Προς το περιεχόμενο

BARF


Archilleo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, alani-jm είπε

Καλησπέρα,a&d natural foods barf.Με μια αναζήτηση θα βρεις στο site της εταιρίας κοντινό σου κατάστημα.Ειναι η καλύτερη τροφή barf μαζι με την voldog barf.Ενδεικτικα η έτοιμη τροφή με κοτόπουλο κόκκαλο και λαχανικά πάει στα 3,25 το κιλό.

Δεν εχω προβλημα να την αγορασω, αλλα να ξερω οτι ειναι καλης ποιοτητας και φρεσκια... Επισης, και μονος να την φτιαξω, ακομη καλυτερα, επειδη ξερω τι βαζω μεσα, αλλα δεν ξερω καποια συνταγη ως προς τα γραμμαρια και τις αναλογιες,  ως προς αυτα... Οποτε περιμενω καποιος να μου δωσει καποια συνταγη. ☺

5 ώρες πριν, G.bar είπε

Είχα δοκιμάσει και εγώ για ένα διαστημα να φτιαχνω μόνος μου και τελικά ήταν σκέτη ταλαιπωρία και το αποτέλεσμα δεν ηταν τόσο ικανοποιητικό όσο του εμπορίου. 
Πρέπει να καταβαίνεις στην αγορά για να βρίσκεις καλή τιμή σε κοτόπουλο (συκωτάκια, λαιμούς, πλατάρια) γιατί μόνο κοτόπουλο μπορείς να δίνεις, το χοιρινό απαγορευεται και το μοσχάρι εκτος απο ακριβό  πεφτει και βαρύ καμια φορά, χρειάζεσαι φρέσκα λαχανικά, αυγα, λάδια, μια καλή μηχανή του κιμά, μεγάλη κατάψυξη, ένα τρόπο να το συσκευαζεις αεροστεγως, πρέπει να υπολογίζεις ημερομηνίες λήξης και φυσικά πάντα υπάρχει ο κινδυνος για σαλμονελα.

  Μόνο κρέατα και λοιπά υλικά κοστίζαν γυρω στα 30ευρω το μήνα και άμα υπολογίσεις και την ταλαπωρία, το χρόνο και το ρίσκο που παίρνεις σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά (πχ σαλμονελα)... το ξεχνάς.

Πλέον αγοράζω απο voldog στου Ρέντη  αλλα κανουν και διανομή παντου. 600 γραμμαρια η μερίδα τη μέρα για σκύλο 27-30 κιλά βγαινει 40 ευρω το μήνα ακριβώς και χαίρει άκρας υγείας και  φυσική κατάσταση, ενέργεια, τρίχωμα, Τα πάντα. Γενικότερα πολύ ικανοποιημένος και απο ποιότητα και εξυπηρέτηση.

Ισως παραγγειλω. Ρο κοτοπουλο θα το παιρνω ετοιμο αλεσμενο, σιγα μην το επερνα ετσι και να το αλεθω μονος μου.

Θα το επερνα ετοιμο, αλεσμενο και θα προσθετα μονος μου τα υπολοιπα, λαχανικα και λαδια και μπαχαρικα και ο,τι αλλο χρειαζεται. Δεν ειναι ταλαιπωρια (προσωπικα για εμενα) γιατι προκειται για τον γκυκουκι μου. Για τον μονο λογο που θελω να κανω μονος μου μπαρφ τροφη, ειναι επειδη θα την εφτιαχνα οπως θα ηθελα εγω... Αυτος ειναι ο μονος λογος. Θα του την μιξαρα καθημερινα, δεν θα την συσκευαζα στον καταψυκτη. Αλλα σιγουρα θα παραγγειλω απο το σαιτ που μου ποσταρες να δω αν θα την φαει για αρχη και μετα βλεπουμε... ☺

Γιατι δεν κανει να τρωει χοιρινο; (Απορια)

5 ώρες πριν, G.bar είπε

 Έχεις δίκιο.. τοσες χιλιάδες χρόνια τα σκυλιά είχαν προσωπικό σεφ που τους μαγείρευε καθημερινά διαφορετικά πιάτα απο το vegan menu τους.
Ενημερωτικά, τα σκυλιά είναι σαρκοφάγα, άσχετα αν προσαρμόζονται ευκολα στις ανθρώπινες συνήθειες και θα μπορόυσαν να τρώνε και αρακά, αυτό δεν σημαίνει οτι είναι και καλό για την υγεία τους  καθως χρειάζοται δίαιτα βασισμένη στη πρωτεινη.. Παρ'ολα αυτά αν το ψάξεις 70 χρόνια περίπου πίσω εμφανίστηκε η ξηρά τροφή για λόγους ευκολίας και οικονομίας, όπως και οι κονσέρβες για σκύλους.

Αυτη η τροφη βασιζεται στο τι ετρωγε ο σκυλος στο φυσικο του περιβαλλον. Αφου το σκυλι ειναι απογονος του λυκου και ο λυκος τρεφοταν με ωμη τροφη και λαχανικα στα βουνα που ζουσαν, το ιδιο ισχυει και για το σκυλι. Εν συντομια, αυτο. Εχει αδικο η μαργαριτα... 

4 ώρες πριν, alani-jm είπε

Με ποιον τρόπο κινδυνεύουμε ακριβώς?Δίνοντας τροφή χωρίς συντηρητικά στον σκύλο?Είναι καλύτερα δηλαδή η κροκετα που κρατάει ένα σκασμός μήνες από το κρέας που κρατάει 4 μέρες μετά το άνοιγμα του?Επίσης αν αναλογιστείτε ότι είναι μπελαλιδικονα δίνουμε τέτοια τροφή στον σκύλο (ξεπαγωμα,μη μεταφορά της γιατι θέλει ψυγείο.ζυγισματα κ.τ.λ) σε σχέση με την ξηρά που την βάζεις σε ένα σακούλι και φεύγεις η την κονσέρβα που είναι εύκολη.Επισης εγώ τουλάχιστον έδινα 90€ για ξηρά ενώ για τις ίδιες μέρες ταισματος του σκυλιού μου δίνω 60€ και τρέφεται πιο σωστά.

Μετά από όλα αυτά θέλω την γνώμη σου και την αιτιολογία σου.

Εχεις δικιο. Ασε τους αυτους να ταιζουν ξηρα τροφη με οτι συντηριτικα θες μεσα. Τρωει 400 γραμμαρια και χεζει 500-600 γραμμαρια με ξηρα τροφη. Οι εξετασεις με μπαρφ ειναι αψογες σε ολους. Ειναι σαν εμεις να τρωμε μακντοναλτς και γαριδακια, πατατακια κτλ, παραδειγμα.

Μονο μπαρφ!

Καταληγω,, λοιπον, απο τα λεγομενα σας... οτι η καλυτερη επιλογη ειναι: Να αγοραζω κοτοπουλο (φθηνω), να το μαγειρευω και να το ταιζω με αυτο. Μαγειρεμενο και ασφαλες, οπως ακριβως θα εκανα και εμενα... Ψιλομπερδευτικα, επειδη ο καθενας λεει διαφορετικα πραγματα πανω σε μπαρφ και ξηρα τροφη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Archilleo said:

Αυτη η τροφη βασιζεται στο τι ετρωγε ο σκυλος στο φυσικο του περιβαλλον. Αφου το σκυλι ειναι απογονος του λυκου και ο λυκος τρεφοταν με ωμη τροφη και λαχανικα στα βουνα που ζουσαν, το ιδιο ισχυει και για το σκυλι. Εν συντομια, αυτο. Εχει αδικο η μαργαριτα...

Οι προγονοι των σκυλων δεν ειναι οι λυκοι. Προερχονται και 2 απο κοινο εξελεγκτικο προγονο μεν, αλλα οι σκυλοι εξελιχθηκαν στη σημερινη μορφη τους λογω του οτι συντροφευαν τους ανθρωπους, και απεκτησαν κοινες διατροφικες συνηθειες.

https://www.livescience.com/31997-dogs-and-humans-evolved-together.html

http://www.nbcnews.com/id/41830341/ns/technology_and_science-science/t/prehistoric-dog-lived-died-among-humans

Δεν ισχυει οτι ισχυει και στους λυκους, μιλαμε για διαφορετικα πλασματα με διαφορετικη προιστορια/ιστορια και διαφορετικες συνθηκες γενικοτερα. Επισης, το προσδοκιμο ζωης αλλα και η ευζωια γενικοτερα στα σκυλια, δεν εχει καμια σχεση με τους λυκους η και τα αγρια/αδεσποτα σκυλια.

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lightsout είπε

Οι γενικές είναι πιθανό να δείξουν ότι θα έδειχναν ακόμα κι αν το τάιζες μία χαμηλής ποιότητας ξηρά τροφή. Θέλει πιο εξειδικευμένες εξετάσεις, που θα λαμβάνονται τιμές από συγκεκριμμένα όργανα του σώματος, οι οποίες θα πρέπει να γίνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα και επί σειρά ετών. Πρακτικά, αυτό κοστίζει μια περιουσία.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις, θα τα έβλεπες και μια καλή -και ακριβή- ξηρά τροφή.

Προσωπικά, αντιλαμβάνομαι ότι ψάχνεις το καλύτερο για τον σκύλο σου. Απλά θα σου πρότεινα να ψάξεις παραπάνω το όλο θέμα.

Εννοείτε ότι θέλω το καλύτερο για τον σκύλο μου για αυτό και μέχρι πριν ενα μήνα(πριν αρχίσω την barf) του έδινα ξηρά grain free με κόστος 90€ τα 12 κιλά.Απο εκεί και πέρα μετά από πολύ ψάξιμο σε σχετικό forum και σε συνεννόηση με τον κτηνίατρο μου ξεκίνησα την barf.Τον κτηνίατρο δεν τον λες και κομπογιαννιτη.Απο εκεί και πέρα προσπαθώ απλά για το καλύτερο.Υπηρχε και barf πολύ οικονομική αλλά προτίμησα να πάω στα σίγουρα.Επισης η voldog είναι κρεοπωλείο για σκύλους το οποίο σημαίνει ότι μάλλον θα μπαίνουν καλύτερες πρώτες ύλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τη μια δεν ξέρεις ότι ο σκύλος δεν τρώει χοιρινό στη μπαρφ κι από την άλλη λες ότι εγώ έχω άδικο. Οκ. 

Αυτό με τους λύκους είναι γελοίο επιχείρημα όχι για σένα προσωπικά αλλά το έχουμε ακούσει τόσες φορές που ήμαρτον πια... Εσύ μη του κάνεις και εμβόλια και αποπαρασιτωσεις γιατί δεν κάνουν ούτε οι λύκοι...

Για να φτιάξεις ένα σωστό σιτηρεσιο για το ζώο θέλει ΠΟΛΥ διάβασμα και έναν καταρτισμένο κτηνίατρο να σε βοηθήσει. Το μαγειρευτό δεν είναι μόνο το κοτοπουλο-ρυζι το οποίο δίνουμε στα σκυλιά όταν έχουν πεπτικα προβλήματα. 

Το μαγειρευτό πρέπει να καλύπτει πλήρως τις ανάγκες του ζώου σε μικροστοιχεια και μακροστοιχεια και βέβαια να καλύπτει και τις ενεργειακές (θερμιδικες) ανάγκες. 

Αυτό λοιπόν για να φτάσεις να το κάνεις σωστά θέλει πολύ πολύ ψάξιμο όπως προείπα. Ενώ στις ξηρές τροφές όλα αυτά έχουν υπολογισθεί.

 

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ. Απλα ο καθενας ας ταιζει οπως πιστευει οτι ειναι καλυτερο για αυτον. Εγω ειπα τι πιστευω εγω για την τροφη και ποια θα ειναι οσο το δυνατον καλυτερη για αυτον και υγιεινη. Δεν θα στεισω ολοκληρο λαμπ για να υπολογιζω ολα τα συστατικα που πρεπει να εχει ενα πληρες γευμα για τα θρεπτικα συστατικα. Μην νομιζεις οτι και εγω τρωω χαβιαρι ή γενικως καλυτερα ως ανθρωπος... 😂 Εαν τρωω, ομως κοτοπουλο εγω καθηνερινα, μπορω να ταιζω και τον σκυλο μου το ιδιο. Νονιζω η ξηρα τροφη ειναι σαν να του δινω ΜακΝτοναλτσς να τρωει 😂

Βραστο, οπως του το κανω, του αρεσει...

Επισης, με συμφαιρει να τον ταιζω κοτοπουλο, ως προς τα χρηματα. Κοτοπουλο με ρυζι τρωει.

 

Μαργαριτα, δεν μιλαμε εδω ουτε για εμβολια ουτε για κατι αλλο. Μιλαμε καθαρα για την τροφη. Απαντησα σε κατι που πιστευω οτι εχεις αδικο. Επισης, σε ρωτησα γιατι δεν κανει να τρωει χοιρινο. Σε ρωτησα τον λογο, επειδη δεν ξερω, ισως εσυ ξερεις. Εαν ξερεις, πες μας τον λογο. Ουτε να στην πω προσπαθω ουτε κατι αλλο. Τσιλ!

Μεχρι στιγμης, δεν εχω ακουσει κατι αρνητικο απο μπαρφ τροφες. Ουτε να εχει παθει κατι κανεις. Ή αν εχει γινει, ειναι σπανια περιπτωση.

Επεξ/σία από Archilleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Getta Robo είπε

Οι προγονοι των σκυλων δεν ειναι οι λυκοι. Προερχονται και 2 απο κοινο εξελεγκτικο προγονο μεν, αλλα οι σκυλοι εξελιχθηκαν στη σημερινη μορφη τους λογω του οτι συντροφευαν τους ανθρωπους, και απεκτησαν κοινες διατροφικες συνηθειες.

https://www.livescience.com/31997-dogs-and-humans-evolved-together.html

http://www.nbcnews.com/id/41830341/ns/technology_and_science-science/t/prehistoric-dog-lived-died-among-humans

Δεν ισχυει οτι ισχυει και στους λυκους, μιλαμε για διαφορετικα πλασματα με διαφορετικη προιστορια/ιστορια και διαφορετικες συνθηκες γενικοτερα. Επισης, το προσδοκιμο ζωης αλλα και η ευζωια γενικοτερα στα σκυλια, δεν εχει καμια σχεση με τους λυκους η και τα αγρια/αδεσποτα σκυλια.

Ισως να εχεις δικιο σε ολα αυτα που λες... αλλα εδω δεν θα αναλυσουμε την προιστορια του σκυλου και υπολοιπα. Ξερω οτι δυσκολα θα βρεθει καποιος εδω που να φτιαχνει μονος του μπαρφ τροφη για τον σκυλο του. Το πιο πιθανο ειναι να αγορασω απο τα καταστηματα που μου προτειναν εδω περα και μετα βλεπουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Archilleo είπε

Ισως να εχεις δικιο σε ολα αυτα που λες... αλλα εδω δεν θα αναλυσουμε την προιστορια του σκυλου και υπολοιπα. Ξερω οτι δυσκολα θα βρεθει καποιος εδω που να φτιαχνει μονος του μπαρφ τροφη για τον σκυλο του. Το πιο πιθανο ειναι να αγορασω απο τα καταστηματα που μου προτειναν εδω περα και μετα βλεπουμε.

Αναφερθηκες σε πληροφοριες οπου δεν ισχυουν, και παρεθεσα τι ισχυει.

Απο εκει και περα τωρα. Δεν ξερω τον γιατρο σου, αλλα σε 2 δικους μου, που ξερω και που δεν ειναι συνεργατες/υπαλληλοι καποιας εταιριας ξηρας τροφης, ειναι καθετοι στο BARF. Ημουν παρων και στους 2 με περιπτωσεις δηλητηριασης και μολυνσης με την συγκεκριμενη διατροφικη λοξα. Αν θελανε περισσοτερους πελατες, φανταζομαι πως θα ενθαρυναν να τρεφονται ετσι τα κατοικιδια, και ομως ηταν καθετοι. Απο εκει και περα τωρα, απο ανθρωπους με προβληματα στη BARF μπορεις να βρεις αν το ψαξεις λιγο. Μεταξυ διαφορων και αυτο εδω
https://www.zoosos.gr/wp-content/uploads/others/EgrafoDimosiasYgeiasKreasSkylia.jpg

Μπορεις να δινεις εσυ τα καταλληλα φρουτα και λαχανικα στο σκυλο σου. Δεν χρειαζεσαι καμια BARF στο κοσμο. Με το κρεας ομως και την ποιοτητα του, ειναι παρα πολυ λεπτο ζητημα και εγω δεν επαιξα με την υγεια τους, ουτε θα παιξω ποτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Αναφερθηκες σε πληροφοριες οπου δεν ισχυουν, και παρεθεσα τι ισχυει.

Απο εκει και περα τωρα. Δεν ξερω τον γιατρο σου, αλλα σε 2 δικους μου, που ξερω και που δεν ειναι συνεργατες/υπαλληλοι καποιας εταιριας ξηρας τροφης, ειναι καθετοι στο BARF. Ημουν παρων και στους 2 με περιπτωσεις δηλητηριασης και μολυνσης με την συγκεκριμενη διατροφικη λοξα. Αν θελανε περισσοτερους πελατες, φανταζομαι πως θα ενθαρυναν να τρεφονται ετσι τα κατοικιδια, και ομως ηταν καθετοι. Απο εκει και περα τωρα, απο ανθρωπους με προβληματα στη BARF μπορεις να βρεις αν το ψαξεις λιγο. Μεταξυ διαφορων και αυτο εδω
https://www.zoosos.gr/wp-content/uploads/others/EgrafoDimosiasYgeiasKreasSkylia.jpg

Μπορεις να δινεις εσυ τα καταλληλα φρουτα και λαχανικα στο σκυλο σου. Δεν χρειαζεσαι καμια BARF στο κοσμο. Με το κρεας ομως και την ποιοτητα του, ειναι παρα πολυ λεπτο ζητημα και εγω δεν επαιξα με την υγεια τους, ουτε θα παιξω ποτε.

Ναι, οκ, αλλα οπως ελεγχεται η ξηρα τροφη, ετσι, κανονικα, θα πρεπει να ελεγχεται και η μπαρφ τροφη. Λογικα. Το να παθει κατι καποιος, ειναι 1-3 στους 10, υποθετω. Εγω, μεχρι στιγμης, μαγειρευω για εμενα κοτοπουλο και ενα κομματι το δινω στον σκυλο μου(οχι λσπτα κοκκαλακια, φυσικα)...και με εχει βολεψει αυτο. Θα δοκιμασω να του δωσω μπαρφ για να δω αντιδρασεις. Μπορει και να μην του αρεσει θα δουμε. Θα ρωτησω, παντως, καποιον διατροφολογο να μου πει και αυτος τι παιζει. Εδω περα, ο καθενας λεει τα δικα του, την γνωμη του και δεν βγαζεις ακρη στο τελος. 😅

Ευχαριστω, παρεπιπτωντος!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Από τη μια δεν ξέρεις ότι ο σκύλος δεν τρώει χοιρινό στη μπαρφ κι από την άλλη λες ότι εγώ έχω άδικο. Οκ. 

Αυτό με τους λύκους είναι γελοίο επιχείρημα όχι για σένα προσωπικά αλλά το έχουμε ακούσει τόσες φορές που ήμαρτον πια... Εσύ μη του κάνεις και εμβόλια και αποπαρασιτωσεις γιατί δεν κάνουν ούτε οι λύκοι...

Για να φτιάξεις ένα σωστό σιτηρεσιο για το ζώο θέλει ΠΟΛΥ διάβασμα και έναν καταρτισμένο κτηνίατρο να σε βοηθήσει. Το μαγειρευτό δεν είναι μόνο το κοτοπουλο-ρυζι το οποίο δίνουμε στα σκυλιά όταν έχουν πεπτικα προβλήματα. 

Το μαγειρευτό πρέπει να καλύπτει πλήρως τις ανάγκες του ζώου σε μικροστοιχεια και μακροστοιχεια και βέβαια να καλύπτει και τις ενεργειακές (θερμιδικες) ανάγκες. 

Αυτό λοιπόν για να φτάσεις να το κάνεις σωστά θέλει πολύ πολύ ψάξιμο όπως προείπα. Ενώ στις ξηρές τροφές όλα αυτά έχουν υπολογισθεί.

 

Γνώμη για αυτό το βίντεο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vasivouzoukos, επειδη ειδα πριν καιρο αυτο το βιντεο, ξεκινησα να ψαχνω για μπαρφ τροφη και πως να τη φτιαχνω μονος μου, χωρις να την συσκευαζω σε κουτια για την καταψυξη. Μονο το κρεας θα ειναι στον καταψυκτη. Αλλα αυτος με παρακινησε για μπαρφ τροφη, το βιντεο του, δηλαδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Archilleo είπε

Δεν εχω προβλημα να την αγορασω, αλλα να ξερω οτι ειναι καλης ποιοτητας και φρεσκια... Επισης, και μονος να την φτιαξω, ακομη καλυτερα, επειδη ξερω τι βαζω μεσα, αλλα δεν ξερω καποια συνταγη ως προς τα γραμμαρια και τις αναλογιες,  ως προς αυτα... Οποτε περιμενω καποιος να μου δωσει καποια συνταγη. ☺

Ισως παραγγειλω. Ρο κοτοπουλο θα το παιρνω ετοιμο αλεσμενο, σιγα μην το επερνα ετσι και να το αλεθω μονος μου.

Θα το επερνα ετοιμο, αλεσμενο και θα προσθετα μονος μου τα υπολοιπα, λαχανικα και λαδια και μπαχαρικα και ο,τι αλλο χρειαζεται. Δεν ειναι ταλαιπωρια (προσωπικα για εμενα) γιατι προκειται για τον γκυκουκι μου. Για τον μονο λογο που θελω να κανω μονος μου μπαρφ τροφη, ειναι επειδη θα την εφτιαχνα οπως θα ηθελα εγω... Αυτος ειναι ο μονος λογος. Θα του την μιξαρα καθημερινα, δεν θα την συσκευαζα στον καταψυκτη. Αλλα σιγουρα θα παραγγειλω απο το σαιτ που μου ποσταρες να δω αν θα την φαει για αρχη και μετα βλεπουμε... ☺

Γιατι δεν κανει να τρωει χοιρινο; (Απορια)

Αυτη η τροφη βασιζεται στο τι ετρωγε ο σκυλος στο φυσικο του περιβαλλον. Αφου το σκυλι ειναι απογονος του λυκου και ο λυκος τρεφοταν με ωμη τροφη και λαχανικα στα βουνα που ζουσαν, το ιδιο ισχυει και για το σκυλι. Εν συντομια, αυτο. Εχει αδικο η μαργαριτα... 

Εχεις δικιο. Ασε τους αυτους να ταιζουν ξηρα τροφη με οτι συντηριτικα θες μεσα. Τρωει 400 γραμμαρια και χεζει 500-600 γραμμαρια με ξηρα τροφη. Οι εξετασεις με μπαρφ ειναι αψογες σε ολους. Ειναι σαν εμεις να τρωμε μακντοναλτς και γαριδακια, πατατακια κτλ, παραδειγμα.

Μονο μπαρφ!

Καταληγω,, λοιπον, απο τα λεγομενα σας... οτι η καλυτερη επιλογη ειναι: Να αγοραζω κοτοπουλο (φθηνω), να το μαγειρευω και να το ταιζω με αυτο. Μαγειρεμενο και ασφαλες, οπως ακριβως θα εκανα και εμενα... Ψιλομπερδευτικα, επειδη ο καθενας λεει διαφορετικα πραγματα πανω σε μπαρφ και ξηρα τροφη...

 

  Άν βρεις χασάπη που να σου αλέθει εντοσθια απο κοτόπουλο στην Αθήνα πες μου και εμένα να το ξέρω για μελλοντικές συνταγές. Είχα ρωτήσει στη κυριολεξία οποιο χασαπικο συναντουσα μπροστα μου σε όλη την Αθήνα και ηταν κατηγορηματικοί όλοι οτι απαγορευεται απο τον νόμο για διάφορους λόγους. Επίσης πρέπει να αλέθεις μαζί και τα λαχανικά και τα αυγά και όλα τα υπολοιπα συστατικα, δεν αρκει δηλαδή απλα να πάρεις αλεσμένο κοτόπουλο. Καλύτερα να το αφήσεις στους ειδικούς, και εγώ εκει κατέληξα μετα απο 6 μηνες δοκιμών, εξόδων, και διαφορετικών συνταγών. Ξέρω σίγουρα οτι αν θες κάποια δική σου συνταγή μπορεις να επιλέξεις απο πολλα συστατικά (λαχανικα, κρεατα, λιχουδιες και αλλα) που υπάρχουν σε κατάλογο στο καταστημα και να σου φτιάξουν αυτο ακριβώς που θες. 
   Χοιρινό δεν κάνει γιατι αναπτύσονται πολλα παρασιτα με ασχημες συνεπειες στο σκύλο. Για αυτο και όσοι πωλούν barf  δεν εχουν γευματα με αυτο. Μονο κοτοπουλο, μοσχαρι αρνί και ψάρι. 
Απο εκεί και πέρα είμαι σχεδόν 40 χρονών και συνυπάρχω με σκυλιά και γατιά απο τότε που με θυμάμαι, εμπειρικα τουλάχιστον, και απο αυτο που βλεπω ειμαι περισσοτερο ικανοποιημένος απο τη barf παρα την ξηρα τροφη και εφόσον συμφωνει και ο κτηνίατρος θα αρκεστώ σε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι έλεγα να μη δώσω κλικ αλλα το εκανα τελικά.

Κι είδα έναν άνθρωπο Ασχετο και  επικίνδυνο που μάλιστα βγάζει άσχετους και τους κτηνιάτρους και λεει μην τους ακούτε για τη διατροφή του σκύλου.... oh my God. 

Αυτα τα πρότυπα έχετε? Εύγε. 

Τελος απο εμενα ο καθένας ας κάνει ο,τι μπούρδα βλέπει στο YouTube. 

Οι υπόλοιποι που απλά διαβάζουν και θέλουν να μάθουν ας δώσουν βάση στα post περι επικινδυνότητας. 

 

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Κι έλεγα να μη δώσω κλικ αλλα το εκανα τελικά.

Κι είδα έναν άνθρωπο Ασχετο και  επικίνδυνο που μάλιστα βγάζει άσχετους και τους κτηνιάτρους και λεει μην τους ακούτε για τη διατροφή του σκύλου.... oh my God. 

Αυτα τα πρότυπα έχετε? Εύγε. 

Τελος απο εμενα ο καθένας ας κάνει ο,τι μπούρδα βλέπει στο YouTube. 

Οι υπόλοιποι που απλά διαβάζουν και θέλουν να μάθουν ας δώσουν βάση στα post περι επικινδυνότητας. 

Ούτε εγώ της δίνω barf αλλά δεν είναι απάντηση ''αυτά τα πρότυπα έχετε και πως είναι επικίνδυνος''.

Μην κάνεις επίκληση στο συναίσθημα, απάντησε με επιχειρήματα. Υπάρχει κάποια έρευνα που μπορείς να μας δείξεις και θα αποδεικνύεις τα περί barf; Για μια επιστήμονα της ζωικής παραγωγής θα είναι λίαν εύκολο να αντικρούσεις τα πιστεύω του.

 

Στο πάρκο που πηγαίνω οι περισσότεροι ιδιοκτήτες σκύλων barf δίνουν. Αν ήταν τόσο φοβερό όσο λες θα έπρεπε να έχουν κολλήσει όλα τα σκυλιά εσερίχια κόλι.

Οι απόψεις διίστανται στο τι είναι καλύτερο και τι χειρότερο. Ο σκύλος πάντως είναι παμφάγ, η γάτα είναι σαρκοφάγο (κάποιος είπε πως τα σκυλιά κανονικά μόνο κρέας τρώνε που δεν ισχύει).

 

Επεξ/σία από Vasivouzoukos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, G.bar είπε

  Άν βρεις χασάπη που να σου αλέθει εντοσθια απο κοτόπουλο στην Αθήνα πες μου και εμένα να το ξέρω για μελλοντικές συνταγές. Είχα ρωτήσει στη κυριολεξία οποιο χασαπικο συναντουσα μπροστα μου σε όλη την Αθήνα και ηταν κατηγορηματικοί όλοι οτι απαγορευεται απο τον νόμο για διάφορους λόγους. Επίσης πρέπει να αλέθεις μαζί και τα λαχανικά και τα αυγά και όλα τα υπολοιπα συστατικα, δεν αρκει δηλαδή απλα να πάρεις αλεσμένο κοτόπουλο. Καλύτερα να το αφήσεις στους ειδικούς, και εγώ εκει κατέληξα μετα απο 6 μηνες δοκιμών, εξόδων, και διαφορετικών συνταγών. Ξέρω σίγουρα οτι αν θες κάποια δική σου συνταγή μπορεις να επιλέξεις απο πολλα συστατικά (λαχανικα, κρεατα, λιχουδιες και αλλα) που υπάρχουν σε κατάλογο στο καταστημα και να σου φτιάξουν αυτο ακριβώς που θες. 
   Χοιρινό δεν κάνει γιατι αναπτύσονται πολλα παρασιτα με ασχημες συνεπειες στο σκύλο. Για αυτο και όσοι πωλούν barf  δεν εχουν γευματα με αυτο. Μονο κοτοπουλο, μοσχαρι αρνί και ψάρι. 
Απο εκεί και πέρα είμαι σχεδόν 40 χρονών και συνυπάρχω με σκυλιά και γατιά απο τότε που με θυμάμαι, εμπειρικα τουλάχιστον, και απο αυτο που βλεπω ειμαι περισσοτερο ικανοποιημένος απο τη barf παρα την ξηρα τροφη και εφόσον συμφωνει και ο κτηνίατρος θα αρκεστώ σε αυτό.

Δεν ζω Αθηνα. Εδω που ζω, στη Ναουσα, ισως επειδη ειμαστε μικρη ποκη και γνωριζει ο ενας τον αλλον, μπορει να βρεθει καποιοα να μου αλεθει κιμα ωστε να τα μιξαρω με λαχανικα και λοιπα, μονος μου. Παραδειγμα, παιρνω κιμα, μπλενταρω λαχανικα, αυγα,ελαια, ψαρι κτλ και μετα τα μιξαρω με τον κιμα, οπως οταν κανουμε κεφτεδακια... Αυτο εννουσα. Απλα με τον ορο "συνταγη" εννοω ποσοτικα τι βαζω. Τι ποσοτητες ανα γραμμαρια κρεατος... Αυτο ψαχνω.

Συμφωνω σε αυτα που λες. Η μπαρφ ειναι καλη επιλογη. Αφου τα αποτελεσματα ειναι θετικα και πολυ σπανια κατι αρνητικο, τοτε μπαρφ. Δεν χρειαζεται να αναλυσουμε πως  και τι. 

2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Κι έλεγα να μη δώσω κλικ αλλα το εκανα τελικά.

Κι είδα έναν άνθρωπο Ασχετο και  επικίνδυνο που μάλιστα βγάζει άσχετους και τους κτηνιάτρους και λεει μην τους ακούτε για τη διατροφή του σκύλου.... oh my God. 

Αυτα τα πρότυπα έχετε? Εύγε. 

Τελος απο εμενα ο καθένας ας κάνει ο,τι μπούρδα βλέπει στο YouTube. 

Οι υπόλοιποι που απλά διαβάζουν και θέλουν να μάθουν ας δώσουν βάση στα post περι επικινδυνότητας. 

Απο αυτο το βιντεο "κρατησα" μονο αυτο για την μπαρφ τροφη. Φυσικα, ο καθενας κανει ο,τι πιστευει οτι ειναι καλυτερο για τον εαυτο του και τα σκυλια του. 

Το οτι ειδαμε εναν στο διαδικτυο δεν σημαινει οτι τα εχουμε προτυπα. Απλως οταν δεν γνωριζουμε κατι ψαχνουμε να μαθουμε. Αυτο ειναι ολο. Δεν πηγαμε να κανουμε ο, τι κανει ο καθενας στο Youtube. Ετυχε να δω Ελληνα καναλαρχη να πινει τα ουρα του και να λεει οτι κανει καλο στον οργανισμο, αλλα δεν πηγα να το κανω.... 😂

2 ώρες πριν, Vasivouzoukos είπε

Ούτε εγώ της δίνω barf αλλά δεν είναι απάντηση ''αυτά τα πρότυπα έχετε και πως είναι επικίνδυνος''.

Μην κάνεις επίκληση στο συναίσθημα, απάντησε με επιχειρήματα. Υπάρχει κάποια έρευνα που μπορείς να μας δείξεις και θα αποδεικνύεις τα περί barf; Για μια επιστήμονα της ζωικής παραγωγής θα είναι λίαν εύκολο να αντικρούσεις τα πιστεύω του.

Στο πάρκο που πηγαίνω οι περισσότεροι ιδιοκτήτες σκύλων barf δίνουν. Αν ήταν τόσο φοβερό όσο λες θα έπρεπε να έχουν κολλήσει όλα τα σκυλιά εσερίχια κόλι.

Οι απόψεις διίστανται στο τι είναι καλύτερο και τι χειρότερο. Ο σκύλος πάντως είναι παμφάγ, η γάτα είναι σαρκοφάγο (κάποιος είπε πως τα σκυλιά κανονικά μόνο κρέας τρώνε που δεν ισχύει).

Πες τα, φιλος. Αν ειχε αρνητικα και ηταν τοσο επικινδυνη οσο λενε, τοτε ολοι θα ειχαν προβληματα και αρρωστιες απο αυτο, και σκυλια και ιδιοκτητες. Τεσπα! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 24/11/2018 στις 1:17 ΜΜ, alani-jm είπε

Το κρέας υπόκειται σε απότομη ψύξη στους -8 που τουλάχιστον επιστημονικά πεθαίνουν βακτήρια και παράσιτα.Προσωπικα πιστεύω ότι έχεις δίκιο στο ότι δεν υπάρχει επιστημονική μελέτη απλά υπάρχουν μαρτυρίες για τα αμμεσα αποτελέσματα σε σχέση πάντα με την ξηρά.Εγω προτιμώ να του δίνω ωμή τροφή χωρίς συντηρητικά παρά την ξηρά που έχει ημερομηνία λήξης 1++ χρόνο μετά την παραγωγή της.

Εσύ δηλαδή το κατεψυγμένο το τρως ώμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...