Προς το περιεχόμενο

Έλεγχόμενη πρόσβαση σε wifi για παιδιά


kokorik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά σας χαιρετώ.

Είμαι ένας πατέρας με 3 ανήλικα παιδιά (2 στο Γυμνάσιο και ένα στο δημοτικό).

Έχω ΤΡΟΜΕΡΟ ΘΕΜΑ με το wifi και το κόλλημα που έχουν τα παιδιά με το ίντερνετ. Τα μάτια τους έχουν γίνει τετράγωνα.

Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα... κλείσιμο ρούτερ, αλλαγές κωδικών, κατάσχεση κινητών, μέσα από το ρούτερ μπλοκάρισμα σελίδων αλλά δυστυχώς μετά από λίγες μέρες πάλι τα ίδια.

Έχω μάθει για κάποια προγράμματα που δίνουν περιορισμένη πρόσβαση στο ίντερνετ μάλιστα επιλέγεις ποιες μέρες και πόσες ώρες κάθε μέρα θα μπαίνουν στο ίντερνετ.

Ξέρει κάποιος από την κοινότητα τίποτα να με βοηθήσει ή αν δεν ξέρουμε κάποιο πρόγραμμα ΈΣΤΩ ΚΆΤΙ ΆΛΛΟ.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kokorik είπε

Παιδιά σας χαιρετώ.

Είμαι ένας πατέρας με 3 ανήλικα παιδιά (2 στο Γυμνάσιο και ένα στο δημοτικό).

Έχω ΤΡΟΜΕΡΟ ΘΕΜΑ με το wifi και το κόλλημα που έχουν τα παιδιά με το ίντερνετ. Τα μάτια τους έχουν γίνει τετράγωνα.

Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα... κλείσιμο ρούτερ, αλλαγές κωδικών, κατάσχεση κινητών, μέσα από το ρούτερ μπλοκάρισμα σελίδων αλλά δυστυχώς μετά από λίγες μέρες πάλι τα ίδια.

Έχω μάθει για κάποια προγράμματα που δίνουν περιορισμένη πρόσβαση στο ίντερνετ μάλιστα επιλέγεις ποιες μέρες και πόσες ώρες κάθε μέρα θα μπαίνουν στο ίντερνετ.

Ξέρει κάποιος από την κοινότητα τίποτα να με βοηθήσει ή αν δεν ξέρουμε κάποιο πρόγραμμα ΈΣΤΩ ΚΆΤΙ ΆΛΛΟ.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Τι εννοείς μετά από λίγες ημέρες τα ίδια;

Αφού αλλάζεις κωδικό είναι δύσκολο να τον βρουν, άρα από κάπου τον μαθαίνουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kormos είπε

Τι εννοείς μετά από λίγες ημέρες τα ίδια;

Αφού αλλάζεις κωδικό είναι δύσκολο να τον βρουν, άρα από κάπου τον μαθαίνουν...

Μηπως κανουν reset στο router και επανερχεται ο εργοστασιακος;

Αν δεν χρησιμοποιεις εσυ ο ιδιος το WiFi προτεινω να ανοιξεις το ρουτερ, να αποσυνδεσεις τα καλωδια των κεραιων, να το κλεισεις παλι και να αφησεις τα μικρα να ψαχνονται για το τι εγινε.

Περα απο αυτο αν εχουν προσβαση στο ρουτερ δυσκολο να κανεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Μηπως κανουν reset στο router και επανερχεται ο εργοστασιακος;

Αν δεν χρησιμοποιεις εσυ ο ιδιος το WiFi προτεινω να ανοιξεις το ρουτερ, να αποσυνδεσεις τα καλωδια των κεραιων, να το κλεισεις παλι και να αφησεις τα μικρα να ψαχνονται για το τι εγινε.

Περα απο αυτο αν εχουν προσβαση στο ρουτερ δυσκολο να κανεις κατι.

Όπως τα μάθεις....περιορισμός μπορεί να μπει αλλά αυτό είναι άλλο θέμα....

Αν ισχύει αυτό που λες τότε το μόνο που υπάρχει ως εκδοχή είναι να μπει το Router σε κάποιο κουτί μέσα να μην μπορεί να το κάνει χρήση κάποιος, αν και όπως αναφέρει είναι ανεξέλεγκτο όλο αυτό...έχουν επιβληθεί της κατάστασης οπότε... ή ξεκινάει ο περιορισμός, αφαίρεση συσκευών ή κάνουν το κέφι τους τα πιτσιρίκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kormos είπε

Όπως τα μάθεις....περιορισμός μπορεί να μπει αλλά αυτό είναι άλλο θέμα....

Αν ισχύει αυτό που λες τότε το μόνο που υπάρχει ως εκδοχή είναι να μπει το Router σε κάποιο κουτί μέσα να μην μπορεί να το κάνει χρήση κάποιος, αν και όπως αναφέρει είναι ανεξέλεγκτο όλο αυτό...έχουν επιβληθεί της κατάστασης οπότε... ή ξεκινάει ο περιορισμός, αφαίρεση συσκευών ή κάνουν το κέφι τους τα πιτσιρίκια

Δυστυχως οπως λεω και σε φιλους που εχουν παιδια πλεον οι γονεις νομιζουν οτι μεγαλωνουν τον πριγκηπα Καρολο οποτε δεν βαζουν ορια και δεν επιβαλουν πραγματα στα παιδια τους οποτε δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι ο φιλος απο πανω να κανει κατι τετοιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Δυστυχως οπως λεω και σε φιλους που εχουν παιδια πλεον οι γονεις νομιζουν οτι μεγαλωνουν τον πριγκηπα Καρολο οποτε δεν βαζουν ορια και δεν επιβαλουν πραγματα στα παιδια τους οποτε δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι ο φιλος απο πανω να κανει κατι τετοιο.

Αυτό ανέφερα και εγώ, σε αυτό το σημείο με αυτά που αναφέρει έχει "χαθεί ο έλεγχος".

Οπότε ή αναστροφή σε όλα και "λαιμοτόμος στην καλοπέραση" ή σκύβεις κεφάλι και αποδέχεσαι τις συνέπειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα στη θεωρια το ρουτερ αναγνωριζει τις mac addresses των συσκευων των παιδιών οταν συνδεονται, συνεπως  θα μπορουσε να κανει blacklist κ να μην συνδέονται ποτε, ακομα κ αν ξερουν το password, κ βεβαια, ισως εχει δυνατοτητα το ρουτερ να οριζει και ωρες που επιτρεπει συνδεση σε συγκεκριμενα mac addresses

Δεν μας λες το μοντελο να βοηθησουν οι γνώστες των δικτυακών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το θέμα είναι να μην έχουν πρόσβαση σε πορνο ιστοσελίδες ή σελίδες με βία με το DNS Angel free πάρα πολύ εύκολα για PC https://dns-angel.en.softonic.com τους βάζεις με ενα κλικ "ασφαλή DNS" για πρόσβαση στο διαδίκτυο.  Αν κατέχεις λίγο το αντικείμενο μπορείς να δεις τους DNS και να τους βάλεις χειροκίνητα και στα κινητά  και tablet τους.  Mπορείς επίσης να βάλεις τους DNS του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου (sch gr) που χρησιμοποιούνται στα σχολεία (google it).

Αν το θέμα είναι οτι ΔΕΝ συνεργάζονται και σερφάρουν αδιάκοπα, μέσα απο τις ρυθμίσεις του ρούτερ τους κόβεις την πρόσβαση για 24/48 ώρες ή και ημέρες μέχρι να καταλάβουν ότι υπάρχουν και όρια στην χρήση του διαδικτύου και του παιχνιδιού και οτι έχουν και άλλες υποχρεώσεις ως μαθητές !

Επεξ/σία από molot12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, pp6210 είπε

Κοιτα στη θεωρια το ρουτερ αναγνωριζει τις mac addresses των συσκευων των παιδιών οταν συνδεονται, συνεπως  θα μπορουσε να κανει blacklist κ να μην συνδέονται ποτε, ακομα κ αν ξερουν το password, κ βεβαια, ισως εχει δυνατοτητα το ρουτερ να οριζει και ωρες που επιτρεπει συνδεση σε συγκεκριμενα mac addresses

Δεν μας λες το μοντελο να βοηθησουν οι γνώστες των δικτυακών; 

 

17 λεπτά πριν, molot12 είπε

Αν το θέμα είναι να μην έχουν πρόσβαση σε πορνο ιστοσελίδες ή σελίδες με βία με το DNS Angel free πάρα πολύ εύκολα για PC https://dns-angel.en.softonic.com τους βάζεις με ενα κλικ "ασφαλή DNS" για πρόσβαση στο διαδίκτυο.  Αν κατέχεις λίγο το αντικείμενο μπορείς να δεις τους DNS και να τους βάλεις χειροκίνητα και στα κινητά  και tablet τους.  Mπορείς επίσης να βάλεις τους DNS του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου (sch gr) που χρησιμοποιούνται στα σχολεία (google it).

Αν το θέμα είναι οτι ΔΕΝ συνεργάζονται και σερφάρουν αδιάκοπα, μέσα απο τις ρυθμίσεις του ρούτερ τους κόβεις την πρόσβαση για 24/48 ώρες ή και ημέρες μέχρι να καταλάβουν ότι υπάρχουν και όρια στην χρήση του διαδικτύου και του παιχνιδιού και οτι έχουν και άλλες υποχρεώσεις ως μαθητές !

Λεει πως τα παιδια εχουν προσβαση στο router και εσεις του λετε να τα κλειδωσει μεσα απο το router....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Λεει πως τα παιδια εχουν προσβαση στο router και εσεις του λετε να τα κλειδωσει μεσα απο το router....

Kακώς έχουν πρόσβαση τα παιδιά στο Router !    Αν έχουν πρόσβαση και περισσότερες τεχνικές γνώσεις απο τον ίδιο...δεν υπάρχει σωτηρία. 

To θέμα πειθαρχίας των παιδιών σε κάποιους κανόνες είναι εσωτερική οικογενειακή υπόθεση και δεν μας πέφτει λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Εγω σου εδωσα ασχετα αν διαλεξες να την προσπερασεις.

Αν τα μικρα εχουν προσβαση στον κωδικο του router η πρεπει να το κλειδωσεις καπου που να μην μπορουν να εχουν προσβαση η αν δεν χρησιμοποιεις εσυ το WiFi βγαλε τα καλωδια απο τις κεραιες.

Τωρα αν θελεις να σου βρουμε λυση που δεν υπαρχει οκ αυτο δεν γινεται.

Εσύ ήσουν ο μόνος που έδωσε απάντηση όλοι οι άλλοι μόνο κριτικάρουν και σε ευχαριστώ πολύ.

Παιδιά ξέρω ότι υπάρχουν προγράμματα που βλέπεις ποιος είναι στο ρούτερ σου και αναλογος μπλοκάρεις και ξεμπλοκαρεις.... Ξέρετε κανένα τέτοιο πρόγραμμα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kokorik είπε

Ίντα κανείς μπάρμπα; Κουκιά σπέρνω!!! Ότι του φανεί του λολοσταφανή και άλλα πολλά γνωμικά!!! ΑΠΆΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΡΏΤΗΣΑ ΈΧΕΤΕ;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΏΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΌΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΎΦΟΣ ΑΛΛΆ ΜΙΑ ΑΠΆΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΕΡΏΤΗΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΈΧΩ ΠΆΡΕΙ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kokorik είπε

Εσύ ήσουν ο μόνος που έδωσε απάντηση όλοι οι άλλοι μόνο κριτικάρουν και σε ευχαριστώ πολύ.

Παιδιά ξέρω ότι υπάρχουν προγράμματα που βλέπεις ποιος είναι στο ρούτερ σου και αναλογος μπλοκάρεις και ξεμπλοκαρεις.... Ξέρετε κανένα τέτοιο πρόγραμμα;;;;

Αναφερθηκε και προηγουμενως, η δυνατοτητα αυτη υπαρχει μεσα στο ρουτερ.Αν εννοεις εξωτερικο προγραμμα στον υπολογιστη σου  ε τοτε παλι δεν εχει νοημα αφου κ αυτο το προγραμμα θα αλλαζει ρυθμισεις στον ρουτερ και τα παιδια παλι θα τον πειραζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...