Προς το περιεχόμενο

Fried Logicboard?


KostasMulti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στα μέλη του εξόχου Club ( Φήμες το θέλουν ως το πιο εκλεπτυσμένο, υψηλού επιπέδου και συνάμα αριστουργηματική ενότητα του insomnia )  Αρκετά όμως με το γλύψιμο και μπαίνω ( gently πάντα ) στο θέμα.  Κάτοχος Macbook pro mid 2012 και σαν γνωστός κολοκυθοκέφαλος, συνδεσα μέσω firewire το macbook με firewire σε παλιακό pc. Ως δια μαγείας μια ελαφριά ωσμή καμμένου πλαστικού και η εμφάνιση ελαφράς φλόγας απ τη θύρα firewire του pc με έκαναν να το αποσυνδέσω τάχυστα απ το macbook. Κατευθείαν είδα ότι το macbook έκλεισε, και δυστυχώς δεν ξανάνοιξε. Να συμπεράνω στον αδόκητο θάνατο της logicboard ή σε ένα απλό καμμένο chip. Θα μου πείτε πήγαινέ το σε ειδικό να το δει. Και αυτό θα κάνω αλλά θα ήθελα και μια γνώμη από εσάς. Συντροφοι στην υγειά σας, ραντεβού στα repairάδικα.

 

Του windowσα ή μάνα δεν έκλαψε ποτέ (φήμες λένε, αλλά τις αμφισβητώ ). 

Επεξ/σία από KostasMulti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/10/2018 στις 3:30 ΜΜ, KostasMulti είπε

Θα μου πείτε πήγαινέ το σε ειδικό να το δει. Και αυτό θα κάνω αλλά θα ήθελα και μια γνώμη από εσάς. Συντροφοι στην υγειά σας, ραντεβού στα repairάδικα

Το έλυσες τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, KostasMulti said:

Ακόμα επισκευάζεται!

Απο τις 23/10? Που το πήγες? Θα σου αλλάξουν ολη τη mb ή βρήκες τεχνικό που μπορεί να αλλάξει μονο την προβληματική περιοχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Απο τις 23/10? Που το πήγες? Θα σου αλλάξουν ολη τη mb ή βρήκες τεχνικό που μπορεί να αλλάξει μονο την προβληματική περιοχή?

Το άφησα σε γνωστό μου repair-α  που τον εμπιστεύομαι ( Δεν το πήγα σε επίσημο-επίσημο, γιατί αν είναι να μου αλλάξουν τη μητρική, το κάνω και μόνος μου, παραγγέλνοντας μια από ebay) . Δοκιμάζει τα τσιπάκια ένα ένα... Τον έχω αφήσει χαλαρό γιατί ή τιμή που μου έδωσε για να το συνεφέρει είναι... αφόρητα ρομαντική.  Στεναχωριέμαι για το macbook-άκι μου, είναι και του 2012 απ τις πιο καλές φουρνιές που είχε βγάλει η apple.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ σκέφτομαι να αλλάξω μόνος μου την μπαταρία στο mb pro retina late 2012 αλλά φοβάμαι πως θα χάσω την υπομονή μου και θα το καταστρέψω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Εγώ σκέφτομαι να αλλάξω μόνος μου την μπαταρία στο mb pro retina late 2012 αλλά φοβάμαι πως θα χάσω την υπομονή μου και θα το καταστρέψω... 

Είναι όντως πολύ δύσκολο.

Εκτός αν χρησιμοποιήσεις ειδικό solvent κάτω από τη μπαταρία αλλά πρέπει να είσαι προσεκτικός μη σου στάξει στην οθόνη (έτσι όπως θα είναι αναποδα το laptop) γιατί πάει το coating μετά.

Μια άλλη λύση είναι να έχεις λίγο υπομονή και να βαλεις με μια συριγκα οινοπνευμα 95αρα και να το αφησεις λίγο να ΄σπάσει΄ τη κόλλα. Σταδιακά. Μη με ρωτήσεις πως το ξέρω 😛

Υπάρχει και άλλος τρόπος με σπάγκο αλλά δε στο συνηστώ (από προσωπική εμπειρία).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...