Προς το περιεχόμενο

Προσαρμόζει την παραγωγή η Apple λόγω των χαμηλότερων των προσδοκιών πωλήσεων των νέων iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Istros είπε

Δηλαδή το XR 128Gb στα 880Ε με το mate 20 pro στα 940€ έχουν το ίδιο κέρδος?Επίσης το XR με το note 9 στα 770E έχουν το ίδιο περιθώριο κέρδους?Το XR έχει υποδεέστερο hardware για να έχουν το ίδιο περιθώριο κέρδους.Επισης τα xs έχουν υποδεέστερο hardware με διπλάσια τιμή.Πως είναι δυνατόν να έχουν το ίδιο περιθώριο κέρδους?

Δεν γνωρίζω τα περιθώρια κέρδους όλων των συσκευών της αγοράς.

Ψαξε εσυ που είσαι καλός σε αυτά και όταν παραθέσεις νούμερα το συζητάμε.

Εγώ σου έφερα το παράδειγμα με την Samsung και το S9. Μη τα θες και όλα έτοιμα. 

Όσο αναφορά το υποδεέστερο hardware, δεν έχει καμία σημασία εφόσον εδώ μιλάμε καθαρά για profit margins. Πόσο χρεώνει ο ένας και πόσο ο άλλος σε σχέση με το κόστος της συσκευής.

 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 454
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, akatsim είπε

Κανενα κινητο για εμενα δεν αξιζει πανω απο 700 ευρω καινουργιο. 

Γιατί 700, και όχι ας πούμε 650? 

Καταλαβαίνεις ότι είναι ΤΕΛΕΙΩΣ υποκειμενικό όλο αυτό με το κόστος, σωστά? 

Δεν υπάρχει κάτι που να κάνεις με κινητό των 700, και να μην μπορείς να κάνεις το ίδιο με κινητό των 500. Και αναφέρομαι μόνο σε android, για να μη μιλάμε για iPhone επιτέλους.
Άρα το αν εσύ πιστεύεις ότι δεν αξίζει να δώσεις 701€ για καινούριο κινητό, δε νομίζω ότι επηρεάζει την κάθε εταιρεία στην τιμολογιακή της πολιτική. 

Όπως επίσης αν κάποιος που ήδη έχει iPhone X, δεν είναι δικό μας θέμα το αν θα δώσει 1500€ για να πάρει το επόμενο. Άλλο αν αξίζει η όχι, και σου λέω εγώ ένας iPhone fan ότι έχω το 7 Plus γιατί πολύ απλά ΔΕΝ θεωρώ ότι για τη δική μου χρήση αξίζει να δώσω οτιδήποτε παραπάνω, ούτε καν για το 8άρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν γνωρίζω τα περιθώρια κέρδους όλων των συσκευών της αγοράς.

Ψαξε εσυ που είσαι καλός σε αυτά και όταν παραθέσεις νούμερα το συζητάμε.

Εγώ σου έφερα το παράδειγμα με την Samsung και το S9. Μη τα θες και όλα έτοιμα. 

Όσο αναφορά το υποδεέστερο hardware, δεν έχει καμία σημασία εφόσον εδώ μιλάμε καθαρά για profit margins. Πόσο χρεώνει ο ένας και πόσο ο άλλος σε σχέση με το κόστος της συσκευής.

Εσύ μας λες εδώ ότι έχει το ίδιο περιθώριο κέρδους η Samsung με την apple.Αν δεις το xs max με το note 9 που έχουν περίπου το ίδιο hardware θα δεις ότι το ένα πουλιέται στα 770€ και το άλλο στα 1300€.Πβς βλέπετε δηλαδή το ίδιο περιθώριο κέρδους?μόνο εσείς τα βλέπετε αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Istros είπε

Εσύ μας λες εδώ ότι έχει το ίδιο περιθώριο κέρδους η Samsung με την apple.Αν δεις το xs max με το note 9 που έχουν περίπου το ίδιο hardware θα δεις ότι το ένα πουλιέται στα 770€ και το άλλο στα 1300€.Πβς βλέπετε δηλαδή το ίδιο περιθώριο κέρδους?μόνο εσείς τα βλέπετε αυτά.

Εγώ δεν λέω τίποτα αγαπητέ. Το άρθρο που παρέθεσα υποστηρίζει ότι το bom του S9 φέρνει καθαρό κέρδος 58% στην Samsung. 

Αν θες να το αμφισβητήσεις πεστα σ’αυτους όχι σε μένα. 

Τωρα για το Note 9 που μου λες και το XS Max, δεν γνωρίζω το κόστος κατασκευής τους. Αν θες να συζητήσουμε βρες τα νούμερα γιατί αυτά που λες προς το παρόν περί ίδιου hardware είναι αέρας κοπανιστός και δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα. Πόσο στοίχισαν οι συσκευές στις εταιρίες συζητάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Istros είπε

Έτσι όταν καταλαβαίνετε ότι τα επιχειρήματα σας δεν πείθουν το γυρνάτε στο κου-πε-πε.Μετα αναρωτιόμαστε γιατί πουλάει η apple.

Και πιο ακριβώς ήταν το επιχείρημα σου που έπρεπε να επιχειρήσω κιόλας να το αντικρούσω;   
Ότι υπάρχει iPhone με 1500ευρώ και 1 gb ram, όχι φίλε δεν υπάρχει και κάνεις λάθος, το ότι θέλεις κάτι περισσότερο από 150mbps στο αέρα (δλδ θες να κατεβάζεις με περισσότερο από 18mb/sec) στην Ελλάδα που για να δεις 100mbps πρέπει να κάνεις τάμα; Μπα, δεν θα την δεις αυτή την ταχύτητα και λόγο του ότι όπως λες αλλάζεις τηλέφωνο κάθε χρόνο σου είναι αντικειμενικά άχρηστο το νεότερο modem μιας και αυτή η τεχνολογία θα αργήσει να έρθει εδώ. 

Στις 100 λέξεις που έγραψες οι 99 ήταν λάθος και άσχετες με την πραγματικότητα, τι συζήτηση περιμένεις να κάνω με ένα άνθρωπο που λέει για τηλέφωνα και τιμές που όχι μόνο δεν υπάρχουν στην αγορά αλλά στην πραγματικότητα η ακριβότερη  συσκευή της apple με 1 gb ram κοστίζει 370 ευρώ, δεν έκανες καν τον κόπο να κοιτάξεις το σκρουτζ, μετά αναρωτιέσαι γιατί το γυρνάμε στο "κου-πε-πε";

Επεξ/σία από orgixmh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Φοβάμαι ότι κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

Οπως σου είπαν παραπάνω..........   Να το κοιτάξεις.

Τι να κοιτάξω ακριβώς?θεωρεις ότι το xs max που έχει περίπου το ίδιο hatdware με το note 9 αξίζει τα 1300€ ενώ το note 9 έχει 770€?

Η διαφωνείς στο γεγονός ότι κάποιοι το αγοράζουν απλα για να το παίζουν premium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Istros είπε

Τι να κοιτάξω ακριβώς?θεωρεις ότι το xs max που έχει περίπου το ίδιο hatdware με το note 9 αξίζει τα 1300€ ενώ το note 9 έχει 770€?

Η διαφωνείς στο γεγονός ότι κάποιοι το αγοράζουν απλα για να το παίζουν premium

Μην αλλάζεις κουβέντα στο ποιοι αγοράζουν απλά για να το παίζουν premium. Αυτό δεν σε αφορά κιόλας. 

Και άσε το τι θεωρούμε εμείς. Δείξε μας τα bom των συσκευών αν θες να κάνεις σοβαρή συζήτηση. Εσυ το ξεκίνησες μιλώντας για profit margins. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Snolly είπε

παιδί μου δε θέλει να δει ο άνθρωπος, ή αδυνατεί. του δείχνεις την απόδειξη στο θεώρημα E=Mc2 και σου λέει δεν τον πιστεύω τον Αινστάιν ήταν λαμόγιο ξέρω εγώ. χρειάζεται βοήθεια.

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΩΩΩ

την απόδειξη στο θεώρημα E=Mc2!!!!!! 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, winjer said:

ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΩΩΩ

την απόδειξη στο θεώρημα E=Mc2!!!!!! 

Το αποτέλεσμα της απόδειξης για τη θεωρία της σχετικότητας είναι το E=Mc2. Η δε αναφορά σε αυτό ήταν ευφημισμός για να  πω πως διαφωνεί ο άλλος σε κάτι αποδεδειγμένο και όχι σε μια θεωρία 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Istros είπε

Τι να κοιτάξω ακριβώς?θεωρεις ότι το xs max που έχει περίπου το ίδιο hatdware με το note 9 αξίζει τα 1300€ ενώ το note 9 έχει 770€?

Η διαφωνείς στο γεγονός ότι κάποιοι το αγοράζουν απλα για να το παίζουν premium

Σου έχουμε απαντήσει όλοι ένα κάρο φορές, λες τα ίδια με παραλλαγές ένα κάρο φορές και ακόμα να καταλάβεις τι σου γράφουν τόσα άτομα. 

Από πότε το XS εχει το ίδιο hardware με το Note 9? Α12 έχει το Note 9? Το camera module για το Face ID το έχει το Note 9? Ή μήπως το Note 9 έχει κι αυτό ίδια benchmarks με το XS όπως το μαγικό και ανεπανάληπτο Pocophone και τον 855?

Σου είναι τόσο δύσκολο να κατανοήσεις κάτι τόσο βασικό όπως η διαφορετικότητα και η προσωπική επιλογή? Σου είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι κάποιοι αγοράζουν ακριβότερα κινητά γιατί έχουν άλλες απαιτήσεις από εμφάνιση, hardware και λειτουργικό από εσένα και δεν είναι όλα για την μόστρα όπως νομίζεις εσύ με το μυαλό σου?

 Όπως εσύ επιλέγεις το Pocophone και το κάθε Pοcophone έτσι και κάποιος άλλος επιλέγει iPhone, Samsung και πάει λέγοντας. O καθένας αγοράζει για τους λόγους του κι εσύ κάθεσαι και τσουβαλιάζεις τα πάντα για να δικαιολογήσεις τις δικές σου επιλογές. Δεν σου ζήτησε κανένας τα ρέστα επειδή επιλέγεις τις συσκευές που επιλέγεις είναι δικαίωμα σου να αγοράζεις ότι θέλεις. Το ίδιο δικαίωμα έχουν όμως και οι υπόλοιποι που αγοράζουν ακριβότερες συσκευές.

Επεξ/σία από KrisDs
  • Thanks 6
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, KrisDs είπε

Όπως εσύ επιλέγεις το Pocophone και το κάθε Pοcophone έτσι και κάποιος άλλος επιλέγει iPhone, Samsung και πάει λέγοντας. 

Μα ούτε ο ίδιος επιλέγει vfm συσκευές όπως το Pocophone.

Σε προηγούμενο μήνυμα είπε ότι έδωσε 5000 ευρώ τα τελευταία 5 χρόνια σε κινητά.  Αρα 1000 ευρώ συσκευή ανά χρόνο. Η διαφορά είναι ότι την μόστρα στην καφετέρια δεν την κάνει με iPhone αλλά με άλλη συσκευή. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Εγώ δεν λέω τίποτα αγαπητέ. Το άρθρο που παρέθεσα υποστηρίζει ότι το bom του S9 φέρνει καθαρό κέρδος 58% στην Samsung. 

Αν θες να το αμφισβητήσεις πεστα σ’αυτους όχι σε μένα. 

Τωρα για το Note 9 που μου λες και το XS Max, δεν γνωρίζω το κόστος κατασκευής τους. Αν θες να συζητήσουμε βρες τα νούμερα γιατί αυτά που λες προς το παρόν περί ίδιου hardware είναι αέρας κοπανιστός και δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα. Πόσο στοίχισαν οι συσκευές στις εταιρίες συζητάμε. 

Αυθαιρετα και αέρας κοπανιστο είναι αυτά που λετε.το note 9 770E,το mate 20 pro 960€ με καλύτερο hardware και το xs max 1250Ε.Θελετε να μας πείσετε ότι η apple έχει το ίδιο κέρδος με τις άλλες εταιρείες στις ναυαρχιδες!Γι'αυτό έχει 65% επί των κερδών η apple και οι υπόλοιποι 50 μοιράζονται μόλις το 35% των κερδών.Σε λίγο θα μας πείτε ότι κάνει και φιλανθρωπία και μπαίνει μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, polaki είπε

Μ'αρέσει που κάποιοι κάνανε και like στο σχόλιο σου. 

Η τιμή που ανέφερα ήταν ενδεικτική. Το μοντέλο είναι το 7plus 256gb αγορασμένο πριν 1 χρόνο κοντά 950€ αν θυμάμαι καλά. 
Το ότι η μάνα μου πήρε το παλιό μου κινητό πριν 10 μέρες, είναι επειδή το χρειαζόμουν ως εταιρικό, κάτι το οποίο πλέον δεν ισχύει γιατί μου εδωσαν από την εταιρία. 

Και αφού έδωσα report για όλο το ιστορικό, ξαναλέω μπας και μείνετε στην ουσία του θέματος: 

με το σύστημα αυτό, εγώ δίνω κάθε 2-2.5 χρόνια 600-700€ και ουσιαστικά αλλάζουμε 3 άτομα κινητά... 

αλλάζετε 3 ατομα συσκευες και οι δύο παιρνουν μεταχειρισμένο και ο ένας new old stock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, KrisDs είπε

Σου έχουμε απαντήσει όλοι ένα κάρο φορές, λες τα ίδια με παραλλαγές ένα κάρο φορές και ακόμα να καταλάβεις τι σου γράφουν τόσα άτομα. 

Από πότε το XS εχει το ίδιο hardware με το Note 9? Α12 έχει το Note 9? Το camera module για το Face ID το έχει το Note 9? Ή μήπως το Note 9 έχει κι αυτό ίδια benchmarks με το XS όπως το μαγικό και ανεπανάληπτο Pocophone και τον 855?

Σου είναι τόσο δύσκολο να κατανοήσεις κάτι τόσο βασικό όπως η διαφορετικότητα και η προσωπική επιλογή? Σου είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι κάποιοι αγοράζουν ακριβότερα κινητά γιατί έχουν άλλες απαιτήσεις από εμφάνιση, hardware και λειτουργικό από εσένα και δεν είναι όλα για την μόστρα όπως νομίζεις εσύ με το μυαλό σου?

 Όπως εσύ επιλέγεις το Pocophone και το κάθε Pοcophone έτσι και κάποιος άλλος επιλέγει iPhone, Samsung και πάει λέγοντας. O καθένας αγοράζει για τους λόγους του κι εσύ κάθεσαι και τσουβαλιάζεις τα πάντα για να δικαιολογήσεις τις δικές σου επιλογές. Δεν σου ζήτησε κανένας τα ρέστα επειδή επιλέγεις τις συσκευές που επιλέγεις είναι δικαίωμα σου να αγοράζεις ότι θέλεις. Το ίδιο δικαίωμα έχουν όμως και οι υπόλοιποι που αγοράζουν ακριβότερες συσκευές.

Δικαίωμα σου να αγοράσεις ότι θες και να πληρώσεις  όσα  θες αλλά μην πατε να μας περάσετε ότι οι συσκευές της apple είναι vfm και ότι έχει το ίδιο ποσοστό κέρδους με τους υπόλοιπους κατασκευάστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, billdanos είπε

Α όχι αγαπητέ! Εδώ μιλάμε γενικά για καφέ μιας και ο καφές είναι ίδιος (σύμφωνα με όσα διαβάζω εδώ μέσα...) είτε κοστίζει 32 το κιλό είτε 2... 😛 



O Illy πάντως δεν πίνεται. Αν έχεις ιδεά από καφέ δλδ.

5 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Όλοι έχουμε 3-4 instant messaging apps όπως λες (που υποστηρίζουν διαμοιρασμό φωτογραφιών εύκολα και άμεσα) αλλά κατά τ'άλλα ψάχνουμε ακόμα το Bluetooth για να τις στείλουμε στη φίλη μας. Μάλιστα. Όντως ωραία εκεί στο 2010.

 

το Bluetooth είναι μια universal Πλατφορμα επικοινωνίας με τεραστια συμβατοτητα. Αν δεν έχεις δεδομενα ή Internet το βρισκω μια χαρα να στειλεις ένα αρχειο μεσω αυτου. Δεν κατάλαβα γιατι να χρησιμοποιησεις ξεχωριστό app.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...