Προς το περιεχόμενο

Το ανανεωμένο Mac mini φέρνει έως και 5x καλύτερες επιδόσεις από τον προκάτοχό του


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Να πάρω macmini με το δώρο Χριστουγέννων ή να πάρω την κοπέλα μου και να πάμε πενταήμερο ταξιδάκι κάπου στο εξωτερικό; Τι λέτε;

το mini για να σου μείνει

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Να πάρω macmini με το δώρο Χριστουγέννων ή να πάρω την κοπέλα μου και να πάμε πενταήμερο ταξιδάκι κάπου στο εξωτερικό; Τι λέτε;

τη κοπέλα με μίνι!!! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosveto12 είπε

Μονο κατι ξανθιες γκομενες θα το αγοραζαν αυτο για να λενε οτι εχουν Apple .

Η και ξανθιες γκομενοι

hqdefault.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Να πάρω macmini με το δώρο Χριστουγέννων ή να πάρω την κοπέλα μου και να πάμε πενταήμερο ταξιδάκι κάπου στο εξωτερικό; Τι λέτε;

 μπορεις να κανεις και 10ημερο με τα ιδια λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tetrabitos είπε

Να πάρω macmini με το δώρο Χριστουγέννων ή να πάρω την κοπέλα μου και να πάμε πενταήμερο ταξιδάκι κάπου στο εξωτερικό; Τι λέτε;

Παιδια αφηστε το τρολλαρισμα σε αυτους που το κανουν καλα... :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikosgalis είπε

Το δικό μου Late 2012 δεν δείχνει καν σημάδια κόπωσης αλλά ανυπομονούσα να δω ότι θα υπάρξει διάδοχος, γιατί εκεί στην Apple ήταν ικανοί να το θάψουν...

Φοβερό εργαλείο, έχει βγάλει τα λεφτά του με το παραπάνω.

Καλησπερα,και γω έχω το late 2012..με ένα κόστος των 200 ευρώ..για  μνήμες και έναν ssd θα συνεχίσει να είναι ένα μηχάνημα που έβγαλε τα χρήματα του με το παραπάνω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπημένο μηχάνημα το mac mini, περιμένω δύο χρόνια και κάτι μήνες για να αναβαθμίσω μιας και το παλιό (2011) χάλασε προ διετίας και δεν άξιζε να το φτιάξω (ας όψεται και η κωλυσιεργία της Apple να παρουσιάσει καινούριο μοντέλο εδώ και 4 χρόνια).

Δεν θεωρώ ότι η Apple έκανε κάποια συγκλονιστική αναβάθμιση. Το μόνο που με εξέπληξε ήταν το καινούριο χρώμα και ότι χρειάστηκε να περάσουν 4 χρόνια για να μας παρουσιάσει αυτή την αναβάθμιση! Από τη στιγμή που είχε τόσο καιρό να παρουσιάσει καινούριο μοντέλο, περίμενα κάτι περισσότερο, μάλλον καταλήγω ότι το είχε ψιλοπαρατήσει το μηχανηματάκι αλλά ευτυχώς δεν το κατήργησε.

Θετικές όλες οι αναβαθμίσεις, κρίμα που δεν διαθέτει ξεχωριστή κάρτα γραφικών, πολύ θετικό χαρακτηριστικό η ύπαρξη so-dimm ddr4 και όχι soldered μνήμης. Επίσης, θετικό ότι o αποθηκευτικός χώρος είναι η ταχύτατη pcie flash memory ωστόσο αρνητικότατο και μεγάλο μείον το γεγονός ότι δεν υπάρχει άλλη πλην αυτής. Θα προτιμούσα να υπήρχε και εδώ η δυνατότητα m.2 ssd, ώστε να μπορούμε να τον αναβαθμίσουμε και ας μην είναι τόσο γρήγορος. Ίσως με την καινούρια ψύκτρα να μην υπήρχε πλέον ο απαραίτητος χώρος στο εσωτερικό αλλά από την  άλλη η Intel με τα NUC μια χαρά τα έχει χωρέσει όλα. Φοβάμαι μήπως αυτή η επιλογή αποτελέσει ταφόπλακα για το μηχανηματάκι σε συνδυασμό με την αδύναμη κάρτα γραφικών. Αφού το συγκεκριμένο μηχάνημα απευθύνεται και στους  επαγγελματίες και όχι μόνο στους απλούς χρήστες, δε θα ήταν κακό να πειράξει λίγο τις διαστάσεις του (πχ σε ύψος) ώστε να μπορέσει να παρέχει και δυνατότητες επέκτασης του βασικού χώρου αποθήκευσης.

Γενικά αν και είναι ωραίο και πρακτικό μηχανηματάκι αλλά δε νομίζω ότι έπρεπε να περάσουν 4 χρόνια για να παρουσιάσει αυτή την εκδοχή. Η βασική τιμή θα έπρεπε να είναι λίγο χαμηλότερη αλλά απολύτως απαράδεκτη είναι η τακτική της Apple, που χρεώνει αδικαιολόγητα ποσά για αναβαθμίσεις της μνήμης ram και της αποθηκευτικού χώρου! Διπλασιάζει και τριπλασιάζει την τιμή χωρίς λόγο. Και εάν τουλάχιστον δεν μας απασχολεί η μνήμη ram που μπορούμε να την αναβαθμίσουμε αργότερα μόνοι μας με τη μνήμη flash δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Δε σχολιάζω που ξεκινάει το βασικό μοντέλο με μνήμη 128 GB, η λέξη απαράδεκτο δεν επαρκεί για να χαρακτηρίσει αυτή την επιλογή. Ακόμα και τα 512 gb που τα χρεώνει 200 δολάρια παραπάνω δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι αρκετά για ένα μηχάνημα, που θα το έχεις για μια τετραετία τουλάχιστον. Από την άλλη να βάλεις 1 TB μνήμης είναι απαράδεκτα κοστοβόρο και σχεδόν σε κλέβει σε αυτές τις τιμές.

Θα αρχίσουμε να νοσταλγούμε τις εποχές των μαγνητικών σκληρών δίσκων γιατί τουλάχιστον τότε μπορούσαμε να τους αντικαταστήσουμε, όμως με την καινούρια μόδα της γρήγορης pcie μνήμης είμαστε έρμαιο στα χέρια της Apple.

Ναι το ξέρω γκρινιάζω, αλλά στο τέλος θα το αγοράσω..... εκεί μας έχει καταντήσει.

Επεξ/σία από lamargos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεις  τον αποθηκευτικό χώρο με τη μνημη. Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά χρησιμοποιείς λάθος όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Μπερδεύεις  τον αποθηκευτικό χώρο με τη μνημη. Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά χρησιμοποιείς λάθος όρο.

Δε νομίζω.... Μνήμες είναι και οι δύο, αποθηκευτικοί χώροι και οι δύο, που επιτελούν διαφορετική λειτουργία. Αλλά αφού κατάλαβες τί εννοούσα μάλλον δεν σε μπέρδεψα αρκετά. :)

Επεξ/σία από lamargos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλύτερη παρουσίαση μετά από αρκετό καιρό

mac mini και Air 

Ο κάθε ένας που ενδιαφέρετε για κάποιο mac έχει πλέον όλη τη σειρά να διαλέξει χωρίς να χρειάζεται να ξεπουληθεί.

Όσο για τα γνωστά διαχρονικά κλισέ περί hardware και λοιπά, να θυμηθούνε ότι δεν τρέχουν οι υπόλοιποι macOS.

Στην σειρά του mac mini η apple ήταν και είναι μια κατηγορία μόνη της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...