Προς το περιεχόμενο

Ο Tom Cruise προτείνει να απενεργοποιήσουμε το «motion smoothing» στις τηλεοράσεις μας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sopas είπε

Μαζί την αγοράσαμε την τηλεόραση βρε συ Θωμά και θα σε ρωτήσω πώς θα δω τις ταινίες στην τηλεόραση μου????

Πέρα από την πλάκα, ο καθένας βλέπει την εικόνα που γουστάρει. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό γίνεται αντικείμενο κριτικής!

Γιατί ας πούμε στην δική μου περίπτωση, το μυαλό μου δεν είχε πάει ποτέ να δοκιμάσω χωρίς το φίλτρο. Τώρα όμως θα το ψάξω γιατί όντως φαίνεται να χάνονται κάποια στοιχεία της αρχικής λήψης. Μπορεί και να μην μου αρέσει τελικά. Αλλά μέχρι τώρα δεν το γνώριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά τα λένε ο Τομ και ο Κρίστοφερ, δείτε κι αυτό το σχετικό βίντεο με μια σκηνή από Τζειμς Μποντ. Μόνο για τσόντες κάνει αυτό το ψευτοεφέ αλλά για ευνόητους λόγους το βαφτίσανε soap opera..

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει και ταινία που γυρίστηκε στα 120 καρέ*. Όσοι θέλετε, κατεβάστε και δείτε δείγμα της στα 60fps (Billy Lynn, 258MB)  και άλλο στα 48fps (Hobbit, 351MB). Θα διαπιστώσετε ότι η εμπειρία είναι απογοητευτική, όπως σχολίασε και ένας φίλος πιο πριν, και ο λόγος είναι ότι οι περισσότεροι έχουμε συνηθίσει στα "σινεματικά" 24fps. 

Όμως οι σκηνές δράσης στα 24fps, π.χ. Bourne (39MB), δυστυχώς δεν βλέπονται! Τα σπασίματα στην κίνηση δεν οφείλονται σε judder, αλλά στο χαμηλό frame rate.  Ίσως στη μεγάλη οθόνη ή σε αναλογικές τηλεοράσεις να είναι πιο smooth.

Επεξ/σία από Philippe
Links
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα φαινεται η σκηνοθετικη ιδιοφυια του Αγγελοπουλου. ειτε σε 10 ειτε σε 1000 FPS οι ταινιες του φαινονται το ιδιο 😛

παντως στη νεα qled που πηρα η επιλογη ειναι στο αυτοματο και τα αποτελεσματα εξαιρετικα. μαλλον εχει αλγοριθμο που

ενεργοποιει το Interpolation οταν πραγματικα χρειαζεται!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τις περισσότερες ταινίες τις έχω δει από torrents , τραβηγμένες από κάμερα σε κεφάλι μέσα στο σινεμά , λες να με χαλάσει η εν λόγο τεχνολογία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Pandelas είπε

Κόστος για ποιο λόγο ακριβώς?
Ο εξοπλισμός υπάρχει, και οι σούπερ ντουπερ 4κ καμερες που γίνονται οι λήψεις το κάνουν ήδη.
Για ποιο λόγο να γυρίζονται ακόμα στα 24fps? Σχεδόν 100 χρόνια μετά?
Δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει τη διαφορά sd σε uhd αλλά μια χαρά γυρίζονται 4k blu ray. 
Το πρόβλημα μόνο στα fps το έχουν οι μεγαλοηθοποιοί και σκηνοθέτες του είδους.
Είναι σα να λεμε οι πραγματικοι cinefil γνωριζουν πως η πραγματικη εμπειρια θεασης βρισκεται στα 144p.
Αν είναι έτσι ας γυρίσουμε στα 8bitα για να λέμε πως είμαστε πραγματικοί gamers.
Πιο εμετικη λογική πεθαίνεις.

Αφου δεν εχεις ιδεα για τι πραγμα μιλας. Τι το ψαχνεις?

Το κοστος ειναι πολλαπλασιο. 

Οι σοβαρες ταινιες γυριζονται με film

φαντασου τωρα το dunkirk που γυριστηκε σε 70mm imax, να ειχε 2πλασια fps

θα επρεπε να εχει διπλασιο κοστος στο φιλμ. Διπλασιας εντασης φωτα.

Και μετα ποιες μηχανες προβολης θα μπορουσαν να το παιξουν?

Από αυτους που αγοραζουν uhd τηλεορασεις, τι ποσοστο θα βαλει δισκακι bluray η θα κατεβασει udh περιεχομενο της προκοπης?

το 1% ? και πολυ λεω.

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ακολουθούσα ποτέ οποιαδήποτε συμβουλή από θρησκόληπτους που πιστεύουν ανοησίες όπως ο Tom Cruise με τις παπάτζες της Scientology 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει περίπτωση να απενεργοποιήσω το smoothing !!!!! 😠

Εγώ παρακαλούσα από πολύ παλιά και ειδικά στο insomnia που είχα ανάψει κάρβουνα στο να βρεθεί τρόπος να μην βλέπω τις ταινίες με 24fps γιατί μου σπάει τα νεύρα το τραιμόπαιγμα/σπασίματα !!!!

Επεξ/σία από KnightRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, KnightRider είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να απενεργοποιήσω το smoothing !!!!! 😠

Εγώ παρακαλούσα από πολύ παλιά και ειδικά στο insomnia που είχα ανάψει κάρβουνα στο να βρεθεί τρόπος να μην βλέπω τις ταινίες με 24fps γιατί μου σπάει τα νεύρα το τραιμόπαιγμα/σπασίματα !!!!

Τις ταινιες πως τις παιζεις? απ ευθειας απο το στικακι στην τηλεοραση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Τις ταινιες πως τις παιζεις? απ ευθειας απο το στικακι στην τηλεοραση?

Όχι απλά στις αρχές το έκανα με avisynth scripts + ffdshow.

Τώρα τις βλέπω με την παλιά έκδοση SVP 3.0.6 γιατί η καινούργια είναι χάλι μαύρο (μεγάλο cpu usage,άθλιο interpolation και λιγότερες ρυθμίσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thomason993 είπε

Επειδή πάντα ήθελα να δοκιμάσω αυτό το feature σε κανα παιχνιδι στο ps4 αλλά δεν έχω smart tv, το input lag που προσθέτει αυτό το post processing στην εικόνα είναι ανεκτό ή όχι? Το έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς? 

Δημιουργεί αρκετά υψηλό input lag. Δεν αξίζει, ειδικά για competitive 60fps παιχνίδια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, ό,τι και να λέτε κάποιοι, όλες οι (HD και πάνω) ταινίες στους σκληρούς σας και τα BluRay σας είναι στα 23.976 fps. Με το να ενεργοποιείτε motion smoothing (ή όπως το λέει ο καθένας) απλά βλέπετε άλλο πράγμα.

Κατά κύριο λόγο είναι θέμα αισθητικής και αντίληψης. 

Βρείτε TV που να έχει καλό built-in player που να υποστηρίζει true 24p. Για μένα ήταν #1 κριτήριο, μόλις την πήρα έκανα judder test me high fps camera. Judder, σπασίματα, κολλήματα δεν υπάρχουν αν η τηλεόραση είναι σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισης για σωστο interpolation η tv πρεπει να εχει panel με πραγματικο ρυθμο ανανεωσης 120hz που ειναι πολλαπλασιο του 24. Σε ενα προηγουμενο video στα 24vs60 fps προφανως και δεν γινεται σωστα interpolation γιατι το 60 δεν ειναι ακεραιο πολλαπλασιο του 24 οποτε και τα καρε μπλεκονται μεταξυ τους και η κινηση παλι ειναι σπαστη. Δλδ το interpolation ειναι προβληματικο οπως και δεν βλεπεται πραγματικο 24p στην συντριπτικη πλειοψηφια των τηλεορασεων(δηλαδη αυτων που εχουν πανελ 60hz). Για οσους δηλαδη θελουν σωστη προβολη ειτε με interpolation ειτε χωρις 2 ειναι οι λυσεις 1. 120Hz TV η monitor 2. Βιντεοπροβολέας με φυσικο refresh rate 24Hz η πολλαπλασιο του.

Επεξ/σία από Dam_Peristeriws
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...