Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi 3 Model A+ με κόστος ακόμα χαμηλότερο στα $25


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Comic maniak είπε

Νιωθεις πολυ εξυπνος τωρα ετσι; Για ψαξε λιγο για τι χρησεις προοριζεται το συγκεκριμενο μηχανημα. Το παιζετε και νεοπλουτοι.

Νεοπλουτος ειμαι ναι, αφου εχω παραπανω απο 30€ που θελει αυτη η π@π@ρια για να διαθεσω για "mini pc".

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, aris1986 είπε

Νεοπλουτος ειμαι ναι, αφου εχω παραπανω απο 30€ που θελει αυτη η π@π@ρια για να διαθεσω για "mini pc".

Αυτα.

Ξαναλεω, πηγαινε ψαξε τι κανει το μηχανημα και για ποιον σκοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, caveneo είπε

Τέλεια. Ευκαιρία να υλοποιησω το προτζεκτ που ήθελα. Θα φτιάξω ένα με μια κάμερα που θα κάνει αναγνώριση πινακίδων αυτοκινητων και θα το συγκρινει με τις πινακίδες που θα του έχω δώσει εγώ, σε ένα αρχειο για παράδειγμα.

Ωραίος αλλά να ξέρεις θα σου βγάλει λίγο την ψυχή, εγώ χρησιμοποίησα ένα Zero W, με την NoIR κάμερα για face recognition στην πτυχιακή μου, ο κώδικας και τα modifications που χρειάστηκε να κάνω δεν περιγράφεται αλλά είναι ωραία ενασχόληση!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aris1986 είπε

Που χρησιμεύει αυτό είπαμε; Ινδία; Αφρική;

 

Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα και να ασχοληθείς λίγο...

Μπορεί και να ποροθείς με αυτά που μπορείς να κάνεις..

Το σίγουρο είναι ότι θα μάθεις πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris1986 είπε

Νεοπλουτος ειμαι ναι, αφου εχω παραπανω απο 30€ που θελει αυτη η π@π@ρια για να διαθεσω για "mini pc".

Κράτα τα λεφτά σου γιατί δεν είναι mini pc ούτε είναι σένα, έχει διαφορετικό target group χρηστών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συμφορουμιτη δεν χρειάζεται να θίγεσαι, δεν είναι όλα τα θέματα στο insomnia Apple vs Android για να ντυνομαστε με κασκόλ ομάδων και να πλακωνόμαστε ποιος έχει τα πιο πολλά λεφτά. Προσωπικά δεν σκέφτηκα ποτέ την επιλογη ρετρό κονσολας, μόλις κάποιος μου την έδωσε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό φαίνεται τουμπανάκι και με αυτήν την τόσο χαμηλή τιμή βλέπω να βγαίνουν ακόμα περισσότερων ειδών Retro παιχνιδομηχανήματα και αυτοσχέδιες κατασκευές κονσόλες/mini PC,για όσους δεν γνωρίζουν,το Pi είναι οτι καλύτερο σε σχέση κόστους απόδοσης,ιδιαίτερα για τους μερακλήδες,ώστε να φτιάξουν ένα mame related μηχάνημα,συμμαζεμένο χωρίς πολλά πολλά σε διαδικασία,που να παίζει Ολα τα παλιά αγαπημένα μας Arcades και παιχνίδια απο διάφορα άλλα formats απο κονσόλες κλπ παιχνιδομηχανές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, nzeppos είπε

Για να έχει κάνει τόσα εκατομμύρια πωλήσεις (τις περισσότερες στις δυτικές αγορές) μάλλον κάπου θα χρησιμεύει. Αν εσύ δεν ξέρεις τι να το κάνεις, δεν είναι πρόβλημα του μηχανήματος. Προσωπικά το είχα δυο χρόνια να τρέχει OpenELEC και μου βγήκε πολύ καλύτερο από όλα τα ακριβότερα Android TV boxes που είχα δοκιμάσει.

Τα είπες όλα

Επεξ/σία από Alex_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν έχει ethernet (εντάξει μπορεί να μπει κτλ, έχει ασύρματο)

2. Καλή η αναφορά για το openHAB, δεν το γνώριζα. Κι εγώ έκανα μόνος μου λύσεις σε Arduino για να ολοκληρώσω τα κομμάτια που έλειπαν στη σύνδεση projector/projector screen. Το έλυσα μεν, αλλά το openHAB mου φαίνεται καταλληλότερο. Όταν βρω χρόνο θα το περάσω εκεί. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα pi για emulators/media centers δεν κάνουν όσο και να χτυπιέστε, όπως είπε και κάποιος παραπάνω είναι μια πλατφόρμα που σου δίνει την δυνατότητα να επεκταθείς με διάφορα interfaces προκειμένου να φτιάξεις χαζο-συσκευές που τις βρίσκεις για το 1/3 της τιμής στα γνωστά κινεζομάγαζα και εξάλου  από εκεί βγάζει και τα λεφτά του, από τα περιφεριακά που πουλάει. Από εκεί και πέρα, μπορείς να φτιάξεις απλά network devices (proxy,firewall dns filters κλπ) και να τα αφήσεις σε μια άκρη και να κάνουν τη δουλειά τους κάτι το οποίο όμως βγαίνει άκυρο αν έχεις ενα linux home server. Η κατάλληλη χρήση των pi είναι σαν εργαλείο εκμάθησης και μέχρι εκεί φτάνει.

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2018 στις 10:56 ΜΜ, thanos75x είπε

512ΜΒ ??? Παρακαλώ ο Τοτός να πει μάθημα!!! Μουαχαχαχαχα

Το 90% των projects τρέχουν ανετα και με 512MB αφου χρησιμοποιουν raspbian lite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...