα για εσένα (χαρτιά, αιτήσεις κτλ) σωστά? Μεγαλώνει ωστόσο το ποσοστό να γίνεις αποδεκτός αν απευθυνθείς σε μία τέτοια υπηρεσία ή απλά ξενοιάζεις από το γραφειοκρατικό κομμάτι?

Για να σε καλύψω στην απαντησή σου, όσοι γνωστοί μου το κάνουν απευθύνθηκαν εκεί και καλύφθηκαν.

1 ώρα πριν, gasgounis είπε

καλησπερα και απο εμενα.

@icsd08063  θες να το κανεις για τις γνωσεις ή καθαρα για το βιογραφικο να γινει πιο ελκυστικο στον recruiter?

Οταν πλεον παρα πολλοι εχουν μεταπτυχικο, ενα μεταπτυχιακο (και δεν εξεταζω εαν θα ειναι Msc, Ma η ΜΒΑ) απο ενα αμφιβολου αναγνωρισιμοτητας πανεπιστημιο δεν θα κανει καμια διαφορα. Αδικα και τα χρηματα και ο χρονος που χαλασες.

Οτι και να κανεις, θα πρεπει να αξιζει πραγματικα αλλα και δυστυχως να ξερει ο HR το πανεπιστημιο. Πολλοι νομιζουν οτι επειδη το πανεπιστημιο εχει το ονομα μιας γνωστης πολης ή και ομαδας, ειναι και καλο. Μεγαλο λαθος...!

Κοιταξε τα FT rankings και σε παρομοια rankings για online MBAs και γενικες καταταξεις για να δεις τι ειναι ψηλα στη λιστα και μεσα στο μπατζετ σου. Τα τοπ ειναι απλησιαστα αλλα οσο πεφτει η βαθμολογια πεφτει και το κοστος. Αλλα δυστυχως και η αναγνωρισμοτητα και ανταποδοτικοτητα τους. Και καπου θα καταληψεις, Φυσικα και θα πρεπει να δεις και το προγραμμα για να δεις αν σε καλυπτουν τα μαθηματα που προσφερουν,

Για το course που προτεινει ο φιλος παραπανω, εγω διαφωνω λιγο. Δεν εχει σχεση με το Edinburgh University.

Εφοσον, εχεις μεγαλυτερο μπατζετ, πηγαινε για κατι καλυτερο.

Ελπιζω να βοηθησα.

Ωραία και εγώ σου το οριοθετώ κάποιους προβληματισμούς. ΔΕΝ έχω τόσα χρήματα να κάνω εγώ αυτό το ΜΒΑ. Δεν πρέπει να ψάξω για εναλλακτικές μεθόδους. Πχ να προσεγγίσω με τα οικονομικά μου δεδομένα ένα πιο φθηνό ΜΒΑ, από το να μείνω με το προπτυχιακό μου? Θα αναγκαστώ αν δεν βρω κάτι σε online MBA στα οικονομικά δεδομένα που μου επιτρέπει η τσέπη μου να ψαχτώ για ένα ΜΒΑ όπως λες αμφιβόλου αξίας, το οποίο αγαπητέ διαφωνώ και επιτρεψε μου. Όπου και να το κάνεις ίδιο είναι. Η δημιουργικότητα ενός μάνατζερ κρύβεται στο μυαλό του. Επίσης , πάμε σε κάτι άλλο που το ακούω στην Ελλάδα και με πιάνουν τα γέλια. Χέστηκε ο κάθε επιχειρηματίας και συγνώμη για την εκφραση, και ζητώ συγνώμη και από τους διαχειριστές γιατί δεν μιλάω έτσι καθώς η διαγωγή μου δεν μου επιτρέπει να χρησιμοποιώ τέτοιες λέξεις , αλλά πρέπει να την πω, δεν ενδιαφέρει το κάθε επιχειρηματία από ποιο ΙΔΡΥΜΑ, ΠΟΛΗ, ΧΩΡΑ έχεις το πτυχίο. Εξού, και πολλοί Έλληνες και ειδικά συμφοιτητές μου τελείωσαν Ιδρυματα που ηταν άγνωστα στο Εξωτερικό και δουλεύουν μια χαρά σε κορυφαίες εταιρείες.

 

Που θέλω να καταλήξω. Στο μυαλό μας είναι ΟΛΑ. Σκοπός και στόχος είναι ότι το πτυχίο είναι το "όπλο" για να μπεις στην αγορά εργασίας. ΜΕΤΑ ότι κάνεις είνια θέμα δικό σου. Είναι όπως ο ποδοσφαίριστής που μπορεί να αναδειχθεί. Μπορεί να είνια ταλέντο από τη φύση του, αλλά αν δεν δουλέψει σκληρά ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ από το Κλιβερλαντ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Για να σε καλύψω στην απαντησή σου, όσοι γνωστοί μου το κάνουν απευθύνθηκαν εκεί και καλύφθηκαν.

Ωραία και εγώ σου το οριοθετώ κάποιους προβληματισμούς. ΔΕΝ έχω τόσα χρήματα να κάνω εγώ αυτό το ΜΒΑ. Δεν πρέπει να ψάξω για εναλλακτικές μεθόδους. Πχ να προσεγγίσω με τα οικονομικά μου δεδομένα ένα πιο φθηνό ΜΒΑ, από το να μείνω με το προπτυχιακό μου? Θα αναγκαστώ αν δεν βρω κάτι σε online MBA στα οικονομικά δεδομένα που μου επιτρέπει η τσέπη μου να ψαχτώ για ένα ΜΒΑ όπως λες αμφιβόλου αξίας, το οποίο αγαπητέ διαφωνώ και επιτρεψε μου. Όπου και να το κάνεις ίδιο είναι. Η δημιουργικότητα ενός μάνατζερ κρύβεται στο μυαλό του. Επίσης , πάμε σε κάτι άλλο που το ακούω στην Ελλάδα και με πιάνουν τα γέλια. Χέστηκε ο κάθε επιχειρηματίας και συγνώμη για την εκφραση, και ζητώ συγνώμη και από τους διαχειριστές γιατί δεν μιλάω έτσι καθώς η διαγωγή μου δεν μου επιτρέπει να χρησιμοποιώ τέτοιες λέξεις , αλλά πρέπει να την πω, δεν ενδιαφέρει το κάθε επιχειρηματία από ποιο ΙΔΡΥΜΑ, ΠΟΛΗ, ΧΩΡΑ έχεις το πτυχίο. Εξού, και πολλοί Έλληνες και ειδικά συμφοιτητές μου τελείωσαν Ιδρυματα που ηταν άγνωστα στο Εξωτερικό και δουλεύουν μια χαρά σε κορυφαίες εταιρείες.

Που θέλω να καταλήξω. Στο μυαλό μας είναι ΟΛΑ. Σκοπός και στόχος είναι ότι το πτυχίο είναι το "όπλο" για να μπεις στην αγορά εργασίας. ΜΕΤΑ ότι κάνεις είνια θέμα δικό σου. Είναι όπως ο ποδοσφαίριστής που μπορεί να αναδειχθεί. Μπορεί να είνια ταλέντο από τη φύση του, αλλά αν δεν δουλέψει σκληρά ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ από το Κλιβερλαντ

Αν ειναι ολα τα ιδια,γιατι υπαρχουν οι διαφορποιησεις στη τιμη? Γιατι υπαρχουν οι αξιολογησεις που το ενα ειναι πρωτο και το αλλο εικοστοτριτο και το παραλλο χιλιοστο?

Επισης λες και εσυ  οτι το κανουν πολλοι και εχει χασει την αξια του το ΜΒΑ. Αρα, πρεπει να κανεις εσυ κατι που θα σου προσθεσει αξια , και οχι κατι για να πεις απλα οτι το εκανες και εσυ και να γεμισεις αλλες 2 σειρες στο βιογραφικο σου. Θα ειναι αδικα ο κοπος και τα χρηματα, ειδικα αν θα πρεπει να στερηθεις...!

Οπωσηποτε, η ποιοτητα της δουλειας σου ειναι που θα σε αναδειξει αλλα το μεταπτυχιακο και ειδικα το ΜΒΑ θα το κανεις για να σου ανοιξει το μυαλο. Το 95% του αντικειμενου σου θα το μαθεις on the job που λενε και στο χωριο μου και οχι στα θρανια, εκτος και αν εισαι γιατρος. Και αν εχεις τελειωσει ΤΕΙ λογιστικης, σιγουρα θα σε βοηθησει αλλα τα περισσοτερα θα τα μαθεις στη πραξη.

Σημασια εχει οτι κανεις να σου δωσει συγκριτικο πλεονεκτημα. Ισως θα μπορουσες να κοιταξεις για κατι σαν ACCA, CIMΑ... Και εσυ ρωταγες στο πρωτο ποστ σου αν ειναι δυνατο χαρτι και αν θα βοηθησει στην αγορα εργασιας. Για μενα, ενα μεταπτυχιακο απο αγνωστο πανεπιστημιο δεν θα βοηθησει καθολου στην αγορα εργασιας.  Θα ειναι σαν να μην υπαρχει...

Και επειδη εχουμε και μια διαφορα ηλικιας πανω απο 15 χρονια, νομιζω οτι εχω μεγαλυτερη εμπειρια στην αγορα εργασιας αλλα στην δουλεια αυτη καθ αυτη

Τελικα, εσυ τι εκανες με τις σπουδες σου?

 

ΥΓ πρωτο πτυχιο εχω οικονομικα και μετα ΜΒΑ αρα δεν ειμαι εκτος κλιματος.

 

Φιλικα ολα τα παραπανω και χωρις ορεξη για κοντρα αλλα νομιζω οτι εχεις αδικο.

Γιατι στη τελικη, το λες και εσυ

Επεξ/σία από gasgounis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ενα . Λοιπόν. Ειναι λογικό μια τιμή ενος μεταπτυχιακού να αντικατοπτρίζετε στα οικονομικά δεδομένα μιας χώρας, και ενός brand name Πανεπιστήμιου. Επίσης για σκέψου αν δεν το σηκώνει  η τσέπη του καθενός τι να κάτσει να κάνει. Να είναι με σταυρωμένα τα χέρια?

Μα εμένα σαν Λογιστής σε τι θα με βοηθούσε ένα γενικό ΜΒΑ? Τα ΜΒΑ είναι για παιδιά που ήδη δουλεύουν και έχουν αρκετά χρόνια προυπηρεσίας, και τα οποία εργάζονται για να ανέβουν θέσεις. Πχ Γιατρός, ηλεκτρολόγος μηχανικός και κλπ. Εμένα ίσως να με βοηθούσε ένα ΜΒΑ στη λογιστική

Θα συμφωνήσω με αυτό που είπες. Το πιο δυνατό μεταπτυχιακό είναι η προυπηρεσία. Κακά τα ψέματα. Αν δεν έχεις προυηπηρεσία να δει ο άλλος οτι εχεις εμπειρία και γνωρίζεις το αντικείμενο, να δει οτι ασχολεισαι βρε αδερφέ δεν κανεις τίποτα.

Αυτό το ποστ που είδες παραπάνω είναι παλιό. Ήταν πριν κάτι μήνες. Δεν είχα κάνει την ερευνά μου τότε. Μετά την έκανα, κάνοντας ταξίδι σε Αγγλια και Δανία. Επιπλέον συνέχιζα να δουλεύω στο λογιστικό που εργάζομαι μέχρι σήμερα και έχω κοντά 2,5 χρόνια προυπηρεσία. Το ΜΒΑ θα με βοηθούσε μόνο να αλλάξω τομέα από αυτό που σπούδασα και να επεκταθώ σε άλλα σημεία.

Δεν ενδιαφέρομαι να επεκταθώ σε ACCA και αυτά που προανέφερες. Με νοιάζει να δουλέψω σε λογιστήρια ναυτιλιακών, τουριστικών και να αποκτήσω και εμπειρια και απο αλλα πράγματα. Αυτό με νοιάζει. Safe job. Αν θα έκανα ένα ΜΒΑ,το πιο πιθανό είναι να το έκανα ΜΒΑ στη Λογιστική

 

2 ώρες πριν, gasgounis είπε

Αν ειναι ολα τα ιδια,γιατι υπαρχουν οι διαφορποιησεις στη τιμη? Γιατι υπαρχουν οι αξιολογησεις που το ενα ειναι πρωτο και το αλλο εικοστοτριτο και το παραλλο χιλιοστο?

Επισης λες και εσυ  οτι το κανουν πολλοι και εχει χασει την αξια του το ΜΒΑ. Αρα, πρεπει να κανεις εσυ κατι που θα σου προσθεσει αξια , και οχι κατι για να πεις απλα οτι το εκανες και εσυ και να γεμισεις αλλες 2 σειρες στο βιογραφικο σου. Θα ειναι αδικα ο κοπος και τα χρηματα, ειδικα αν θα πρεπει να στερηθεις...!

Οπωσηποτε, η ποιοτητα της δουλειας σου ειναι που θα σε αναδειξει αλλα το μεταπτυχιακο και ειδικα το ΜΒΑ θα το κανεις για να σου ανοιξει το μυαλο. Το 95% του αντικειμενου σου θα το μαθεις on the job που λενε και στο χωριο μου και οχι στα θρανια, εκτος και αν εισαι γιατρος. Και αν εχεις τελειωσει ΤΕΙ λογιστικης, σιγουρα θα σε βοηθησει αλλα τα περισσοτερα θα τα μαθεις στη πραξη.

Σημασια εχει οτι κανεις να σου δωσει συγκριτικο πλεονεκτημα. Ισως θα μπορουσες να κοιταξεις για κατι σαν ACCA, CIMΑ... Και εσυ ρωταγες στο πρωτο ποστ σου αν ειναι δυνατο χαρτι και αν θα βοηθησει στην αγορα εργασιας. Για μενα, ενα μεταπτυχιακο απο αγνωστο πανεπιστημιο δεν θα βοηθησει καθολου στην αγορα εργασιας.  Θα ειναι σαν να μην υπαρχει...

Και επειδη εχουμε και μια διαφορα ηλικιας πανω απο 15 χρονια, νομιζω οτι εχω μεγαλυτερη εμπειρια στην αγορα εργασιας αλλα στην δουλεια αυτη καθ αυτη

Τελικα, εσυ τι εκανες με τις σπουδες σου?

ΥΓ πρωτο πτυχιο εχω οικονομικα και μετα ΜΒΑ αρα δεν ειμαι εκτος κλιματος.

Φιλικα ολα τα παραπανω και χωρις ορεξη για κοντρα αλλα νομιζω οτι εχεις αδικο.

Γιατι στη τελικη, το λες και εσυ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...