Προς το περιεχόμενο

Pro Retina. Φαινόμενο μνήμης μπαταρίας


Homecinemakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω εναν υπολογιστή MacBook Pro 15άρη του 2013 ο οποίος έχω διαπιστώσει εδώ και καιρό πως έχει πρόβλημα με την μπαταρία του. Βασικά, τον πήρα μεταχειρισμένο με εγγύηση όμως 2 ετών και βλέπω οτι έχει μεγάλο πρόβλημα με την μπαταρία. Στο 40% άλλοτε ή στο 20 ή στο 35 κλπ, μπαίνει σε sleep time!!! Και πέραν αυτού, βλέπω οτι δεν κρατάει η διάρκειά της ούτε 40-50 λεπτά. Με χρήση διαδικτύου, δεν μιλάμε για εργασίες προγραμμάτων.

1ον, τι προτείνετε να πράξω για να τ'αντιμετωπίσω;

2ον, υπάρχει τρόπος μέτρησης της μπαταρίας είτε για τους κύκλους φόρτισής της είτε για την δύναμη ενέργειάς της.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Homecinemakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κοίτα να δεις.

Μιλάμε για μηχάνημα του 2012 με 504 κυκλους φόρτισης. Δε ξέρω γιατί λες ότι ειναι του 2013.

Έχει πέσει η υγεία της μπαταρίας κοντά στο 30% και λογικό είναι να έχεις τέτοια συμπεριφορά και θέλει αλλαγή μπαταρίας σιγά-σιγά.

Και αυτό απο Γερμανία το πήρες; Ίδιο κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, μιλάμε για το ίδιο μηχάνημα. Ναι, το 2012 είναι έχεις δίκιο. Λάθος νόμιζα πως είναι του 2013. Άρα... πρέπει να αλλάξω μπαταρία. Οκ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Ναί, μιλάμε για το ίδιο μηχάνημα. Ναι, το 2012 είναι έχεις δίκιο. Λάθος νόμιζα πως είναι του 2013. Άρα... πρέπει να αλλάξω μπαταρία. Οκ!!!

Για αλλαγή μπαταρίας θα σου ζητήσουν κοντά στα 200 ευρώ περίπου.

Για μοντέλο του 2014 εμένα μου ζητούσαν 260 ευρώ από document store και 360 ευρω από iSystems.

Να ξέρεις ότι η μπαταρία είναι κολλημένη και δύσκολα μπορείς να τη ξεκολλήσεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Άρα μιλάμε για βαθειά το χέρι στην τσέπη!!! Σε ευχαριστώ για την βοήθεια και τις πληροφορίες.

Παρακαλώ. Δυστυχώς τη πάτησες κάπως με αυτά που αγόρασες. Θες να πεις ποιο είναι το κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 hours ago, Homecinemakias said:

Άρα μιλάμε για βαθειά το χέρι στην τσέπη!!! Σε ευχαριστώ για την βοήθεια και τις πληροφορίες.

@Homecinemakias Στην ίδια κατάσταση είναι και η μπαταρία στο δικό μου macbook pro late 2012 και συμπεριφέρεται εκτός ρεύματος όπως το περιγράφεις και στο δικό σου. Μπορεί δηλαδή η μπαταρία να είναι στο 80% αλλά μόλις πάω να τρέξω κάποιο "βαρύ" πρόγραμμα κλείνει με τη μία...

Η μόνη λύση σε αυτό είναι προφανώς η αντικατάσταση της μπαταρίας που για αυτό το μοντέλο κοστίσει από 180 εως 200+ ευρώ (αν μιλάμε για γνήσια μπαταρία και επίσημο επισκευαστικό κέντρο). Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις εσύ την μπαταρία και να βρείς κάποιον τεχνικό που εμπιστεύεσαι και γνωρίζει πως να το κάνει ή αν είσαι τολμηρός να το κάνεις μόνος σου...

Μου πρότειναν αυτόν τον πωλητή: https://m.ebay.co.uk/sch/comfortparts/m.html?isRefine=true&_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=&_mwBanner=1 που πουλάει original μπαταρίες (έτσι λέει, δεν ξέρω αν ισχύει) και είναι δοκιμασμένος και ψήνομαι να παραγγείλω μία για το δικό μου! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bill, έχω δύο mac. Και το άλλο του 2012 είναι (το είχα πάρει καινούργιο 3 χιλιάρικα και μου έφτασε 4 στην πορεία) αλλα αυτό δεν είχε retina. Μόλις είχαν βγεί αλλα με συμβούλευσαν να μην πάρω με retina. Τέλος πάντων, θα αλλάξω μπαταρία γνήσια και μου την δίνουν αντί για 200 κανονική τιμή, στα 100. Ήδη ήρθε απο Γερμανία εδώ και μια εβδομάδα μα δεν έχω πάει να την βάλω διότι μένω σχετικά μακριά απο τον φίλο που έχει το κατάστημα. Μάλλον θα του πω να μου φέρει σε λίγο καιρό και για τον mac με την retina. 😐

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συγκεκριμένο μηχάνημα που λες η αλλαγή μπαταρίας είναι αρκετά εύκολη δες εδώ και η μπαταρία σου πρέπει να είναι αυτή.

Τσέκαρε πάντως αν είναι αυτό το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators
On 16/11/2018 at 10:14, billdanos said:

@Homecinemakias Στην ίδια κατάσταση είναι και η μπαταρία στο δικό μου macbook pro late 2012 και συμπεριφέρεται εκτός ρεύματος όπως το περιγράφεις και στο δικό σου. Μπορεί δηλαδή η μπαταρία να είναι στο 80% αλλά μόλις πάω να τρέξω κάποιο "βαρύ" πρόγραμμα κλείνει με τη μία...

Η μόνη λύση σε αυτό είναι προφανώς η αντικατάσταση της μπαταρίας που για αυτό το μοντέλο κοστίσει από 180 εως 200+ ευρώ (αν μιλάμε για γνήσια μπαταρία και επίσημο επισκευαστικό κέντρο). Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις εσύ την μπαταρία και να βρείς κάποιον τεχνικό που εμπιστεύεσαι και γνωρίζει πως να το κάνει ή αν είσαι τολμηρός να το κάνεις μόνος σου...

Μου πρότειναν αυτόν τον πωλητή: https://m.ebay.co.uk/sch/comfortparts/m.html?isRefine=true&_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=&_mwBanner=1 που πουλάει original μπαταρίες (έτσι λέει, δεν ξέρω αν ισχύει) και είναι δοκιμασμένος και ψήνομαι να παραγγείλω μία για το δικό μου! :) 

Update: Πριν λίγο παρέλαβα την μπαταρία από το ebay και μέσα σε μια ώρα την είχα αλλάξει στο macbook pro μου. Την περισσότερη ώρα την ξόδεψα για να αφαιρέσω τα υπολείμματα της κόλλας κάτω από την παλιά μπαταρία που μετά από 6+ χρόνια είχαν ...ενσωματωθεί στο σασί! 😛

Η διαδικασία ακολουθώντας τα βήματα προσεκτικά είναι σχετικά απλή και χρειάζονται απλά τα σωστά εργαλεία και προσεκτικές κινήσεις. Δεν είναι όλες οι βίδες ίδιες οπότε πρέπει να σημειώνετε τι βγάζετε και απο πού! :) 

Ακολούθησα κατά γράμμα αυτό: 

Τώρα φορτίζει σβηστό και μετά πρέπει να κάνω ένα SMC reset, να χρησιμοποιήσω το laptop μέχρι να κλείσει μόνο του απο μπαταρία και να το αφήσω σβηστό όλο το βράδυ. :)

Screenshot 2018-11-29 at 16.27.20.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...