Προς το περιεχόμενο

ADSL Nova ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΌ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ το θέμα μου είναι ένα πρόβλημα που τραβάει μήνες . Αρχικα να πω οτι είμαι περίπου 1100 μ από το ΚV με παλιό χαλκό . Απώλειες είχα πάντα αλλά θεωρουσα οτι  εχανα και από εσωτερική καλωδίωση στον κατανεμητή της πολυκατοικιας.

Τη γραμμή μου τώρα λοιπόν την έβαλα direct  στην εισαγωγή μετά Σπλιτερ με το Αsus και 1 τηλέφωνο Dect Gigaset.

Κατευθείαν το καλώδιο μου εξωτερικού χώρου πάει τρύπα παράθυρο και στρίψιμο  με το ζεύγος που πάει ΚΑΦΑΟ

Οι βλάβες που εχω φαει μόνο τους τελευταίους μήνες τις παραθέτω σαν ιστορικό γραμμής

30/08 χαλύβδινο  νεκρo τηλέφωνο  γραμμή καθόλου τάση στο ζεύγος ! Μετρημένο και επιβεβαιωμενο στην εισαγωγή 2 φορες !
26/10 σε χαλύβδινο τάσεις επισκευή 
ζεύγους από ΟΤΕ  

Μια περίοδο μετά από σπόντα πρέπει να με συνέδεσαν σε άλλο καλό ζεύγος γιατί πήγε 17,5 -18,5 σταθερά

Μέτα βροχές και κάθε βδομάδα και χειρότερα .  Το 8ρι προφιλ interleaved είχε καταντήσει να μου δίνει 12 mbps

Ζήτησα να γυρίσω σε 6ρι FASTPATH .Μια χαρά πήγαινε για βδομάδες μετά άρχισαν πάλι σφάλματα .

.Capture.PNG.9d27fccf35c6606f5d45eb1a1334fc81.PNG

To interleaved μου την έριξε 2 mbps ANTI να μου την ανεβάσει + 2mbps ! 

 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τι ακριβως? Εχεις πολυ καλη ταχυτητα για ADSL. Ισως αν αλλαξεις το fast => interleaved να ανεβει λιγακι ακομα. Αλλα εισαι μια χαρα. Και επισης εχεις ΕΩΣ 24. Δηλαδη και 1 αντι για 15 να επιανες εισαι ενταξει που λεει ο λογος. Σε οποιον και να πας με ADSL τοσο περιπου θα πιανεις. Μονο με VDSL μπορει να δεις καλυτερες ταχυτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέτα το 6 ρι SNR  που μου έχουν  ΠΕΦΤΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ . Με 5 κρατάει στα 14 συγχρονισμό . Με 8 και κλείδωνε max 17 mbps .

στο 5 έπρεπε να συντονίζει υψηλότερα άλλα πάει ανάποδα ?!

 Μου το βάζουν 6ρι προφίλ με reset  από το 13831

Το SNR ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟ 0,1-0,2 -0,3 max  και το LINE ATTENUATION ΠΗΔΑΕΙ ΑΠΟ 23,4 -24,4 +

Κάθε φορά που αποσυνδέομαι πρέπει να κάνω 2 asus router reboot αλλιώς δεν ανοίγουν σελίδες .Την 1η παίρνει ip αλλά όλα νεκρά .

Περνάω στο  DSL-N14U το τελευταίο firmware μήπως έχω πέσει σε bug και δοκιμαζω άλλα 2 .Ακριβως τα ίδια αποτελέσματα 

DSL line seems unstable Τι κάνω για να μου το φτιάξει η nova ? - μέχρι τώρα μόνο διαπιστώσεις ότι έχω πρόβλημα μου κάνουν .

 

16.12.JPG

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παίζει με πάροχο η με ρουτερ για αρχή έχεις τη δυνατότατα δοκιμή άλλου ρουτερ ;

Επίσης εσυ συνδέεσαι σε ατικό κέντρο όχι σε καφαο απο εκει απλώς περνάει η γραμμή σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συνδεση πόσο μένει up μέχρι να πέσει;

επίσης επειδη ειχα το 14n, εχει ενα bug  σε ορισμένους. πέφτει η σύνδεση και μετά θελει reboot  για να συνδεθεί και να ανοιγει σελιδες. εμενα το εκανε κάθε 2-3  μερες και ηθελε να το κλεισω και να το ξανανοίξω για να επανελθει πληρως.

επισης εχεις πολλά λαθη για τόσο λιγο uptime. αν το πρόβλημα το εχεις τώρα με τις βροχές, παιζει το καλώδιο να εχει παρςι υγρασία και να μουρλένεται η γραμμη.

οπότε α)δοκίμασε αλλο μοντεμ ρουτερ και β)σκέψου ποτε ξεκινησε το πρόβλημα και αν μπρεις να το συνδυάσεις με κάτι(πχ αλλαγη μοντεμ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

Έχω αλλάξει 2 Αsus DSL-N14U ακριβώς το ίδιο λένε .Τελευταίο firmware όχι beta η πειραγμένο . Να βάλω καιτο σαπακι τους ZTE ZXHN H108L και να κάνω ένα screenshot ; Τα crc μαζεύονται απότομα όταν λαγκαρει και μπορεί να μου αφήσει ενα post στη μέση η να διπλό postarω ... Σας βάζω και το φύλλο τεχνικου ελεγχου που δεν αφήσανε  την προηγούμενη . Τη "μη αποκατάσταση" υπογραφή συμπληρωθηκαν μετά μονοί τους γιατί απαιτούσα από τα κεντρικά 3 βδομάδες τώρα το φύλο τι ακριβώς έφτιαξαν ;; Το εσωτερικό καλώδιο μου έρχεται 2 μετρά από παράθυρο και στριφτό με του ΟΤΕ δεν πάει κατανεμητή που μετράει μέσα και έξω

φυλλο.JPG

Το σαπακι 3 φορες down πεφτει 14 , 13 και ....12 mbps σταθερό 

ZTE ZXHN H108L.JPG

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.βγαζεις το fast path.,αν δεν παιξει σταθερα απο 6 margin ζητας 8.

On 17/12/2018 at 02:17, Mhlogiatros said:

Ρε παιδιά κανένας δεν γνωρίζει γιατί SNR και power είναι τόσο χαμηλά ;;

οτι το power ειναι 0.0 σημαινει οτι απλα δεν μπορει να το διαβασει.δεν φτιαει η γραμμη σε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 8 κλειδωμενο  μου ρίχνουν πολύ  το download speed 1.2 και 500 ms ping. Ηλεκτρολόγος που έχω φέρει 2 φορές έχει μετρήσει την τάση στο ζεύγος και ήταν λιγότερη από όσο χρειάζεται ένα HD dect .... Αυτό που με έχει εξοργίσει είναι ότι 2 φόρες η έκβαση ήταν  Μη-Αποκατάσταση  - και φαίνεται και στα φύλλα που δεν είχαν αφήσει .

Και με είχανε σα το μλκα να κόψω την εσωτερική και να είμαι σα τις γιορτές με το χοντρό direct καλώδιο απευθείας  - χωρίς να έχω καμιά βελτίωση από την πτώση απο δηθεν απώλειες εσωτερικά 

Η νεα νομοθεσία δε λέει οτι σου επιστεφόσουν τις μερες που ήταν βλάβη πάνω από 2 εργάσιμες ; Πότε έχεις  και ατελώς σπάσιμο σύμβασης ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και έχει και συνεχεία .Ήρθαν και κάναμε διαπιστώσεις πάλι σε"αποδεκτά πλαίσια " 30.5 snr έξω μέσα το ίδιο.

Αυτό στον adsl calculator βγάζει 15 και σε ιδανικές συνθήκες θορύβου . Πριν το @μησουν είχα max 17 fast -18 interleaved .

 Ε το βράδυ έπεσε  στα 2.8 mbps !? από το θόρυβο και τώρα 12 mbps με uptime ανά μισή ώρα κάτω  . Tεχνικος δικτύου έχω γίνει για να δουλέψει ....

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους σημερα ενεργοποιήθηκε  η σύνδεσή  μου στη Νόβα μετα απο πολλα προβλήματα  με τον ΟΤΕ που είχε βάλει αλλον αριθμό στη γραμμή  μου μετα απο ενα μηνα το έλυσε  το πρόβλημα κ επιτέλους εχω ίντερνετ  αλλα το noise margin  ειναι πολυ χαμηλό  κ δεν ξερω τι να κανω

το ρούτερ  ειναι το zxhn h108n v2.5

Screenshot_20181221-015605_Chrome.jpg

Επεξ/σία από balianos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/12/2018 at 04:54, balianos said:

Καλημέρα σε όλους σημερα ενεργοποιήθηκε  η σύνδεσή  μου στη Νόβα μετα απο πολλα προβλήματα  με τον ΟΤΕ που είχε βάλει αλλον αριθμό στη γραμμή  μου μετα απο ενα μηνα το έλυσε  το πρόβλημα κ επιτέλους εχω ίντερνετ  αλλα το noise margin  ειναι πολυ χαμηλό  κ δεν ξερω τι να κανω

το ρούτερ  ειναι το zxhn h108n v2.5

Screenshot_20181221-015605_Chrome.jpg

6 profile δινει η forthnet  αρα ειναι φυσιολογικο

 

ναι πρεπει να σου κανουν πιστωση.το Ping αναμεσα σε fast και Interleave θα πρεπε να αλλαζει απο 30ms(interleave) στον dns σε 7-8 ms (fast)και το αναποδο.σε games επειδη μπαινουν αρκετα Hops αλλαζουν περισσοτερα. πολλοι παροχοι δεν δινουν καν 6 Margin απο Default πχ cosmote.Δινει 9 για να εισαι σταθερος.

On 19/12/2018 at 09:50, Mhlogiatros said:

Με 8 κλειδωμενο  μου ρίχνουν πολύ  το download speed 1.2 και 500 ms ping. Ηλεκτρολόγος που έχω φέρει 2 φορές έχει μετρήσει την τάση στο ζεύγος και ήταν λιγότερη από όσο χρειάζεται ένα HD dect .... Αυτό που με έχει εξοργίσει είναι ότι 2 φόρες η έκβαση ήταν  Μη-Αποκατάσταση  - και φαίνεται και στα φύλλα που δεν είχαν αφήσει .

Και με είχανε σα το μλκα να κόψω την εσωτερική και να είμαι σα τις γιορτές με το χοντρό direct καλώδιο απευθείας  - χωρίς να έχω καμιά βελτίωση από την πτώση απο δηθεν απώλειες εσωτερικά 

Η νεα νομοθεσία δε λέει οτι σου επιστεφόσουν τις μερες που ήταν βλάβη πάνω από 2 εργάσιμες ; Πότε έχεις  και ατελώς σπάσιμο σύμβασης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χωνευτά μουφοbox να κάνει βόλτες  πριν έρθει εισαγωγή και bye bye σήμα......... .    Τον ήπιες και συ λόγω απόστασης και interleaved είναι για να έχεις +2 mbps περίπου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

2 χωνευτά μουφοbox να κάνει βόλτες  πριν έρθει εισαγωγή και bye bye σήμα......... .    Τον ήπιες και συ λόγω απόστασης και interleaved είναι για να έχεις +2 mbps περίπου .

ναι αλλα πως γίνεται  να με τρώει  η απόσταση  ενώ σε λιγότερο  από 100 μέτρα  εχω καφαο κ σ αλλο δρομο κ αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...