Προς το περιεχόμενο

Devolo Magic 2 WiFi MultiRoom Kit Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, nickolasemp said:

Εγώ έχω tp-link 2000 μια χαρά δουλεύον και μάλιστα πάνω από 3φασικό(!!!). Προφανώς χρησιμοποιούν τον ουδέτερο. Μια φορά μέσα στον χρόνο θα αποσυγχρονιστούν ενδεχομένως, αλλά με το tool/app μια χαρά ξανασυνδέονται άμεσα. 

ναι πλεον τα περισσοτερα plc ειδικα 1200mbit και 2400mbit χρησιμοποιουν και τους 3 αγωγους.στα μοντελα dlan powerlines  το ανεφερει ως range+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, giopap87 είπε

Πολύ καλά φαίνονται, έχουμε καμία ενημέρωση για το πότε θα είναι διαθέσιμα Ελλάδα τα Magic; 

Μέχρι τα μέσα του μήνα με βάση την τελευταία ενημέρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, poulinos είπε

καλως οι κακως ισχυουν καποια πραγματα με τα plc.

α.δεν ειναι φτηνα.

β.οσα powerline εχουν wifi ειναι ακομα πιο ακριβα.

γ.τα devolo πιανονται στα πολυ πολυ καλα powerline οποτε εχουν και διαφορετικη τιμη.σε ελευθερη μεταφραση δεν ειναι tp link.

δ. ειναι 2400 mbit οποτε ειναι λογικο να ειναι ακριβα οπως εχουν και Mesh.

199 ευρω το πακετο με τα δυο και 100 ευρω το καθε addition

α.ειναι Review και μια πρωτη εντυπωση.

β.για αυτο ειναι τα σχολια κατω απο το Review για να ρωταει οποιος θελει οτιδηποτε.αυτα που εχω γραψει τεχνικα χαρακτηριστικα και δοκιμες ειναι τα πιο συνηθη σεναρια που θα τα χρησιμοποιησει καποιος.τι ειναι αυτο που ειναι ελλιπες και  τι απορια εχεις να δουμε αν μπορει να λυθει. ποσταρεις ενα σχολιο χωρις να λες ουτε ποια ειναι η αναγκη που θες να καλυψεις ουτε ποια ειναι η απορια σου :)

σε ενα review δεν γινεται να καλυφθουν ολα γιατι τοτε δεν θα ειναι 10 σελιδες αλλα θα ειναι 100.

Ειναι μόνο 199; στο Amazon τα έχει 299. Για αυτό είπα είναι πανάκριβα. Αν είναι στα 199 τότε δεν είναι τόσο ακριβά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Retromaniac said:

Ειναι μόνο 199; στο Amazon τα έχει 299. Για αυτό είπα είναι πανάκριβα. Αν είναι στα 199 τότε δεν είναι τόσο ακριβά. 

199 το πακετο με τα δυο που το ενα ειναι wifi.το καθε wifi addition 100 ευρω επιπλεον.

αυτο που εγινε review ειναι το starter +addition οποτε κανει οσο το multiroom δηλαδη 299

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Κάτι που δεν έχω καταλάβει είναι αν χρειάζεται να είναι ανοιχτό το WiFi του modem για να έχουν εκπομπή WiFi ή αν παίρνουν σήμα από τα καλώδια του ρεύματος και δίνουν τα τερματικά WiFi. Αν δηλαδή λειτουργούν ως WiFi repeaters ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Alejandro said:

Κάτι που δεν έχω καταλάβει είναι αν χρειάζεται να είναι ανοιχτό το WiFi του modem για να έχουν εκπομπή WiFi ή αν παίρνουν σήμα από τα καλώδια του ρεύματος και δίνουν τα τερματικά WiFi. Αν δηλαδή λειτουργούν ως WiFi repeaters ή όχι.

το πρωτο powerline παιρνει ιντερνετ με ethernet απο το modem router οποτε χεν χριαζεται wifi ανοιχτο.τς δυο υπολοιπα powerlines παιρνουν ιντερνετ διαμεσο του πρωτου και διαμεσο της πριζας ρευματος και δινουν wifi και ethernet.οποτε ναι δεν ειναι repeaters και ανοιγεις το wifi οπου θες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τελικά και μετά από 2 μήνες με τα magic 2 διαπιστώνω ότι η ταχύτητα download της 200αρας γραμμής μου μέσω των powerline πέφτει σε 60-70 , ενώ το upload παραμένει σχεδόν κανονικό. Διαβάζω σε amazon κλπ sites ότι έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα! Τελικά δεν είναι και τόσο μαγικά τα magic! Πατάτα αποδείχτηκαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, cambo99 said:

Τελικά και μετά από 2 μήνες με τα magic 2 διαπιστώνω ότι η ταχύτητα download της 200αρας γραμμής μου μέσω των powerline πέφτει σε 60-70 , ενώ το upload παραμένει σχεδόν κανονικό. Διαβάζω σε amazon κλπ sites ότι έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα! Τελικά δεν είναι και τόσο μαγικά τα magic! Πατάτα αποδείχτηκαν!

με wifi ή καλωδιακα?τι ταχυτητα Link εχεις μεταξυ τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με wifi και με ethernet από powerline έχω το ίδιο θέμα ακριβώς! Αν διαβάσεις σχόλια στο amazon και άλλοι αναφέρουν το ίδιο θέμα. Η ταχύτητα μεταξύ τους είναι 500-700 στο devolo cockpit. Με τα παλιά dlan της devolo δεν έχω το ίδιο πρόβλημα, οπότε είναι προφανές ότι τα magic έχουν θέμα. Σε σημερινό test επίσης με tp link powerlines 2000+ version όλα καλά επίσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, cambo99 said:

Και με wifi και με ethernet από powerline έχω το ίδιο θέμα ακριβώς! Αν διαβάσεις σχόλια στο amazon και άλλοι αναφέρουν το ίδιο θέμα. Η ταχύτητα μεταξύ τους είναι 500-700 στο devolo cockpit. Με τα παλιά dlan της devolo δεν έχω το ίδιο πρόβλημα, οπότε είναι προφανές ότι τα magic έχουν θέμα. Σε σημερινό test επίσης με tp link powerlines 2000+ version όλα καλά επίσης. 

τυπικα για τεστ και μονο δοκιμασε τα τελειως κοντα που θα εχεις Link 1000+ να δουμε αν το κανει.για τεστ purposes μονο.ελπιζω με κανα firmware update να το φτιαξουν το θεμα(ενα φτιαχνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι λένε δεν έχουν καλή θωράκιση απέναντι σε άλλες συσκευές στο δίκτυο. Ο άλλος πχ βγάζει τα sonos από το ρεύμα και η ταχύτητα διπλασιάζεται! Δεν έχω κάνει ακόμη τέτοια test, αλλά όταν τα αλλάζω και όλα είναι καλά όπως καταλαβαίνεις έχουν θέμα. Δοκιμάζω και με το πιο κοντινό powerline και πάλι max 75 mpbs download από τα 200 στο router.

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, cambo99 said:

Από ότι λένε δεν έχουν καλή θωράκιση απέναντι σε άλλες συσκευές στο δίκτυο. Ο άλλος πχ βγάζει τα sonos από το ρεύμα και η ταχύτητα διπλασιάζεται! Δεν έχω κάνει ακόμη τέτοια test, αλλά όταν τα αλλάζω και όλα είναι καλά όπως καταλαβαίνεις έχουν θέμα. Δοκιμάζω και με το πιο κοντινό powerline και πάλι max 75 mpbs download από τα 200 στο router.

γενικως καλη λυση τα Powerlines αλλα δεν παυει να επηρεαζεται απο πολλα.και οσο αυξανονται και οι ταχυτητες ..... 

ελπιζω να βρουν τροπο να φτιαχτει γιατι ειναι μεγαλο το κοστος .Δηλαδη ειναι λιγο ντροπη να παιζεις με τα tp link που ειναι value for money και να μην παιζεις με τα devolo που θεωρειται απο τις top εταιρειες. βεβαια και για καποια πιο παλια μοντελα ειχαν αναφερει προβληματα αλλα δεν εφτιαξαν τιποτα.

αρα και 1000+ να κλειδωσει το Link παλι ιδια ταχυτητα εχεις οπως καταλαβα..πιο πολυ ηθελα να δω αν ηταν κοντα και ειχες μεγαλη ταχυτητα στο link αν θα ειχες το ιδιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, poulinos said:

γενικως καλη λυση τα Powerlines αλλα δεν παυει να επηρεαζεται απο πολλα.και οσο αυξανονται και οι ταχυτητες ..... 

ελπιζω να βρουν τροπο να φτιαχτει γιατι ειναι μεγαλο το κοστος .Δηλαδη ειναι λιγο ντροπη να παιζεις με τα tp link που ειναι value for money και να μην παιζεις με τα devolo που θεωρειται απο τις top εταιρειες. βεβαια και για καποια πιο παλια μοντελα ειχαν αναφερει προβληματα αλλα δεν εφτιαξαν τιποτα.

αρα και 1000+ να κλειδωσει το Link παλι ιδια ταχυτητα εχεις οπως καταλαβα..πιο πολυ ηθελα να δω αν ηταν κοντα και ειχες μεγαλη ταχυτητα στο link αν θα ειχες το ιδιο θεμα.

 

Το βράδυ θα κάνω διάφορα test να δω αν επηρεάζονται από κάτι και θα επανέλθω να σου πω ... Για την ώρα σκέφτομαι αν θα μείνω με τα tp link , διότι και αυτά όταν ζεσταίνονται έχουν τα θέματά τους. Τα fritz καλά από την άλλη , αλλά δεν είναι όλα passthrough, και το set που είναι δεν έχει wifi! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, cambo99 said:

Το βράδυ θα κάνω διάφορα test να δω αν επηρεάζονται από κάτι και θα επανέλθω να σου πω ... Για την ώρα σκέφτομαι αν θα μείνω με τα tp link , διότι και αυτά όταν ζεσταίνονται έχουν τα θέματά τους. Τα fritz καλά από την άλλη , αλλά δεν είναι όλα passthrough, και το set που είναι δεν έχει wifi! 

τα fritz το κομματι που ειναι wifi δεν ειναι passthrough με εξαιρεση ενα πιο παλιο μοντελο το FRITZ!Powerline 546E που ομως ειναι 802.11n. γενικως κανε μερικα τεστ να δουμε .δοκιμασε τα τελειως κοντα ωστε να μην εχεις πολλα προβληματα απο αλλες συσκευες.ετσι για δοκιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ξέχασα να πω ότι το mesh wifi μόνο mesh δεν είναι... καθώς όσο μετακινείσαι στο σπίτι καταλαβαίνεις ότι αλλάζει powerline! Από συσκευές που κάνουν αποκλειστικά mesh network έχεις δοκιμάσει τίποτα γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...