Προς το περιεχόμενο

Το Apple Watch Series 4 γίνεται το πρώτο έξυπνο wearable που μπορεί να κάνει ηλεκτροκαρδιογράφημα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, gsolidak είπε

Τα τρία ηλεκτρόδια μετράνε και δίνουν 3 διάφορες δυναμικού μεταξύ τους ανά δύο

Και άλλες τρεις με το μέσο όρο 

Έτσι έχεις μια απαγωγή (δυανυσμα) ανά 60 μοίρες στο επίπεδο των τριών σημείων

Συνολικά 6

Αν έχεις δύο σημεία απλά μετρας το δυναμικό μεταξύ τους που είναι μία απαγωγή

σ ευχαριστω. και μια ακομα ερωτηση αμα μπορεις... δεν θα επρεπε να ειναι 2 απαγωγες? μια στο δυανυσμα των "ηλεκτροδιων" και μια για τον μεσο ορο αυτων?

παντως ακομα δε καταλαβαινω γιατι δεν πουλαει και ενα προσθετο ασυρματο βραχιολι για το ποδι. εδω με το στανιο να βγαλει τις θυρες για να πουλαει τα ασυρματα ακουστικα κλπ, και τωρα που χει καλο λογο δε θελει να βγαλει λεφτα. αναποδη εταιρεια 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν βλεπω την ειδηση σαν apple.ναι και εμενα δεν μου αρεσει αυτη η εταιρεια.σιγουρα βγαζει το συγκεκριμενο για να βγαλει λεφτα οπως καθε καθε μεγαλη εταιρεια αλλα οτι ενσωματωθηκε σε watch ειναι καλοδεχουμενο. αναλογα πραγματα εχουν γινει και απο αλλες εταιρειες οπως fenix,samsung που ενσωματωσαν παλμικο οξυμετρο. δεν ανακαλυφτηκε ο τροχος αυτο ειναι το μονο σιγουρο.απλα βρηκαν τροπο να το βαλουν πανω σε μια συσκευη που εχεις ηδη στην κατοχη σου .οπως ειπες λυσεις υπαρχουν εδω και καιρο  απλα αυτοι προσπαθουν να διαφημισουν οτι ναι τωρα πανω σε smartwatch. και παντα η καθε διαφημιση αλλο τοσο της apple προσπαθει να δειξει οτι ειναι η καινοτομος εταιρεια που ανακαλυψε τον τροχο.δεν το θεωρω παραλογο. κοιταω μονο το καλο της υποθεσης οτι μπηκε ενα τετοιο tool σε ενα smartwatch ειτε λεγεται οξυμετρο ειτε λεγεται ecg.τωρα μυαλο εχει ο καθενας να κρινει αν αξιζει να δωσει αυτα τα λεφτα και ολα τα περαιτερω.

Μια αντιγραφή είναι με στόχο να πουλήσει μούρη ως τεχνολογική εταιρεία για να πουλήσει κάτι που είναι άχρηστο στο 99% του πληθυσμού στα 450€.Οι αισθητήρες στα Garmin είναι για το γυμναστήριο για εκπαιδευτικούς λόγους.Οτιδηποτε νέο είναι ευπρόσδεκτο απλά να ξέρουμε τι αγοράζουμε και για ποιο λόγο διαφορετικά πάμε στις διαφημίσεις που πουλάνε 2 ρολόγια 10€ και δώρο αλλά 2 τα οποία μετράνε τους παλμούς και παίζουν τώρα τελευταία σε διαφημίσεις.Τωρα πόσο ακριβές μπορεί να είναι και το κινδύνους εγκυμονουν για τους κατόχους τους είναι άλλο θέμα.

19 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν βλεπω την ειδηση σαν apple.ναι και εμενα δεν μου αρεσει αυτη η εταιρεια.σιγουρα βγαζει το συγκεκριμενο για να βγαλει λεφτα οπως καθε καθε μεγαλη εταιρεια αλλα οτι ενσωματωθηκε σε watch ειναι καλοδεχουμενο. αναλογα πραγματα εχουν γινει και απο αλλες εταιρειες οπως fenix,samsung που ενσωματωσαν παλμικο οξυμετρο. δεν ανακαλυφτηκε ο τροχος αυτο ειναι το μονο σιγουρο.απλα βρηκαν τροπο να το βαλουν πανω σε μια συσκευη που εχεις ηδη στην κατοχη σου .οπως ειπες λυσεις υπαρχουν εδω και καιρο  απλα αυτοι προσπαθουν να διαφημισουν οτι ναι τωρα πανω σε smartwatch. και παντα η καθε διαφημιση αλλο τοσο της apple προσπαθει να δειξει οτι ειναι η καινοτομος εταιρεια που ανακαλυψε τον τροχο.δεν το θεωρω παραλογο. κοιταω μονο το καλο της υποθεσης οτι μπηκε ενα τετοιο tool σε ενα smartwatch ειτε λεγεται οξυμετρο ειτε λεγεται ecg.τωρα μυαλο εχει ο καθενας να κρινει αν αξιζει να δωσει αυτα τα λεφτα και ολα τα περαιτερω.

 

Επιφυλάξεις των Αμερικανών αρρυθμιολόγων και ο FDA

Με επιφυλακτικότητα υποδέχθηκαν τα νέα αρκετοί σημαντικοί αρρυθμιολόγοι στις ΗΠΑ. Κυρίως φοβούμενοι την υπερδιάγνωση κολπικής μαρμαρυγής, από ψευδώς θετικές καταγραφές της εφαρμογής, ή την καταγραφή επεισοδίων χαμηλού κινδύνου που δεν απαιτούν άμεση θεραπεία. Κάποιοι έσπευσαν να τονίσουν ότι από την εφαρμογή απουσιάζουν άλλες σημαντικές εξετάσεις όπως οξυμετρίας ή μέτρησης αρτηριακής πίεσης. Για αρκετούς ένας σχετικός κίνδυνος από τη χρήση της εφαρμογής θα μπορούσε να είναι η λήψη πρωτοβουλίας του ασθενούς όσον αφορά τη διακοπή της θεραπείας του χωρίς τη συναίνεση του γιατρού του.

Ο FDA ήδη στην ανακοίνωσή του επέστησε την προσοχή του κοινού σε δύο σημαντικά σημεία:

  • Η εφαρμογή είναι χρήσιμη αλλά δεν είναι ικανή να θέσει διάγνωση κολπικής μαρμαρυγής
  • Οι ασθενείς με διαγνωσμένη κολπική μαρμαρυγή δεν θα πρέπει να συμβουλεύονται τέτοιου είδους συσκευές για την πορεία της νόσου τους υποκαθιστώντας τον γιατρό τους και λαμβάνοντας μόνοι τους αποφάσεις για τη θεραπεία τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, vAg0s97 said:

Απαπα, κοίτα να δεις τι έφτιαξαν οι άτιμοι :P 

Πάντως το "export a pdf to your doctor" φαντάζει πολύ καλό feature για τα Ελληνικά δεδομένα :D 

Για να δούμε πάντως που θα το φτάσουν, ξεκίνησαν με βιομετρικά χαρακτηριστικά (δαχτυλικό,face recogn, ίριδα) ως ευκολίες της καθημερινότητας, και τώρα πλέον "φροντίζουν" και για την υγεία σου (βήματα,σφυγμούς,καρδιογράφημα). 

"Ας ταΐσουμε την μικρή Apple και την κάθε Apple ακόμα και με τα προσωπικά δεδομένα της υγείας μας"

Μόνο που όλες οι εξελιξεις στην ιατρική, προκύπτουν από έρευνες που συγκεντρώνουν δεδομένα από πολλούς ασθενείς. Και με συσκευές όπως το smartwatch που μπαίνει πολύ πιο εύκολα σε κάθε σπίτι σε σχέση με τους ασθενείς που συμμετέχουν σε ιατρικές έρευνες, έχουμε ξαφνικά μια τεράστια βάση δεδομένων που μπορεί να τις επιταχύνει εντυπωσιακά και να βοηθηθεί ο κόσμος που αντιμετωπίζει προβλήματα. Τα στοιχεία των μετρήσεων είναι ανώνυμα και κανείς δεν ενδιαφέρεται αν είναι δικά σου ή δικά μου.

Προφανώς όμως δεν αρκεί αυτό για σε πείσω μιας και έχεις βγάλει τα συμπεράσματά σου γενικότερα σε ο,τι έχει να κάνει με τα βιομετρικά στοιχεία κλπ. Το να σου εξηγήσει κάποιος τεχνικά πως τίποτα από τα δαχτυλικά αποτυπώματα ή το face id, δεν φεύγει από τις συσκευές, φαντάζομαι πως λίγη σημασία έχει μπροστά στην "αγανάκτηση και την επανάσταση". :)

 

  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, billdanos said:

Μόνο που όλες οι εξελιξεις στην ιατρική, προκύπτουν από έρευνες που συγκεντρώνουν δεδομένα από πολλούς ασθενείς. Και με συσκευές όπως το smartwatch που μπαίνει πολύ πιο εύκολα σε κάθε σπίτι σε σχέση με τους ασθενείς που συμμετέχουν σε ιατρικές έρευνες, έχουμε ξαφνικά μια τεράστια βάση δεδομένων που μπορεί να τις επιταχύνει εντυπωσιακά και να βοηθηθεί ο κόσμος που αντιμετωπίζει προβλήματα. Τα στοιχεία των μετρήσεων είναι ανώνυμα και κανείς δεν ενδιαφέρεται αν είναι δικά σου ή δικά μου.

Προφανώς όμως δεν αρκεί αυτό για σε πείσω μιας και έχεις βγάλει τα συμπεράσματά σου γενικότερα σε ο,τι έχει να κάνει με τα βιομετρικά στοιχεία κλπ. Το να σου εξηγήσει κάποιος τεχνικά πως τίποτα από τα δαχτυλικά αποτυπώματα ή το face id, δεν φεύγει από τις συσκευές, φαντάζομαι πως λίγη σημασία έχει μπροστά στην "αγανάκτηση και την επανάσταση". :)

Δεν αντιλέγω, καλά όλα αυτά, προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα για το άμα γίνονται store τα δεδομένα είτε internal στο κινητό είτε external σε κάποιον server, ο προβληματισμός μου είναι για το ποιος μου εγγυάται ότι όλα αυτά δεδομένα δεν θα πέσουν σε λάθος χέρια κάποια στιγμή. Πολύ ωραία και καλά φέραμε την "προοδευτική" τεχνολογία στην ζωή μας, ωστόσο το θέμα της ασφάλειας και της ιδιωτικότητας είναι τεράστιο που προκύπτει..

43 minutes ago, poulinos said:

ναι η apple περιμενει αυτο για να παρει τα προσωπικα δεδομενα μας. ο καθενας εχει σηκωσει τα παντα στο fb ήδη.οποιος πιστευει οτι τον παρακολουθουν μπορει απλα να μην το παρει. και τα βηματα και σφυγμοι ειναι ηδη online απο τοσες χιλιαδες smartwatch που υπαρχουν και χρησιμοποιει ο κοσμος για τρεξιμο κτλ.

Μην το παίρνετε προσωπικά για την Apple, και "κάθε Apple", δεν είναι θέμα παρακολούθησης πλέον...Άμα θέλει "κάποιος"  να μάθει κάτι για εσένα και την ζωή σου θα βρει τον τρόπο...

Το θέμα είναι πόσο εύκολα-άμεσα και γρήγορα έγινε δεδομένη η ένταξη αυτών των "έξυπνων συσκευών" στην ζωή μας, θεωρώντας πως είναι τόσο αθώες και διευκολύνουν την ζωή μας, ενώ στην πραγματικότητα δεν βλέπουμε και την μεγάλη εικόνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vAg0s97 είπε

Δεν αντιλέγω, καλά όλα αυτά, προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα για το άμα γίνονται store τα δεδομένα είτε internal στο κινητό είτε external σε κάποιον server, ο προβληματισμός μου είναι για το ποιος μου εγγυάται ότι όλα αυτά δεδομένα δεν θα πέσουν σε λάθος χέρια κάποια στιγμή. Πολύ ωραία και καλά φέραμε την "προοδευτική" τεχνολογία στην ζωή μας, ωστόσο το θέμα της ασφάλειας και της ιδιωτικότητας είναι τεράστιο που προκύπτει..

Μην το παίρνετε προσωπικά για την Apple, και "κάθε Apple", δεν είναι θέμα παρακολούθησης πλέον...Άμα θέλει "κάποιος"  να μάθει κάτι για εσένα και την ζωή σου θα βρει τον τρόπο...

Το θέμα είναι πόσο εύκολα-άμεσα και γρήγορα έγινε δεδομένη η ένταξη αυτών των "έξυπνων συσκευών" στην ζωή μας, θεωρώντας πως είναι τόσο αθώες και διευκολύνουν την ζωή μας, ενώ στην πραγματικότητα δεν βλέπουμε και την μεγάλη εικόνα

και ποια ειναι η μεγαλη εικονα, να μην εχουμε εξυπνες συσκευες γιατι μας παρακολουθουν? δε θα το συνεχισω διοτι ειναι μεγαλη συζητηση

στο θεμα μας, ποιος θα παρει τα "καρδιογραφηματα" σου και θα τα κανει τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Lezantas26 said:

και ποια ειναι η μεγαλη εικονα, να μην εχουμε εξυπνες συσκευες γιατι μας παρακολουθουν? δε θα το συνεχισω διοτι ειναι μεγαλη συζητηση

στο θεμα μας, ποιος θα παρει τα "καρδιογραφηματα" σου και θα τα κανει τι?

την μεγάλη εικόνα σίγουρα δεν θα την αναλύσουμε, ότι κατάλαβες κατάλαβες

το θέμα δεν είναι ποιος θα πάρει τα καρδιογραφήματά μου, το θέμα είναι πως σήμερα είναι τα καρδιογραφήματα αύριο θα είναι κάτι άλλο (με την μεγάλη πρόοδο της τεχνολογίας),  μπορεί και ολόκληρο ιατρικό ιστορικό.Τώρα άμα εσύ δεν βλέπεις το vulnerability στο όλο θέμα, it's okey :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, vAg0s97 είπε

την μεγάλη εικόνα σίγουρα δεν θα την αναλύσουμε, ότι κατάλαβες κατάλαβες

το θέμα δεν είναι ποιος θα πάρει τα καρδιογραφήματά μου, το θέμα είναι πως σήμερα είναι τα καρδιογραφήματα αύριο θα είναι κάτι άλλο (με την μεγάλη πρόοδο της τεχνολογίας),  μπορεί και ολόκληρο ιατρικό ιστορικό.Τώρα άμα εσύ δεν βλέπεις το vulnerability στο όλο θέμα, it's okey :) 

και θα το κανει τι?

επισης εγω καταλαβα, εσυ δεν ξερω τι εχεις καταλαβει. αμα δε θες μπορεις να στελνεις μειλ με φαξ ή ταχυδρομειο, να περιμενεις με τις ωρες στις ουρες σε τραπεζες και υπηρεσιες, να ψαχνειες για δουλεια στις εφημεριδες και να πηγαινεις αυτοπροσωπως σε καμια 50αρια εταιρειες να αφηνεις βιογραφικο. μερικα παραδειγματα, και οπως βλεπεις ειμαι καλος και δεν επιασα καν τα χομπυ, εκδηλωσεις, ταινιες, και γενικα ψυχαγωγια και ενημερωση γιατι εκει απλα κλαις χωρις τις εξυπνες συσκευες

ο κοσμος ολος δεν τις υιοθετησε για μοστρα, εχουν πραγματικη χρηση, εξυπηρετουν αναγκες, και γενικα γλυτωνουν κοπο, χρονο και χρημα. (διακρινει κανεις αλλος την ειρωνια οτι αναγκαζομαι να λεω τετοια πραματα σε θεμα του μηλου, ή μονο εγω? :P)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Lezantas26 said:

και θα το κανει τι?

επισης εγω καταλαβα, εσυ δεν ξερω τι εχεις καταλαβει. αμα δε θες μπορεις να στελνεις μειλ με φαξ ή ταχυδρομειο, να περιμενεις με τις ωρες στις ουρες σε τραπεζες και υπηρεσιες, να ψαχνειες για δουλεια στις εφημεριδες και να πηγαινεις αυτοπροσωπως σε καμια 50αρια εταιρειες να αφηνεις βιογραφικο. μερικα παραδειγματα, και οπως βλεπεις ειμαι καλος και δεν επιασα καν τα χομπυ, εκδηλωσεις, ταινιες, και γενικα ψυχαγωγια και ενημερωση γιατι εκει απλα κλαις χωρις τις εξυπνες συσκευες

ο κοσμος ολος δεν τις υιοθετησε για μοστρα, εχουν πραγματικη χρηση, εξυπηρετουν αναγκες, και γενικα γλυτωνουν κοπο, χρονο και χρημα. (διακρινει κανεις αλλος την ειρωνια οτι αναγκαζομαι να λεω τετοια πραματα σε θεμα του μηλου, ή μονο εγω? :P)

χαχα σοβαρά; την καλή μεριά τους ξέρει και ένα 10-12χρονό παιδάκι να μας την παρουσίασει (με το συμπάθιο). Δυστυχώς δεν θα κάτσω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου στο θέμα, αλλά άμα εσύ δεν έχεις πρόβλημα να βγουν σε κοινή θέαση θέματα υγείας που μπορεί να είχες/έχεις και νιώθεις τόσο άνετος με την ξεχειλωμένη ιδιωτικότητα που επικρατεί στις μέρες μας δεν σημαίνει πως και οι υπόλοιποι είναι εξίσου αδιάφοροι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, vAg0s97 είπε

χαχα σοβαρά; την καλή μεριά τους ξέρει και ένα 10-12χρονό παιδάκι να μας την παρουσίασει (με το συμπάθιο). Δυστυχώς δεν θα κάτσω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου στο θέμα, αλλά άμα εσύ δεν έχεις πρόβλημα να βγουν σε κοινή θέαση θέματα υγείας που μπορεί να είχες/έχεις και νιώθεις τόσο άνετος με την ξεχειλωμένη ιδιωτικότητα που επικρατεί στις μέρες μας δεν σημαίνει πως και οι υπόλοιποι είναι εξίσου αδιάφοροι :) 

εδω και χρονια υπαρχουν απειρες εξυπνες συσκευες και εφαρμογες φιτνες, για βρες μ λοιπον πληροφοριες. προφανως δεν θελω δεδομενα που δε βγαζουν νοημα ή ειναι απροσωπα, πρεπει να ξερω ποιος και τι

και δε σ παρουσιασα τιποτα. σ ειπα τι μπορεις να κανεις αφου ανησυχεις για την ασφαλεια των δεδομενων σου. επισης τραβα το pc απ τη πριζα, ειναι τεραστιος ρουφιανος να ξες :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"μια τεράστια βάση δεδομένων"

Με τέτοιο σφάλμα στα δεδομένα όχι μόνο είναι άχρηστα για έρευνα αλλά μπορεί να είναι και επικίνδυνα.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Gawain1978 είπε

Είναι απίστευτα σημαντικό feature για άτομα σαν κι εμένα που έχουν θέματα αρρυθμιών.

Εγώ προσωπικά έχω βάλει αρκετές φορές holter τα τελευταία χρόνια και έχουν καταγραφεί διαπιστωθεί δύο είδη αρρυθμιών που κάνω.Παρ όλα αυτά υπάρχει και ένα άλλο είδος που κάνω σπάνια και το νιώθω έντονα μια και είναι πολύ επώδυνο, το οποίο ποτέ δεν κατάφερα να καταγραφεί σε holter.Ειναι πραγματικά ότι πρέπει λοιπόν και πιστεύω θα βοηθήσει πολύ κόσμο ουσιαστικά.

έχω την εντύπωση ότι δεν θα μπορεί να πιάσει τις αρρυθμίες που αναφέρεις , χρειάζονται επιπλέον πληροφορίες από το στήθος με δέκτες να δέχονται πληροφορίες αποκεί , στα χερια μπορεί να ανιχνεύσει μονο φλεβοκομβική ταχυκαρδία και μαρμαρυγή , για έκτακτες συστολές και υπερκοιλιακή δεν είμαι σίγουρος ότι θα κάνει δουλειά , αλλα όπως και να έχει είναι ένα πρώτο στάδιο και πολύ πρωτοποριακό , σε λίγους μήνες θα βγει και εφαρμογή για ανίχνευση αναιμίας γενικά η τεχνολογία έχει κάνει άλματα σε αυτόν τον τομέα

Επεξ/σία από MTX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vAg0s97 είπε

την μεγάλη εικόνα σίγουρα δεν θα την αναλύσουμε, ότι κατάλαβες κατάλαβες

το θέμα δεν είναι ποιος θα πάρει τα καρδιογραφήματά μου, το θέμα είναι πως σήμερα είναι τα καρδιογραφήματα αύριο θα είναι κάτι άλλο (με την μεγάλη πρόοδο της τεχνολογίας),  μπορεί και ολόκληρο ιατρικό ιστορικό.Τώρα άμα εσύ δεν βλέπεις το vulnerability στο όλο θέμα, it's okey :) 

Να σημειωσω οτι εισαι ηδη καταχωρημενος σε διαφορες υπηρεσιες ....απο εταιρια κινητης τηλεφωνιας μεχρι η ip σου στο ιντερνετ και οπου αλλου μπορεις να φανταστεις ....απο εκει και περα μια εφαρμογη για λογους υγειας δε νομιζω οτι θα φερει τα πανω κατω σε θεματα παρακολουθησης και ολο το πακετο ....φαντασου μονο καποιον που μενει σε καποιο απομακρο νησι χωρις γιατρους και νοσοκομεια και με μια τετοια συσκευη θα μπορει να στελνει ηλεκτρονικα τις μετρησεις του ....ειτε θελουμε ειτε οχι ,η ανθρωποτητα το 2015 προσφατα περασε στην ψηφιακη εποχη ανεπιστρεπτεί ....κοινως δεν μπορουμενα ξαναγυρισουμε στην αναλογικη εποχη με την ιδια σημασια που εχει ο,τι δεν μπορεις να ζησεις πλεον χωρις ηλεκτρισμο και να πας σε λαμπες πετρελαιου .....το 2015 οριστηκε ως ετος που η ανθρωποτητα περασε επισημα στην ψηφιακη εποχη .....απο κει και περα το πως συμπεριφερεται ο καθεις μας , και ο παχυσαρκος κανει καταχρηση φαγητου με συνεπειες στην υγεια του ειτε ειναι στην αναλογικη εποχη ειτε στην ψηφιακη ειτε στην παλαιολιθικη εποχη , εννοω οπως θελει ζει  ο καθενας μας με οποιες συνεπειες ,αλλοι την βγαζουν σε διακτυακα site και αλλοι πανε σε μπαρακι να πιουν ποτο ...ολα θεμα επιλογων ειναι !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Μόνο που όλες οι εξελιξεις στην ιατρική, προκύπτουν από έρευνες που συγκεντρώνουν δεδομένα από πολλούς ασθενείς. Και με συσκευές όπως το smartwatch που μπαίνει πολύ πιο εύκολα σε κάθε σπίτι σε σχέση με τους ασθενείς που συμμετέχουν σε ιατρικές έρευνες, έχουμε ξαφνικά μια τεράστια βάση δεδομένων που μπορεί να τις επιταχύνει εντυπωσιακά και να βοηθηθεί ο κόσμος που αντιμετωπίζει προβλήματα. Τα στοιχεία των μετρήσεων είναι ανώνυμα και κανείς δεν ενδιαφέρεται αν είναι δικά σου ή δικά μου.

Προφανώς όμως δεν αρκεί αυτό για σε πείσω μιας και έχεις βγάλει τα συμπεράσματά σου γενικότερα σε ο,τι έχει να κάνει με τα βιομετρικά στοιχεία κλπ. Το να σου εξηγήσει κάποιος τεχνικά πως τίποτα από τα δαχτυλικά αποτυπώματα ή το face id, δεν φεύγει από τις συσκευές, φαντάζομαι πως λίγη σημασία έχει μπροστά στην "αγανάκτηση και την επανάσταση". :)

 

Τα δεδομένα για στατιστικές μελέτες  δεν ενδιαφέρουν απο ποιον είναι . Αλλα οι αασφάλιστικές φαντάζομαι οτι σίγουρα θα ενδιαφέρονται...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...