Προς το περιεχόμενο

Αγορα Καρτας Γραφικων και Οθονης


Ragonix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Εχω το παρακάτω build και επειδη μου χάλασε η κάρτα γραφικών πρόσφατα θελω να αγοράσω μια καινόυρια μέσα στον επόμενο μήνα και μάζι θέλω να αλλάξω και οθόνη. Παραθέτω και τη σχετική φόρμα.

Ποσό που διαθέτω:  μεχρι 900 euro

Χρήση: Gaming Κυριως (WoW, Overwatch, Diablo, κατά βάση και ίσως κάποιο τίτλο τύπου Assasins Creed), Web browsing.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε: Πειραιάς

Τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?: Δεν έχω κάποια προτίμηση

Build: CPU: Intel i5 4670Κ  

          Motherboard: MSI Z87-G45 GAMING

          RAM: 2 X 4GB Corsair Vengeance 1600MHz DDR3  

          GPU: Gigabyte Radeon R9 290X 4GB DDR5 (RIP)

          PSU: Corsair Gaming series GS800 

          Monitor: Dell Ultrasharp 24¨ Wide LED
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ragonix είπε

ίσως κάποιο τίτλο τύπου Assasins Creed

Αυτό το ίσως περιπλέκει πολύ τα πράγματα (θες +8GB ram και ενδεχομένως και i7-4770K)

Επίσης σε τι οθόνη θες να πας; Έχεις σκεφτεί αν θες high refresh rates, widescreen, freesync/gsync, πόσες ίντσες;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Αυτό το ίσως περιπλέκει πολύ τα πράγματα (θες +8GB ram και ενδεχομένως και i7-4770K)

Επίσης σε τι οθόνη θες να πας; Έχεις σκεφτεί αν θες high refresh rates, widescreen, freesync/gsync, πόσες ίντσες;  

Κοιταξε αν τυχον ειναι too much, τοτε ας το πεταξουμε εξω απο την εξισωση δεν με πειραζει, γιατι κυριως τα games που ασχολουμαι ειναι της Blizzard.

Αναφορικα με την οθόνη το μονο που ξερω και μπορω να σου πω ειναι πως σε 24'' ειμαι καλύμενος και ισως g-sync .  Σορρυ απλα δεν εχω ασχοληθει με οθονη εδω και παρα πολυ καιρο και δεν εχω εικονα ας το πουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 1200p μαξαρισμενο το odyssey δεν ξεπερναει τα 5100 σε ram(το origins πιο κατω),επομενως ο φιλος ας κατσει με τα 8gb που εχει.Στην ουσια του θεματος,σφου ειναι με 290 τοτε αναβαθμιση θα ειναι τουλαχιστον μια 1070 .Φιλε gsynch  οθονη και καρτα μαζι με 900....ειναι λιγα και σημαινει πως θα πας σε 24" 1080p με ΤΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, 3DJIN είπε

σε 1200p μαξαρισμενο το odyssey δεν ξεπερναει τα 5100 σε ram(το origins πιο κατω),επομενως ο φιλος ας κατσει με τα 8gb που εχει.Στην ουσια του θεματος,σφου ειναι με 290 τοτε αναβαθμιση θα ειναι τουλαχιστον μια 1070 .Φιλε gsynch  οθονη και καρτα μαζι με 900....ειναι λιγα και σημαινει πως θα πας σε 24" 1080p με ΤΝ...

Ωραια αν τυχον παω αρχικα για καρτα γραφικων και μεινω προς το παρον στην οθονη που ειμαι για κανα 3μηνο, τι οθονη θα μπορουσα να παρω?

Επισης Θα μπορουσα να παω για καποια απο αυτες τις καρτες με βαση και το συστημα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ragonix είπε

Επισης Θα μπορουσα να παω για καποια απο αυτες τις καρτες με βαση και το συστημα μου?

Μην κοιτάς πλέον τις 1080 (σε αυτά τα λεφτά υπάρχει η RTX2070). Mια GTX 1070Ti είναι πολύ καλύτερη αγορά ενώ μπορείς να τσεκάρεις και την Vega 64 που είναι το ίδιο γρήγορη με την 1080.

Bέβαια και με κάρτες επιπέδου RX580 8GB, GTX1060 6GB καλύπτεσαι και με το παραπάνω για Blizzard games...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Μην κοιτάς πλέον τις 1080 (σε αυτά τα λεφτά υπάρχει η RTX2070). Mια GTX 1070Ti είναι πολύ καλύτερη αγορά ενώ μπορείς να τσεκάρεις και την Vega 64 που είναι το ίδιο γρήγορη με την 1080.

Bέβαια και με κάρτες επιπέδου RX580 8GB, GTX1060 6GB καλύπτεσαι και με το παραπάνω για Blizzard games...

Αυτη παιζει να ειναι καλη επιλογη?  Ξερω οτι για την οθονη μου παει για σκοτωμα :P Αλλα τουλαχιστον μεχρι να παρω μια αλλη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ragonix είπε

Αυτη παιζει να ειναι καλη επιλογη? 

Όχι με ΤΙΠΟΤΑ

Εφόσον θέλεις gsync monitor της προκοπής το budget που έχεις θέσει δεν φτάνει. Κάνε ισορροπημένη επιλογή και σε κάρτα και σε μονιτορ. Πχ για rtx 2070 στα περίπου 600€, η οποία είναι καλύτερη απο 1070-1080, συνδιαζεις κατι τετοιο https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=10553981%2C8666511%2C10264137

 

το να δωσεις 600φευγα για καρτα σε μονιτορ των 150 δεν εχει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiohead είπε

Όχι με ΤΙΠΟΤΑ

Εφόσον θέλεις gsync monitor της προκοπής το budget που έχεις θέσει δεν φτάνει. Κάνε ισορροπημένη επιλογή και σε κάρτα και σε μονιτορ. Πχ για rtx 2070 στα περίπου 600€, η οποία είναι καλύτερη απο 1070-1080, συνδιαζεις κατι τετοιο https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=10553981%2C8666511%2C10264137

το να δωσεις 600φευγα για καρτα σε μονιτορ των 150 δεν εχει νοημα.

Οπως ειπα και παραπανω, δεν εχω σκοπο να κατσω με αυτη την οθονη, απλα επειδη σωστα φανηκε οτι δεν ειναι αρκετο το budget για συνδιασμο των δυο ειπα να παω πρωτα σε καρτα που με ενδιαφερει περισσοτερο τωρα που δεν εχω κιολας, και σε λιγο καιρο θα παρω ενα αξιολογο μονιτορ.

Ξερω οτι καρτα και να παρω θα παει στραφη σε αυτη την οθονη αλλα αφου δεν μπορω και τα 2 σε σωστη αναλογια, καλυτερα πρωτα το ενα και μετα το αλλο.

Παιζει καποια απο εδω να κοιταξω? Τις οθονες θα τις κρατησω και μαλλον θα παω σε μια απο τις 3.

33 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Εγώ ανέφερα 1070Τi και εννοούσα πάντα τις φθηνότερες υλοποιήσεις 430-470€

Σαν αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ragonix είπε

Σαν αυτη?

Nαι.

10 λεπτά πριν, Ragonix είπε

Παιζει καποια απο εδω να κοιταξω?

https://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=16242280%2C16378255%2C16290943 Η Gainward είναι overclocked αν και μάλλον δεν θα χει headroom για παραπάνω, η Zotac είναι βασισμένη στη reference που κρίνεται πολύ καλή συνολικά και η Gigabyte είναι μάλλον η πιο ισορροπημένη. Από κει και πάνω ανεβαίνει πολύ ο πήχης και η χρηματική διαφορά με τις 2080 δεν συμφέρει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Ragonix είπε

Οπως ειπα και παραπανω, δεν εχω σκοπο να κατσω με αυτη την οθονη, απλα επειδη σωστα φανηκε οτι δεν ειναι αρκετο το budget για συνδιασμο των δυο ειπα να παω πρωτα σε καρτα που με ενδιαφερει περισσοτερο τωρα που δεν εχω κιολας, και σε λιγο καιρο θα παρω ενα αξιολογο μονιτορ.

Ξερω οτι καρτα και να παρω θα παει στραφη σε αυτη την οθονη αλλα αφου δεν μπορω και τα 2 σε σωστη αναλογια, καλυτερα πρωτα το ενα και μετα το αλλο.

Παιζει καποια απο εδω να κοιταξω? Τις οθονες θα τις κρατησω και μαλλον θα παω σε μια απο τις 3.

Σαν αυτη?

Τις 2070 του tanasen κοιτα αν πας σε  ενα απο τα μονιτορ που σου εβαλα.

Μην ξεχνας οτι θες και ram-cpu οποτε και η 1070ti σε προσφορα με blackfriday θα ειναι καλη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Nαι.

https://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=16242280%2C16378255%2C16290943 Η Gainward είναι overclocked αν και μάλλον δεν θα χει headroom για παραπάνω, η Zotac είναι βασισμένη στη reference που κρίνεται πολύ καλή συνολικά και η Gigabyte είναι μάλλον η πιο ισορροπημένη. Από κει και πάνω ανεβαίνει πολύ ο πήχης και η χρηματική διαφορά με τις 2080 δεν συμφέρει.

Μια χαρουλα οποτε λεω να παω με την Gigabyte για τωρα και μετα για ενα απο τα 3 μονιτορ του Radiohead. Ασχετο αλλα υπαρχει πιθανοτητα να την βρω φθηνοτερα εξω? Amazon.de πχ?

49 λεπτά πριν, radiohead είπε

Τις 2070 του tanasen κοιτα αν πας σε  ενα απο τα μονιτορ που σου εβαλα.

Μην ξεχνας οτι θες και ram-cpu οποτε και η 1070ti σε προσφορα με blackfriday θα ειναι καλη επιλογη.

Δυστηχως Black Friday δεν θα προλαβω γιατι την αγορα θα την κανω κοντα στα Χριστουγεννα damn it :P . Να ρωτησω κατι αλλο τωρα. Η μητρικη για ποσο ακομα με κραταει δεδομενου οτι παω σε αλλαγη στο μελλον για επεξεργαστη και RAM? Η θα να τα παρω πακετο MO/BO+CPU και αλλαγη RAM? (Σορρυ παμε off topic αλλα καλω ειναι να εχω μια ιδεα πιστευω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ragonix είπε

Δυστηχως Black Friday δεν θα προλαβω γιατι την αγορα θα την κανω κοντα στα Χριστουγεννα

Ξέχασέ τα όλα τα παραπάνω τότε και ξαναμιλάμε τα Χριστούγεννα όπου μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά.

3 λεπτά πριν, Ragonix είπε

Η μητρικη για ποσο ακομα με κραταει δεδομενου οτι παω σε αλλαγη στο μελλον για επεξεργαστη και RAM? Η θα να τα παρω πακετο MO/BO+CPU και αλλαγη RAM?

Ανάλογα με τη χρήση που κάνεις μπορείς να πάρεις ένα i7-4770K και να είσαι καλυμμένος για πολύ καιρό. Αρκεί να φροντίζεις το σύστημά σου (καλό airflow, καλή ψύξη, να διατηρείς καθαρό εσωτερικά το pc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ragonix είπε

Μια χαρουλα οποτε λεω να παω με την Gigabyte για τωρα και μετα για ενα απο τα 3 μονιτορ του Radiohead. Ασχετο αλλα υπαρχει πιθανοτητα να την βρω φθηνοτερα εξω? Amazon.de πχ?

Δυστηχως Black Friday δεν θα προλαβω γιατι την αγορα θα την κανω κοντα στα Χριστουγεννα damn it :P . Να ρωτησω κατι αλλο τωρα. Η μητρικη για ποσο ακομα με κραταει δεδομενου οτι παω σε αλλαγη στο μελλον για επεξεργαστη και RAM? Η θα να τα παρω πακετο MO/BO+CPU και αλλαγη RAM? (Σορρυ παμε off topic αλλα καλω ειναι να εχω μια ιδεα πιστευω)

Άν βρείς καλή τιμή i7 προχωράς δεν σε απασχολεί η μητρική.

Άν όχι μένεις όπως είσαι μέχρι να μαζέψεις για ολική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...