Προς το περιεχόμενο

GIGABYTE Z370N WIFI about fans


TRTH_HRTZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους. Απευθύνομαι κατά κύριο λόγο σε κατόχους της και η ερώτηση είναι απλή. Μπορώ να controlαρω το fan speed από 3pin fans;
Στην φωτογραφία που επισυνάπτω, η οποία είναι του manual, ουσιαστικά λέει αυτό ακριβώς (βλ. βέλος) αλλά θέλω μια ακόμη επιβεβαίωση πριν κάνω το λάθος και πουλήσω τα υπερφανταστικοτέλεια SP120.

Untitled.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TRTH_HRTZ είπε

Γεια χαρά σε όλους. Απευθύνομαι κατά κύριο λόγο σε κατόχους της και η ερώτηση είναι απλή. Μπορώ να controlαρω το fan speed από 3pin fans;
Στην φωτογραφία που επισυνάπτω, η οποία είναι του manual, ουσιαστικά λέει αυτό ακριβώς (βλ. βέλος) αλλά θέλω μια ακόμη επιβεβαίωση πριν κάνω το λάθος και πουλήσω τα υπερφανταστικοτέλεια SP120.

Untitled.jpg

Το 3-pin fan αυξομειώνει την τάση στο pin No.2 από 12V μέχρι 5V και έτσι ανεβοκατεβάζει στροφές το ανεμιστηράκι. Στην περίπτωση του 4-pin fan το pin No.2 έχει μονίμως 12V αλλά το ανεμιστηράκι έχει ένα τσιπάκι που ανεβοκατεβάζει τις στροφές του ανάλογα με το σήμα που παίρνει από το pin No.4 (PWM). Οι περισσότερες νέες μητρικές, ανιχνεύουν τα ανεμιστηράκια αν είναι 3 ή 4 pin και ρυθμίζουν τις στροφές ανάλογα. Αυτός είναι ένας γενικός κανόνας.
Υ.Γ. Δεν έχω gigabyte

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...