Προς το περιεχόμενο

Ευρωπαϊκή τραπεζική άδεια αποκτά η Revolut


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, giwrgostr είπε

Δεν υπάρχει λόγος να σε χρεώσει. Ποτέ δεν υπήρχε προμήθεια για αγορές μέσω Google Pay. Δεν το βλέπει σαν μεταφορά, αλλά σαν αγορά με χρεωστική κάρτα. 

Ναι έχεις δίκιο. Το μπέρδεψα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Inkjjl είπε

Γιατί δε μπορείς; Έχει κανονικά IBAN. Είναι black listed στο Airbnb?

Επειδή είναι ηλεκτρονική τράπεζα δεν στο βγάζει καν σαν επιλογή.

Μιλάω για απλούς χρήστες και όχι Premium που για αυτούς απλά δεν γνωρίζω τι ισχύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ας μην ξεχνάμε ότι αρχές του 19 ξεκινά να υποστηρίζει Apple Pay πρώτα σε Γερμανία και μετά πολλές άλλες χώρες (θα ανακοινωθούν, μακάρι κι εμείς μέσα)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, isspro είπε

μαλλον εισαι ενας απο αυτους μου φαινεται αλλα μην εισαι και τοσο σιγουρος... εγω νοικιαζω και θα νοικιαζω και αντε να με βρει το κρατος.. ευρω δεν εδωσε για να φτιαξω το σπιτι αλλα το φπα του απο το νοικι μια χαρα ξερει να το ζηταει, αμ δε!

Οχι δεν είμαι αλλά ξέρω άτομο. Τα στοιχεία που αφορούν φορολογικές συναλλαγες εντός χώρας θα δωθούν από το bnb ... Έτσι έλεγαν και για τους αριθμούς μητρώου ...και τρέχουν τώρα όλοι ... Μακάρι πάντα να είσαι έτσι . Αλλά εντός πλατφόρμας θα τελειώσει σύντομα η περίοδος χάριτος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου πλεον απο EMI γίνεται τραπεζικός φορέας σημαίνει οτι θα πρεπει να ειναι και crs compliant αρα ετοιμαστείτε για πλήρη απογραφή και αναφορά στις αντίστοιχες φορολογικές αρχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, defacer είπε

Όχι σαν και σένα που πλήρωσες τα νοσοκομεία και τα σχολεία που πήγες όσο να το πεις. Σωστός.

εχω δουλεια και πληρωνω και φορους και ολα κανονικα και σε δημοσιο θα παω νοσοκομειο και δε θα κανω και τον καραγκιοζη κραζοντας κοσμο και κοσμακι λες και αδικουμαι απο τη ζωη αλλα δεν γινεται μονο να δινουμε... να δινουμε αυτα που πρεπει φιλε οχι αυτα που ζηταει με οποιον τροπο εφευρισκει το κρατος μονο και μονο για να κλεισει τρυπες και ξαφνικα να παρουσιαζομαι σαν απατεωνας. αν καταλαβες πως το λεω... το χαρατσι καλη "κομπινα" ε? να πληρωνουμε επ αοριστον τις περιουσιες μας οσοι μπορουμε επειδη ξαφνικα απο το 2010 χρωσταμε ολοι οι ελληνες... αν καταλαβες πως το λεω εχει καλως. καλη συνεχεια απο εμενα

6 ώρες πριν, fsbmaniac είπε

Οχι δεν είμαι αλλά ξέρω άτομο. Τα στοιχεία που αφορούν φορολογικές συναλλαγες εντός χώρας θα δωθούν από το bnb ... Έτσι έλεγαν και για τους αριθμούς μητρώου ...και τρέχουν τώρα όλοι ... Μακάρι πάντα να είσαι έτσι . Αλλά εντός πλατφόρμας θα τελειώσει σύντομα η περίοδος χάριτος ... 

απλα δεν τα ειχε βρει το κρατος με το airbnb που δεν εδινε τα στοιχεια του κοσμου με αποτελεσμα να μην μπορουν να τους φορολογισουν αλλιως απο την πρωτη στιγμη θα χε γινει αυτο.. οποτε οταν θα ξεκινησει ολο αυτο μη σου κανει εντυπωση αν βγει αντιστοιχη πλατφορμα τυπου airbnb που δεν θα δινει στοιχεια για ενα Χ διαστημα και αυτο. ασε που υπαρχουν κι αλλοι τροποι ακομα κ ετσι που μπορεις να μην φαινεσαι αλλα δεν αναφερω. οπως και να χει καλο θα ταν το κρατος να παρει ενα 3-8% και οχι ενα 10-24% επειδη απλα μπορει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, efkairiakos είπε

Επειδή είναι ηλεκτρονική τράπεζα δεν στο βγάζει καν σαν επιλογή.

Μιλάω για απλούς χρήστες και όχι Premium που για αυτούς απλά δεν γνωρίζω τι ισχύει...

Σε EUR και GBP έχει κανονικά IBAN. Δε θυμάμαι πώς είναι το σύστημα εισαγωγής IBAN στο Airbnb αλλά θα έπρεπε να παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, isspro said:

 εχω δουλεια και πληρωνω και φορους και ολα κανονικα και σε δημοσιο θα παω νοσοκομειο και δε θα κανω και τον καραγκιοζη κραζοντας κοσμο και κοσμακι λες και αδικουμαι απο τη ζωη αλλα δεν γινεται μονο να δινουμε... να δινουμε αυτα που πρεπει φιλε οχι αυτα που ζηταει με οποιον τροπο εφευρισκει το κρατος μονο και μονο για να κλεισει τρυπες και ξαφνικα να παρουσιαζομαι σαν απατεωνας. αν καταλαβες πως το λεω... το χαρατσι καλη "κομπινα" ε? να πληρωνουμε επ αοριστον τις περιουσιες μας οσοι μπορουμε επειδη ξαφνικα απο το 2010 χρωσταμε ολοι οι ελληνες... αν καταλαβες πως το λεω εχει καλως. καλη συνεχεια απο εμενα

Κατάλαβα ότι πριν είπες ξεκάθαρα "αφού δε μου έδωσαν για το σπίτι γιατί θέλουν μερίδιο από τα κέρδη εκμετάλλευσης του οι μάγκες", πράγμα που είναι μαλακία γαλαξιακών διαστάσεων επειδή ξέρεις, πως να το κάνουμε, σε όλες τις χώρες του κόσμου και για όλη πρακτικά την εμπορική δραστηριότητα, το κράτος φορολογεί χωρίς να έχει επενδύσει άμεσα.

Επίσης κατάλαβα ότι "να δίνουμε αυτά που πρέπει", όπου βέβαια το πόσα πρέπει το αποφασίζουμε εμείς για τον εαυτό μας, είναι μυστικός κώδικας που χρησιμοποιούν κάποιοι (εγώ τους θεωρώ σιχαμένους παρτάκηδες) για να πουν τη φορολογική εκδοχή του "εγώ δεν είμαι ρατσιστής, έχω και φίλους μαύρους".

 

16 hours ago, isspro said:

εγω νοικιαζω και θα νοικιαζω και αντε να με βρει το κρατος.. ευρω δεν εδωσε για να φτιαξω το σπιτι αλλα το φπα του απο το νοικι μια χαρα ξερει να το ζηταει, αμ δε!

Το αφήνω εδώ για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία ποιός είπε τι, και τώρα που σου απάντησα πάω να πλύνω και τα χέρια μου.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι περίεργος να δω πως θα πάνε ανταγωνιζομενοι τις τράπεζες. Επειδή δουλεύω σε τράπεζα μπορώ να πω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στο προηγούμενο εμπορικό μοντέλο της εταιρείας με το βήμα που κάνουν τώρα. Είναι εντελώς διαφορετική μπιζνα με άλλα ρίσκα και άλλα κόστη. 

Μακάρι να πάνε καλά. Είναι καλή εταιρεία με πολύ καλές υπηρεσίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kalispera sas  exo dimiourgisei  sto revolut logariasmo omos otan pao na prosptheso enan logariamo eite ethnikis eite tis eurobank mou grafei pos dn ipostirizete i karta gnorizete pos mporo na sindeso ton logariasmo i na valo xrimata mesa stin revolut?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, torm23 said:

Είμαι περίεργος να δω πως θα πάνε ανταγωνιζομενοι τις τράπεζες. Επειδή δουλεύω σε τράπεζα μπορώ να πω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στο προηγούμενο εμπορικό μοντέλο της εταιρείας με το βήμα που κάνουν τώρα. Είναι εντελώς διαφορετική μπιζνα με άλλα ρίσκα και άλλα κόστη. 

Μακάρι να πάνε καλά. Είναι καλή εταιρεία με πολύ καλές υπηρεσίες. 

Και πριν που δεν το έκαναν μόνοι τους το τραπεζικό κομμάτι, το έκαναν outsource άλλου με προφανώς μεγαλύτερο καθημερινό κόστος από ότι θα έχουν τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2018 στις 4:13 ΜΜ, defacer είπε

Και πριν που δεν το έκαναν μόνοι τους το τραπεζικό κομμάτι, το έκαναν outsource άλλου με προφανώς μεγαλύτερο καθημερινό κόστος από ότι θα έχουν τώρα.

Έχει πολύ πιο αυστηρό κανονιστικό πλαίσιο για τους οργανισμούς που δέχονται καταθέσεις ή δίνουν δάνεια. Αυτό είναι μόνο ένα από τα κόστη που είχα στο μυαλό μου. 

Καθώς δεν είχε τέτοιες υπηρεσίες μέχρι πρόσφατα η revolut δεν είχε και αυτά τα κόστη, τώρα θα τα έχει. 

Θα χρειαστούν volumes για να ανταπεξελθουν. Προφανώς έχουν κάνει το business plan τους και τα έχουν υπολογίσει αυτά, θα δούμε αν θα τους βγει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις  να κανεις με συναλλαγμα η καρτα δεν σου δινει κατι εκτος της καλυτερης ασφαλειας (που και παλι σχετικο ειναι).Ακομα μια νεα μοδα μεχρι να μαζευτουν πολλοι και μετα να αλλαξει τους όρους και τις χρεωσεις της (οπως πάντα συμβαινει με τετοιες περιπτωσεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...