Προς το περιεχόμενο

Tetrapad Casebook 3


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν η USB θύρα του δεν έχει αρκετή ισχύ για κάποιες συσκευές, το πρόβλημα λύνεται με χρήση ενός powered USB hub όπως αυτό. Πχ εγώ το χρησιμοποιώ με έναν δέκτη TV και powerbank. Από μόνο του το tablet δεν μπορούσε να τροφοδοτήσει σωστά τον δέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mic2mic είπε

Αν η USB θύρα του δεν έχει αρκετή ισχύ για κάποιες συσκευές, το πρόβλημα λύνεται με χρήση ενός powered USB hub όπως αυτό. Πχ εγώ το χρησιμοποιώ με έναν δέκτη TV και powerbank. Από μόνο του το tablet δεν μπορούσε να τροφοδοτήσει σωστά τον δέκτη.

Αυτο ομως, πως μπορει να δινει extra power, οταν δεν εχει δικη του παροχη ρευματος, αλλα απλα οτι παιρνει απο την θυρα του tablet?

Εχω αγορασει κι εγω το ιδιο, αλλα το feature για ταυτοχρονη φορτιση και συνδεση συσκευων, δεν παιζει...και το ειχα αγορασει ειδικα γι'αυτο τον σκοπο....για να γλυτωσω απο το διλλημα, αν θα πρεπει να φορτιζω ή να χρησιμοποιω καποια συσκευη usb....ηθελα και τα δυο ταυτοχρονα, αλλα ενω υποτιθεται οτι αυτο hub θα το εκανε πραξη, τελικα μουφα... κριμα...

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Αυτο ομως, πως μπορει να δινει extra power, οταν δεν εχει δικη του παροχη ρευματος, αλλα απλα οτι παιρνει απο την θυρα του tablet?

Έχει δική του παροχή, το έγραψα και παραπάνω ότι το χρησιμοποιώ με powerbank. Από τη μια άκρη συνδέεται με φορτιστή ή powerbank και από την άλλη στο tablet. Στη μέση έχει τις θύρες USB.

24 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εχω αγορασει κι εγω το ιδιο, αλλα το feature για ταυτοχρονη φορτιση και συνδεση συσκευων, δεν παιζει...και το ειχα αγορασει ειδικα γι'αυτο τον σκοπο....για να γλυτωσω απο το διλλημα, αν θα πρεπει να φορτιζω ή να χρησιμοποιω καποια συσκευη usb....ηθελα και τα δυο ταυτοχρονα, αλλα ενω υποτιθεται οτι αυτο hub θα το εκανε πραξη, τελικα μουφα... κριμα...

Εγώ έχω 3-4 διαφορετικά OTG hubs που υποτίθεται ότι φορτίζουν ταυτόχρονα με τη σύνδεση, και κανένα δεν δουλεύει. Ούτε σε αυτό το tablet, ούτε σε άλλα που το έχω δοκιμάσει. Οπότε έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αυτά τα hubs, παρά τις παραπλανητικές περιγραφές, δεν είναι για να σύνδεση συσκευών και ταυτόχρονη φόρτιση, αλλά απλά για να δίνουν παραπάνω ρεύμα όταν δεν μπορεί να ανταπεξέλθει η USB θύρα του tablet. Όπως όλα τα powered hubs δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα, υπάρχει πιθανότητα να βρεθουν οι οδηγοί για Windows 10. Μετά από καθαρη εγκατάσταση δε δουλεύουν ούτε τα μισά! Στη σελίδα του κατασκευαστή δεν υπάρχει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2020 στις 8:33 ΜΜ, TERIS77 είπε

Καλησπέρα, υπάρχει πιθανότητα να βρεθουν οι οδηγοί για Windows 10. Μετά από καθαρη εγκατάσταση δε δουλεύουν ούτε τα μισά! Στη σελίδα του κατασκευαστή δεν υπάρχει τίποτα...

Κατεβασε το Driver Booster και τρεξε το, λογικα θα σου τους βρει: https://www.iobit.com/en/driver-booster.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα και συγγνώμη που επαναφέρω το ενλόγω θέμα στην επικαιρότητα.

Ξέρει μήπως κανείς αν μπορώ να ανεβάσω την έκδοση android του?  Αν, ναι πώς γίνεται η διαδικασία και ως πού (πχ Oreo, Pie, 10) μπορώ να το ανεβάσω?

Επίσης, εδώ και 2-3 μήνες έχει αρχίσει ξαφνικά να μου βγάζει ότι το στο WiFi του σπιτιού μου, δεν βλέπει Internet και σπάω το κεφάλι μου γιατί.  Αν ξέρετε κάτι και για αυτό, χρήσιμο θα ήταν.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

ΥΓ: Τι λέει η μαμά μούμια για το παιδί της? ..... Μού 'μιασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Αν το χρησιμοποιει κανεις και γνωριζει ας πει...

Πλεον, οταν πατω το κουμπι power, δεν μπουταρει. Βλεπω μονο να εναλλασσεται συνεχως το led φωτακι, απο μπλε σε πορτοκαλι.

Χαλασε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δεν καταλαβαινω τι γινεται με το power button.
Πολλες φορες το παταω να ανοιξει, και δεν ανοιγει.
Αναγκαζομαι να βαζω, να βγαζω το usb cable που φορτιζει, κλπ,
πατω ξαναπατω το power button,
και καποια στιγμη αποφασιζει να ανοιξει.

Δεν φαινεται να ειναι χαλασμενο το powerbutton.
Σαν να μπαινει σε καποιο 'mode' και δεν λεει να παρει μπρος με τιποτε,
παροτι παντα κανω shut down και ποτε sleep.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παντα ειχα την εντυπωση οτι η μπαταρια ειναι η αχιλλειος πτερνα αυτου του μηχανηματος.

Οχι αν κρατα αρκετα. Αλλα γενικως αν λειτουργει σωστα.

Πλεον, χτες το συνεδεσα στο ρευμα, και το εικονιδιο που δειχνει το φορτιση στα αριστερα, στο μαυρο πλαισιο της οθονης, εναλλασσεται διαρκως, απο πορτοκαλι σε μπλε. 

Εβγαλα βυσμα usb, ξαναεβαλα, πατουσα ξανα και ξανα το power button, τιποτε....

Δεν παιρνει μπροστα, με τιποτε....

Μαλλον ως εδω ηταν. Αδοξο τελος.

Το εχει αντιμετωπισει αυτο κανενας αλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...