Προς το περιεχόμενο

Το «throttling» της Apple επέστρεψε με το iOS 12.1 και για τα iPhone 8, iPhone 8 Plus και iPhone X


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω 1 "ταπεινό" S4 mini GT-I9515I περίπου 3.5 χρόνια.Η μπαταρία του με φυσιολογική χρήση με πολύ ελάχιστο gaming άρχισε να "πέφτει" αισθητά μετά απο 2.5 χρόνια.Οι φορτίσεις γίνονται απο 10-15% έως 90%.

Δεν θυμάμαι να έχει κάνει restart μόνο του πάνω απο 2-3 φορές.Πρόσφατα έψαχνα για μπαταρία και παρόλο που την παρήγγειλα στα 8€ δεν την πήρα γιατί ήταν με 3 ακροδέκτες αντί για 4 που είναι για το παλιό S4 i1990 και δεν θα είχα NFC που μπορεί να μου φανεί χρήσιμο,γιατί το επόμενο κινητό μπορεί να είναι πχ Xiaomi που δεν υποστηρίζει NFC.Η γνήσια μπαταρία μάλλον έχει 25€.Το πλεονέκτημα είναι μπορώ να την αλλάξω σε 1 λεπτό.

Δεν είναι λογικό να κάνουν restart κινητά πχ όπως το S8.Ισως παίζει ρόλο το android version η το touchwiz,το πως διαχειρίζονται το ρεύμα η να είναι bug.

Είναι κάπως παράλογο να πέφτει η απόδοση της μπαταρίας των iPhone σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.Να ήταν καμιά Κινεζιά της κακιάς ώρας το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/11/2018 στις 2:14 ΜΜ, Istros είπε

Ότι όσοι έχουν iPhone 8,8 plus,X και έχει πέσει η μπαταρία τους να μην κάνουν αναβάθμιση σε ios 12.1.Τωρα κατάλαβα γιατί μερικοί έχουν απενεργοποιημενη την αυτόματη ενημέρωση.

 

Αν έχει πέσει η αποδοση μπαταρίας, ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ THROTTLING MOΝΟΣ ΣΟΥ!

Δεν βλεπω κατι κακο σε αυτο, κακό ηταν παλιά που δεν είχαμε την επιλογή!

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AntiCambeR είπε


Είναι κάπως παράλογο να πέφτει η απόδοση της μπαταρίας των iPhone σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.Να ήταν καμιά Κινεζιά της κακιάς ώρας το καταλαβαίνω.

Ιδια μπαταρια με την κινεζια δεν εχει καθε "επωνυμο" τηλεφωνο? Απλα στο ενα τηλεφωνο πρεπει να δωσει καταλληλο ρευμα σε ενα βαρβατο Α12 η Kirin η οπως αλλιως τον βαφτιζει η tsmc, ενω στο αλλο τηλεφωνο σε ενα ταπεινο τετραπυρηνο..θα κλαταρει η καημενη, τι να κανει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άλλος λέει πως δεν του έκανε ποτέ restart η συσκευή ενώ ...μιλούσε στο τηλέφωνο! Μετά από τόση συζήτηση και αναλύσεις, ακόμη δεν κατάλαβαν όλοι τι ακριβώς πρέπει να συμβεί για να επέμβει το throttling. Φυσικά πλέον δεν θα αναλύσω τίποτα, είναι η δίκη μου ώρα για ...pop corn!

PS: για όσους σφιγγονταν τόσες μέρες με το ζόρι προσπαθώντας να συζητήσουν «σοβαρά» (λέμε τώρα) για να μπουν τελικά τα ξημερώματα και να ποστάρουν τις σαχλαμάρες που ήθελαν να γράψουν από την αρχή, τους αξίζει απλά μια ωραιότατη αγνόηση για να μη χάνουμε και το χρόνο μας. Συζητάμε μόνο με όσους μπορούν να ακούσουν και όχι με τα πονεμένα trolls. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ειναι feature, δεν μπορω να βρω τον λόγο ύπαρξης του θέματος εν γένει. Εκτός αν για ακόμα μια φορά νιώθετε την ανάγκη να διαχωρίσετε τεχνηέντως εαυτόν απο την υπόλοιπη πλέμπα που φυσικά δεν μπορεί να αγοράσει τα συγκεκριμένα ελαττωματικά μεν αλλά Premium δε, προϊόντα.

Το θέατρο του παραλόγου και του καταναλωτικού ναρκισσισμού το ανάγνωσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Tsakalos! είπε

Σκεψου λιγο τις μπαταριες λιθιου των επαναφορτιζομενων εργαλειων... και των ηλεκτρονικων τσιγαρων... ναι ντε τις 18650 Λιθιου λεω... για βρες μου μπαταρια 3500mah και πχ 30Α... Οι περισσοτερες high drain ειναι χαμηλων  mah... 

Με λιγα λογια, περισσοτερη σημασια εχει η χημεια και η καασκευη της μπαταριας παρα η χωρητικοτητα σαν απολυτο νουμερο.  Σιγα τις μεγαλες διαφορες στα στιγμιαια ρευματα μεταξυ 3000 και 3500 mah:

 

Όσο μεγαλώνει η χωρητικότητα μεγαλώνει και το ρεύμα. Έχει να κάνει με τη συνολική ενεργή επιφάνεια των ηλεκτροδίων.

Γι αυτό το ρεύμα φόρτισης/εκφόρτισης το υπολογίζουμε με το C-rate, δηλαδή σε σχέση με τη χωρητικότητα της μπαταρίας.

Για παράδειγμα, έχεις μία μπαταρία 18650 που μπορεί να δώσει μέχρι 3 ampere. Αν βάλεις δύο τέτοιες παράλληλα, έχεις την ίδια τάση αλλά διπλάσιο ρεύμα (6 ampere), γιατι έχεις και διπλάσια επιφάνεια ηλεκτροδίων

Οι διαφορετικές χωρητικότητες στα ίδιου μεγέθους κελιά πάλι επιτυγχάνονται αυξάνοντας ή μειώνοντας την επιφάνεια των ηλεκτροδίων. Οι μικρής χωρητικότητας 18650 δέν είναι πλήρως γεμισμένες. Αυτές τις παίρνουν οι κινέζοι του ebay φτηνά και τις πουλάνε για 4000mAh!

Οι μεγαλύτερες χωρητικότητες επιτυγχάνονται με λεπτότερα ηλεκτρόδια και separators που επιτρέπουν το στρίμωγμα μεγαλύτερης συνολικής επιφάνειας.

Στα ηλεκτρικά εργαλεία, επειδή θέλουμε μεγάλη τάση, όλα τα κελιά είναι σε σειρά, επομένως τα mAh της μπαταρίας είναι τα ίδια με του καθε ενός κελιού. Η συνολική ενέργεια όμως είναι το άθροισμα των κελιών. Γι αυτό τα mAh έχουν νόημα μόνο όταν συγκρίνουμε μπαταρίες ίδιας τάσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, HardwareZone είπε

Το storage temperature ξέρεις τι σημαίνει ή να μπω σε ELI5 mode ?

Τελευταίο σχόλιο γιατί εντάξει, είσαι πολύ ειδικός για το επίπεδό μου... άρα αφού η ζέστη κάνει κακό στην μπαταρία... τα iPhone είναι τελικά πιο ζεστά κινητά από τα Samsung, HTC, Huawei, και έτσι χαλάνε πιο γρήγορα οι μπαταρίες τους και η Apple αναγκάστηκε ( ωωωω τι κρίμα! ) να βγάλει το performance mode switch.... το οποίο είχε χρόνια τώρα κρυφό και κέρδισε τόσα φράγκα από αδαής που θεωρούσαν ότι το κινητό τους έγινε πιο αργό επειδή πάλιωσε, και πήγαιναν και αγόραζαν νέο iPhone.

All good! :)

Εξήγησε please, να καταλάβω τι είναι το storage temperature. Εγώ καταλαβαίνω πως είναι η θερμοκρασία στην οποία αποθηκεύεται ένα προϊόν όταν δεν είναι σε χρήση (κλειστό δηλαδή). Η θερμοκρασία που έχει μια αποθήκη π.χ.

Εξήγησέ μας please και αν και πως τελικά το πρόβλημα θα λυνόταν με 2 πυκνωτές.

Τον συλλογισμό σου (...) δεν τον καταλαβαίνω. Με ένα σύντομο googlάρισμα τα threads που μιλάνε για τηλέφωνα με Android που κάνουν reboot μόνα τους είναι άπειρα. Τα μοντέλα είναι πάρα πολλά οπότε δεν θα βρεις συγκεντρωμένα τα πυρά εναντίον ενός μόνο μοντέλου ή σειράς. Το ό,τι δεν ασχολούνται με το performance των aging κινητών, μπορώ κι εγώ εύκολα να το κατατάξω στην γενική έλλειψη support που έχουν τα περισσότερα μοντέλα με Android.

2060346281_Screenshot2018-11-04at14_29_54.png.8a6f3131ed00ee33d840e2a665a7cee3.png

1574046211_Screenshot2018-11-04at14_29_50.png.8be994f11a10b724a46e4a8c31b905aa.png

(και για να μην λέτε πως το search term δεν είναι το ίδιο, είναι το πρώτο προτεινόμενο από το google κάθε φορά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Εξήγησε please, να καταλάβω τι είναι το storage temperature. Εγώ καταλαβαίνω πως είναι η θερμοκρασία στην οποία αποθηκεύεται ένα προϊόν όταν δεν είναι σε χρήση (κλειστό δηλαδή). Η θερμοκρασία που έχει μια αποθήκη π.χ.

Εξήγησέ μας please και αν και πως τελικά το πρόβλημα θα λυνόταν με 2 πυκνωτές.

Τον συλλογισμό σου (...) δεν τον καταλαβαίνω. Με ένα σύντομο googlάρισμα τα threads που μιλάνε για τηλέφωνα με Android που κάνουν reboot μόνα τους είναι άπειρα. Τα μοντέλα είναι πάρα πολλά οπότε δεν θα βρεις συγκεντρωμένα τα πυρά εναντίον ενός μόνο μοντέλου ή σειράς. Το ό,τι δεν ασχολούνται με το performance των aging κινητών, μπορώ κι εγώ εύκολα να το κατατάξω στην γενική έλλειψη support που έχουν τα περισσότερα μοντέλα με Android.

2060346281_Screenshot2018-11-04at14_29_54.png.8a6f3131ed00ee33d840e2a665a7cee3.png

1574046211_Screenshot2018-11-04at14_29_50.png.8be994f11a10b724a46e4a8c31b905aa.png

(και για να μην λέτε πως το search term δεν είναι το ίδιο, είναι το πρώτο προτεινόμενο από το google κάθε φορά)

 

Το καταλαβαινεις οτι αυτη η συγκριση ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ακυρη ετσι? δε μπορεις να συγκρινεις το iphone που ειναι στην ουσια ενα καθε φορα (αντε 2 τωρα με τα "επετειακα") με τα android που ειναι χιλιαδες μοντελα τα οποια τα περισσοτερα πανε με το κιλο... θα τα συγκρινεις με κινητα ιδιου επιπεδου-τιμης (ως επι το πλειστων..) και παλι δε θα βγαλεις ακρη γιατι μετα παιζουν ρολο και οι πωλησεις του καθε μο τελου.. για να ειναι πιο αντικειμενικο και κοντα στη πραγματικοτητα θα πρεπει πχ το ταδε μοντελο iphone με τις 1 εκατομμυριο πωλεισης και ενα google pixel μοντελο ιδιας γενιας παλι με τις παρομοιες πωλησεις και εκει θα δεις τα αποτελεσματα.. δυσκολο βεβαια να γινει τετοια συγκριση αλλα σου δινω ενα παραδειγμα... 

δε μπορεις να συγκρινεις ενα σουβλατζιδικο στο efood που εχει 5 αστερια αλλα με 10 αξιολογησεις και ενα αλλο που εχει 4.5 αλλα με 10.000 αξιολογησεις... απο που θα παραγγελνες? καταλαβες? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manolinio11 είπε

Το καταλαβαινεις οτι αυτη η συγκριση ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ακυρη ετσι? δε μπορεις να συγκρινεις το iphone που ειναι στην ουσια ενα καθε φορα (αντε 2 τωρα με τα "επετειακα") με τα android που ειναι χιλιαδες μοντελα τα οποια τα περισσοτερα πανε με το κιλο... θα τα συγκρινεις με κινητα ιδιου επιπεδου-τιμης (ως επι το πλειστων..) και παλι δε θα βγαλεις ακρη γιατι μετα παιζουν ρολο και οι πωλησεις του καθε μο τελου.. για να ειναι πιο αντικειμενικο και κοντα στη πραγματικοτητα θα πρεπει πχ το ταδε μοντελο iphone με τις 1 εκατομμυριο πωλεισης και ενα google pixel μοντελο ιδιας γενιας παλι με τις παρομοιες πωλησεις και εκει θα δεις τα αποτελεσματα.. δυσκολο βεβαια να γινει τετοια συγκριση αλλα σου δινω ενα παραδειγμα... 

 δε μπορεις να συγκρινεις ενα σουβλατζιδικο στο efood που εχει 5 αστερια αλλα με 10 αξιολογησεις και ενα αλλο που εχει 4.5 αλλα με 10.000 αξιολογησεις... απο που θα παραγγελνες? καταλαβες? 

Άσε το υφάκι "κατάλαβες;" σε μένα κατ'αρχάς.

Εγώ βλέπω εδώ μέσα όλους τελικά, αφού στερέψουν από οποιοδήποτε λογικό επιχείρημα, να θέτουν ως fact το ό,τι τα κινητά Android 2-3-4-5 ετών που έχουν δεν παρουσιάζουν τέτοια προβλήματα. Και ναι, τα Android εκεί έξω είναι πολλά περισσότερα, οπότε η σύγκριση που κάνω στα search results μπορεί απλά να δείχνει απλά αυτό. Δείχνει όμως και σίγουρα πως τα προβλήματα αυτά δεν περιορίζονται στo iPhone.

Στην τελική η κάλυψη των media στα iPhones είναι έτσι κι αλλιώς δυσανάλογα μεγαλύτερη σε σχέση με το μερίδιο συσκευών στην αγορά, όπως και τα σχόλια στα σχετικά threads στο insomnia. Το να παρουσιάσουν πρόβλημα μπαταρίας 1000 συσκευές στο 1Μ δε μου λέει τίποτα, μου ακούγεται φυσιολογικό μάλιστα. Οι 1000 αυτές συσκευές θα προκαλέσουν όμως τεράστια φασαρία, θα γίνουν λάβαρο στην εκστρατεία ορισμένων να απαξιώσουν το iPhone αλλά και τους κατόχους του -- ούτε να σας πληρώνανε δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeaLion είπε

 

Στην τελική η κάλυψη των media στα iPhones είναι έτσι κι αλλιώς δυσανάλογα μεγαλύτερη σε σχέση με το μερίδιο συσκευών στην αγορά, όπως και τα σχόλια στα σχετικά threads στο insomnia. Το να παρουσιάσουν πρόβλημα μπαταρίας 1000 συσκευές στο 1Μ δε μου λέει τίποτα, μου ακούγεται φυσιολογικό μάλιστα. Οι 1000 αυτές συσκευές θα προκαλέσουν όμως τεράστια φασαρία, θα γίνουν λάβαρο στην εκστρατεία ορισμένων να απαξιώσουν το iPhone αλλά και τους κατόχους του -- ούτε να σας πληρώνανε δηλαδή.

Και αφου ειναι ετσι γιατι την εφαγαν στο δικαστηριο ? Να τα λεει σε σε αυτο το θεμα , που εχει την ωραια.. παραστατικη εικονα, ενα σαλιγκαρο πανω σε ενα κινητο 😆

 

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Και αφου ειναι ετσι γιατι την εφαγαν στο δικαστηριο ? Να τα λεει σε σε αυτο το θεμα , που εχει την ωραια.. παραστατικη εικονα, ενα σαλιγκαρο πανω σε ενα κινητο 😆

Τι "είναι έτσι"; Δεν φάγανε πρόστιμο επειδή χαλάσανε κάποιες μπαταρίες. Τους λόγους τους γράφει το άρθρο. Μη λέμε τα ίδια και τα ίδια συνέχεια.

Αν θες τη γνώμη μου, καλά κάνανε και πέσανε πρόστιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα κακως το εφαγαν το προστιμο, η αποφαση ηταν αρτηριοσκληρωτικη.Δεν ελαβε το δικαστηριο υποψη του τοσους  υπερευχαριστημενους  fanboys 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2018 στις 2:20 ΜΜ, margaritagr είπε

Γιατί δεν έγινε τοπικ για τα πρόβλημα τα που αναφέρω στο Mate ??? Και όχι μόνο δεν έγινε τοπικ αλλά δεν τα σχολίασε και κανένας.

Εδώ βλέπω αμέσως νέο θέμα και πάμε φουλ σχόλια. 

Βέβαια θα μου πεις η Apple πουλάει who cares about Huawei 

https://m.gsmarena.com/huawei_finland_will_replace_mate_20_pro_handsest_with_faulty_screens-news-34052.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...