Προς το περιεχόμενο

Να εξαγοράσει μία «μεγάλη» εταιρεία κυβερνοασφάλειας θέλει τώρα το Facebook


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Facebook, instagram, υπηρεσίες cloud κτλ. σε μία πρόταση: ο υπολογιστής κάποιου άλλου!

 

Από τη στιγμή λοιπόν που βάζετε ηθελημένα τα δεδομένα σας στον υπολογιστή κάποιου άλλου και πλέον δεν είστε εσείς υπεύθυνοι για την ασφάλεια τους, μπορεί να πέσουν σε τρίτα χέρια. Αυτό το γνωρίζετε (ή θα έπρεπε να το φανταστείτε) πριν καν ανοίξετε το λογαριασμό. Δεν θέλει πολύ φαντασία. Κοινή λογική.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, arislp said:

μα το θεμα δεν ειναι μονο οι παραβιασεις....ειναι οτι το ιδιο το fb διαμοιραζει τα δεδομενα μας με 3ους...οποτε ποια σφαλεια και παπαριες..

Θα τα διαμοιράζει... με ασφάλεια! 😄

Spoiler

494045348_imageproxycopy.jpg.f9cf17ad05039edeec11de9564afc5c5.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..."Από ότι φαίνεται, στο προσεχές μέλλον θα αποτελέσει προτεραιότητα για το Facebook η ασφάλεια και η προστασία των προσωπικών δεδομένων των χρηστών του"

Δηλαδή μέχρι χθες; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Να εξαγοράσει μία «μεγάλη» εταιρεία κυβερνοασφάλειας θέλει τώρα το Facebook

🎶 ..τώρα είν' αργά αγάπη μου γλυκιά. 🎶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, vagdesign said:

Όσοι ακόμα χρησιμοποιούν FB για ενημέρωση, αλληλεπίδραση και αποθήκευση αναμνήσεων, είναι άξιοι της μοίρας τους.

Σωσε μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kleo1 είπε

Ποιο fb φίλε μου;

όταν οι ίδιοι δε σέβεστε τον εαυτό σας και μοιράζεστε κάθε στοιχείο της ζωή σας με το fb (που είμαι, τι κάνω, τι τρώω.....) περιμένετε να σας σεβαστούν οι άλλοι.

Πάρτε το χαμπάρι. Είστε το εμπόρευμα.

 

οτι ειμαστε το εμπορευμα αυτο δυστηχως ισχυει και το χω αποδεχτει(κακως)....αν δεν ειχα κινητο ειτε υπολογιστη θα σουλεγα ναι θα το αποφευγα το fb αλλα επειδη οσο αφορα την ασφαλεια αυτη δεν παρχει πια για μενα δεν αλλαζει κατι...και fb να μην εχεις ο υπολογιστης με τα windows 10 αρκει..το κινητο σου με ios η android αρκει...τουλαχιστον ειμαι συνηδητοποιημενος και δεν εχω ψευδαισθησεις περι ασφαλειας και τετοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagdesign είπε

Μπορεί και να εξαγοράσει ολόκληρο το internet ώστε όλοι να είναι υπό τον έλεγχό του.

Όσοι ακόμα χρησιμοποιούν FB για ενημέρωση, αλληλεπίδραση και αποθήκευση αναμνήσεων, είναι άξιοι της μοίρας τους.

Σοβαρά τώρα γράφεις αυτό το πράμα σε φόρουμ τεχνολογίας? Το facebook είναι από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα του ίντερνετ. Άν το χρησιμοποιείς εσύ λάθος, το φταίξιμο είναι δικό σου. Νομίζω οτι γίναμε λίγο αχάριστοι με όλα αυτά που μας έχουν προσφέρει και δεν μπορούμε να εκτιμήσουμε τίποτα.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimse είπε

Σοβαρά τώρα γράφεις αυτό το πράμα σε φόρουμ τεχνολογίας? Το facebook είναι από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα του ίντερνετ. Άν το χρησιμοποιείς εσύ λάθος, το φταίξιμο είναι δικό σου. Νομίζω οτι γίναμε λίγο αχάριστοι με όλα αυτά που μας έχουν προσφέρει και δεν μπορούμε να εκτιμήσουμε τίποτα.

Χρησιμοποιώ καλώς ή κακώς το internet από το 1994. Τότε που για να συνδεθείς καλούσες ένα σταθερό τηλέφωνο από Modem 9600bps της US Robotics.

Το Facebook ΔΕΝ είναι ένα από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα του internet. Για σενα ίσως να είναι. Εγώ έπαψα να το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, το χρησιμοποιούσα μόνο ως εργαλείο συγκέντρωσης παλιών φίλων από το στρατό και παλιούς φίλους.

Να ξέρεις ότι όταν σου προσφέρεται κάτι δωρεάν, τότε εσύ είσαι το προϊόν, όχι αυτό. 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagdesign είπε

Χρησιμοποιώ καλώς ή κακώς το internet από το 1994. Τότε που για να συνδεθείς καλούσες ένα σταθερό τηλέφωνο από Modem 9600bps της US Robotics.

Το Facebook ΔΕΝ είναι ένα από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα του internet. Για σενα ίσως να είναι. Εγώ έπαψα να το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, το χρησιμοποιούσα μόνο ως εργαλείο συγκέντρωσης παλιών φίλων από το στρατό και παλιούς φίλους.

Να ξέρεις ότι όταν σου προσφέρεται κάτι δωρεάν, τότε εσύ είσαι το προϊόν, όχι αυτό. 😉

Αν και είμαστε στην ίδια περίπου ηλικία δεν μετράμε ποιος την έχει μεγαλύτερη ποιος είναι ποιο παλιός στο ιντερνετ αλλα ποιός το καταλαβαίνει καλύτερα. Δεν μπορει να το χρησιμοποιείς τόσα χρόνια και να είσαι τεχνοφοβικός Το facebook ναι είναι τεράστιο επίτευγμα, έχει μαζέψει σε μία σελίδα ότι χρειάζεται το 90% των χρηστών.. Ενημέρωση, chat, αγορές πωλήσεις και ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων. Ακόμα και σαν site για να βρείς γυναίκα.. όσο και να μήν θέλουμε να το παραδεχτούμε αυτό είναι.  Μαζί σου στα περισσότερα που λές, απλά θέλει τρόπο και να μήν παρασύρεσαι. Όσο για το οτι είμαστε προιόντα αυτό δεν τίθεται θέμα και όχι μόνο εκεί.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jimse είπε

Αν και είμαστε στην ίδια περίπου ηλικία δεν μετράμε ποιος την έχει μεγαλύτερη ποιος είναι ποιο παλιός στο ιντερνετ αλλα ποιός το καταλαβαίνει καλύτερα. Δεν μπορει να το χρησιμοποιείς τόσα χρόνια και να είσαι τεχνοφοβικός Το facebook ναι είναι τεράστιο επίτευγμα, έχει μαζέψει σε μία σελίδα ότι χρειάζεται το 90% των χρηστών.. Ενημέρωση, chat, αγορές πωλήσεις και ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων. Ακόμα και σαν site για να βρείς γυναίκα.. όσο και να μήν θέλουμε να το παραδεχτούμε αυτό είναι.  Μαζί σου στα περισσότερα που λές, απλά θέλει τρόπο και να μήν παρασύρεσαι. Όσο για το οτι είμαστε προιόντα αυτό δεν τίθεται θέμα και όχι μόνο εκεί.

Άλλο τεχνοφοβικός, άλλο μετρημένος. Το αντίθετο θα έλεγες αν με γνώριζες.
Όποιος δηλαδή έχει κλείσει το Facebook για 1002 λόγους και προτιμάει την έξω ζωή σε σύγκριση με αυτό, είναι τεχνοφοβικός;

Όποιος έχει καταλάβει ότι η "μάζα" του κόσμου εκεί μέσα παραπληροφορείται και χάνει χρόνο scrollάροντας ατελείωτες ώρες βλέποντας τις ζωές των άλλων αντί να κάνει κάτι για τη δική του, είναι τεχνοφοβικός;

Ενημέρωση, chat, αγορές, πωλήσεις κτλ που αναφέρεις στο Facebook, είναι τόσο έγκυρα όσο είναι η ενημέρωση από τα τηλεοπτικά κανάλια σε καιρό πολέμου.

Τώρα αν πιστεύεις ότι για να βρεις γυναίκα, αρκεί το Facebook, ΟΚ. Δεν θα πω κάτι παραπάνω. Γούστα είναι αυτά, όπως και σε όλα τα Social media.

Στα 42 μου που ίσως όπως λες έχουμε ίδια ηλικία, προτιμώ τα αληθινά, απλά και πολλές φορές παραδοσιακά μέσα και τρόπο ζωής. Το Facebook είναι ένα τεράστιο MySpace-ICQ-MSN Messenger-Skype-IRC. Όπως όλα αυτά, θα εξαφανιστεί για κάτι άλλο νέο που θα φέρει η μόδα. Όλα γυρνάνε σαν τροχός, μόδα, trends, τεχνολογία, τέχνη, γούστα, όλα... η διαφορά είναι ο χρόνος. Άλλος τον χάνει μένοντας σε αυτά, άλλος κερδίζει σχεδιάζοντας το επόμενο big thing 😉

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vagdesign είπε

Άλλο τεχνοφοβικός, άλλο μετρημένος. Το αντίθετο θα έλεγες αν με γνώριζες.
Όποιος δηλαδή έχει κλείσει το Facebook για 1002 λόγους και προτιμάει την έξω ζωή σε σύγκριση με αυτό, είναι τεχνοφοβικός;

Όποιος έχει καταλάβει ότι η "μάζα" του κόσμου εκεί μέσα παραπληροφορείται και χάνει χρόνο scrollάροντας ατελείωτες ώρες βλέποντας τις ζωές των άλλων αντί να κάνει κάτι για τη δική του, είναι τεχνοφοβικός;

Ενημέρωση, chat, αγορές, πωλήσεις κτλ που αναφέρεις στο Facebook, είναι τόσο έγκυρα όσο είναι η ενημέρωση από τα τηλεοπτικά κανάλια σε καιρό πολέμου.

Τώρα αν πιστεύεις ότι για να βρεις γυναίκα, αρκεί το Facebook, ΟΚ. Δεν θα πω κάτι παραπάνω. Γούστα είναι αυτά, όπως και σε όλα τα Social media.

Στα 42 μου που ίσως όπως λες έχουμε ίδια ηλικία, προτιμώ τα αληθινά, απλά και πολλές φορές παραδοσιακά μέσα και τρόπο ζωής. Το Facebook είναι ένα τεράστιο MySpace-ICQ-MSN Messenger-Skype-IRC. Όπως όλα αυτά, θα εξαφανιστεί για κάτι άλλο νέο που θα φέρει η μόδα. Όλα γυρνάνε σαν τροχός, μόδα, trends, τεχνολογία, τέχνη, γούστα, όλα... η διαφορά είναι ο χρόνος. Άλλος τον χάνει μένοντας σε αυτά, άλλος κερδίζει σχεδιάζοντας το επόμενο big thing 😉

MySpace-ICQ-MSN Messenger-Skype-IRC

εκεί που τα έδινες σε 6 εταιρίες τα στοιχεία σου τώρα τα δίνεις σε έναν και μη μου πεις ότι δεν τα έδινες γιατί ΔΕΝ θα το πιστέψω..

καταντάτε γραφικοί πιά δεν το καταλαβαίνετε ?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimtsef είπε

MySpace-ICQ-MSN Messenger-Skype-IRC

εκεί που τα έδινες σε 6 εταιρίες τα στοιχεία σου τώρα τα δίνεις σε έναν και μη μου πεις ότι δεν τα έδινες γιατί ΔΕΝ θα το πιστέψω..

καταντάτε γραφικοί πιά δεν το καταλαβαίνετε ?

Αν και δεν απευθύνεσαι σε εμένα θα σου απαντήσω, μιας και είτε δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις μερικές βασικές έννοιες είτε τρολάρεις.

Ακόμα και να έδινε κάποιος τα ίδια ακριβώς στοιχεία που δίνει στο Facebook σε έξι (6) -όπως συ είπας- διαφορετικές και σε μορφή και σε καθεστώς ιδιοκτησίας εταιρείες παροχής κοινωνικών υπηρεσιών (βλέπε social media) δεν είναι καθόλου το ίδιο μιας και απουσιάζει ο απόλυτος συγκεντρωτισμός που χαρακτηρίζει το Facebook.

Σε απλά Ελληνικά άλλο να έχει η Τράπεζα το όνομα σου, η ΔΕΗ την διεύθυνσή σου, η ΕΥΔΑΠ το τηλέφωνό σου, και η Μαρίκα στο παντοπωλείο της γειτονιάς σου μια φωτογραφία της μουτσούνας σου κορνιζαρισμένη πάνω από την ταμειακή, και εντελώς άλλο να έχω εγω όλα αυτά τα στοιχεία καθαρά και τακτοποιημένα σε ένα ντοσιεδάκι (που το χρησιμοποιώ για οτι σκοπό θέλω). Καταλαβαίνεις την διαφορά ή το παίζουμε τρελίτσες;

Και πρακτικά ποτέ δεν είχανε όλα αυτά τα 6 services που αναφέρθηκαν συνολικά τόσα στοιχεία από έναν user όσα έχει το Facebook. Ούτε για πλάκα. Ούτε register με ονοματεπώνυμο/κινητά θέλανε, ούτε gps με συνεχές location tracking είχανε, και άπειρα plugins για ασφαλείς (ssl κτλ) direct p2p συνδέσεις ωστέ να μην υπάρχει ενδιάμεσος server. Βασικά το μοναδικό στοιχείο που έδινες ήταν η IP σου και ένα email στα περισσότερα. Και το συγκρίνεις αυτό με όλα τα data που αρμέγει το Facebook καθημερινά από όλα τα connected services; Απλά ήμαρτον.

Να μην λέμε οτι θέλουμε δηλαδή γιατί υπάρχουν και άνθρωποι εδώ μέσα που δεν τα πρόλαβαν όλα αυτά και θεωρούνε δεδομένο οτι όλα είναι τρύπια ξέφραγα αμπέλια και για να επικοινωνήσεις online πρέπει ντε και καλά να δώσεις εκκαθαριστικό εφορίας.

Επεξ/σία από helicoid
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...