Προς το περιεχόμενο

Rip κάρτα γραφικών?


Κάλτσας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, λοιπόν είχα τις ραμ στο 3 και 4 σλοτ και ήθελα να τις αλλαξω σε 1-3 η 2-4 γιατί έδειχνε ότι έτρεχαν στα 800 mhz..

Τις αλλάζω όλα καλά, πάω να βάλω μπροστά το pc αλλά δεν μου δείχνει εικόνα λες και δεν έχω συνδέσει το vga, τα βγάζω και τα ξανά βάζω αλλά τίποτα, ξανά δοκιμάσα τα ίδια ram slot με αυτά που είχα πριν, πάλι τίποτα.. 

Μου είχε ξανά κάνει παρόμοια παιχνίδια κάποιες φορές όταν καθάριζα πίσω από το γραφείο αλλά με κανά 2 κουνήματα και ρεσταρτ ήταν κομπλέ.. Καμιά ιδέα? 

Screenshot_2018-12-30-19-17-43-948_com.android.chrome.png

Επεξ/σία από Κάλτσας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ λοιπόν, έβαλα της μνήμες (απ' ότι φαίνεται δεν τις είχα κουμπώσει καλά επειδή η μητρική είναι λίγο παλιά και θέλει λίγο παραπάνω δύναμη στις ραμ).

 

Τώρα πρόλαβα και είχα λίγο screen time μια κάτω παυλιτσα πανό αριστερά και όλη η υπόλοιπη οθόνη μαύρη, αλλά όχι το μαύρο μαύρο όπως όταν κλεινουμε το pc μαύρο... Το μαύρο που ξέρω τώρα με την φωτεινότητα που ξέρεις ότι η οθόνη δεν είναι σβηστεί..

 

Αλλά στο τέλος το pc έσβησε πάλι.

 

 

 

 

Επεξ/σία από Κάλτσας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Κάλτσας είπε

Οκ λοιπόν, έβαλα της μνήμες (απ' ότι φαίνεται δεν τις είχα κουμπώσει καλά επειδή η μητρική είναι λίγο παλιά και θέλει λίγο παραπάνω δύναμη στις ραμ).

Τώρα πρόλαβα και είχα λίγο screen time μια κάτω παυλιτσα πανό αριστερά και όλη η υπόλοιπη οθόνη μαύρη, αλλά όχι το μαύρο μαύρο όπως όταν κλεινουμε το pc μαύρο... Το μαύρο που ξέρω τώρα με την φωτεινότητα που ξέρεις ότι η οθόνη δεν είναι σβηστεί..

Αλλά στο τέλος το pc έσβησε πάλι.

Για να βλεπεις αυτην την παυλιτσα σημαινει οτι η καρτα γραφικων δουλευει ή δουλεψε για λιγο. Δεν υπηρχε λογος βεβαια να αλλαξεις τις μνημες θεση. Τα περισσοτερα προγραμματα (speccy, cpu-z), γραφουν την μιση ταχυτητα απο αυτην που τρεχουν οι μνημες. Εμενα πχ γραφουν 1066. Αυτο με το καθαρισμα και το κουνημα δεν το καταλαβα. Για να μην δουλευε σωστα, να το κουναγες και μετα να εφτιαχνε, πιθανον να σημαινει και οτι κανα καλωδιο απο πισω εχει φθαρει. Δοκιμασε να αλλαξεις αμα ειναι το καλωδιο που συνδεεις την οθονη με την καρτα γραφικων. Speaker στην μητρικη εχεις; κατι εναν ηχο στην αρχη ή πολλαπλους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώδιο για την ώρα δεν εχω άλλο, θα το δοκιμάσω καποια στιγμή.. Το γιατί bootari το pc και μετά ξανά κλίνει δεν μπορώ να καταλάβω, θα δοκιμάσω και CMOS reset αύριο που  μου πρότειναν και βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε μενα το κανει καμμια φορα και δε ξερω γιατι.βγαλε τη μπαταρια της μητρικης κλεισε το τροφοδοτικο περιμενε 1 λεπτο και συνδεσε τα παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/12/2018 στις 1:14 ΜΜ, Κάλτσας είπε

Έκανα reset και την cmos, πάνω που πάει να μου βγάλει τα γράμματα κτλ για να κάνω το setup το pc ξανά κάνει shut down.. 

Το τροφοδοτικο ποσο καιρο το εχεις;Αν ειναι κομπλε δοκιμασε καμμια αλλη καρτα αν εχεις η βαλτο πανω στη mobo απ ευθειας αν εχει hdmi η dvi.

Επεξ/σία από LeonV12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κάτι παίζει με τoν cpu νομίζω, το pc είναι ανοιχτό για 10-20 δευτερόλεπτα και μόλις έσβησε ο επεξεργαστής ήταν αρκετά καυτός όταν τον έπιασα, μήπως γι'αυτό σβήνει κιόλας? Επειδή παρατήρησα ότι άμα κάνω back to back start up χωρίς να τον αφήσω να κρυώσει, το pc σβήνει πολύ πιο γρήγορα απ ότι όταν τον αφησω να κρυώσει..

 

Η έκανα ζημιά στην μοδερμποαρτ επειδή έκανα start up το pc χωρίς να έχω κουμπώσει καλά τις μνήμες..

Αύριο θα πάω να πάρω θερμοπαστα άμα είναι να δω τι γίνεται..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ`αρχήν, βεβαιώσου 100% οτι  η ψύκτρα είναι κουμπωμένη σωστά στον επεξεργαστή (100%).

 Αφού βεβαιωθείς οτι είναι 100% κουμπωμένη, κάνε ακριβώς αυτό που θα σου γράψω παρακάτω:

Βγάλε το καλώδιο τροφοδοσίας από το τροφοδοτικό.

Πάτησε το power button και κράτησέ το πατημένο για 10 δευτερόλεπτα.

Βγάλε τις μνήμες από την μητρική.

Βάλε πάλι το καλώδιο τροφοδοσίας και με τις μνήμες στα χέρια σου, πάτησε το power button. Άφησέ το αναμμένο για καμιά 15αριά δεύτερα ( αν έχεις buzer στη μητρική,θα το ακούς να βαράει ρυθμικά)

Μετά από 15 δεύτερα  λειτουργίας,τράβηξε το καλώδιο τροφοδοσίας.

Με το καλώδιο τροφοδοσίας εκτός,πάτησε πάλι το power button και κράτησέ το πατημένο για 10 δεύτερα.

Βάλε ξανά τις μνήμες στη θέση τους,βάλε το καλώδιο τροφοδοσίας και ξεκίνα τον υπολογιστή.

Ξαναλέω... να βεβαιωθείς οτι η ψύκτρα είναι 100% κουμπωμένη σωστά επάνω στον επεξεργαστή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχ. Ε μην με βρίσετε..

Καθάρισα τον cpu cooler και τον έβαλα σε ένα συρτάρι επειδή με έμπλεκε στο να βάλω τις ram και δεν ήξερα ότι είναι must o cpu cooler γενικά....

 

Πάω αύριο να αγοράσω thermal paste να τον ξανά βάλω στην cpu.. :) Ευχαριστώ παιδιά! 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...