Προς το περιεχόμενο

Η Intel υπόσχεται μεγάλο άλμα στην απόδοση των μελλοντικών integrated GPUs της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Δεν ισοπεδώνει κανένας τίποτα, απλά απορώ τι κοινό στοχεύει η συγκεκριμένη igpu (υποθέτω low end gamers, i3) απο την στιγμή που θέλει να βγάλει και K επεξεργαστές χωρίς iGPU καθώς πιάνει σχεδόν το μισό die. Φυσικά το 95%+ των χρηστών K επεξεργαστών αυτήν την στιγμή θα έχει nvidia/amd κάρτα (ποσοστό βγαλμένο από τον αέρα, αλλά δεν θα απέχει και πολύ απο την πραγματικότητα κατ εμού) και υποθέτω δεν θα στοχεύει χρήστες με K CPUs. 

Αυτό το άρθρο πάντως μου θυμίζει ένα λαπτοπ που έχω στην άκρη, με i3 και nVidia gpu όπου είτε βάλω το ένα, είτε το άλλο σε ανάλυση 720p με το ζόρι βγάζει το league στα high. Αλήθεια εσύ στο σιβιλιζάτιον με τι ρυθμίσεις και καρέ το δευτερόλεπτο παίζεις; Χοντρικά κουβέντα να γίνεται.

Στα hd530 παντως που εχω εγω με i3-6100, σε 720p στα high με shadows στο medium, πιανω πανω απο 100fps μεσω ορο, αρκετα παραπανω βασικα στο s.r., στο mid lane 120-180. Στο map του aram πιανω γυρω στα 80-100 και μπορει καμια φορα να πεσουν στα 58-60. Στα 1080p επισης πολυ καλα fps αν αφαιρεσεις και τα shadows που δεν χρειαζονται και κοβουν πολυ. Παιζω επισης payday2(με οχι καλα fps αλλα αρκετες πιστες παλευονται), paladins, battlerite και csgo 720p low(σε καλα fps τα 3 τελευταια). Εχω παιξει μεχρι και 2κ17 στα 720p στο low και επαιζε κανονικα.  Σιγουρα της amd τα ενσωματομενα ειναι καλυτερα αλλα και της intel δεν ειναι οσο χαλια πολλοι λενε, μπορεις να παιξεις παιχνιδια, αλλα οχι βαρια. Παρεπιμπτοντως, το 10% του steam χρησιμοποιει intel igpus.

Επεξ/σία από vagsta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, newton91 είπε

Ούτε καν 

 

Για να απαντας έτσι ΟΥΤΕ ΚΑΝ το έχεις δοκιμάσει.

ΣΕ i7 τα ενσωματωμένα γραφικά αποδίδουν πολυ καλύτερα απο οτι σε i3/i5 και είναι χρονισμένη και η GPU πιο ψηλά.

Επεξ/σία από Seaside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Seaside said:

Για να απαντας έτσι ΟΥΤΕ ΚΑΝ το έχεις δοκιμάσει.

ΣΕ i7 τα ενσωματωμένα γραφικά αποδίδουν πολυ καλύτερα απο οτι σε i3/i5 και είναι χρονισμένη και η GPU πιο ψηλά.

όχι.

Συνήθως οι ι7 έχουν καλύτερες κάρτες από τους υπόλοιπους,όπως και κάποιοι Κ.

Ένα hd400 π.χ. ,αποδίδει παντού το ίδιο.

3 hours ago, Cell_7 said:

Δεν ισοπεδώνει κανένας τίποτα, απλά απορώ τι κοινό στοχεύει η συγκεκριμένη igpu (υποθέτω low end gamers, i3) απο την στιγμή που θέλει να βγάλει και K επεξεργαστές χωρίς iGPU καθώς πιάνει σχεδόν το μισό die. Φυσικά το 95%+ των χρηστών K επεξεργαστών αυτήν την στιγμή θα έχει nvidia/amd κάρτα (ποσοστό βγαλμένο από τον αέρα, αλλά δεν θα απέχει και πολύ απο την πραγματικότητα κατ εμού) και υποθέτω δεν θα στοχεύει χρήστες με K CPUs. 

Αυτό το άρθρο πάντως μου θυμίζει ένα λαπτοπ που έχω στην άκρη, με i3 και nVidia gpu όπου είτε βάλω το ένα, είτε το άλλο σε ανάλυση 720p με το ζόρι βγάζει το league στα high. Αλήθεια εσύ στο σιβιλιζάτιον με τι ρυθμίσεις και καρέ το δευτερόλεπτο παίζεις; Χοντρικά κουβέντα να γίνεται.

κοίτα,το όλα σε ένα νοικοκυρεμένα είναι το μέλλον,και το παρόν,των consumer cpu's.

Kαι δεν τους νοιάζει τι λεει ο Μπάμπης και εγώ,τους νοιάζει που η Dell θέλει να βάζει έναν επεξεργαστή επάνω και να το σπρώχνει στο Πλαίσιο που θα πάει η Σούλα να πάρει λαπτοπ να μπαίνει στο φβ και να παίζει aeon και η  Χριστίνα που τρέχει Autocad στο γραφειο,χωρίς να ασχοληθεί με ενα component παραπάνω,

Η οποία dell έχει αρχίσει να μιλάει με αμδ ,γιατί από την Ιντελ δεν βλέπει προκοπή και τα λεφτά που της δίνει για να το παίζει μονογαμική έχουν αρχίσει και δε φτάνουν.(νομίζω υπάρχει και σχετικο άρθρο)

 

Τωρα για το σιβιλαιζέισον,ότι και να σου πω θα ναι ψέμα,μιας και δεν μπορώ να  λογκάρω στα win αφού άλλαξα μητρική ,και κάνω δουλειά μόνο με το λινουξ,πάντως είχε ροή,άρα 30 φπς ,νερά και δέντρα σε mid,σκιές σε low, terrain mid -high,customια τελείως,αλλά οκ,έπαιζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιπου τετοια αποδοση εχει μια GT 1030, η οποια εχει τωρα 75€.

Πιστευω θα ηταν καλυτερα να μην ειχαν καν ενσωματωμενα γραφικα και να ηταν 75€ φτηνοτεροι, αφου για gamers δε κανει (ουτε καν casual) και οι υπολοιποι μπορουν να αγορασουν μια διακριτη καρτα απο 32€.

Για λαπτοπ ισως εχει νοημα αλλα για desktop δε βλεπω να εχει ουσιαστικη χρησιμοτητα.

Επεξ/σία από Agnwstos_X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Agnwstos_X είπε

Περιπου τετοια αποδοση εχει μια GT 1030, η οποια εχει τωρα 75€.

Πιστευω θα ηταν καλυτερα να μην ειχαν καν ενσωματωμενα γραφικα και να ηταν 75€ φτηνοτεροι, αφου για gamers δε κανει (ουτε καν casual) και οι υπολοιποι μπορουν να αγορασουν μια διακριτη καρτα απο 32€.

Για λαπτοπ ισως εχει νοημα αλλα για desktop δε βλεπω να εχει ουσιαστικη χρησιμοτητα.

 

Οπως ειπανε πιο πανω, δεν απευθυνεται στους σοβαρους gamers. Τα πιο πολλα pc πωλουνται με ενσωματωμενα γραφικα. Οσο ανεβαινει η ποιοτητα τους ανεβαινει και το ελαχιστο δυνατο spec που μπορει να υποθεσει η καθε εταιρια οτι ειναι διαθεσιμο.

Μια χαρα κανει για casual. Υπαρχουν ενα σωρο indie παιχνιδια που ηδη παιζουν κουτσα στραβα με τις ενσωματωμενες και με τις νεες θα απογειωθουν. Πολλα παλια παιχνιδια επισης παιζουν απροβληματιστα.

Αν καταφερουν να το κανουν να παιζει fortnite αξιοπρεπως θα ειναι τεραστια επιτυχια, οσο αδιαφορο και αν ειναι για σενα (και μενα).

Επεξ/σία από Bspus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Agnwstos_X said:

Πιστευω θα ηταν καλυτερα να μην ειχαν καν ενσωματωμενα γραφικα και να ηταν 75€ φτηνοτεροι, αφου για gamers δε κανει (ουτε καν casual) και οι υπολοιποι μπορουν να αγορασουν μια διακριτη καρτα απο 32€.

Αντί για αυτό, πώς θα σου φαινόταν να έχουν τα ενσωματωμένα γραφικά που

α) εξυπηρετούν μια χαρά τη συντριπτική πλειοψηφία της αγοράς (reality check, οι gamers είναι σούπερ μειοψηφία)

β) διευκολύνουν απίστευτα πολύ το integration για οποιοδήποτε κατασκευαστή συστήματος (δε χρειάζεται η Dell να ασχολείται με διακριτές κάρτες, με drivers, με υποστήριξη, κλπ)

και οι υπόλοιποι, δηλαδή η μειοψηφία των gamers, να αγοράσουν μια διακριτή κάρτα;

Jesus με τη gamer-centric αντίληψη του σύμπαντος, τι έχουν ρίξει στο νερό;

6 hours ago, IT chef said:

 όχι.

Συνήθως οι ι7 έχουν καλύτερες κάρτες από τους υπόλοιπους,όπως και κάποιοι Κ.

Ένα hd400 π.χ. ,αποδίδει παντού το ίδιο

Δεν ισχύει αυτό που λες, τουλάχιστον στα boost clocks (και δεν ξέρω αν επίσης σε κάτι άλλο) υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε διαφορετικά CPU SKUs ακόμα και όταν όλα τους έχουν πχ "HD 630".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν i7 Haswell (4770K). Στα χαρακτηριστικά του από το site της intel (όπως μιλάει τώρα για χαρακτηριστικά) γράφει ότι η integrated GPU (HD 4600) υποστηρίζει κανονικότατα 4Κ ανάλυση. Υποθέτω όμως ότι εννονούν μόνο στο desktop γιατί ταινία σε 4Κ παγώνει στο πρώτο frame! Για να μη μιλήσω για παιχνίδια... Το Cities Skylines που έπαιζα καμμιά φορά να περάσει η ώρα έτρεχε μόνο σε HD και τα πάντα σε low για να σέρνεται σε ανεκτά επίπεδα. Σε FullHD ούτε καν. Πέταγε error και δε φόρτωνε καν. Άρα συγνώμη intel που θα είμαι επιφυλλακτικός και θα κοιτάζω με μισό μάτι αυτά που μου λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ένα xbox one έχει 1,3 και ένα ps4 έχει 1,8. Για 960p-1080p με mid settings μια χαρά θα είναι. Εξάλλου είναι πολύ καλό για laptops που δεν θα χρειάζονται έξτρα κάρτα για να παίξουν κάπως αξιοπρεπώς...

Και τέλος πάντων ας γίνει μία βελτίωση. Κακό δεν είναι.

Εχεις δει GOD OF WAR ,horizon ,forza,rdr2 για να καταλάβεις ποσο mid ειναι.? 

Θα το ξαναπώ μην συγκρίνετε ανόμοια πράγματα, τεχνολογίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τη στιγμή που ένας gamer δε καλύπτεται , καλύτερα να επενδύσει σε video 8Κ encoding/decoding ή τουλάχιστον σε drivers που θα δίνουν κάποια FPS παραπάνω στην κύρια gpu .....

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sils είπε

Εχεις δει GOD OF WAR ,horizon ,forza,rdr2 για να καταλάβεις ποσο mid ειναι.? 

Θα το ξαναπώ μην συγκρίνετε ανόμοια πράγματα, τεχνολογίες 

Ναι, τι;

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...