Προς το περιεχόμενο

HDD Caddy SATA 3.0 ερώτηση


jack124

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το HDD Caddy , για όσους δεν κατάλαβαν γι αυτό εδώ εννοώ -> HDD Caddy SATA 3.0 To SATA 2.5" SSD HDD Case 9.5mm Universal

Αγόρασα λοιπόν αυτό το προϊόν γιατί ήθελα να βάλω στο λάπτοπ μου έναν SSD αλλά χωρίς να αφαιρέσω το HDD του και έτσι αποφάσισα να θυσιάσω το Optical drive μιας και δεν το χρησιμοποιώ ποτέ!! Το συγκεκριμένο ταιριάζει μια χαρά με το λαπτοπ .. Έχει αγοράσει και χρησιμοποιήσει κάποιος HDD Candy ?  Σκέφτηκα να βάλω σε αυτό το HDD και να βάλω τον SSD στην original θέση μιας και βγαίνει πολύ εύκολα !! Έχει σημασία που θα μπει ο SSD ? Αν τον βάλω στο candy λέτε να έχω μικρή ταχύτητα ?

Ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Pegasus54 είπε

Οσα έχουν DVD drive που εάν δεν το χρειάζεσαι  ,  το αφαιρείς.

Όχι οτι σε αμφισβητώ, απλά στην Dell μου είπαν άλλα και δυσκολεύομαι να τους πιστέψω. Είναι σίγουρο αυτό; Μοναδική προυπόθεση είναι να έχει dvd drive?

 

Επεξ/σία από PhoenixV23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PhoenixV23 είπε

Όχι οτι σε αμφισβητώ, απλά στην Dell μου είπαν άλλα και δυσκολεύομαι να τους πιστέψω. Είναι σίγουρο αυτό; Μοναδική προυπόθεση είναι να έχει dvd drive?

Αν μπορέσεις και το βάλεις με άλλον τρόπο σου δίνω τον τίτλο του καλλιτέχνη της χρονιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την ειρωνεία γαλαζοαίματε ντόναλντ, αλλά η ερώτηση μου νομίζω ήταν σαφής. Δεν ρώτησα με ποιόν τρόπο μπορεί να τοποθετηθεί, ρώτησα αν όλα τα laptop δέχονται caddy και αν υπάρχουν προυποθέσεις ή περιορισμοί. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα εξαρταται απο το φορητο.

π.χ. μπορει ο φορητος σου να μην εχει dvd drive, αλλα να εχει χωρο και 2η SATA (συνηθως SATA II) υποδοχη ωστε να μπορείς να βάλεις. Σε αυτην την περίπτωση με το HDD Caddy βαζεις τον μηχανικο δισκο, και στη θεση του μηχανικου τον SSD.

Σε καποια laptop υπάρχει και m.2 υποδοχη.

Ρωτα στο support του κατασκευαστη ή δες στο manual (αν υπαρχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, duffyduck είπε

Γενικα εξαρταται απο το φορητο.

π.χ. μπορει ο φορητος σου να μην εχει dvd drive, αλλα να εχει χωρο και 2η SATA (συνηθως SATA II) υποδοχη ωστε να μπορείς να βάλεις. Σε αυτην την περίπτωση με το HDD Caddy βαζεις τον μηχανικο δισκο, και στη θεση του μηχανικου τον SSD.

Σε καποια laptop υπάρχει και m.2 υποδοχη.

Ρωτα στο support του κατασκευαστη ή δες στο manual (αν υπαρχει).

Τo laptop μου έχει dvd drive αλλά εκεί είναι το θέμα. Επειδή δεν έχει manual μαζί, επικοινώνησα με Dell για να ρωτήσω αν μπορεί να τοποθετηθεί caddy και μου είπαν οτι δεν γίνεται (επειδή δεν έχει sata μου είπαν, αν δεν κάνω λάθος). Αυτό είναι που με παραξενεύει, είναι δυνατόν να μην έχει sata ή να μην μπορεί να μπει caddy εφόσον έχει dvd drive;

Update:
Βρήκα ένα online manual



screenshot-www_dell.com-2018_12.23-14-29-26.png.8c9c2f7aec7560163b7faa6b677c42e6.png


Αυτό σημαίνει οτι μπορεί να πάρει caddy σωστά;

Επεξ/σία από PhoenixV23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, PhoenixV23 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την ειρωνεία γαλαζοαίματε ντόναλντ, αλλά η ερώτηση μου νομίζω ήταν σαφής. Δεν ρώτησα με ποιόν τρόπο μπορεί να τοποθετηθεί, ρώτησα αν όλα τα laptop δέχονται caddy και αν υπάρχουν προυποθέσεις ή περιορισμοί. Ευχαριστώ.

Αν και δεν είμαι σίγουρος, πιστεύω ότι υπάρχουν περιορισμοί στο πάχος( ή ύψος )! Έχω δει να πουλάνε στα 9.5mm και στα και στα 12.7mm
Αν έχεις σκοπό να αφαιρέσεις το απαρχαιωμένο cd - dvd drive σου καλό θα ήταν να το βγάλεις και να το μετρήσεις πρώτα. Σηνύθως δεν χρειάζεται να ξεβιδώσεις όλο το laptop κάπου στην μέση θα υπάρχει μια βίδα.
Κάτι που πιστεύω ακόμη πρέπει να προσέξεις είναι το dvd drive να υπάρχει. Το caddy δεν είναι απαραίτητο να έχει ούτε το πλαστικό καπάκι μπροστά αλλά ούτε την βάση της βίδας. Αυτό γιατί εσύ θα τα αφαιρέσεις από το παλιό σου dvd drive και θα τα κουμπώσεις στο caddy.

Δύο προϊόντα που βρήκα με διαφορετικό πάχος:

Caddy 12.7mm
Caddy 9.5mm
Και στα δύο προϊόντα υπάρχουν οδηγίες και θα δεις ότι όντως κανένα απ τα δύο δεν διαθέτει ούτε πλαστικό μπροστά αλλά ούτε βάση για την βίδα.

 

Στις 1/11/2018 στις 9:32 ΜΜ, jack124 είπε

Γεια σας παιδιά ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το HDD Caddy , για όσους δεν κατάλαβαν γι αυτό εδώ εννοώ -> HDD Caddy SATA 3.0 To SATA 2.5" SSD HDD Case 9.5mm Universal

Αγόρασα λοιπόν αυτό το προϊόν γιατί ήθελα να βάλω στο λάπτοπ μου έναν SSD αλλά χωρίς να αφαιρέσω το HDD του και έτσι αποφάσισα να θυσιάσω το Optical drive μιας και δεν το χρησιμοποιώ ποτέ!! Το συγκεκριμένο ταιριάζει μια χαρά με το λαπτοπ .. Έχει αγοράσει και χρησιμοποιήσει κάποιος HDD Candy ?  Σκέφτηκα να βάλω σε αυτό το HDD και να βάλω τον SSD στην original θέση μιας και βγαίνει πολύ εύκολα !! Έχει σημασία που θα μπει ο SSD ? Αν τον βάλω στο candy λέτε να έχω μικρή ταχύτητα ?

Ευχαριστώ  

 

Στις 2/11/2018 στις 4:20 ΜΜ, fujitsuA530 είπε

Στο caddy θα βάλεις τον παλιό σκληρό δίσκο.

 

Στις 3/11/2018 στις 4:06 ΜΜ, jack124 είπε

Έτσι το έκανα τελικά και πάνε πολύ γρήγορα 😉

Πιθανών ο τρόπος με τον οποίο το έκανες θα είναι ο πιο γρήγορος, αυτό διότι όλες οι θύρες  SATA δεν είναι  ίδιες. Συνηθισμένες στις μέρες μας είναι οι SATA II και οι SATA III με την δεύτερη να ξεπερνάει σε ταχύτητες την πρώτη. Αν ο SSD σου μπορεί να εκμεταλλευτεί τις ταχύτητες αυτές τότε αν τον συνδέσεις σε SATA II θα πηγαίνει πιο αργά ( και πάλι θα είναι πιο γρήγορα από HDD )
Στα laptop αν υπάρχει SATA ΙΙΙ θύρα θα είναι στον σκληρό δίσκο ενώ στο DVD Drive θα υπάρχει SATA II. Γι αυτό και πρέπει να βάλεις τον  SSD στην θέση του παλιού σκληρού.
Προγράμματα όπως το Speccy  πιθανών να φανούν χρήσιμα στον εντοπισμό του είδους της θύρας SATA

Επεξ/σία από manolis940
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...