Προς το περιεχόμενο

H Google θα χρεώνει πλέον τα app της στην Ευρώπη


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Με ποιό αιτιολογικό να πληρώσω; Επειδή μου προσφέρει το λειτουργικό;

Το core λειτουργικό είναι τζάμπα. Αν θες πάρε το εσύ μόνος σου και βάρα το στον τοίχο. Σου προσφέρουν 100 πράγματα δωρεάν που κάνουν το Android αυτό που ο πολύς κόσμος ξέρει, αλλά σου λένε θα τα πάρεις όλα, δεν έχει "δε θέλω Google Play Movies", και θα συμφωνήσεις και στα terms τους (να σε παρακολουθούν σε κάθε app τους δηλαδή, να πουλάνε τα data σου σε τρίτους και να παράγουν χρήμα)

 

2 λεπτά πριν, JDredd είπε

Τι λέτε τώρα μπορεί να κάνει κουμάντο στο λειτουργικό του κάθε κατασκευαστή??τι προγράμματα θα βάλει?

Αδυνατείς να καταλάβεις πως αυτή τη στιγμή αυτή την δουλειά την κάνει η Google?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Αδυνατείς να καταλάβεις πως αυτή τη στιγμή αυτή την δουλειά την κάνει η Google?

Ναι αφού έφαγε το πρόστιμο.δεν το εβγαλε από το μυαλό της η google.απλα θα το πληρώσουμε για να μην ξαναφάει μεγαλύτερο πρόστιμο.οποτε θα πληρώσει τη νυφη ο καταναλωτής για να μην ζοριστουν οι  ευρωπαϊκές εταιρείες που λεει και ο φίλος πιο πάνω.

Επεξ/σία από JDredd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, link_z είπε

Δηλάδη η ΕΕ θα εισπράξει 5 δις € μέσω της google από τους ευρωπαίους καταναλωτές που θα πληρώνουν 40€ παραπάνω την αγορά ενός κινητού τηλεφώνου. Μπράβο τζιμάνια.

Όσοι λίγοι έχουν μείνει να ψωνίζουν από την εγχώρια αγορά, θα αρχίσουν να ψάχνουν στα κινεζομάγαζα.

Η ΕΕ θα εισπραξει 5 δις. Τελος.

Η καθε χωρα θα εισπραξει επιπλεον φορο απο καθε συσκευη που αναλογει στα 40$ + φορο (αυτος ο φορος επιπλεον που θα εισπρατουν ωστε τα 40 να μενουν καθαρα στην Google)

Αρα, η ΕΕ παιρνει 5 δις απο Google, και η Google θα τα παρει πισω απο τους ευρωπαιους καταναλωτες. 

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lenovo2014 είπε

Μάλλον εσύ δεν το είπες σωστά 9 στους 10 έχουν καταλάβει τι γίνεται

Σε προκαλώ να βρεις το λάθος σε αυτά που έγραψα και να το αντιπαραβάλλεις με αυτό που όντως ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Με ποιό αιτιολογικό να πληρώσω; Επειδή μου προσφέρει το λειτουργικό;

Στους υπολογιστές γιατί προσφέρουν laptops χωρίς OS και ο καθένας βάζει ότι θέλει; Θεωρεί κανείς ότι η Google θα χάσει και θα στείλει κόσμο σε άλλα λειτουργικά;

Δύσκολο. Έγινε συνήθεια πλέον το android.

Χαράτσι πληρώνεις ? Θα πληρώσεις και εδώ 

Μόλις τώρα, SeaLion είπε

Σε προκαλώ να βρεις το λάθος σε αυτά που έγραψα και να το αντιπαραβάλλεις με αυτό που όντως ισχύει.

Λάθος δεν έκανες απλά δεν κατάλαβες ότι με λίγα λόγια όλοι θέλουν να πουν κάτι παρόμοιο με αυτό που έγραψες αλλά με διαφορετικό τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lenovo2014 είπε

Λάθος δεν έκανες απλά δεν κατάλαβες ότι με λίγα λόγια όλοι θέλουν να πουν κάτι παρόμοιο με αυτό που έγραψες αλλά με διαφορετικό τρόπο

Αυτό δεν φαίνεται καθόλου όταν π.χ εσύ γράφεις:

2 λεπτά πριν, lenovo2014 είπε

Χαράτσι πληρώνεις ? Θα πληρώσεις και εδώ

Οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν αγχωθεί πως όλα τα κινητά Android θα ακριβύνουν 40 ευρώ, τα βάζουν με την ΕΕ ενώ στην ουσία θα έχουν περισσότερες επιλογές κτλ κτλ... δε θα κάτσω να κάνω quote ένα-ένα τα άκυρα που έχουν γραφτεί γιατί θα νυχτώσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akiz90 είπε

Σωστός, και ρωτάω εγώ...δεν βρέθηκε ένας χριστιανός να φτιάξει μία εφαρμογή market να κοντράρει το play store? Ας χρεώνει 1-23- ευρώ ανα συσκευή...θα τα δώσει ο καταναλωτής...όσο για τις εταιρίες θα τους πει κοίτα...δώσε ένα μικρό ποσόν και ανέβασε την τιμή στον καταναλωτή λίγα ευρώ για να τα πάρεις πίσω αλλά εγώ δεν σε υποχρεώνω να βάλεις άλλες 10 εφαρμογές-σκουπίδια στα κινητά σου και ξεμπέρδεψες από τη google που σε έχει δεμένο χειροπόδαρα. 

Για πιο λογο να γινει και αλλο store? Το google play εχει πραγματικα τα παντα μεσα. Πολυ σαβουρα αλλα και διαμαντακια και σε εφαρμογες και σε παιχνιδια. Στο χερι του καταναλωτη ειναι να επιλεγει τι θα κανει εγκατασταση στο κινητο του. Αν παει ο αλλος και αρχιζει βαζει fart apps η φακους που περιεχουν malware παιχνιδια με in app purchases και γενικα χαζες εφαρμογες δεν φταιει η google. Ασχολουμαι πολλα χρονια με το android και εχω 200 εφαρμογες-παιχνιδια ενα και ενα ολα τα οποια εχω ξεσκαταρει απο ολο το store και μπαινουν στο κινητο μου με το πρωτο boot. Κατα διαστηματα ανακαλυπτω και νεες οι οποιες μπαινουν στη wishlist για αγορα.

2 ώρες πριν, JcD είπε

Σχολιάζουν καποιοι μηλοπαιδες το γεγονός ότι μπορεί να ακριβυνουν τα android κατά 40 ευρώ...θρίλερ 😁

Οταν ακριβαινουν κατα 200 ευρω χρονο παρα χρονο τα iphone ειναι λιγο οξυμωρο ολο αυτο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει η Google λέει ο άλλος όταν ένα malware περνάει τους ελέγχους της και μπαίνει στο store της.

Η Google δεν το πιασε αλλά η κυρά Αγλαΐα από το Σχηματάρι θα έπρεπε να ξέρει. Επίσης δικό της είναι ότι θέλει κάνει, αμέ. Κακια ΕΕ κτλ

Μου αναστάτωσε τη σειρά το thread,ως τώρα είχα:

1.Apple fanboys

2.Elon Musk fanboys

......Others

Αλλά βλέπω και τα Google fanboys δυνατά. Πάμε για πρωτιά δυνατά!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JcD είπε

Σχολιάζουν καποιοι μηλοπαιδες το γεγονός ότι μπορεί να ακριβυνουν τα android κατά 40 ευρώ...θρίλερ 😁

Τόσα χρόνια γελαγατε με τους μηλοπαιδες που πλήρωναν το λειτουργικό.τωρα είναι η σειρά τους να γελάσουν και αυτοί.ο τελευταίος γελάει καλυτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για πιο λογο να γινει και αλλο store? Το google play εχει πραγματικα τα παντα μεσα. Πολυ σαβουρα αλλα και διαμαντακια και σε εφαρμογες και σε παιχνιδια. Στο χερι του καταναλωτη ειναι να επιλεγει τι θα κανει εγκατασταση στο κινητο του. Αν παει ο αλλος και αρχιζει βαζει fart apps η φακους που περιεχουν malware παιχνιδια με in app purchases και γενικα χαζες εφαρμογες δεν φταιει η google. Ασχολουμαι πολλα χρονια με το android και εχω 200 εφαρμογες-παιχνιδια ενα και ενα ολα τα οποια εχω ξεσκαταρει απο ολο το store και μπαινουν στο κινητο μου με το πρωτο boot. Κατα διαστηματα ανακαλυπτω και νεες οι οποιες μπαινουν στη wishlist για αγορα.

Το "εφαρμογές σκουπίδια" δεν πήγαινε για αυτές που υπάρχουν στο play store αλλά για αυτές που συνοδεύουν το play store: μουσική play, βιβλία play, βίντεο play κτλ. και δεν μπορεί ο χρήστης να αφαιρέσει (τουλάχιστον όχι αν δεν αποκτήσει πρόσβαση root παραβιάζοντας έτσι την πολιτική της εταιρίας).

Όσο για το google play δεν διαφωνώ ότι έχει τα πάντα μέσα αλλά αν καταντήσει ασύμφορο για τον χρήστη, για την εταιρία, ή για τους developers μπορούν  να μεταφέρουν τις εφαρμογές τους αλλού και να κερδίσει σε δημοτικότητα κάποιο άλλο store.

Επεξ/σία από akiz90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akiz90 είπε

Το "εφαρμογές σκουπίδια" δεν πήγαινε για αυτές που υπάρχουν στο play store αλλά για αυτές που συνοδεύουν το play store: μουσική play, βιβλία play, βίντεο play κτλ. και δεν μπορεί ο χρήστης να αφαιρέσει (τουλάχιστον όχι αν δεν αποκτήσει πρόσβαση root παραβιάζοντας έτσι την πολιτική της εταιρίας).

Γινεται να τις απενεργοποιησεις τις συγκεκριμενες αυτο κανω σε οσες συσκευες δεν ειναι ρουτ τουλαχιστον. 

2 ώρες πριν, GeorgeSmirlis είπε

Να πληρώσω Ευρώπη αλλά να μην έχει τις πουτ@νες τις διαφημίσεις!

Ποιες διαφημισεις?

Ad guard/adaway(root) και δεν εχεις πουθενα διαφημισεις.

Youtube Vanced και τελος οι διαφημισεις και απο youtube.

Ακομα βλεπετε διαφημισεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για πιο λογο να γινει και αλλο store? Το google play εχει πραγματικα τα παντα μεσα. Πολυ σαβουρα αλλα και διαμαντακια και σε εφαρμογες και σε παιχνιδια. Στο χερι του καταναλωτη ειναι να επιλεγει τι θα κανει εγκατασταση στο κινητο του. Αν παει ο αλλος και αρχιζει βαζει fart apps η φακους που περιεχουν malware παιχνιδια με in app purchases και γενικα χαζες εφαρμογες δεν φταιει η google.

Παιδιά, καταλαβαίνετε τι γράφετε ή απλά έχετε συνηθίσει τόσο πολύ στο τζάμπα που ό,τι να ναι το καταπίνουμε αμάσητο;
Έλα να μου το πεις αυτό την επόμενη φορά που θα με βρει η θεία μου που μια φορά το τρίμηνο μου έρχεται με ένα κινητό μπ*&%$%& επειδή "κάτι πάτησα, δε θυμάμαι"
 

Επίσης, όλο αυτό το entitlement στο δωρεάν από πού προκύπτει; Αγοράσατε hardware και δικαιούστε όλο το software του κόσμου τζάμπα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Γινεται να τις απενεργοποιησεις τις συγκεκριμενες αυτο κανω σε οσες συσκευες δεν ειναι ρουτ τουλαχιστον. 

Ποιες διαφημισεις?

Ad guard/adaway(root) και δεν εχεις πουθενα διαφημισεις.

Youtube Vanced και τελος οι διαφημισεις και απο youtube.

Ακομα βλεπετε διαφημισεις?

Πριν μας έλεγες για το Play Store "για ποιο λόγο να υπάρχουν κι άλλα. stores, το Play Store έχει πραγματικά τα πάντα μέσα"

Το vanced από που το εγκατέστησες;

 

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeaLion είπε

Παιδιά, καταλαβαίνετε τι γράφετε ή απλά έχετε συνηθίσει τόσο πολύ στο τζάμπα που ό,τι να ναι το καταπίνουμε αμάσητο;
Έλα να μου το πεις αυτό την επόμενη φορά που θα με βρει η θεία μου που μια φορά το τρίμηνο μου έρχεται με ένα κινητό μπ*&%$%& επειδή "κάτι πάτησα, δε θυμάμαι"
 

Επίσης, όλο αυτό το entitlement στο δωρεάν από πού προκύπτει; Αγοράσατε hardware και δικαιούστε όλο το software του κόσμου τζάμπα; 

Ποιος ειπε οτι το software ειναι τσαμπα? Απο το playstore μονο εφαρμογες με πληρωμη δουλευω η τσαμπα θα στα παρουν απο αλλου.

Μόλις τώρα, gnsX είπε

Πριν μας έλεγες για το Play Store "για ποιο λόγο να υπάρχουν κι άλλα. stores, το Play Store έχει πραγματικά τα πάντα μέσα"

Το vanced από πουβτο εγκατέστησες;

Γραφουμε για adblock που δεν υπαρχουν στο playstore. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ποιος ειπε οτι το software ειναι τσαμπα? Απο το playstore μονο εφαρμογες με πληρωμη δουλευω η τσαμπα θα στα παρουν απο αλλου.

Good for you. Δεν πήγαινε προσωπικά σε σένα, προσπάθησα να το κάνω ξεχωριστή γραμμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...