Προς το περιεχόμενο

Αγορά από gearbest και βοήθεια με track


greeknax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως μετά από πολλές μέρες αναμονής το tracking ξύπνησε. Έφτασε Γερμανία και το διακινεί η dhl με ΕΛΤΑ. Τώρα αν περάσει τελωνείο την γαμησα και ψωφησε. Συνήθως οι αποθήκες cn099 με priority direct mail δεν έχουμε τελωνείο έχω πάρει πολλά πράγματα από gearworst και δεν είχα τελωνείο. Ήρθαν μέσω Ολλανδίας. Τώρα τα κινητά κτλπ που είναι στις αποθήκες hk και hk2 ( hong kong) τα στέλνουν με eu priority line. Το gizchina το ελληνικό λένε χωρίς τελωνείο. Ο Σωτήρης το ίδιο και έδειξε σε σχολείο στο fb πακέτο που του ήρθε με αυτό τον τρόπο. Απλά το eu priority line του gearworst αργεί αφάνταστα. 17 μέρες μετά έφυγε από Γερμανία εμένα και νομίζω έρχεται οδικός. Το tracking number του κινητού είναι CY000000000DE τέτοιου τυπου. Αν πέρασε κανενός τέτοιου τύπου δέμα τελωνείο ας μας το πει. Banggood είναι το πιο αξιόπιστο τώρα πια. Priority direct mail στα ακριβά μας δέματα και όλα καλά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά παιδιά να ενημερώσω ότι το xiaomi mi pad 4 μου ήρθε με speedex χωρίς να πληρώσω τελωνείο!!!

Η πληρωμή paypal που μου ζήτησαν ήταν τελικά για άλλο πακέτο (ποσό 15€).

Άρα, μπορώ πλέον να πω ότι και το gearbest με eu priority line είναι ασφαλές για όποιον θέλει...

Επεξ/σία από gan970
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gan970 είπε

Τελικά παιδιά να ενημερώσω ότι το xiaomi mi pad 4 μου ήρθε με speedex χωρίς να πληρώσω τελωνείο!!!

Η πληρωμή paypal που μου ζήτησαν ήταν τελικά για άλλο πακέτο (ποσό 15€).

Άρα, μπορώ πλέον να πω ότι και το gearbest με eu priority line είναι ασφαλές για όποιον θέλει...

Με'γεια το tablet. Αν εχει ξεκλέιδωτο bootloader μπορεις να του περάσεις και custom roms, γιατί νομιζω οτι η gearbest τους βάζει μια custom rom που εχει και ελληνικα. Αν ειναι κλειδωμένος κάνε αιτηση για ξεκλειδωμα γιατί παιρνει πολλές ημέρες η εγκριση. 

Βασικά για αλλο σε εκανα quote. Πες μας λιγο ενδεικτικές ημερομηνίες, ποτε εβαλες παραγγελια, ποτε εγινε αποστολή, ποια μεθοδος αποστολής και ποια ημερομηνια εφτασε στα χέρια σου. Feedback δηλαδη για αλλους χρηστες.

Ειδικά για τη μέθοδο αποστολής ποιο απο τα δυο Priority Line επελεξες; Το φθηνό με netherlands registered (pdm) ή το ακριβό Eu priority line ;

το αλλο πακέτο των 15 ευρω με ποια μέθοδο αποστολής ζητησες να σου σταλει; Registered; unregistered; και ποια υποκατηγορία; πχ belgium, sweden, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Δεν το άνοιξα ακόμη για να δω τον bootloader.

Διάλεξα EU Priority Line.

Πλήρωσα μέσω Google Pay και μου έκανε έκπτωση 8.81€.

Item Sub-total €150.65
Shipping Cost €3.92
Shipping Guarantee €5.28
Payment discount €8.81
Grand Total €151.04

Order date: 05/11/2018

Trcking message

2018-11-29 12:02:00 Athina,The parcel has been delivered.
2018-11-29 09:00:00 Athina,Your parcel has arrived at the local delivery depot
2018-11-29 09:00:00 Athina,Your parcel is on the vehicle for delivery
2018-11-28 14:57:00 Dpd Greece Ltd,The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
2018-11-27 12:18:00 Speedy Jsc,The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
2018-11-23 14:48:00 Dpd Hungaria Kft,The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
2018-11-21 22:15:00 International Gateway,Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece
2018-11-21 22:14:00 International Gateway,We have your parcel and it s on its way to our depot
2018-11-07 08:40:00 Lomeway E-commerce Co,We ve received your order details, but have not yet received your parcel
 
Το μικρό πακέτο ήταν καλώδια κυρίως και έφυγε με Sweden Post Registered.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gan970 είπε

Ευχαριστώ. Δεν το άνοιξα ακόμη για να δω τον bootloader.

Αν και βγαίνουμε offtopic

Spoiler

 

Θα το καταλάβεις οταν το ανοιγεις. Αφενός την ώρα που εχει το λογοτυπο θα σου λεει κάτω κάτω unlocked, αφετέρου αν ειναι unlocked και με custom rom, θα μπει απευθειας σε περιβαλλον android, χωρίς να χρειαστεί να κάνει το setup του miui. 

Πάντως σαν ταμπλετάκι τα σπάει. Εγω το αγόρασα απο BG. Πριν το δώσω στον τελικο χρήστη, το σκάλισα αρκετά και λογω συγκυριών του πέρασα custom rom τύπου lineageos. Είχα καιρό να πιάσω οικονομικο tablet για σκάλισμα και να μου βγει τόσο έντονα το vfm. Μπορει να εχει το miui αλλά λείπουν κομμάτια σε σχέση με το κλασσικο miui των κινητων (λογικό) οπως πχ το firewall, κ.α. Επισης τον τελικό χρήστη δεν τον βολευε το μεγεθος των εικονιδίων ενω με το lineageos του ήρθε κουτι. Δε σου λεω να αλλαξεις τη rom, απλά αν το ξεκλειδώσεις στο μελλον μπορεις να κάνεις πολλά (ακομα και custom miui roms). 

Θα βρεις ευκολα universal θήκη. Εγω έβαλα παραγγελία απο aliexpess για ενισχυμένη πισω θήκη σιλικονης και μπροστικό τζαμάκι προστασίας. Ήρθαν, μπήκαν και ηρέμησε και ο τελικος χρηστης οτι μπορει να γρατσουνιστεί, χτυπηθεί, κλπ

Θηκη -> https://www.aliexpress.com/item/PZOZ-xiaomi-mi-pad-4-case-Shockproof-Bumper-pad4-plus-Cover-Premium-Silicone-Mipad-4-Smart/32920414038.html?

Τζαμάκι -> https://www.aliexpress.com/item/9H-Tempered-Glass-For-Xiaomi-Mi-Pad-Mipad-4-Mipad4-Plus-8-0-inch-10-1/32916691327.html?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2018 στις 11:54 ΠΜ, greeknax είπε

Έφτασε το δέματα κι μετά από 21 μέρες. Αύριο το παραλαμβάνω λόγω απεργίας των πλοίων.

Καλησπέρα,

Έκανα μια παραγγελια απο gearbest EU priority Line 12-11 και ακόμα δεν έχω παραλάβει. Το tracking ανανεώθηκε στις 27 και 28-11 και μετά σιγή. Απο τα στοιχεία δεν μπορώ να καταλάβω ποιος το διακινεί, αν θα έρθει με ΕΛΤΑ ή DHL.

@greeknax στη περίπτωση σου πως το παρέλαβες; Μπορείς να μοιραστείς το Tracking History απο τη παραγγελια σου?

Ευχαριστώ. 

Αναφορά σε κείμενο

Trcking message

2018-11-28 05:48:00
The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage online shipment tracking: http: www.dhl.gr en express tracking shippers_reference.html )
2018-11-28 05:01:00
The international shipment has been processed in the export parcel center
2018-11-27 09:33:00
The international shipment has been processed in the parcel center of origin
2018-11-12 17:37:00
The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, a4ex είπε

Καλησπέρα,

Έκανα μια παραγγελια απο gearbest EU priority Line 12-11 και ακόμα δεν έχω παραλάβει. Το tracking ανανεώθηκε στις 27 και 28-11 και μετά σιγή. Απο τα στοιχεία δεν μπορώ να καταλάβω ποιος το διακινεί, αν θα έρθει με ΕΛΤΑ ή DHL.

@greeknax στη περίπτωση σου πως το παρέλαβες; Μπορείς να μοιραστείς το Tracking History απο τη παραγγελια σου?

Ευχαριστώ. 

Το δικο μου πακετο εφυγε 1/12 από Γερμανία με DHL. Τους πηρα τηλ και μου ειπαν 5-10 εργάσιμες μεχρι να ερθει Ελλάδα. Θα παραδωθει με dhl courier το πιο πιθανο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Madmaf είπε

Το δικο μου πακετο εφυγε 1/12 από Γερμανία με DHL. Τους πηρα τηλ και μου ειπαν 5-10 εργάσιμες μεχρι να ερθει Ελλάδα. Θα παραδωθει με dhl courier το πιο πιθανο.

10 μέρες θα κλείσω τη παρασκευή. Αν μου έρθει με DHL τότε έχω ελπίδα, αλλιώς με ΕΛΤΑ δεν το βλέπω, λόγο εορτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, a4ex είπε

10 μέρες θα κλείσω τη παρασκευή. Αν μου έρθει με DHL τότε έχω ελπίδα, αλλιώς με ΕΛΤΑ δεν το βλέπω, λόγο εορτών.

Αν εσυ παραλαβεις μετα τις γιορτες... Εγω δεν θελω να φανταστω καν ποτε θα παραλαβω 😂😂😂

Επεξ/σία από Madmaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Madmaf είπε

Αν εσυ παραλαβεις μετα τις γιορτες... Εγω δεν θελω να φανταστω καν ποτε θα παραλαβω 😂😂😂

Πήρα τηλ το απόγευμα στο DHL packet. Μου είπαν ότι η παράδοση γίνεται από DHL και από την ημερομηνία που έφυγε από Γερμανία 8-10 μέρες και ότι λογικά θα το έχω μέχρι το τέλος βδομάδας. Βεβαίως δεν μπορούσαν να δουν κάτι παραπάνω απο το tracking αλλά πιστεύω ξέρουν καλύτερα. Θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, a4ex είπε

Καλημέρα, μόλις το παρέλαβα, με DHL.

Δεν ειχες καποιο θεμα με τελωνείο κλπ?

Λογικα απο βδομαδα θα παραλαβω και γω. 🎉

Ασχετο, ξερει κανεις τους χρονους παραδωσης απο postNL? Το πακέτο εφυγε απο Ολλανδία στις 29/11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2018 στις 4:33 ΜΜ, Madmaf είπε

Δεν ειχες καποιο θεμα με τελωνείο κλπ?

Λογικα απο βδομαδα θα παραλαβω και γω. 🎉

Ασχετο, ξερει κανεις τους χρονους παραδωσης απο postNL? Το πακέτο εφυγε απο Ολλανδία στις 29/11.

Κανένα θέμα με τελωνείο. Ήρθε κατευθείαν από Γερμανία στη πόρτα μου. Τελικά είναι συγκεκριμένες οι μέρες που παίρνει να έρθει από Γερμανία, έως 10 max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...