Προς το περιεχόμενο

budget μητρική x370 για overclock ryzen σε 1700x


Killex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο forum τώρα που ήρθαν οι γιορτές πέσαν και τα δώρα είπα να αναβαθμίσω το PC για παιχνίδια και για λίγο streaming ερασιτεχνικά στον ελεύθερο χρόνο το παιχνίδι που παίζω (path of exile) το οποίο για τους μη γνώστες του game απαιτεί πολύ καλό επεξεργαστή για τους υπολογισμούς θα έλεγα το ότι από ότι βλέπω στο forum μου είναι πιο σημαντικό και από την κάρτα μιας και το optimization είναι για τα ανάθεμα αποφάσισα να πάω σε rysen 7 1700χ λόγω των περισσότερων πυρήνων αντί για την εξίσου αξιόλογη επιλογή ryzen 5 2600x και επειδή θα είναι πολύτιμη για το rendering καθώς παίζω και κάνω streaming επίσης 16GB RAM για το  game και καμιά 20αρια σελίδες στο chrome παράλληλα κοίταξα να πάρω μία μητρική όσο ποιο μπάτζετ γίνεται έχοντας chipset x370 μιας και σκοπεύω να κάνω overclock προς το παρόν με μια (noctua nh-u12s) και  ίσως μια (Noctua NH-D15) στο κοντινό μέλλον δεν έχω συγκεκριμένα κριτήρια για την μητρική πέρα από αυτό μιας και όλες νομίζω έχουν m2 .rgb και αισθητικές προσθήκες δεν με ενδιαφέρουν μεγαλώσαμε πολυ για τέτοια :D  οπότε κατέληξα στις 4 φθηνότερες και έμπιστες μάρκες κατά τη γνώμη μου(asus-msi) γύρο στα 90-120 επειδή θα είναι η πρώτη φορά που πάω AMD μετά από πολλά χρόνια και επειδή πολλά ακούστηκαν περί προβλήματα συμβατικότητας RAM και ταχύτητας που τρέχουν η μνήμες στα σχόλια του σκρουτζ και  και γενικά στα φορυμ στον πρώτο καιρό κυκλοφορίας βεβαία  άλλα αν κάποιος έχει μια από της παρακάτω μητρικές ή έχει παράταιρο γνώσεις περί ryzen για το ποια θα ήταν η καταλληλότερη επιλογή παρακαλώ διαφωτίστε με :P

 

Edit:Η ραμ που θα χρησιμοποιθούν είναι αυτές κατά 90% δηλαδή  οι φτηνότερες 16gb kit και είναι 3000mhz+ όποτε why not εκτός αν υπάρχει καμιά καλύτερη πρόταση που μου ξέφυγε 

RAM

 

MOTHERBOARDS

σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά για τον χρόνο σας και σας εύχομαι καλές γιορτές με οτι/όποια επιθυμήτε 

Επεξ/σία από Killex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Killex είπε

Καλησπέρα στο forum τώρα που ήρθαν οι γιορτές πέσαν και τα δώρα είπα να αναβαθμίσω το PC για παιχνίδια και για λίγο streaming ερασιτεχνικά στον ελεύθερο χρόνο το παιχνίδι που παίζω (path of exile) το οποίο για τους μη γνώστες του game απαιτεί πολύ καλό επεξεργαστή για τους υπολογισμούς θα έλεγα το ότι από ότι βλέπω στο forum μου είναι πιο σημαντικό και από την κάρτα μιας και το optimization είναι για τα ανάθεμα αποφάσισα να πάω σε rysen 7 1700χ λόγω των περισσότερων πυρήνων αντί για την εξίσου αξιόλογη επιλογή ryzen 5 2600x και επειδή θα είναι πολύτιμη για το rendering καθώς παίζω και κάνω streaming επίσης 16GB RAM για το  game και καμιά 20αρια σελίδες στο chrome παράλληλα κοίταξα να πάρω μία μητρική όσο ποιο μπάτζετ γίνεται έχοντας chipset x370 μιας και σκοπεύω να κάνω overclock προς το παρόν με μια (noctua nh-u12s) και  ίσως μια (Noctua NH-D15) στο κοντινό μέλλον δεν έχω συγκεκριμένα κριτήρια για την μητρική πέρα από αυτό μιας και όλες νομίζω έχουν m2 .rgb και αισθητικές προσθήκες δεν με ενδιαφέρουν μεγαλώσαμε πολυ για τέτοια :D  οπότε κατέληξα στις 4 φθηνότερες και έμπιστες μάρκες κατά τη γνώμη μου(asus-msi) γύρο στα 90-120 επειδή θα είναι η πρώτη φορά που πάω AMD μετά από πολλά χρόνια και επειδή πολλά ακούστηκαν περί προβλήματα συμβατικότητας RAM και ταχύτητας που τρέχουν η μνήμες στα σχόλια του σκρουτζ και  και γενικά στα φορυμ στον πρώτο καιρό κυκλοφορίας βεβαία  άλλα αν κάποιος έχει μια από της παρακάτω μητρικές ή έχει παράταιρο γνώσεις περί ryzen για το ποια θα ήταν η καταλληλότερη επιλογή παρακαλώ διαφωτίστε με :P

Edit:Η ραμ που θα χρησιμοποιθούν είναι αυτές κατά 90% δηλαδή  οι φτηνότερες 16gb kit και είναι 3000mhz+ όποτε why not εκτός αν υπάρχει καμιά καλύτερη πρόταση που μου ξέφυγε 

RAM

MOTHERBOARDS

σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά για τον χρόνο σας και σας εύχομαι καλές γιορτές με οτι/όποια επιθυμήτε 

Άσε κατά μέρους τις x370,

Mε αυτή https://www.skroutz.gr/s/15565265/MSI-B450-A-Pro.html θα είσαι παραπάνω από άνετος για αυτά που ζητάς ειδικότερα με τις μνήμες που σκοπεύεις να αγοράσεις.

Κατά τα άλλα γράψε το συνολικό ποσό που θέλεις να διαθέσεις όπως γράφει και απο πάνω  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, radiohead είπε

Γράψε μέγιστο budget που διαθέτεις για cpu-mobo-ram

H χρήση σου περιληπτικά είναι rendering streaming-gaming έτσι;

Εμένα γτ κανείς δεν απαντάει ?? Τι έκανα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/12/2018 στις 1:10 ΠΜ, koula25 είπε

Εμένα γτ κανείς δεν απαντάει ?? Τι έκανα ??

Το μπάτζετ μου είναι κοντά στα 280 ευρώ με συγχωρείς για την καθυστερημένη απάντηση αλλά ήμουν εκτός για τις γιορτές

Στις 28/12/2018 στις 12:54 ΜΜ, leros2004 είπε

Άσε κατά μέρους τις x370,

Mε αυτή https://www.skroutz.gr/s/15565265/MSI-B450-A-Pro.html θα είσαι παραπάνω από άνετος για αυτά που ζητάς ειδικότερα με τις μνήμες που σκοπεύεις να αγοράσεις.

Κατά τα άλλα γράψε το συνολικό ποσό που θέλεις να διαθέσεις όπως γράφει και απο πάνω  

γιατί προτείνετε το λέω μιας και με την παρακάτώ  είναι ακριβος τα ιδια λευτα? 

https://www.skroutz.gr/s/12010634/Asus-Prime-X370-A.html?fbclid=IwAR3QbZn9X9t28EJvCulWaNZeqSAs1lRUDhbTxQa1rsNjNroBvaLOOSOIHqE#specs

Στις 28/12/2018 στις 11:33 ΠΜ, radiohead είπε

Γράψε μέγιστο budget που διαθέτεις για cpu-mobo-ram

H χρήση σου περιληπτικά είναι rendering streaming-gaming έτσι;

280 ευρώ περίπου αλλά το budget μου είναι κάπως ευέλικτο θέλω να πετύχω ικανοποιητικά το σκοπό μου να παίζω ένα game το οποίο σου μασουλάει τον επεξεργαστή θελω να είναι οικανοποικα γρηγορος ενώ έναν σαμσουνκ evo 950 nvme και πού και πού να κάνω κανένα stream θεωρήσα με τον 1700χ αυτό πετυχαίνει σχετικά οικονομικά

 

Προς το παρόν έχω μία RX 470 8GB και έναν i5 7400 στην αρχή σκόπευα να αναβαθμίσω σε έναν 7 700k που θα έβγαινε περίπου τα ίδια λεφτά με rysen cpu και motherboard στην τελική επειδή δεν βρήκα είπα να πάρω έναν rysen μιας και για stream μάλλον θα αποδειχτεί καλύτερος με +4 φυσικούς πυρήνες 

Επεξ/σία από Killex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...