Προς το περιεχόμενο

Ταχυτητα up/down


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Σκέφτομαι να κάνω σύνδεση σε vodafone ή wind με απλή γραμμή 24/1 (οχι fiber. Οικονομία. Δεν φθάνουν τα ψιλά)

Εχει κανείς φίλος τέτοια σύνδεση να γράψει ποιο είναι το πραγματικό up/down?

Περιοχή Κουνουπιδιανά ΧΑΝΙΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Disclaimer: η μέθοδος είναι «ποντιακή» δεν δίνει ακριβές αποτέλεσμα για κάθε πάροχο.

Όλοι οι πάροχοι χρησιμοποιούν τις γραμμές του ΟΤΕ αν δεν κάνω λάθος με εξαίρεση περιοχών που οι παραπάνω εταιρίες έχουν χτίσει δικό τους δίκτυο, πράγμα που δεν ισχύει στην περιοχή σου(πιστεύω). Όποτε αρκεί να δεις την ταχύτητα που πιάνει ένα σπίτι με κοσμοτε(στο περίπου στα ίδια θα κινηθείς και εσυ). Κατεβάζεις το COSMOTE fon στο κινητό σου, και βρίσκεις στην περιοχή που θες το κοντινότερο διαθέσιμο WiFi fon. Πατάς να τεστ στην ταχύτητα και βλέπεις το down μόνο. Αυτή την λύση βρίσκω αν δεν απαντήσει κάποιος από την περιοχή σου. Τώρα για το upload μην περιμένεις να δεις μεγάλο, συνήθως είναι 0,6-0,8 στην 24αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ρωτήσεις τους γείτονες σου τι ταχύτητες έχουν ώστε να μάθεις περίπου τι θα πιάσεις και εσύ. Ωστόσο μην περιμένεις να σου προτείνει κανείς σε ποια εταιρεία να πας...ο καθένας έχει διαφορετική εμπειρία, δεν θα βγάλεις εύκολα άκρη. Γενικά, η cosmote έχει συνήθως το καλύτερο ping και ίσως εξυπηρέτηση άλλα πάνω κάτω όλες είναι τα ίδια, μην περιμένεις πολλά από μια 24/1    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/12/2018 at 15:06, taslikos said:

Disclaimer: η μέθοδος είναι «ποντιακή» δεν δίνει ακριβές αποτέλεσμα για κάθε πάροχο.

Όλοι οι πάροχοι χρησιμοποιούν τις γραμμές του ΟΤΕ αν δεν κάνω λάθος με εξαίρεση περιοχών που οι παραπάνω εταιρίες έχουν χτίσει δικό τους δίκτυο, πράγμα που δεν ισχύει στην περιοχή σου(πιστεύω). Όποτε αρκεί να δεις την ταχύτητα που πιάνει ένα σπίτι με κοσμοτε(στο περίπου στα ίδια θα κινηθείς και εσυ). Κατεβάζεις το COSMOTE fon στο κινητό σου, και βρίσκεις στην περιοχή που θες το κοντινότερο διαθέσιμο WiFi fon. Πατάς να τεστ στην ταχύτητα και βλέπεις το down μόνο. Αυτή την λύση βρίσκω αν δεν απαντήσει κάποιος από την περιοχή σου. Τώρα για το upload μην περιμένεις να δεις μεγάλο, συνήθως είναι 0,6-0,8 στην 24αρα.

το cosmote fon σε κοβει στα 2 mbit αν θυμαμαι καλα.δεν ειναι οσο θες. επισης οσο λεμε για adsl/vdsl ο χαλκος ειναι του οτε παντου.το dslam μονο αλλαζει

On 22/12/2018 at 18:25, Nikos.thd said:

Καλησπέρα σε όλους

Σκέφτομαι να κάνω σύνδεση σε vodafone ή wind με απλή γραμμή 24/1 (οχι fiber. Οικονομία. Δεν φθάνουν τα ψιλά)

Εχει κανείς φίλος τέτοια σύνδεση να γράψει ποιο είναι το πραγματικό up/down?

Περιοχή Κουνουπιδιανά ΧΑΝΙΑ

οτι παροχο πας θα παρεις ιδιο χαλκο εκτος αν ο οτε σου δωσει adsl απο το kv οποτε και θα παιξεις καλυτερα.αυτο μονο αν εχουν αλλαχτει τα kv με καινουρια και ειναι του οτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2018 στις 6:25 ΜΜ, Nikos.thd είπε

Καλησπέρα σε όλους

Σκέφτομαι να κάνω σύνδεση σε vodafone ή wind με απλή γραμμή 24/1 (οχι fiber. Οικονομία. Δεν φθάνουν τα ψιλά)

Εχει κανείς φίλος τέτοια σύνδεση να γράψει ποιο είναι το πραγματικό up/down?

Περιοχή Κουνουπιδιανά ΧΑΝΙΑ

Καταρχην δε μας λες αν εχεις ηδη συνδεση σε καποιον αλλο παροχο ή δεν εχεις καθολου.

 

20 ώρες πριν, taslikos είπε

Κατεβάζεις το COSMOTE fon στο κινητό σου, και βρίσκεις στην περιοχή που θες το κοντινότερο διαθέσιμο WiFi fon. Πατάς να τεστ στην ταχύτητα και βλέπεις το down μόνο. Αυτή την λύση βρίσκω αν δεν απαντήσει κάποιος από την περιοχή σου. Τώρα για το upload μην περιμένεις να δεις μεγάλο, συνήθως είναι 0,6-0,8 στην 24αρα.

Για να χρησιμοποιησει την εφαρμογη χρειαζεται username και password ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους.

Γείτονας που ρώτησα με ote έχει 11/0,7

Απ' ότι έχω καταλάβει στην περιοχή μου (Κουνουπιδιανά Χανιά) καμία εταιρεία δεν έχει δικό της δίκτυο.

Ολες πατάνε σε γραμμές οτε (χαλκού)

Άρα μάλλον θα έχω το ίδιο με του γείτονα ή κάτι λιγότερο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Nikos.thd said:

Ευχαριστώ όλους.

Γείτονας που ρώτησα με ote έχει 11/0,7

Απ' ότι έχω καταλάβει στην περιοχή μου (Κουνουπιδιανά Χανιά) καμία εταιρεία δεν έχει δικό της δίκτυο.

Ολες πατάνε σε γραμμές οτε (χαλκού)

Άρα μάλλον θα έχω το ίδιο με του γείτονα ή κάτι λιγότερο;

ναι πανω κατω τα ιδια.λεω πανω κατω γιατι μπορει να ειναι διαφορα στην μεση.μπορει να παρεις καλυτερο ζευγαρι χαλκου μπορει χειροτερο.μπορει αυτος να ειναι σε profile λογω αποσυνδεσεων εσυ οχι.κτλ.

On 24/12/2018 at 08:28, taslikos said:

Όχι το fon στην εφαρμογή δείχνει την πραγματική ταχύτητα που πιάνει το έχω ψάξει.

εσυ λες για την εφαρμογη.λαθος δικο μου.νομιζα να συνδεθει κανονικα σε ενα wifi fon και να δει ταχυτητα.και μου φανηκε παραξενο διοτι.

α.δεν θα μπορει να μπει στο interface.

β.τον κοβει στα 2 mbit. εσυ λες το application το οποιο δεν το εχω δοκιμασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για να συνδεθεις σε δίκτυο fon εκεί πραγματικά το κόβει στα 2. Μιλάω πάντα μόνο για το app που δίνει την ταχύτητα που πιάνει ο ιδιοκτήτης όχι αυτό που θα έχει ένας άσχετος αν μπει στο δίκτυο fon του. Και για άλλη μια φορά απαντώ πως δεν θέλει κωδικούς για να ελέγξεις την ταχύτητα μέσω της εφαρμογής. Αν θέλεις να συνδεθεις στο δίκτυο κάποιου θα θες κωδικούς fon. Κατεβάστε την εφαρμογή στα κινητά σας πατήστε παράβλεψη στην είσοδο με κωδικούς και τσεκάρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2018 στις 2:50 ΜΜ, M@dB0x είπε

Και περιμενεις να βρεις εδω μεσα για τα κουνουπιδιανα Χανιων ρε φιλε? τρολλαρεις ετσι?

Τα κουνουπιδιανά, είναι κολλητά στο Πολυτεχνείο. Εκεί τα παιδιά αυτοκτονούν, κρεμιούνται από fiber έχουν τις μεγαλύτερες ανοχές εφελκυσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/12/2018 at 17:48, taslikos said:

Δεν μιλάω για να συνδεθεις σε δίκτυο fon εκεί πραγματικά το κόβει στα 2. Μιλάω πάντα μόνο για το app που δίνει την ταχύτητα που πιάνει ο ιδιοκτήτης όχι αυτό που θα έχει ένας άσχετος αν μπει στο δίκτυο fon του. Και για άλλη μια φορά απαντώ πως δεν θέλει κωδικούς για να ελέγξεις την ταχύτητα μέσω της εφαρμογής. Αν θέλεις να συνδεθεις στο δίκτυο κάποιου θα θες κωδικούς fon. Κατεβάστε την εφαρμογή στα κινητά σας πατήστε παράβλεψη στην είσοδο με κωδικούς και τσεκάρετε.

απλα δεν ξεραμε για την εφαρμογη και εγω προσωπικα νομιζα οτι λες για οταν συνδεεσαι στον αλλον με fon που εκει σε κοβει.δεν ηξερα οτι εχει βγαλει εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...