Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακο σε data science


tziko21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και χρονια πολλα,

θα ηθελα να ρωτησω γνωμες για μεταπτυχιακο πανω στο data science στην Ελλαδα. Υπαρχει καποιος που το εχει κανει η που να το κανει τωρα? Αξιζει να κανω ενα μεπαπτυχιακο σχετικα αγνωστο προκειμενου να ξεφυγω απο τα κλασσικα μεταπτυχιακα που κανουν πολλοι συμφοιτητες μου (δλδ σε χρηματοοικονομικα, διοικηση επιχειρησεων κτλ)? Θα εχω επαγγελματικη αποκατασταση μετα? 

Να πω οτι ειμαι αποφοιτος οικονομικων του απθ και απο προγραμματισμο ξερω τα βασικα απο Python.

Επισης μεταπτυχιακο στο εξωτερικο εχει απορριφθει για οικονομικους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tziko21 είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα,

θα ηθελα να ρωτησω γνωμες για μεταπτυχιακο πανω στο data science στην Ελλαδα. Υπαρχει καποιος που το εχει κανει η που να το κανει τωρα? Αξιζει να κανω ενα μεπαπτυχιακο σχετικα αγνωστο προκειμενου να ξεφυγω απο τα κλασσικα μεταπτυχιακα που κανουν πολλοι συμφοιτητες μου (δλδ σε χρηματοοικονομικα, διοικηση επιχειρησεων κτλ)? Θα εχω επαγγελματικη αποκατασταση μετα? 

Να πω οτι ειμαι αποφοιτος οικονομικων του απθ και απο προγραμματισμο ξερω τα βασικα απο Python.

Επισης μεταπτυχιακο στο εξωτερικο εχει απορριφθει για οικονομικους λογους.

Δεν είναι "άγνωστο" αντικείμενο, τουλάχιστον στα εξωτερικά.

Είναι πραγματικά το χοτ στάφ τώρα σε κάθε εταιρεία που ψάχνεται στο πως να αξιοποιήσει τα δεδομένα που παράγει, είτε εσωτερικά (R&D κοκ) είτε για λόγους πωλήσεων.

Ανοίγονται ή επεκτείνονται συνέχεια οι ομάδες/departments που ασχολούνται με το αντικείμενο και προβλέπεται να συνεχιστεί αυτό.

Δεν ξέρω τι προσφέρεται Ελλάδα, αλλά αξίζει εάν θέλεις να ψαχτείς εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες έχει στην σχολή πληροφορικής του Χαροκοπείου που ασχολείτε με big data κλπ αλλά περισσότερο από την μεριά του προγραμματισμού

https://www.dit.hua.gr/index.php/el/studies/postgraduate-studies/phd-regulation/47-postgraduate-studies/postgraduate-studies/423-1

Επίσης απλά να δηλώσω μην περιμένεις επαγγελματική αποκατάσταση με ένα χαρτί, κάνε αυτό που σου αρέσει και μετά το κυνηγάς τίποτα και κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα βρεις δουλειά!

Επεξ/σία από Hazuki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alderman είπε

Χρόνια πολλά! Εχω κάνει mSc στην εφαρμοσμένη στατιστική στο παπει. Τσέκαρε το

είχες έναν καθηγητή μου εκεί (πολλούς μάλλον) τον Ηλιόπουλο, πολύ τέντωμα αλλά καλός τύπος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, logistoulis είπε

είχες έναν καθηγητή μου εκεί (πολλούς μάλλον) τον Ηλιόπουλο, πολύ τέντωμα αλλά καλός τύπος 

Πολύ τέντωμα αλλά μαθαίνεις στατιστική! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alderman είπε

Πολύ τέντωμα αλλά μαθαίνεις στατιστική! 

ναι ισχύει, με μια φαινομενικά μικρή παράλειψη που άλλοι δεν θα της έδιναν τόση σημασία έχανες  όλο το θέμα,  μέχρι και στο πώς θα εκφραζόμαστε επέμενε, βέβαια όταν διάβαζες σοβαρά ήξερες ακριβώς τι βαθμό έχεις πάρει ήταν δίκαια τα πράγματα 

θυμάμαι σε εξέταση είχε ρωτήσει τη σημασία του p-value και είχα κάτσει και είχα κάτσει από το άγχος μου και είχα γράψει ολόκληρο κατεβατό με όποια λεπτομέρεια θυμόμουν  από το αμφιθέατρο, γιατί ήμουν βέβαιος ότι αν έδινα την εντυπωσή ότι δεν ξέρω κάτι τόσο βασικό οτιδήποτε άλλο είχε το γραπτό μου δεν θα είχε κανένα νόημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδελφέ στο προπτυχιακό ενώ έδινε τυπολογία, για τα διαστήματα εμπιστοσύνης και τους ελέγχους υποθέσεων, του είχα επιδεικτικά πει δεν το χρειάζομαι και το απεδεικνυα μόνον του τον κάθε τυπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tziko21 είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα,

θα ηθελα να ρωτησω γνωμες για μεταπτυχιακο πανω στο data science στην Ελλαδα. Υπαρχει καποιος που το εχει κανει η που να το κανει τωρα? Αξιζει να κανω ενα μεπαπτυχιακο σχετικα αγνωστο προκειμενου να ξεφυγω απο τα κλασσικα μεταπτυχιακα που κανουν πολλοι συμφοιτητες μου (δλδ σε χρηματοοικονομικα, διοικηση επιχειρησεων κτλ)? Θα εχω επαγγελματικη αποκατασταση μετα? 

Να πω οτι ειμαι αποφοιτος οικονομικων του απθ και απο προγραμματισμο ξερω τα βασικα απο Python.

Επισης μεταπτυχιακο στο εξωτερικο εχει απορριφθει για οικονομικους λογους.

Πολύ καλο http://analytics.aueb.gr/

αλλά σχετικά δύσκολο για κάποιον που δεν έχει μαθηματικό υπόβαθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το σκεφτομαι για τα μεταπτυχιακα προγραμματα που προσφερει το Παμακ η το Διεθνες Πανεπιστημιο στην Θερμη Θεσσαλονικης. Επειδη παραλληλα με την αναζητηση μεταπτυχιακου βρισκομαι και στην αναζητηση εργασιας βλεπω πολλες εταιρειες που ζητανε data scientists. Το μεταπτυχιακο μονο του δν θα μου προσεφερει αρκετες γνωσεις για να προσληφθω απο μια εταιρεια και να ξεκινησω να αποκτω εμπειρια πανω στο αντικειμενο;

Υ.Γ. Το μαθημα της στατιστικης στο Οικονονιμο του Απθ το εκανε ο Εμμανουηλιδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tziko21 είπε

Το μεταπτυχιακο μονο του δν θα μου προσεφερει αρκετες γνωσεις για να προσληφθω απο μια εταιρεια και να ξεκινησω να αποκτω εμπειρια πανω στο αντικειμενο;

 

Οχι. Για να γίνεις data scientist χρειάζεται αρκετές συνδυαστικές γνώσεις, προγραμματισμού, μηχανικής μάθησης, μαθηματικών και στατιστικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και το μεταπτυχιακό δεν μπορεί να σου προσφέρει αυτά που μαθαίνεις με την τριβή, μην περιμένεις ότι μπαμ θα τελειώσεις το μεταπτυχιακό και είσαι έτοιμος.

Με το χαρτί απλά δηλώνεις ότι γνωρίζεις τα πλέον βασικά έτσι ώστε σε μερικούς μήνες να βγάζεις τη δουλειά.

Αυτό το ξέρουν κι αυτοί που θα θέλουν να σε προσλάβουν. Στα λέω όλα αυτά για να έχεις και το απαραίτητο mentality. Αν σκάσεις στην συνέντευξη και δηλώσεις expert θα καταλάβουν ότι δεν έχεις  εμπειρία στα πρώτα πέντε λεπτά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχει κάνει κάποιος το MSc in Data Science που προσφέρει το Διεθνές Πανεπιστήμιο στη Θεσσαλονίκη, ώστε να πει εντυπώσεις ως προς την ποιότητα του προγράμματος ;

Επεξ/σία από jimfan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...