Προς το περιεχόμενο

Μεταφόρα ιστοσελίδων σε άλλο hosting


xSense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην κοινοτητα.

 

ΕΙμαι εδω και 1 χρονο χαρουμενος πελατης της Siteground, χρησιμοποιουσα το hosting, για τις 3 ιστοσελιδες μου και τα δεκαδες subdomains μου.

Τον Γεναρη ομως λυγει η συνδρομη μου για την οποια πρωτο χρονο πληρωσα γυρω στο 120αρη. Η ανανεωση την συνδρομης κοστιζει(δυστυχως) τα τριπλασια χρηματα, τα οποια δεν μπορω να διαθεσω...

Ψαχνω λοιπον το νεο webhosting μου, θα ηθελα να μεταβω σε ελληνικους servers. Εχω δει 3 εταιριες:

https://top.host/el/web-hosting.htm#features

https://dnhost.gr/hosting/web-hosting

https://www.papaki.com/el/web-hosting.htm

https://www.iphost.net/el/

Τα πακετα τους φαινονται τιμια , το θεμα για μενα ειναι το support(μιας και ειμαι νεος στον χωρο και λαθοι γινονται).

Εχει καποιος εμπειρια με τις απο πανω εταιριες;

Ξερετε καποια αλλη εταιρια με παρομοιες υπηρεσιες;

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ την cretaforce. Θα χρειαστεί λίγος χρόνος μεχρι να εξοικειωθείς με το panel τους αλλα δεν ειναι κατι δύσκολο. Το λεω μιας και είπες ότι εισαι νέος. Εχουν αναλυτικές οδηγίες και όποια απορία έχεις στην λύνουν άμεσα.  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cons1985 είπε

Προσωπικά χρησιμοποιώ την cretaforce. Θα χρειαστεί λίγος χρόνος μεχρι να εξοικειωθείς με το panel τους αλλα δεν ειναι κατι δύσκολο. Το λεω μιας και είπες ότι εισαι νέος. Εχουν αναλυτικές οδηγίες και όποια απορία έχεις στην λύνουν άμεσα.  

Εριξα μια ματια στα πακετα της και μαλλον ξεφευγει πολυ η συνδρομη λογο της του disk space.. Εχω ηδη ~5 Gb στην siteground αντε με αρκετο κοψιμο 4.. Οποτε τα πακετα ξεφευγουν και δεν θα εχω την δυνατοτητα για αλλα projects.  Συγκριτικα με τους αλλους που δινουν Unmetered εκτος της dnhost που δινει πλασματικο Unmetered(~7gb).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το unmetered είναι σκέτο marketing. Αν ξεφύγεις σε χώρο απλά θα σε πετάξουν μόνοι τους.

2. Κάνε έρευνα αγοράς και μετά μίλα με τον πάροχο σου και ρώτησε τους τους αν τους ενδιαφέρει να σου κάνουν price match ή τέλος πάντων κάτι καλύτερο. Αν δεκτούν θα γλυτώσεις τη μανούρα της μεταφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και το unmetered ειναι μαρκετινγκ σκετο, απλως για μενα το unmetered στα >5 gb μετραει..  και σχεδον ολοι δινουν <10 gb στους ορους χρησης..

Θα επικοινωνησω αυριο και με το support τους να ρωτησω για το price match..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xSense είπε

Εχει καποιος εμπειρια με τις απο πανω εταιριες;

Έχω στη dnhost ένα site. Μια χαρά είναι. Για λίγο είχα και στην top.host, αλλά δε με βόλεψε και ακύρωσα, χωρίς πάντως να ευθύνεται η εταιρία. Και αυτή καλή μου φάνηκε.

Πριν χρόνια είχα και στη Siteground (για ένα χρόνο). Προσωρινά το ήθελα και δεν είχα σκοπό να ανανεώσω. Κανένα πρόβλημα και εκεί. Όταν έληγε η συνδρομή (τελευταία βδομάδα) με είχαν πάρει 2 τηλέφωνα να ανανεώσω με την ίδια τιμή, οπότε είναι πιθανό αν τους πεις ότι σκοπεύεις να φύγεις πιθανόν να σου κάνουν αντίστοιχη προσφορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα με την siteground και μου ειπαν οτι μπορουν μεχρι 20% εκπτωση στο πακετο/τον χρονο. Ξεφευγει πολυ η τιμη 220 με φπα περιπου.

Ψαχνοντας στα forum και στο reddit βρηκα και μια αλλη λυση λιγο πιο advanced. Να παρω vps πακετακι/πακετακια συνδιαζοντας το με καποιο managed vps(βλεπε runcloud.io ή serverpilot.io) με τελικη τιμη γυρω στα 5 με 10 το vps απο vultr ή digitalocean και το σερβερ vps συγκεκριμενα το runcloud που τρεχουν μια προσφορα με 105 δολλαρια 1 χρονο. Θα αντεξει ενα vps 3 website με 500-1000 κλικς τον μηνα;

Ποια η αποψη σας για αυτη την λυση; λογικα θα δυσκολευτω σε σχεση με το γραφικο περιβαλλον του cpanel αλλα εχω ορεξη να μαθω και να πειραματιστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/12/2018 στις 3:13 ΠΜ, xSense είπε

ΕΙμαι εδω και 1 χρονο χαρουμενος πελατης της Siteground, χρησιμοποιουσα το hosting, για τις 3 ιστοσελιδες μου και τα δεκαδες subdomains μου.

Τον Γεναρη ομως λυγει η συνδρομη μου για την οποια πρωτο χρονο πληρωσα γυρω στο 120αρη. Η ανανεωση την συνδρομης κοστιζει(δυστυχως) τα τριπλασια χρηματα, τα οποια δεν μπορω να διαθεσω...

 

Aυτό είναι κλασσική τακτική ώστε να φιλοξενήσει κάποιος αρχικά τη σελίδα του με μειωμένη χρέωση (ακόμα και κάτω του κόστους παροχής της υπηρεσίας) ώστε μετά να ποντάρουν στο ότι βαριέται ο πελάτης να μπει στη διαδικασία αλλαγής παρόχου ή να αμελήσει να το κάνει μέχρι να μην έχει χρονικό περιθώριο για μεταφορά και να αναγκαστεί να ανανεώσει στους ίδιους.

Ο χώρος είναι ο περισσότερος για αρχεία των ιστοσελίδων;

Ρωτάω διότι όσοι έχουν "unmetered" πακέτα έχουν άλλους περιορισμούς (συνήθως αναφέρονται στους όρους χρήσης και όχι στη σελίδα που παρουσιάζουν τα πακέτα) όπως στο μέγεθος ή αριθμό των βάσεων δεδομένων, στο μέγεθος ή αριθμό των mailbox, στο συνολικό αριθμό των αρχείων / φακέλων που μπορείς να ανεβάσεις (αυτό μπορείς να το δεις και με τον όρο inodes), όρια στο bandwidth του δίσκου, όρια στον αριθμό των e-mails που μπορείς να στείλεις, περιορισμός στον αριθμό των domains / subdomains που μπορείς να φιλοξενήσεις, στο εάν κάνουν ή όχι backups σε όλο το account ή σε συγκεκριμένες υπηρεσίες, κλπ.

Οπότε ανάλογα με τη χρήση σου μπορεί να σε καλύπτει ή και όχι κάποιο από αυτά τα "unmetered" πακέτα.

Στις 15/12/2018 στις 3:24 ΠΜ, cons1985 είπε

Προσωπικά χρησιμοποιώ την cretaforce. Θα χρειαστεί λίγος χρόνος μεχρι να εξοικειωθείς με το panel τους αλλα δεν ειναι κατι δύσκολο. Το λεω μιας και είπες ότι εισαι νέος. Εχουν αναλυτικές οδηγίες και όποια απορία έχεις στην λύνουν άμεσα.  

Eυχαριστώ για τη σύσταση :-)

17 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

Στο μικρότερο πακέτο που έχουν αναφέρουν 1GB χρήση RAM. Γνωρίζεις πώς το υπολογίζουν αυτό; Διότι για παράδειγμα σε ένα e-shop η χρήση της RAM για το κάθε PHP process μπορεί να είναι περισσότερο από 256MB (χωρίς να υπολογίσουμε τη χρήση της opcache). Οπότε εάν για παράδειγμα μπουν 4 επισκέπτες ταυτόχρονα θα μετρήσει ως συνολική χρήση 1GB RAM; Άσε που κάποιες εφαρμογές για παράδειγμα στις νεότερες εκδόσεις του Magento θέλει τουλάχιστον 768MB RAM (για κάποιες λειτουργίες μπορεί να θέλει και μέχρι 2GB RAM) για το κάθε PHP process.

Γενικά σε shared hosting δεν μπορεί ο webhost να αναφέρει συνολική χρήση της RAM μιας και ένα μέρος των δεδομένων που αφορούν την PHP και βρίσκονται στην RAM είναι κοινά για όλα τα PHP processes του server, οπότε η συνολική χρήση είναι πολλές φορές χαμηλότερη σε σχέση με το να πρόσθετες τη RAM που καταναλώνουν όλα μαζί τα PHP processes.

Το να παρουσιάζει κάποιος webhost τη RAM έχει νόημα μόνο σε πακέτα VPS, όπου εκεί αφορά τη χρήση του λειτουργικού μαζί με τα επιπλέον προγράμματα που χρησιμοποιούνται για τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, CyberCr33p είπε

Aυτό είναι κλασσική τακτική ώστε να φιλοξενήσει κάποιος αρχικά τη σελίδα του με μειωμένη χρέωση (ακόμα και κάτω του κόστους παροχής της υπηρεσίας) ώστε μετά να ποντάρουν στο ότι βαριέται ο πελάτης να μπει στη διαδικασία αλλαγής παρόχου ή να αμελήσει να το κάνει μέχρι να μην έχει χρονικό περιθώριο για μεταφορά και να αναγκαστεί να ανανεώσει στους ίδιους.

Ο χώρος είναι ο περισσότερος για αρχεία των ιστοσελίδων;

Ρωτάω διότι όσοι έχουν "unmetered" πακέτα έχουν άλλους περιορισμούς (συνήθως αναφέρονται στους όρους χρήσης και όχι στη σελίδα που παρουσιάζουν τα πακέτα) όπως στο μέγεθος ή αριθμό των βάσεων δεδομένων, στο μέγεθος ή αριθμό των mailbox, στο συνολικό αριθμό των αρχείων / φακέλων που μπορείς να ανεβάσεις (αυτό μπορείς να το δεις και με τον όρο inodes), όρια στο bandwidth του δίσκου, όρια στον αριθμό των e-mails που μπορείς να στείλεις, περιορισμός στον αριθμό των domains / subdomains που μπορείς να φιλοξενήσεις, στο εάν κάνουν ή όχι backups σε όλο το account ή σε συγκεκριμένες υπηρεσίες, κλπ.

Οπότε ανάλογα με τη χρήση σου μπορεί να σε καλύπτει ή και όχι κάποιο από αυτά τα "unmetered" πακέτα.

Eυχαριστώ για τη σύσταση :-)

Στο μικρότερο πακέτο που έχουν αναφέρουν 1GB χρήση RAM. Γνωρίζεις πώς το υπολογίζουν αυτό; Διότι για παράδειγμα σε ένα e-shop η χρήση της RAM για το κάθε PHP process μπορεί να είναι περισσότερο από 256MB (χωρίς να υπολογίσουμε τη χρήση της opcache). Οπότε εάν για παράδειγμα μπουν 4 επισκέπτες ταυτόχρονα θα μετρήσει ως συνολική χρήση 1GB RAM; Άσε που κάποιες εφαρμογές για παράδειγμα στις νεότερες εκδόσεις του Magento θέλει τουλάχιστον 768MB RAM (για κάποιες λειτουργίες μπορεί να θέλει και μέχρι 2GB RAM) για το κάθε PHP process.

Γενικά σε shared hosting δεν μπορεί ο webhost να αναφέρει συνολική χρήση της RAM μιας και ένα μέρος των δεδομένων που αφορούν την PHP και βρίσκονται στην RAM είναι κοινά για όλα τα PHP processes του server, οπότε η συνολική χρήση είναι πολλές φορές χαμηλότερη σε σχέση με το να πρόσθετες τη RAM που καταναλώνουν όλα μαζί τα PHP processes.

Το να παρουσιάζει κάποιος webhost τη RAM έχει νόημα μόνο σε πακέτα VPS, όπου εκεί αφορά τη χρήση του λειτουργικού μαζί με τα επιπλέον προγράμματα που χρησιμοποιούνται για τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

Οσο αναφορα το Unmetered εγω στην Siteground οπως ανεφερα ειχα οριο 20gb storage.

Εγω χρησιμοποιουσα γυρω στα 5 με μπολικες φοτο στην μια ιστοσελιδα(λογω ιστοσελιδας εστιασης) και αρκετα mail που δεσμευουν χωρο στον δισκο. Τα αλλα 2 ειναι πιο Light καταστασεις..

Στο μεταξυ το ενα site που ειναι 100% δικο μου το μετεφερα σε ενα droplet στην digitalOcean με τα 100$ credit που δινουν δωρο για εγγραφη ωστε να τεσταρω το service. Μετα απο 2 ημερες ψαξιμο καταφερα και την εκανα να τρεξει επιτυχως wordpress στο domain μου. Η ταχυτητα φορτωσης και αποκρισης ενημερωτικα σε συγκριση με το shared μειωθηκε γυρω στα 30-40% οποτε ειναι σιγουρα αναβαθμιση. Ομως εχει ταλαιπωρια ακομη και με το panel της runcloud.. 

Το πακετο που εχω ειναι 1 cpu και 2 gb ram, χρησιμοποιω περιπου το 600 mb. Λογικα υπαρχουν απειρα Optimization να τρεξω, το μονο που εχω βαλει μεχρι στιγμης ειναι EasyEngine πανω στον server. 1751592153_Screenshot_2018-12-16DigitalOcean-Vps-Hosting.png.58ef0265cb0fdc6cba7d950b76edb3c2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και ανέφερες την siteground το σημαντικότερο όριο είναι ο αριθμός των PHP requests. Εάν για παράδειγμα έχεις ένα site σε wordpress τότε κάθε φορά που μπαίνει κάποιος στη σελίδα σου κάνει χρήση τουλάχιστον 2 PHP requests (index.php + wp-admin/admin-ajax.php). Kατά τη γνώμη μου αυτός δεν είναι σωστός τρόπος για να μετράς πόρους μιας και μια ελαφριά ιστοσελίδα χρησιμοποιεί λιγότερους πόρους από μια πιο βαριά, οπότε δεν μπορείς να μετράς με τον ίδιο τρόπο τα PHP requests. Ίσως να ήταν καλύτερα να μετράνε τον χρόνο εκτέλεσης των PHP requests και να έχουν κάποιο όριο π.χ. αθροίζοντας τους χρόνους αυτούς σε διάστημα μιας ώρας ή μιας ημέρας. Περισσότερες πληροφορίες για αυτό θα βρεις στο:

https://www.shoutmeloud.com/siteground-hosting-cons.html

Εάν τελικά χρησιμοποιήσεις την DigitalOcean θα πρότεινα ανά διαστήματα να κάνεις shutdown το VPS και να παίρνεις ένα πλήρες backup του VPS σε μορφή image. Αυτό θα σου χρειαστεί σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνεις επαναφορά ολόκληρου του VPS σε προηγούμενη κατάσταση. Υπάρχει και η δυνατότητα να παίρνεις backup ενώ τρέχει το VPS αλλά τουλάχιστον σε αυτή τη περίπτωση να κλείνεις τη MySQL ώστε να μην υπάρχει πιθανότητα να είναι corrupted τα αρχεία της βάσης στο backup. Επίσης καλό είναι να βρεις και μια λύση για να μπορείς να παίρνεις αυτόματα ημερήσια backup που να μεταφέρονται αυτόματα σε κάποιο backup server (π.χ. αυτό θα μπορούσε να γίνει με κάποιο shell script που θα κάνει mysqldump τις βάσεις και στη συνέχεια με rsync να τα αντιγράφει σε κάποιον δεύτερο server). Aυτό θα διπλασιάσει το κόστος αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο εάν πάει κάτι στραβά (π.χ. χακάρουν κάποιο site, χαλάσει κάτι μετά από αναβάθμιση του site, κλπ).

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η WebFaction εξαγοράστηκε από τον Godaddy:

Αναφορά σε κείμενο

As you heard in September, WebFaction is transitioning into the Godaddy family of companies. This is a very good thing for all our valued customers because now we have the backing of a large, respected company along with the resources to make your hosting experience even better. Because this transition may affect your current hosting service with us, we’ve put together a helpful guide of what is expected to change going forward. We understand that there is always some concern when improvements like this happen, but there's no need to panic as we'll be here to help every step of the way.

Shared Server Migration

On the first Monday in the new year (January 7, 2019), we will begin the migration process for shared hosting customers to the award-winning Godaddy hosting platform. Customers on server numbers below 500 will begin migration first and customers on servers beginning with number 501 will begin migration as soon as those are complete. We estimate each round of migration will take about a week to complete. Customers on cloud servers will be migrated last.

Hosting Plan Changes

One day before your scheduled migration, you will receive an email where you must sign up for a Godaddy account and link it to your existing WebFaction account. During this process, you will have the opportunity to select what Godaddy hosting plan you’d like to use for new account. After the accounts are linked, you will lose access to the WebFaction control panel so don’t complete this step if there’s anything you’ll need access to in the depreciated platform. We’ll handle all the heavy lifting of getting your data moved over, but we understand that there may be some minor problems due to the platform upgrade so there will be dedicated Godaddy staff assigned to help support the migration through the entire process.

Migration Process

After your accounts are linked, you’ll receive a second email with the exact time your migration will take place as well as the new DNS and IP settings so you can update your domain records. We recommend that you change your DNS settings as soon as your account is linked to Godaddy so that this process will happen as seamlessly as possible. The old DNS servers will remain online for at least two days. After the migration is finished, an open support ticket will be automatically created for you in the Godaddy support hub and it will be prioritized for you in case there are any issues you need help with in getting your websites back online. Because the file paths and mysql server locations will all change, we recommend you immediately check your website after getting the completion email so you can update your code.

Control Panel

Godaddy’s hosting platform uses an advanced control panel called cPanel which has many more features than you’re used to having with the basic WebFaction control panel. We invite all our customers to read through the cPanel documentation so you can know what to expect once your apps are all moved. The official documentary link is here: https://documentation.cpanel.net/display/76Docs/cPanel+User+Documentation

Account Credit & Affiliates

Any account balance will transfer to Godaddy and will be created toward your new hosting plan with them. The affiliate program will be discontinued entirely, but we’re going to credit any balances earned in the affiliate program to your Godaddy account even if it’s not over the $20 threshold.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...