Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi 3 Model A+ με κόστος ακόμα χαμηλότερο στα $25


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν το RPi3+ είναι το κύκνειο άσμα των RPi βάλτε του 1GB RAM να το φχαριστηθούμε. Τι τσιγγουνιές είναι αυτές; Πόσο να έκαναν άλλα 512MB; Θα πουλούσαν δεκαπλάσια κομμάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2018 στις 1:18 ΜΜ, aris1986 είπε

Νεοπλουτος ειμαι ναι, αφου εχω παραπανω απο 30€ που θελει αυτη η π@π@ρια για να διαθεσω για "mini pc".

Αυτα.

αδιανοητα επιπεδα αυτισμου. Ο τουρετ σου βαραει κοφτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Evilsmile είπε

αδιανοητα επιπεδα αυτισμου. Ο τουρετ σου βαραει κοφτες

Συγγνώμη που σας το εθιξα. Συνεχίστε το circle jerk. Αλλά τι περίμενα άνθρωποι που ασχολούνται με λινουξ έτσι απαντάνε, αφού τρώγονται μεταξύ τους θα μου πεις για ποια διανομή και ποιος package manager είναι καλύτερος, εμένα δεν θα φάνε.

Θιχτηκατε με την αναφορα στην Αφρική και την Ινδία. Σιγά δεν σας κόλλησαν οι λέξεις καμία αρρώστια.

Μπαϊ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Συγγνώμη που σας το εθιξα. Συνεχίστε το circle jerk. Αλλά τι περίμενα άνθρωποι που ασχολούνται με λινουξ έτσι απαντάνε, αφού τρώγονται μεταξύ τους θα μου πεις για ποια διανομή και ποιος package manager είναι καλύτερος, εμένα δεν θα φάνε.

Θιχτηκατε με την αναφορα στην Αφρική και την Ινδία. Σιγά δεν σας κόλλησαν οι λέξεις καμία αρρώστια.

Μπαϊ.

Παρατηρω πανω σου παρομοια επιπεδα ασχετοσυνης τοσο στη χρησιμοτητα του rasberry pi οσο και στην εννοιολογικη σημασια του ορου κυκλαυνανο. Προτεινω wikipedia/youtube ή /r/raspberry_pi/ για το πρωτο και slang.gr/urbandictionary.com για το δευτερο. Για ο,τι απορια εχεις μπορεις να απαντησεις σε αυτο το θρεντ.

Υ.Γ. μην κραζεις ο,τι δεν καταλαβαινεις

Επεξ/σία από Evilsmile
,
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2018 στις 8:14 ΠΜ, Razor333 είπε

Με openHAB εκανες το integration, ολων αυτων των συσκευων; 

Stretch lite τρέχω με HomeAssistant, Grafana, Portainer, Mosquitto, Influxdb, Node-Red, Organizer σε containers με Docker.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε μηχανάκι για server χωρίς απαίτηση σύνδεσης οθόνης και σας φτάνουν τα 512 mb μνήμης κοιτάξτε και προς orange pi zero μεριά.

Με κόστος περί τα 14 ευρω από Aliexpress έχω δοκιμάσει και παίζουν Motioneye, Homeassistant, Octoprint, Transmission-deamon, Volumio (σε αυτό υπήρχε θεματάκι με το wifi και την εσωτερική κάρτα ήχου, έπαιξε με ethernet και usb εξωτερική κάρτα ήχου μόνο). Το λειτουργικό που μπαίνει είναι από www.armbian.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Evilsmile είπε

Παρατηρω πανω σου παρομοια επιπεδα ασχετοσυνης τοσο στη χρησιμοτητα του rasberry pi οσο και στην εννοιολογικη σημασια του ορου κυκλαυνανο. Προτεινω wikipedia/youtube ή /r/raspberry_pi/ για το πρωτο και slang.gr/urbandictionary.com για το δευτερο. Για ο,τι απορια εχεις μπορεις να απαντησεις σε αυτο το θρεντ.

Υ.Γ. μην κραζεις ο,τι δεν καταλαβαινεις

Λογικα θα εισαι ο εξυπνος της παρεας. Δεν κραζω σε θαυμαζω!😘

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2018 στις 1:18 ΜΜ, aris1986 είπε

Νεοπλουτος ειμαι ναι, αφου εχω παραπανω απο 30€ που θελει αυτη η π@π@ρια για να διαθεσω για "mini pc".

Αυτα.

Άρη ξέφυγες πάλι... Πρόσεχε τι λες γιατι σε πληροφορώ οτι αυτα που ειναι ικανο να κανει το Raspberry PI δεν εισαι σε θεση να τα φανταστεις ... Το οτι εχει φτιαχτει με γνωμονα το Affordability δεν το καθιστα λιγοτερα ικανο... Πρεπει οντως να εισαι νεοπλουτος αλλα ολως τυχαιως ΑΝΕΡΓΟΣ τη στιγμη που μιλαμε... :) Τυχαιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LionRulesGR είπε

Άρη ξέφυγες πάλι... Πρόσεχε τι λες γιατι σε πληροφορώ οτι αυτα που ειναι ικανο να κανει το Raspberry PI δεν εισαι σε θεση να τα φανταστεις ... Το οτι εχει φτιαχτει με γνωμονα το Affordability δεν το καθιστα λιγοτερα ικανο... Πρεπει οντως να εισαι νεοπλουτος αλλα ολως τυχαιως ΑΝΕΡΓΟΣ τη στιγμη που μιλαμε... :) Τυχαιο ?

Το νεοπλουτος απο 30€ ποιος το ξεκινησε; Απο κει και περα ολος ο συλλογισμος ειναι λαθος.

Εγω ρωτησα κατι και αφηνιασατε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Εγω ρωτησα κατι και αφηνιασατε...

Περα απο τον αυτισμο σου εχεις και text book passive aggressive συμπεριφορα. Και παλι, αν δεν ξερεις τι σημαινει μπορεις να επισκεφτεις τις σελιδες που σου προτεινα παραπανω.

Επεξ/σία από Evilsmile
φ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω ένα RPi 3 B κάτω απ' την τηλεόραση με OSMC περασμένο, δε μπορώ να πω ότι με έχει "κερδίσει" σαν πλατφόρμα.

Μία θύρα SATA/300 να 'χε, θα το 'χα σε πολύ μεγαλύτερη εκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Haldol είπε

Αν και έχω ένα RPi 3 B κάτω απ' την τηλεόραση με OSMC περασμένο, δε μπορώ να πω ότι με έχει "κερδίσει" σαν πλατφόρμα.

Μία θύρα SATA/300 να 'χε, θα το 'χα σε πολύ μεγαλύτερη εκτίμηση.

Υπάρχει καλώδιο usb to sata.Δεν ξέρω αν καλύπτει και sata-300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Evilsmile είπε

Περα απο τον αυτισμο σου εχεις και text book passive aggressive συμπεριφορα. Και παλι, αν δεν ξερεις τι σημαινει μπορεις να επισκεφτεις τις σελιδες που σου προτεινα παραπανω.

Δεν το βουλώνεις εσύ που σε έχρισαν Ρουβίκωνα. Άντε βλακακο. Πάτα τώρα την αναφορά να μου το σβήσουν το μήνυμα. ⚰️🔫

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...