Προς το περιεχόμενο

Το ανανεωμένο Mac mini φέρνει έως και 5x καλύτερες επιδόσεις από τον προκάτοχό του


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 800-900 ευρώπουλα αξίζει να τα δώσεις ΜΟΝΟ για το iPad pro 11" εκεί πραγματικά δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Mac mini μονο Αν είναι κανείς αναγκασμένος να δουλέψει καποιο πρόγραμμα που τρέχει μόνο σε macos και ψάχνει κάτι οικονομικό. Αλλά και πάλι (i3) θα σέρνετε... Πεταμένα λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερο pc-ακι γινοποιον χρειαζεται ενα σουπερ μινι pc, με προβλημα χωρου κτλ...

 

Με ενα χιλιαρικο εχεις ενα τρομερο mediacenter, everyday use μηχανηματακι το οποιο καλυπτει σχεδον το 99% των αναγκων ενος average χρηστη, το οποιο εκτος συγκλονιστικου απροοπτου για 5-6 χρονια δεν θα κανει Κιχ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που θέλει μια portable συσκευή είναι μια καλή επιλογή. Για κάποιον που δεν έχει σκοπό να μετακινείται υπάρχουν καλύτερες και οικονομικότερες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά και μόνο επειδή με βολεύει στη δουλειά μου θα το σκεφτόμουν... αν δεν ήταν κολλημένος ο σκληρός στη μητρική. Τα 8-9 κατοστάρικα άντε να τα καταπιώ (όχι να τα δεχτώ, απλά να τα ανεχτώ), απλά δε δέχομαι ότι αν σε μερικά χρόνια (που θα έχει λήξει η εγγύηση) αρχίζουν τα φλασάκια του σκληρού να παραδίδουν πνεύμα θα πρέπει ή να δώσω ένα κάρο λεφτά για αντικατάσταση ή να αντικαταστήσω όλο το μηχάνημα ενώ θα μπορούσα να το λύσω με 100€ για ένα νέο ssd ή m2 ή ότι παίρνει. Με τα ίδια λεφτά παίρνω ένα nuc, του περνάω linux και είμαι βασιλιάς!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως το τρικ με τους επεξεργαστές μάλλον θα πατώσει όπως και με τα μοντέλα του 2014 των 1,5ghz.  Για ποιό λόγο να αλλάξει κάποιος ένα mac mini 2012 με ένα mac mini i3 2018 που στην ουσία απο ισχύη είναι σχεδόν ίδια?  Να δώσεις παλιό i5 και να πάρεις i3 με δυνατότες των i5 των παλιών...Τα mhz των ram τα έχω γραμμένα.

Επεξ/σία από gregory22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gregory22 είπε

Τα mhz των ram τα έχω γραμμένα.

Έχεις δίκιο, άλλωστε ποτέ δεν ήταν ενδεικτικά. Πχ σε ένα imac δεκαετίας που έχω (και δουλεύει άψογα ακόμα) χρησιμοποιούσαν dimmάκια των 1066MHz όταν η νόρμα ήταν τα 1600. Όταν κοίταζες τα ψιλά γράμματα όμως έβλεπες ότι η μνήμη που έβαζαν είχε CL6 αντί για 9-10 που είχαν οι mainstream, πράγμα που την έφρνε στα ίδια περίπου επίπεδα ταχύτητας.

Τώρα στο μινι που είναι μόνο για απλή χρήση ή γραφείο να διαφημίζεις την ταχύτητα μνήμης... who cares?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, TasMan είπε

Έχεις δίκιο, άλλωστε ποτέ δεν ήταν ενδεικτικά. Πχ σε ένα imac δεκαετίας που έχω (και δουλεύει άψογα ακόμα) χρησιμοποιούσαν dimmάκια των 1066MHz όταν η νόρμα ήταν τα 1600. Όταν κοίταζες τα ψιλά γράμματα όμως έβλεπες ότι η μνήμη που έβαζαν είχε CL6 αντί για 9-10 που είχαν οι mainstream, πράγμα που την έφρνε στα ίδια περίπου επίπεδα ταχύτητας.

Τώρα στο μινι που είναι μόνο για απλή χρήση ή γραφείο να διαφημίζεις την ταχύτητα μνήμης... who cares?

ακριβώς....ddr2 cas latency 5-5-5-15 και φτάσαμε στην 4 με 9-9-9-10. στην ουσία σου πασάρουν τεχνολογία αλλά κουτσουρεμενη κι αν θες πιο γρήγορα θα στα σκάσεις χοντρά.

Εγώ πχ με mini 2012 με 8gb ram και ssd, γιατί να το αφήσω και να πάρω i3 που σχεδόν έχουν ίδια ταχύτητα? πρέπει να περάσω το "φράγμα" των 800 ευρώ για να πάρω i5 του 2018 στο οποίο ζώ?

Το τρικάκι πήγε να το κάνει και τους 2014 με τα χαμηλά mhz αλλά πάτωσε.

το νέο Mac mini είναι γρηγορότερο μόνο σε σχέση με ένα του 2015 i5 1,5ghz 4 gb ram 1Tb HDD

Επεξ/σία από gregory22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gregory22 είπε

ακριβώς....ddr2 cas latency 3-3-3-3 και φτάσαμε στην 4 με 9-9-9-10. στην ουσία σου πασάρουν τεχνολογία αλλά κουτσουρεμενη κι αν θες πιο γρήγορα θα στα σκάσεις χοντρά.

Πες τα... Και καλά να τα σκάσω χοντρά αν θέλω τρελές επιδόσεις σε κανένα gaming station. Αλλά στο mini όπως είπα... ναι, τα 100.000MHz της μνήμης μου είναι άκρως απαραίτητα για να γράφω κείμενο και να μπαίνω σε ιστοσελίδες να κάνω τη δουλειά μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, TasMan είπε

Πες τα... Και καλά να τα σκάσω χοντρά αν θέλω τρελές επιδόσεις σε κανένα gaming station. Αλλά στο mini όπως είπα... ναι, τα 100.000MHz της μνήμης μου είναι άκρως απαραίτητα για να γράφω κείμενο και να μπαίνω σε ιστοσελίδες να κάνω τη δουλειά μου!

Aυτό λέμε ρε αδερφέ...οπότε αν έχεις κι ένα παλαιότερο απλά.....δεν αγοράζεις το καινούριο! σκοπός ήτανε να έχουν και οι παλιοί κάτοχοι λογο αγοράς κι όχι μονο νέοι.   άρα πάτος το special event σε μεγαλο βαθμό

Επεξ/σία από gregory22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Mac mini η Apple τα εβγαλε για να μπει ο Πισακιας νομιμα και οσο πιο φθηνα γινεται στο macOS...και αν του αρεσει να παει σε κατι πιο ακριβο.

Για να συνεχισει να τα βγαζει παει να πει οτι ο σκοπος που δημιουργηθηκαν ηταν πετυχημενος, και δε μιλαω φυσικα για την αγορα τη δικη μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gregory22 είπε

Aυτό λέμε ρε αδερφέ...οπότε αν έχεις κι ένα παλαιότερο απλά.....δεν αγοράζεις το καινούριο! σκοπός ήτανε να έχουν και οι παλιοί κάτοχοι λογο αγοράς κι όχι μονο νέοι.   άρα πάτος το special event σε μεγαλο βαθμό

Μα, και νέος να είμαι ή προσωπικά που θέλω ένα δεύτερο μικρότερο αντί για το τέρας το imac, κάν'το μου λίγο δελεαστικό για τα 8-9 κατοστάρικα που μου ζητάς... Πες μου: "Είναι μικρό και όμορφο, έχεις όλες τις καινούριες θύρες, έχεις ικανό (για τη δουλειά σου) επεξεργαστή με ενσωματωμένη gpu για να μη χρειάζεται 10 ανεμιστήρες να κάνει σαν τραίνο, σου βάζω τόση μνήμη και τόσο σκληρό, αλλά όποτε γουστάρεις τα αναβαθμίζεις μόνος σου." Κι εγώ θα σου τα σκάσω. Τώρα... κρατήστε το στη βιτρίνα να το θαυμάζετε και βάλτε και στο ταμπελάκι ότι έχει γρήγορη μνήμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Τα Mac mini η Apple τα εβγαλε για να μπει ο Πισακιας νομιμα και οσο πιο φθηνα γινεται στο macOS...και αν του αρεσει να παει σε κατι πιο ακριβο.

Για να συνεχισει να τα βγαζει παει να πει οτι ο σκοπος που δημιουργηθηκαν ηταν πετυχημενος, και δε μιλαω φυσικα για την αγορα τη δικη μας...

μπα...δε νομίζω. η τιμή του i3 ίδια  με το προηγούμενο "ακριβό" μοντέλο των 2,6 ghz ειναι. Πιστεύω πως ο λόγος ήταν η ύπαρξη φθηνού-ακριβού με μεγάλη διαφορά λόγω διαφορετικού επεξεργαστή κι όχι μόνο συχνότητας.

Επεξ/σία από gregory22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TasMan είπε

Απλά και μόνο επειδή με βολεύει στη δουλειά μου θα το σκεφτόμουν... αν δεν ήταν κολλημένος ο σκληρός στη μητρική. Τα 8-9 κατοστάρικα άντε να τα καταπιώ (όχι να τα δεχτώ, απλά να τα ανεχτώ), απλά δε δέχομαι ότι αν σε μερικά χρόνια (που θα έχει λήξει η εγγύηση) αρχίζουν τα φλασάκια του σκληρού να παραδίδουν πνεύμα θα πρέπει ή να δώσω ένα κάρο λεφτά για αντικατάσταση ή να αντικαταστήσω όλο το μηχάνημα ενώ θα μπορούσα να το λύσω με 100€ για ένα νέο ssd ή m2 ή ότι παίρνει. Με τα ίδια λεφτά παίρνω ένα nuc, του περνάω linux και είμαι βασιλιάς!

Αυτό που είναι ο σκληρός κολλημένος στην μητρική είναι απλά ταφόπλακα, τα 128gb δεν φτάνουν για τίποτα και πρέπει απλά να τα σκάσεις χοντρά στην Apple για αναβάθμιση. Πόσο δύσκολο είναι να βάζανε πάνω μια m2 για να βάζαμε μελλοντικά κανένα Samsung EVO?
Οπως είπες καλύτερα να πάρεις ένα Nuc, το στείνεις όπως θες, το αναβαθμίζεις όποτε θες και πολλά από αυτά παίρνουνε και 2 σκληρούς μέσα, έναν m2 ssd για λειτουργικό, εφαρμογές κλπ. και έναν 2,5 μηχανικό για αποθήκευση. Καλή κατασκευή, αθόρυβα και σκυλιά. 

Κρίμα χαμένη ευκαιρία το Mini για την Apple, περίμενα πολλά περισσότερα ύστερα από τόσα χρόνια, καμία καινοτομία, καμία προσθήκη, πήρανε το παλιό Mini πετάξανε πάνω κάπως καλύτερο επεξεργαστή και ram και έτοιμο....τραγικό. Αν μη τι άλλο θα έπρεπε στα 900 ευρώ να έχει τουλάχιστον έναν i5 και 256gb ssd και οι αναβαθμίσεις να μην στοιχίζουν έναν σκασμό λεφτά.
Βασικά θες 900 ευρώ το Mini, και άλλα 300-400 για μια καλή οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι, εξωτερικό δίσκο. Δηλαδή 1.300 ευρώ για να έχεις ένα Entry level μηχάνημα που δεν μπορεί τίποτα να κάνει σε βαριές εφαρμογές (Gaming, επεξεργασία φώτος Raw, rendering σε βίντεο κλπ.) και ουσιαστικά θα το έχεις για Browsing, office και καμιά ταινιούλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mac mini 2010 ssd ,με 8  ram και παει σφαιρα ακομα (δεν παιρνει πια update) 550 εκανε τοτε με  ssd +ram, 700euro.!  Για εμενα ειναι μονοδρομος απλα ,το περιμενα θα δουμε και τιμες σκρουτζ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...