Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την ώρα στα Windows 10


Asevastos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

έχω ένα laptop dual boot. Πρόσφατα, άρχισα να χρησιμοποιώ τα Ubuntu και από τότε άρχισε στα Windows να μου βγάζει θέματα με την ώρα. Δείχνει 2 ώρες πίσω και δε φτιάχνεται, κάθε φορά που το φτιάχνω και κάνω restart πάλι τα ίδια. Έψαξα λίγο στο google και δοκίμασα κάποια "κόλπα" (όπως π.χ. το να κάνω restart το Windows Time στα services) αλλά πάλι τίποτα. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να το φτιάξω οριστικά;

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλασσικό πρόβλημα στα dual boot συστήματα win-linux και παρακάτω η "οριστική" λύση :)

 

Αν προτιμάς σε κείμενο τις οδηγίες...

Αναφορά σε κείμενο

STEPS

1) Open Terminal
2) Type gksu nautilus & press enter key.
3) In the nautilus file manager, click on Computer under Devices
4) Double click to open etc folder
5) Double click to open default folder
6) Open rcS file to edit in gedit
7) change UTC=yes to UTC=no
8 ) save the file
9) Restart computer and time should work fine now.

 

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, ευχαριστώ για τo fix αλλά δεν υπάρχει η εντολή gksu στα Ubuntu 18.04 😕

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Asevastos είπε

Καλησπέρα,

έχω ένα laptop dual boot. Πρόσφατα, άρχισα να χρησιμοποιώ τα Ubuntu και από τότε άρχισε στα Windows να μου βγάζει θέματα με την ώρα. Δείχνει 2 ώρες πίσω και δε φτιάχνεται, κάθε φορά που το φτιάχνω και κάνω restart πάλι τα ίδια. Έψαξα λίγο στο google και δοκίμασα κάποια "κόλπα" (όπως π.χ. το να κάνω restart το Windows Time στα services) αλλά πάλι τίποτα. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να το φτιάξω οριστικά;

Και απ'τα BIOS αν την ρυθμίσεις, το ίδιο γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sudo nautilus απλως μου ανοιξε το /home location. Πηγα απο μονος στο etc/default αλλα εκει μεσα δε μου εχει κανενα αρχειο rcS

Στο BIOS δε πηγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το utc=yes/no στο /etc/default/rcS εινια της εποχης του upstart και του sysvinit. Σημερα ειμαστε στην εποχη του systemd και η αλλαγη γινεται με το timedatectl ετσι
https://www.ghacks.net/2017/07/30/fixing-incorrect-clock-time-settings-while-dual-booting-windowslinux/

Περισσοτερες πληροφοριες οταν γυρισω στο σπιτι κατα τις 7

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια ευχαριστώ jim, νομίζω πως το πρόβλημα λύθηκε. Εφάρμοσα μια εντολή στο Terminal και η ώρα μου στα Windows είναι επιτέλους σωστή. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην σε μπερδεψω μιας και δεν εχω Linux αυτη τι στιγμη, ακολουθα πρωτα του jim_p.

Eγω αυτο εχω σε ενα text μου:

Δινουμε την εντολη:

timedatectl set-local-rtc 1 --adjust-system-clock
για να να χρησιμοποιεί την τοπική ώρα.

Μετα:
timedatectl

Εαν δουμε "RTC σε τοπικό TZ: ναι", το Linux έχει ρυθμιστεί να χρησιμοποιεί την τοπική ζώνη ώρας αντί για UTC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, donblunts είπε

Και απ'τα BIOS αν την ρυθμίσεις, το ίδιο γίνεται;

Όχι γιατί ενώ τα win θα βλέπουν την ώρα και θα την θεωρούν σαν τοπική και θα την χρησιμοποιούν όπως είναι, όταν μπεις στο linux αυτό θεωρεί ότι η ώρα του bios είναι utc και θα προσθέσει +2 ώρες. Εκτός κι αν πεις στο linux ότι η ζώνη ώρας σου είναι η utc+0.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως ειπωθηκε ηδη, η εξηγηση για την διαφορα ωρας αναμεσα σε λινουξ και windows ειναι πως το μεν βλεπει την ωρα στο bios σε utc, οποτε προσθετει σε αυτη +2 ωρες για να την κανει τοπικη, ενω το δε την βλεπει σαν τοπικη απο την αρχη και τερμα. Η λυση ειναι απλη: κανεις το λειτουργικο που σε ενδιαφερει να βλεπει την ωρα οπως θες εσυ και για τα windows ειναι μια αλλαγη στη registry οπως φαινεται στο αρθρο του ghacks.

Στο λινουξ ειναι πιο περιπλοκο ομως, γιατι εκει την ρυθμιση της ωρας την κανει το init system της καθε διανομης, οποτε δεν υπαρχει "γενικη" λυση. Σε διανομες που δεν εχουν systemd, πχ ubuntu 15,04 ή παλιοτερα, η αλλαγη γινεται οντως με την επεξεργασια του /etc/default/rcS και την αλλαγη της παραμετρου "utc=" απο yes σε no.

Σε διανομες που εχουν systemd η ρυθμιση για utc ή τοπικη ωρα γινεται απο το αρχειο /etc/adjtime, αλλα συνισταται να μην γινεται απευθειας επεξεργασια αυτου του αρχειου. Γιαυτο υπαρχει το timedatectl που με

sudo timedatectl set-local-rtc 1


γραφεται στο τελος του /etc/adjtime η λεξη "LOCAL" και το συστημα παιρνει την ωρα του bios σαν τοπικη και με

sudo timedatectl set-local-rtc 0


γραφεται η λεξη "UTC" και το συστημα παιρνει την ωρα του bios σαν utc.

Ευτυχως, οι διανομες που ΔΕΝ εχουν systemd σημερα ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου και απευθυνονται σε πιο προχωρημενους χρηστες (gentoo, alpine, void, devuan κλπ).

 

p.s. Παω να αναψω ενα κερακι που εβαλα 2 code tags στο ιδιο ποστ και ο rte του φορουμ δεν μου το πηδηξε, οπως εχει κανει σε αλλα που τα εχει κοψει στη μεση και δεν βγαινει καν νοημα!

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...