Προς το περιεχόμενο

Νέο επανασχεδιασμένο MacBook Air απο 100% ανακυκλωμένο αλουμίνιο και Retina Display από $1199


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο που ανεβάζει την τιμή είναι η οθόνη. 

Βασικά δεν βλέπω το λόγο να αγοράσει κάποιος το 2018 air, όταν με σχεδόν το ίδιο βάρος παίρνει το macbook pro με καλύτερα specs στην τιμή αυτή.

Κάνω κάτι λάθος? 

 

Έχω το 2015, και το πήρα καθαρά και μόνο λόγο φορητότητας, τότε το Pro ήταν πιο βαρύ. Τώρα νομίζω το Air δεν έχει λόγο ύπαρξης. Πιο ακριβό και πιο βαρύ από το Macbook, πιο αδύναμο και στα ίδια λεφτά και βάρος με ένα Pro.... άρα για κάποιον σαν εμένα το Macbook είναι μονόδρομος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, akis_supernatural είπε

δικαιωμα για σχολιασμο εχουν μονο οι υποψηφιοι αγοραστες και αυτοι που πραγματικα ενδιαφερονται για την τεχνολογια. Οχι ο καθε τυχαρπαστος που μπαινει μονο για να κραξει. Αιντε

Δικαίωμα για σχολιασμό έχω και εγώ που είμαι software engineer και θέλω όταν δίνω 1500 ευρώ να σηκώνει Android studio και κανά δυό emulators για να κάνω την δουλειά μου. Θες να μάθεις λίγο την γνώμη μου για την τιμή 1500 ευρώ με 2 πυρήνες επεξεργαστή, εν έτη 2019;

Μιλάμε για την πιο μισητή εταιρεία στον πλανήτη, όχι επειδή δεν μπορούμε να αγοράσουμε τα προϊόντα της αλλά επειδή τα προϊόντα της είναι ένα χιλιάρικο πάνω από τον ανταγωνισμό, χωρίς πραγματικό πλεονέκτημα. Και i9 επεξεργαστή να είχε το base model, θα έκανε τόσο throttle που δεν θα απέδιδε όπως το PC που έχω σπίτι που είναι με 5 χρόνων hardware.

Η Apple έχει χεσμένους τους developers. Vulkan support; Πουθενά (και με τι gpu να τρέξει vulkan το Mac). OpenGl; Στα σκουπίδια και αυτό.

Τα MacBook είναι overpriced Facebook machines, όπως ήταν και παλιά. Είχε ανακάμψει μια περίοδο αλλά τώρα τα έκανε πάλι σκατά. 

  • Like 5
  • Thanks 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akis_supernatural είπε

δικαιωμα για σχολιασμο εχουν μονο οι υποψηφιοι αγοραστες και αυτοι που πραγματικα ενδιαφερονται για την τεχνολογια. Οχι ο καθε τυχαρπαστος που μπαινει μονο για να κραξει. Αιντε

σιγα ρε φιλε μην ποσταρουμε πρωτα αποδειξη αγορας και μετα να σχολιαζουμε τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα

 

οσον αφορα την ειδηση οπως πολυ καλα εχουν πει αρκετοι εδω μεσα αυτα που δινει ειναι της πλακας, επομενως το macos το κοστολογει στα 800$ καλο μαδημα στους υποψηφιους αγοραστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dual core με 128 SSD πάνω 1000ρικο

808466.jpg

 

Αναφορά σε κείμενο

η Apple παρουσίασε το 3ης γενιάς πληκτρολόγιο της με Butterfly μηχανισμό που είναι τέσσερις φορές σταθερότερο και αρκετά πιο «ήσυχο»

Τέσσερις φορές σταθερότερο σίγουρα; Για πέντε φορές σταθερότερο έμοιαζε στην παρουσίαση, άσε που είναι και 31% πιο όμορφο και δεν αναφέρεται πουθενά

Επεξ/σία από gnsX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, polaki είπε

Το μόνο που ανεβάζει την τιμή είναι η οθόνη. 

Βασικά δεν βλέπω το λόγο να αγοράσει κάποιος το 2018 air, όταν με σχεδόν το ίδιο βάρος παίρνει το macbook pro με καλύτερα specs στην τιμή αυτή.

Κάνω κάτι λάθος? 

Έχω το 2015, και το πήρα καθαρά και μόνο λόγο φορητότητας, τότε το Pro ήταν πιο βαρύ. Τώρα νομίζω το Air δεν έχει λόγο ύπαρξης. Πιο ακριβό και πιο βαρύ από το Macbook, πιο αδύναμο και στα ίδια λεφτά και βάρος με ένα Pro.... άρα για κάποιον σαν εμένα το Macbook είναι μονόδρομος. 

Ισχυει πανω-κατω αυτο που λες. 
Το macbook air ειναι $100 φθηνοτερο σε επισημη τιμη,  λιγο ελαφρυτερο(9%), λιγο καλυτερη αυτονομια, αλλα υστερει λιγο σε οθονη και αισθητα σε επιδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Arkin said:

Το hardware της "φθηνής" έκδοσης το συναντάμε σε laptop των 400 ευρώ. Πέρα από αυτό meh κλασική Apple πάντα δίνει ότι λιγότερο μπορεί για τα χρήματα που ζητάνε οι συσκευές της. Maximum κέρδος. 

 

1 hour ago, Plapoutas said:

Ναι φωτάκη είπαμε εσύ είσαι εφοπλιστής και όσοι δεν γουστάρουν την τιμολογιακή πολιτική της Apple για αυτά που προσφέρει είναι μπατίρηδες, δες λίγο τα λινκ που παρέθεσε ο @haHa παραπάνω και θα καταλάβεις, αν φυσικά θες να καταλάβεις. 900€ για i3 και 128GB Soldered σε desktop με on-board GPU είναι πραγματικά αστείο. Το ίδιο και για το παραπάνω λάπτοπ, δεν έχουμε 2013 για να έχουμε τέτοιες τιμές με τέτοια Spec.

Πείτε μου λίγο μια τιμούλα για ένα laptop με την ΙΔΙΑ ανάλυση που έχει το νέο air, το ΙΔΙΟ βάρος ή καλύτερο και τις ίδιες διαστάσεις ως προς τον όγκο, γιατί θέλω να δω κάτι! 😛 

Πετάμε εκεί ένα σκέτο "υψηλής ανάλυσης" γιατί μας βολεύει και εξισώνουμε τις full hd (στην καλύτερη) με την οθόνη του air... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πείτε μου λίγο μια τιμούλα για ένα laptop με την ΙΔΙΑ ανάλυση που έχει το νέο air, το ΙΔΙΟ βάρος ή καλύτερο και τις ίδιες διαστάσεις ως προς τον όγκο, γιατί θέλω να δω κάτι! 😛 

Πετάμε εκεί ένα σκέτο "υψηλής ανάλυσης" γιατί μας βολεύει και εξισώνουμε τις full hd (στην καλύτερη) με την οθόνη του air... :)

Αυτο εδω εχει μακραν υψηλοτερη αναλυση οθονης, ειναι ελαφρυτερο, εχει μικροτερες διαστασεις, ειναι quad core και εχει και touch οθονη, εχοντας ταυτοχρονα χαμηλοτερη τιμη. Επισης εχει περισσοτερες θυρες, εχοντας μεχρι και card reader.

Μπορεις να μου πεις μια τιμουλα για εστω και ενα apple laptop "με την ΙΔΙΑ ή καλυτερη ανάλυση που έχει το dell xps, το ΙΔΙΟ βάρος ή καλύτερο και τις ίδιες διαστάσεις ως προς τον όγκο, γιατί θέλω να δω κάτι!". 

Αν δεν βρεις κατι με τοσο υψηλη αναλυση, αρκει καποιο με ποιοτικη  full hd ips οθονη υψηλης αναλυσης αρκει να ειναι touch. Αν μαλιστα ειναι και αισθητα ελαφρυτερο, πχ 20-25% κατω οπως ειναι το quad core asus zenbook s των 1250€, τοτε ακομα καλυτερα. Ή αν ειναι 15% ελαφρυτερο, αλλα να ειναι τουλαχιστον 2in1, οπως το quad core asus zenbook flip των 1250€.

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Πείτε μου λίγο μια τιμούλα για ένα laptop με την ΙΔΙΑ ανάλυση που έχει το νέο air, το ΙΔΙΟ βάρος ή καλύτερο και τις ίδιες διαστάσεις ως προς τον όγκο, γιατί θέλω να δω κάτι! 😛 

Πετάμε εκεί ένα σκέτο "υψηλής ανάλυσης" γιατί μας βολεύει και εξισώνουμε τις full hd (στην καλύτερη) με την οθόνη του air... :)

1400€ αρχική και σε άλλες χώρες 1600€ γιατί για την οθόνη και το βάρος? Ή το ότι είναι 100% ανακυκλωμένο δηλαδή φθηνότερο σε κόστος.. για το Hardware όμως δεν μιλάς, τι να το κάνω αν είναι ελαφρύ και το Hardware είναι κατώτερο? Ούτε καν καλό πληκτρολόγιο έχει για να το κάνουν απλά λεπτό. Το παλιό πληκτρολόγιο ήταν πολύ πιο εργονομικό. Μην λέμε ότι θέλουμε. Επίσης λέει το φθηνότερο Retina που έχουν πουλήσει ποτέ. Το Retina early 13 που είχα αγοράσει το 2013 μου κόστισε 1260€ και είχε Retina και πιο γρήγορο επεξεργαστή και καλύτερο πληκτρολόγιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, haHa είπε

Αυτο εδω εχει μακραν υψηλοτερη αναλυση οθονης, ειναι ελαφρυτερο, εχει μικροτερες διαστασεις, ειναι quad core και εχει και touch οθονη, εχοντας ταυτοχρονα χαμηλοτερη τιμη.

Μπορεις να μου πεις μια τιμουλα για εστω και ενα apple laptop "με την ΙΔΙΑ ή καλυτερη ανάλυση που έχει το dell xps, το ΙΔΙΟ βάρος ή καλύτερο και τις ίδιες διαστάσεις ως προς τον όγκο, γιατί θέλω να δω κάτι!".
 

Είναι από 100% ανακυκλωμένο αλουμίνιο όμως; ΟΧΙ!!

tenor.gif?itemid=5553323

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Που έχει ρε μαν μου laptop με 1440 οθόνη για 400 γιούρια;

Ψάχνω και βρίσκω από 950, και τα φτηνότερα είναι και με 4 ram. 

https://www.bestprice.gr/search?q=laptop&f43=4760|4761|8228|8610|38618|43223|51851|51999|54221&o=2
 

Κάτι τέτοιο δεν κάνει? 

 

 

Screenshot_20181030-193031_Skroutz.png

46 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Που έχει ρε μαν μου laptop με 1440 οθόνη για 400 γιούρια;

Ψάχνω και βρίσκω από 950, και τα φτηνότερα είναι και με 4 ram. 

https://www.bestprice.gr/search?q=laptop&f43=4760|4761|8228|8610|38618|43223|51851|51999|54221&o=2
 

Κάτι τέτοιο δεν κάνει? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο διπύρινος είναι τραγικός, με city skylines στο low νομίζεις ότι μετακόμισες 150 μέτρα από το αεροδρόμιο. Κατά τα άλλα δεν το ακούς ποτέ. Κρίμα αλλά ο υπολογιστής είναι πολύ ακριβός για τη χρησιμότητα που έχει (βάλε και τους ανταπτορες μέσα και τα λοιπά που έχουμε πολλές φορές συζητήσει). Αλήθεια το πληκτρολόγιο τι λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανισιακά είναι τέλειο αλλά τα specs του είναι αστεία για 2018 σε αυτή την τιμή ..τι μου θυμίζει να δεις ...https://www.autoblog.gr/2012/05/29/ferrari-f430-replica-πάνω-σε-μια-toyota-celica/. 😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Oχι απλα του αρεσει να θαυμαζει με τον δικο του τροπο οτι δεν μπορει να αποκτησει .Το εχουν αρκετοι  αυτο το "hobby" .Οπως την βρισκει ο  καθενας !

Εξαιρετικο το νεο  air  με την πολυαναμενομενη retina  και την αναμενομενη τιμη  :)

Η Apple προσφέρει επιλογές σε MacBook, MacBook air, MacBook pro καλύπτοντας όλες τις ανάγκες φορητότητας για όποιον επιζητεί Max Os

Όποιος βολεύεται και σε Windows θα βρει και εκεί πολλαπλάσιες προτάσεις. 

Win win , όλοι έχουν διαθέσιμες επιλογές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, haHa said:

Αυτο εδω εχει μακραν υψηλοτερη αναλυση οθονης, ειναι ελαφρυτερο, εχει μικροτερες διαστασεις, ειναι quad core και εχει και touch οθονη, εχοντας ταυτοχρονα χαμηλοτερη τιμη. Επισης εχει περισσοτερες θυρες, εχοντας μεχρι και card reader.

Μπορεις να μου πεις μια τιμουλα για εστω και ενα apple laptop "με την ΙΔΙΑ ή καλυτερη ανάλυση που έχει το dell xps, το ΙΔΙΟ βάρος ή καλύτερο και τις ίδιες διαστάσεις ως προς τον όγκο, γιατί θέλω να δω κάτι!". 

Αν δεν βρεις κατι με τοσο υψηλη αναλυση, αρκει καποιο με ποιοτικη  full hd ips οθονη υψηλης αναλυσης αρκει να ειναι touch. Αν μαλιστα ειναι και αισθητα ελαφρυτερο, πχ 20-25% κατω οπως ειναι το quad core asus zenbook s των 1250€, τοτε ακομα καλυτερα. Ή αν ειναι 15% ελαφρυτερο, αλλα να ειναι τουλαχιστον 2in1, οπως το quad core asus zenbook flip των 1250€.

 

 

17 minutes ago, Plapoutas said:

1400€ αρχική και σε άλλες χώρες 1600€ γιατί για την οθόνη και το βάρος? Ή το ότι είναι 100% ανακυκλωμένο δηλαδή φθηνότερο σε κόστος.. για το Hardware όμως δεν μιλάς, τι να το κάνω αν είναι ελαφρύ και το Hardware είναι κατώτερο? Ούτε καν καλό πληκτρολόγιο έχει για να το κάνουν απλά λεπτό. Το παλιό πληκτρολόγιο ήταν πολύ πιο εργονομικό. Μην λέμε ότι θέλουμε. Επίσης λέει το φθηνότερο Retina που έχουν πουλήσει ποτέ. Το Retina early 13 που είχα αγοράσει το 2013 μου κόστισε 1260€ και είχε Retina και πιο γρήγορο επεξεργαστή και καλύτερο πληκτρολόγιο. 

Έτσι μπράβο, το 1400 ήθελα να ακούσω γιατί μας τα παρουσιάζατε κάπως φθηνότερα! 😛 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haHa είπε

Lenovo-Yoga-C930-benchmarks_BATTERY.002-

 

Πολύ βολικό που έβαλες το μόνο test στο οποίο υπερτερεί το Yoga. Το έψαξες πολύ!

Περίεργα αποτελέσματα κιόλας (MBP 13" 2016 > MBP 15" 2017 ??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...