Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο ηλεκτρικό αυτοκίνητο της Lotus θα είναι ένα "τέρας" 1000hp


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τέρας και LOTUS είναι μόνο το Venom

1300 αλογατα 

Ονειρο την έχω τη ρημάδα,  τώρα που θα μπορούσα να το πάρω με λιγο οικονομία μάλλον δε θα χωράω να μπω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, nhzt είπε

Φίλε μ έπιασες αδιάβαστο... Αν και φανατικός της F1, πραγματικά αγνοούσα την ύπαρξη της Formula-E. IT'S FANTASTIC!!!!

Πραγματικά, μπορεί να μην έχει τον ηχο της F1 (που χάλασε κι αυτός) αλλά επειδή ολες οι πίστες είναι street circuits με κλειστές στροφές κλπ. προσφέρει πολύ περισσότερο θέαμα και ανταγωνισμό.

Χρησιμοποιούν και κάποια επιπλέον "τρικ" για να αυξήσουν τις κόντρες στην πίστα όπως το attack mode όπου σε ενα συγκεκριμμένο σημείο της πίστας πας εκτός γραμμής αλλά αποκτάς επιπλέον ιπποδύναμη για 4 λεπτά αλλά και το fanboost όπου ψηφίζουν οι θεατές και οι 5 πρώτοι οδηγοί σε ψήφους έχουν δυνατότητα επιπλέον ιπποδύναμης για ενα γύρο.

Χαρακτηριστική εικόνα απο τον χτεσινό αγώνα χαχαχα

48382821_2161201983938075_5812957249785561088_o.jpg.5f6e776a32d8acacb254341a24374002.jpg

ΥΓ. Συγνώμη για τα offtopic αλλά έχει ενδιαφέρον το θέμα με την Formula E ☺️

Επεξ/σία από bad_freddy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενώ ξεκινάει και το motoE  απο το 2019:

 

-- http://www.motogp.com/en/news/2018/11/14/fim-enel-motoe-world-cup-rider-and-regulation-updates/278351

όσοι θέλουμε να "ακούμε" ήχο, δόνησεις με ένταση και αδρεναλίνη....θα ασχοληθούμε με κάτι άλλο:

-- 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, koftis650 είπε

Ενώ ξεκινάει και το motoE  απο το 2019:

-- http://www.motogp.com/en/news/2018/11/14/fim-enel-motoe-world-cup-rider-and-regulation-updates/278351

όσοι θέλουμε να "ακούμε" ήχο, δόνησεις με ένταση και αδρεναλίνη....θα ασχοληθούμε με κάτι άλλο:

--

Οσο και να μου αρέσουν οι αγώνες με μηχανές  (σε πίστες, οχι στους δρομους) και οσο κι αν εντυπωσιάζομαι απο τις επιδόσεις των ηλεκτροκίνητων μηχανών ... είμαι της παλιάς σχολής και πραγματικά ξενερώνω (ναι δικό μου προβλημα) που δεν ακουγεται ο ήχος της "βαρβατήλας" της μηχανής. 

Πέρα απο αυτό, χωρίς τον ήχο της μηχανής, σκήνες ταινίας σαν την παρακάτω θα ειναι σαν "το μικρο σπιτι στο λιβάδι"

 

Spoiler

Βλέποντας τη σκηνη αυτή με την καλή μου στο σινεμά, της έριξα μια γερη ξενέρα (ειναι λάτρης των γρήγορων μηχανών) οταν γυρισα και της ειπα "Μαλακιες, με τετοιες ταχυτητεςτα γυαλια θα έφευγαν και τα ματια του να έβγαιναν απο τον πισινό του". 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, isay είπε

είμαι της παλιάς σχολής και πραγματικά ξενερώνω (ναι δικό μου προβλημα) που δεν ακουγεται ο ήχος της "βαρβατήλας" της μηχανής. 

Παρομοίως, εξού και λέω "όσοι θέλουμε να "ακούμε" ήχο, δόνησεις με ένταση και αδρεναλίνη....θα ασχοληθούμε με κάτι άλλο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, isay said:

Πέρα απο αυτό, χωρίς τον ήχο της μηχανής, σκήνες ταινίας σαν την παρακάτω θα ειναι σαν "το μικρο σπιτι στο λιβάδι"

It's all in your head όμως. Σε δέκα χρόνια πες θα είναι όλα ηλεκτρικά, στις ταινίες θα βάζουν ηλεκτρικά, σε πενήντα χρόνια κανείς δε θα έχει διαφορετικές εμπειρίες, δε νομίζω πως θα τους φαίνεται λιγότερο συναρπαστικό από ότι φαινόταν σε μας τα 90s.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2018 στις 1:47 ΜΜ, isay είπε

Οταν ΔΕΝ οδηγω, προτιμώ την ησυχία απο το θορυβο μηχανης περαστικών αυτοκινητων/μηχανών ΑΛΛΑ οταν οδηγώ θέλω να ακουω τη μηχανή (να μου μιλάει) γιατι έχω καλυτερο έλεγχο της οδηγησης οσον αφορα το μηχανικο κομμάτι. Πχ σε προσπέραση η ένταση του ήχου της μηχανής με βοηθά να κάνω πιο ασφαλή προσπέραση. Είναι μια συνήθεια που θα δυσκολευτώ να αλλάξω και εννοειται ΔΕΝ μιλώ για σκάστρες, εξατμίσεις, και λοιπες καγκουριες μιικροτσουτσουνων. 

Απο την άλλη, μια στο τόσο που θα οδηγήσω ένα αυτοκίνητο ή μια μηχανη με πολύ δυνατό κινητήρα ΘΕΛΩ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ να ακουω τη μηχανη, είναι καβλα. Δεν ξέρω αν θα αξιωθώ ποτέ να οδηγησω τη συγκεκριμένη lotus, αλλά 1000 αλογάκια στο μουγκο, θα ειναι σαν να μαμώ τη Ratajkowski (μάλλον ειναι πιο πιθανο να οδηγήσω 10 φορες το Lotus με τα 1000 άλογα) και να είναι στη μουγκα. Ξενερώνεις!

Έλα εδώ σε έχω. Μετά το active sound μούφα της BMW, πάρε κι εφαρμογές. Θέμα χρόνου είναι να γυρίσουν τα ηχεία προς τα έξω κι αντι για παντελίδη να παίζουν V8..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, De@th L0rd είπε

Έλα εδώ σε έχω. Μετά το active sound μούφα της BMW, πάρε κι εφαρμογές. Θέμα χρόνου είναι να γυρίσουν τα ηχεία προς τα έξω κι αντι για παντελίδη να παίζουν V8..

XAXAXA η χαρά του κάγκουρα! Θα το πουλάνε πακετο με μπλε λεντάκια υαλοκαθαριστήρων. Καλή φάση και ήδη ξέρω 2 άτομα στη γειτονιά μου που αν το μάθουν θα το βάλουν σαν extra στην υπάρχουσα εξάτμιση, σκάστρα και λοιπες καγκουριες. 

Βέβαια δεν ειναι αυτο που ψάχνω γιατί ο πραγματικός ηχος της μηχανής δείχνει και πως δουλευει η μηχανή. Αν υπάρξει κάποιο πρωτόκολλο οπου απευθείας να επικοινωνει με το αυτοκινητο και να το ταίζει real data (που το θεωρώ απιθανο για λογους ασφαλειας) θα ήταν το ιδανικο. Αυτό το app ειναι σαν να πηδώ τη Ratajkowski (απωθημένο), αυτή να ειναι μουγκα και να έχω βάλει ήχους με βογκητα στο mp3 player. ΧΑΧΑΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2018 στις 2:39 ΜΜ, gzisis69 είπε

Έχω βαρεθεί να βλέπω εντυπωσιακά αυτοκίνητα που ο μέσος άνθρωπος μόνο να τα κοιτάει σε φωτογραφίες αντε και να τα δει να τα οδηγεί κανένας άλλος πλούσιος μπορεί. Απορώ τι χόμπι είναι κι αυτό να έχεις πάθος με κάτι άπιαστο. 

Γιατι οι ποδοσφαιροφιλοι που ασχολουνται με ενα τοπι που το κλωτσανε 20 γομαρια σε γκαζον,οι γυναικες που βλεπουν κατι βλακειες τυπου λαιφ σταιλ με θεμα συζητησης το ποσο τον εχει ο νεος γκομενος της καθε τραγουδιστριας,η τα χομπι τυπου γκολφ και συλλογες γραμματοσήμων ,γουστα και επιλογες αγορινα δεν σου πεφτει λογος για κανεναν στο τι θα του αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, isay είπε

XAXAXA η χαρά του κάγκουρα! Θα το πουλάνε πακετο με μπλε λεντάκια υαλοκαθαριστήρων. Καλή φάση και ήδη ξέρω 2 άτομα στη γειτονιά μου που αν το μάθουν θα το βάλουν σαν extra στην υπάρχουσα εξάτμιση, σκάστρα και λοιπες καγκουριες. 

 

Πολλά σύγχρονα αυτοκίνητα έχουν σύστημα "βελτίωσης" του ήχου που έρχεται στην καμπίνα.

Διάφοροι τρόποι, όπως σωλήνες που μεταφέρουν τον ήχο απο το χώρο της μηχανής μέσα στην καμπίνα, ειδικά ηχεία, ή ηλεκτρονικά παραγόμενοι ήχοι που παίζουν απο το ηχοσύστημα.

5 Ways That Manufacturers Enhance The Sound Of Their Cars

Και αυτό δέν είναι μόνο σε μικρά κουβαδάκια, αλλά και σε γρήγορα αυτοκίνητα που βγάζουν ωραίο ήχο απο μόνα τους.

Πχ, και το i30n έχει τέτοιο σύστημα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2018 στις 7:56 ΜΜ, isay είπε

XAXAXA η χαρά του κάγκουρα! Θα το πουλάνε πακετο με μπλε λεντάκια υαλοκαθαριστήρων. Καλή φάση και ήδη ξέρω 2 άτομα στη γειτονιά μου που αν το μάθουν θα το βάλουν σαν extra στην υπάρχουσα εξάτμιση, σκάστρα και λοιπες καγκουριες. 

Βέβαια δεν ειναι αυτο που ψάχνω γιατί ο πραγματικός ηχος της μηχανής δείχνει και πως δουλευει η μηχανή. Αν υπάρξει κάποιο πρωτόκολλο οπου απευθείας να επικοινωνει με το αυτοκινητο και να το ταίζει real data (που το θεωρώ απιθανο για λογους ασφαλειας) θα ήταν το ιδανικο. Αυτό το app ειναι σαν να πηδώ τη Ratajkowski (απωθημένο), αυτή να ειναι μουγκα και να έχω βάλει ήχους με βογκητα στο mp3 player. ΧΑΧΑΧΑ

οι συγκεκριμένες εφαρμογές αν έχεις OBDII-2 bluetooth κάνουν ακριβώς αυτό που λες. Διαβάζουν τα RPM και κάποιες άλλες πληροφορίες από την ECU .Κάποιες έχουν και fine tuning. Είναι στα σκαριά κ κάποιες premium με καλύτερη δειγματοληψία ήχου για να είναι ακόμη πιο κοντά στο πραγματικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...