Προς το περιεχόμενο

αδυναμια αναπαραγωγης βιντεο


billiboo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα εχω στο λαπτοπ fedora 28 και εχω το εξης προβλημα. και απο firefox και απο chromium δεν μπορω να δω τα βιντεο της παρακατω ιστοσελιδας   https://opencourses.uoc.gr/courses/course/index.php?categoryid=25     

στην αρχη υπεθεσα οτι θελει flash και ακολουθησα καποιες online οδηγιες αλλα  μου λεει οτι ο το flash player  plugin ειναι  ηδη εγκατεστημενο.εχει κανεις ιδεα τι φταιει?

Επεξ/σία από billiboo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο firefox και ο chromium σε συνδυασμο με την adobe και το flash μαζι με το κολλημα της fedora να μην περιλαμβανει κλειστου κωδικα προγραμματα...τον παιζουν..ολοι μαζι.

Τσιμπα τον google chrome , απο το σαιτ της google .Kατεβασε το rpm πακετο .Πηγαινε στον φακελο που το κατεβασες και εγκατεστησε το με :

sudo dnf install ./onoma-paketou-pou-katebases.rpm

οπου onoma-paketou-pou-katebases υποθετω καταλαβαινεις τι βαζεις.
Η εγκατασταση του πακετου εγκαθιστα και το repo της google , οποτε εισαι καλυμενος για μελλοντικες ενημερωσεις.Και δοκιμασε το σαιτ που θες με τον chrome.Τα βιντεο δουλευουν κανονικοτατα.Μολις το δοκιμασα σε fedora 29 που εχω σε VM.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ο firefox και ο chromium σε συνδυασμο με την adobe και το flash μαζι με το κολλημα της fedora να μην περιλαμβανει κλειστου κωδικα προγραμματα...τον παιζουν..ολοι μαζι.

Τσιμπα τον google chrome , απο το σαιτ της google .Kατεβασε το rpm πακετο .Πηγαινε στον φακελο που το κατεβασες και εγκατεστησε το με :


sudo dnf install ./onoma-paketou-pou-katebases.rpm

οπου onoma-paketou-pou-katebases υποθετω καταλαβαινεις τι βαζεις.
Η εγκατασταση του πακετου εγκαθιστα και το repo της google , οποτε εισαι καλυμενος για μελλοντικες ενημερωσεις.Και δοκιμασε το σαιτ που θες με τον chrome.Τα βιντεο δουλευουν κανονικοτατα.Μολις το δοκιμασα σε fedora 29 που εχω σε VM.

προσπαθησα να το κανω αλλα λεει  : Could not load RPM file : onoma arxeiou.rpm

Could not open : onoma arxeiou.rpm

 

ισως κανω και κατι λαθος καθως δεν εχω και πολυ εμπειρια με τα λινουχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billiboo είπε

προσπαθησα να το κανω αλλα λεει  : Could not load RPM file : onoma arxeiou.rpm

Could not open : onoma arxeiou.rpm

ισως κανω και κατι λαθος καθως δεν εχω και πολυ εμπειρια με τα λινουχ

Ναι αλλα αυτο που εγραψα εχει σχεση με την κοινη λογικη οχι με το λινουξ.Αναγκαζομαι να στα κανω φραγκοδιφραγκα δυστυχως.

1. Πας εδω.
2. Κλικαρεις το μπλε κουμπι "Download Chrome".
3. Επιλεγεις 64 bit rpm.
4. Αφου κατεβει , θα ανοιξεις τερματικο και θα πας στον φακελο Downloads. Ελπιζω να ξερεις πως γινεται αυτο ..μην με κανεις να γραψω την εντολη.
5. Εκει στο Downloads εχει κατεβει το αρχειο.Δεν ξερω το ακριβες ονομα του ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ "onoma-paketou-pou-katebases.rpm". ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΑΝ ΟΝΟΜΑ..
6. Εκτελεις την εντολη που εγραψα στο προηγουμενο ποστ ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ. Αν δεν ξερεις ποιο ειναι , κανε ενα ls εκει στον φακελο Downloads να το δεις.

Πιο αναλυτικα δεν γινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν καταλαβες. ακριβως αυτα τα βηματα εκανα. δεν εβαλα onoma arxeiou.rpm προφανως εβαλα το σωστο ονομα και μου εβγαλε αυτα που εγραψα. απλα βαρεθηκα να γραφω ολο το σιδηροδρομο εδω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billiboo είπε

μαλλον δεν καταλαβες. ακριβως αυτα τα βηματα εκανα. δεν εβαλα onoma arxeiou.rpm προφανως εβαλα το σωστο ονομα και μου εβγαλε αυτα που εγραψα. απλα βαρεθηκα να γραφω ολο το σιδηροδρομο εδω.

Υποθετω  οτι παρελειψες το βημα (4) , δεν βρισκω αλλον λογο να μην σου δουλεψε αν ολα εγιναν οπως τα περιγραφω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2018 στις 2:08 ΠΜ, becoming_I είπε

Αρχάριος και fedora είναι βιτσιοζικος συνδυασμός.

Η πρώτη μου διανομή στο πολυ μακρινό ( :P ) 2008 ήταν Fedora (ούτε που θυμάμαι έκδοση) και δεν κράτησε και πολύ αυτό το ταξίδι. Μετά έμαθα το Ubuntu και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε ο chrome φταίει ούτε ο chromium. Γενικά θα έπρεπε κάποια πράγματα να είναι προεγκατεστημένα, αν και στις μέρες μας τέτοιου είδους streaming που κάνει το site είναι ξεπερασμένο.
Τσέκαρε και εσύ με την ίδια εντολή αν έχεις τα παρακάτω πακέτα. Δεν είμαι και 100% σίγουρος αλλά λογικά σου λείπει το 2ο. Σε εμένα, με fedora 29 μια χαρά τρέχουν τα video στο site που έδωσες παραπάνω. Τσέκαρε αν έχεις τα πακέτα τα παρακάτω τρέχοντας την εντολή που είναι δίπλα απ το δολάριο ($).  Δώσε εδώ τα αποτελέσματα σου.
 

$ dnf list installed | grep openh264
gstreamer1-plugin-openh264.x86_64                 1.13.90-1.fc29                         @System      
mozilla-openh264.x86_64                           1.7.0-6.fc29                           @System      
openh264.x86_64                                   1.7.0-6.fc29                           @System

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...