Προς το περιεχόμενο

Ευρωπαϊκή τραπεζική άδεια αποκτά η Revolut


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, defacer είπε

1. Χωρίς καμία χρέωση από πλευράς δικής τους. Από την πλευρά του ιδιοκτήτη του ATM μπορείς να χρεωθείς μια χαρά, και για την ακρίβεια με τη n26 που χρησιμοποιώ προσωπικά φέτος οι τράπεζες στην Ελλάδα άρχισαν να το κάνουν.

2. Καλύτερη αναλογία της αγοράς λένε όλες οι online banks ανεξαιρέτως. Αν δεν έχεις τσεκαρει μόνος σου, μη νιώσεις προδομένος στο μέλλον επειδή πίστεψες το marketing.

3. Μεταφορά και πάλι, χωρίς προμήθεια από τη δική τους μεριά. Δε σημαίνει ότι θα μπορείς να στέλνεις όπου θες χωρίς να πληρώνεις.

Έχω n26, που χρησιμοποιώ, και revolut, που δε χρησιμοποιώ. Γιατί έτσι κι όχι ανάποδα; Κάνω κάτι λάθος;

Για το συνάλλαγμα με ένα γρήγορο ψάξιμο όπως είδα η revolut σου δίνει το interbank exchange rate ενώ η Ν26 χρησιμοποιεί mastercard exchange rate, το πρώτο φαίνεται να είναι ελάχιστα καλύτερο τις καθημερινές ενώ το δεύτερο το ΣΚ. 

Απο το FAQ:

Αναφορά σε κείμενο

At the weekend (Friday 00:00 - Sunday 23:59) we apply a small mark up on the spot rate as the Forex markets are closed. We take the rate from Friday 00:00 and apply a 0.5% mark up on major currencies and 1.0% on other currencies to protect the company from potential losses due to a large fluctuation in the rate. For illiquid currencies Russian Ruble and Thai Baht, there is 1.5% mark up on weekend.

 

Θετικό το γεγονός οτι η Revolut πηρε άδεια αλλα και παλι νομίζω οτι προσπαθούν να χωρέσουν πολλά features αντί να μείνουν στην ουσία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, fsbmaniac είπε

Σύντομα η Αδαε θα έχει όλα τα στοιχεία .... Άρα άκυρο αυτό που λες. Τρέχουν 3 διαδικασίες πιστοποίησης των host ...είναι ακόμα νωρίς αλλά τα έσοδα είναι τόσα πολλά που θα κλείσουν όλα τα παράθυρακια . Το τρέχουν απόλυτα ικανά άτομα , νέοι και έχουν και επαφή με τράπεζες και αγορά.

μαλλον εισαι ενας απο αυτους μου φαινεται αλλα μην εισαι και τοσο σιγουρος... εγω νοικιαζω και θα νοικιαζω και αντε να με βρει το κρατος.. ευρω δεν εδωσε για να φτιαξω το σπιτι αλλα το φπα του απο το νοικι μια χαρα ξερει να το ζηταει, αμ δε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πιο απλος τροπος να μεταφερουμε απο το Paypal σε μετρητα η αντε στην τραπεζα την ελληνικη ποιος ειναι? οταν πληρωσεσαι απο εξωτερικο? ειτε ειναι 2000 - 3000 το μηνα ειτε €15.000?

τα φορολογει/κραταει προμηθεια η τραπεζα, το κρατος, κανενας? η τα στελνουμε πχ σε βουλγαρια μερια και κανουμε αναληψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sioy1 είπε

Λοιπόν θα σας πω και εγώ την γνώμη μου που την δουλεύω από τότε που μπηκαν τα capital controls, μεχρυ πρόσφατος όλα καλά, αλλά μια μέρα μου δίνει άκυρο η εφαρμογή μπλοκαροντας όλα μου τα χρήματα και τα ripple χωρίς καμία προηδοποιση! Και τώρα μου ζητιάνε απόδειξης για όλα τα χρήματα που έχω κάνει κίνηση από που τα βρικα που τα ξόδεψα κτλ... Έχω μαρτυρησει την ώρα που συνεργάστηκα μαζί τους καθος η εξηπειρετηση είναι μόνο στα αγγλικά δεν σκαμπαζουν και πολλά όσο αφορά ebay paypal και τα διάφορα άλλα πάρα μόνο την οδιγια που έχουν για το δικό τους το συστημα, η επικοινωνία είναι επίσης μόνο μέσο εφαρμογής chat, χειρότεροι και από το ελληνικό δημόσιο, ου μπλέξεις και ακόμα περιμένω 2,500€ και ένα σεβαστώ πόσο σε ripple που τα έκανα επένδυση.. 

Το σημαντικότερο την κάρτα την είχα για κυρία και με κρέμασαν γιορτές χωρίς καμία προηδοποιση και χωρίς χρήματα. 

Σας συνιστώ μεγάλη προσοχή και μην κάνετε καμία επένδυση σε καμία περίπτωση σε αυτήν την εταιρία, και ψάξτε στο Google πάντα για αρνιτικα σχόλια για να δείτε την αξιοπιστία μιας τράπεζας για να ξέρετε και με ποιους έχετε να κάνετε και τι να περιμένετε και όχι τα άρθρα που φωνάζουν από ντουντούκες έλα κόσμε να σου δώσω τζάμπα δάνεια..!!! 

Πρόσφατα σε φίλο μου 40Κ του κλείδωσαν και ζητάνε από αποδείξεις! για κανά 100ευρώ το πολύ να έχεις μέσα δεν είναι για πολλά πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giwrgostr είπε

Πλέον μπορούμε να μεταφέρουμε χρήματα στη Revolut χωρίς την προμήθεια της τράπεζας. Συνδέουμε την χρεωστική μας με τις πληρωμές Google και τραβάμε από εκεί χρήματα στη Revolut.

Το έχεις δοκιμάσει και δε σου κράτησε προμήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, isspro said:

μαλλον εισαι ενας απο αυτους μου φαινεται αλλα μην εισαι και τοσο σιγουρος... εγω νοικιαζω και θα νοικιαζω και αντε να με βρει το κρατος.. ευρω δεν εδωσε για να φτιαξω το σπιτι αλλα το φπα του απο το νοικι μια χαρα ξερει να το ζηταει, αμ δε!

Όχι σαν και σένα που πλήρωσες τα νοσοκομεία και τα σχολεία που πήγες όσο να το πεις. Σωστός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Makis38 είπε

20K δεν μπορείς να μεταφέρεις λόγω cc. Αλλά αν σε ενδιαφέρει η αποστολή εμβάσματος σε χώρα εντός ή εκτός ΕΕ δες την transferwise. Με διαφορά η καλύτερη γιατί στην ουσία γίνεται ενδοτραπεζική μεταφορά χωρίς το χρήμα να περνάει τα " σύνορα" οπως στις γελοίες moneygram, western union κλπ.

Δεν έπιασα τι είναι το cc.

Επίσης κάποιο παιδί είπε ότι πληρωνόταν από εξωτερικό μέσω Revolut. Έχει ταβάνι στο πόσα μπορώ να δεχθω?

EDIT: Με ενδιαφέρει περισσότερο να μου κάνουν πληρωμές από το να μεταφέρω εγω (από εταιρία σε μένα)

Επεξ/σία από sv398
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, natural_sgf είπε

Το έχεις δοκιμάσει και δε σου κράτησε προμήθεια;

Το δοκίμασα με χρεωστική Εθνικής τράπεζας και δεν υπήρξε κάποια προμήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, sv398 said:

Δεν έπιασα τι είναι το cc.

Επίσης κάποιο παιδί είπε ότι πληρωνόταν από εξωτερικό μέσω Revolut. Έχει ταβάνι στο πόσα μπορώ να δεχθω?

 EDIT: Με ενδιαφέρει περισσότερο να μου κάνουν πληρωμές από το να μεταφέρω εγω (από εταιρία σε μένα)

Τους στέλνεις payslip ή αποδείξεις συναλλαγών και θα σου ανεβάσουν το όρια ή και θα στο εξαλείψουν. Εγώ τους πρώτους μήνες εξωτερικό πληρωνόμουν εκεί. Και αν είχε και σύνδεση με credit history (UK) δεν θα έφευγα καθόλου, Τώρα τη χρησιμοποιώ για τα καθημερινά απλά δεν τη χρησιμοποιώ ως μισθοδοσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, giwrgostr είπε

Το δοκίμασα με χρεωστική Εθνικής τράπεζας και δεν υπήρξε κάποια προμήθεια. 

Αν δε κάνω λάθος η Εθνική σου χρεώνει την προμήθεια ξεχωριστά (δηλαδή το βλέπεις σαν extra συναλλαγή αργότερα). Αλλά για να το λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Αν δε κάνω λάθος η Εθνική σου χρεώνει την προμήθεια ξεχωριστά (δηλαδή το βλέπεις σαν extra συναλλαγή αργότερα). Αλλά για να το λες...

Δεν υπάρχει λόγος να σε χρεώσει. Ποτέ δεν υπήρχε προμήθεια για αγορές μέσω Google Pay. Δεν το βλέπει σαν μεταφορά, αλλά σαν αγορά με χρεωστική κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...