Προς το περιεχόμενο

Laptop Lenovo IdeaPad 330-15IKB 525 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Hommer είπε

Έχεις δίκιο που νευριάζεις. Τα λάπτοπ γενικά είναι πολύ περίεργη υπόθεση με τα 32 υπομοντέλα τους και τους κατασκευαστές και πωλητές να μην ξέρουν τι έχουν μέσα. Για να σε βοηθήσω λίγο, είχα πάρει το λάπτοπ που προαναφέρθηκε (εδώ) και επειδή είχα τον ίδιο φόβο, είχα πάρει το eshop και μου είχαν πει κι εμένα ότι δεν έχει θέση για m.2 SSD. Τελικά εμπιστεύτηκα το forum (aka zacharis) και το πήρα και όντως είχε θέση για m.2. Ακόμα χειρότερα, δεν ξέραν να μου πούνε αν ο σκληρός που έχει είναι 5400 ή 7200 (θα μου πεις, εννοείται ότι θα είναι 5400. Θα σου πω, τίποτα δεν εννοείται και οφείλεις ως πωλητής να ξέρεις τι πουλάς).

Και για να σε φοβήσω λίγο τώρα. Πήρα τηλέφωνο για το λάπτοπ και τους ρώτησα:

-"Έχει θέση για m.2;"

-"Όχι, δεν έχει."

-"Σίγουρα δεν έχει; Γιατί είχα ρωτήσει για ένα άλλο λάπτοπ το ίδιο και μου είχατε πει ότι δεν έχει, σίγουρα, αλλά τελικά είχε θέση για m.2. Επίσης, ούτε η Lenovo δεν ξέρει."

-"Σίγουρα δεν έχει γιατι μας έχουν πάρει κι άλλοι και ρώτησα ο ίδιος και σίγουρα δεν έχει θέση για m.2".

Τα συμπεράσματα δικά σας. Και αν κάποιος το πάρει ας το ανοίξει να μας διαφωτίσει και αν έχει όντως θέση τότε να κάνουμε συγκέντρωση διαμαρτυρίας και κατάληψη στο eshop.

Το λογικό είναι το ίδιο υπομοντέλο λαπτοπ να έχει τις ίδιες προδιαγραφές, την ίδια μητρική. Δεν σου λέω οτι εμπιστεύομαι πλήρως του υπαλλήλους του e-shop ή και του κάθε μαγαζιού, αλλά από τη στιγμή που τηλεφώνησα στην ίδια τη Lenovo για το συγκεκριμένο ζήτημα και αυτοί όπως προανέφερα μου απάντησαν πως δεν παίζει ρόλο εάν έχει m2 slot από το μοντέλο και από το υπομοντέλο του laptop αλλά καθαρά από τον σειριακό αριθμό, ε τότε κάτι "βρωμάει". Δεν θα κάτσω να εμπιστευτώ σε αυτή τη περίπτωση κάποιον που να μου λέει πως το laptop έχει τελικά m2 slot ή οτιδήποτε άλλο από τη στιγμή που η ίδια η Lenovo και ο μεταπωλητής μου λέει το αντίθετο.

Δώσε μου email για επικοινωνία να κατεβούμε από αύριο σε κεντρικό κατάστημα του eshop με πανό και πιθανή κατάληψη. Πιστέυω πολλοί από το forum θα μας ακολουθήσουν. Ας κάνουμε την αρχή!🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://psref.lenovo.com/Product/Lenovo_Laptops/ideapad_330_15_Intel
^^ Οταν εχετε / (με) συγκεκριμενο αριθμο μοντελου, η αναζητηση δινει
μετα (και) τα επιμερους / εξειδικευμενα στοιχεια για το καθενα τους 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2018 στις 1:50 ΜΜ, AlexoudaS είπε

δεν εχει θεση για μ2 τσεκαρισμενο! 

το πήρα κι εγώ μετά από προτροπή του Ζαχ και είναι πολύ καλή αγορά!

Άρα να μην το πάω για χειρουργέιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Dylan Dog είπε

το πήρα κι εγώ μετά από προτροπή του Ζαχ και είναι πολύ καλή αγορά!

Άρα να μην το πάω για χειρουργέιο?

Mην ασχολείσαι πολύ/μπερδεύεσαι παίρνει/δεν παίρνει M.2 SSD, ποιο πολύ για χαλαρή κουβεντούλα είναι, στην τελική σε κάποια φάση αλλάζεις το HDD του με αυτό: https://livestore.gr/shop/intenso-25-ssd-top-512gb-sata-iii-3812450/ και είσαι ΟΚ+...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μπορείς, αλλά πρέπει να είναι M2 SATA με ανταπτορα για SATA δίσκο σε ανταπτορα για DVD

ΔΕΝ μπορείς να βάλεις M2 PCI

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά για απλη χρήση τύπου browsing, βίντεο από YouTube και άλλες σελίδες, ταινίες ,μουσική κάνα επεξεργαστή κειμένου κλπ να υποθέσω ότι είναι μια χαρά; Με την λογική ότι θα το κρατήσει αρκετό καιρο. Το θέλω για τη νύφη μου. 

Η έλλειψη dvd όμως δεν είναι σημαντικό; Η οθόνη σαν εικόνα ή γωνια θέασης είναι καλή;;

Υποθέτω πολλά πλέον είναι με ενσωματωμένη μπαταρία οπότε το παραβλέπουμε

Επεξ/σία από johni41
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...