Προς το περιεχόμενο

Πως ξεκινατε μια custom ιστοσελιδα/προγραμμα;


hdonoblepsias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τρόπος που δουλεύεις τείνει προς agile. Δηλαδή δεν κάνεις όλο το σχεδιασμό εξ´ αρχής. Φτιάχνεις ένα full feature (front to back end) και μετά το βελτιστοποιείς. Για αυτό που κάνεις μια χαρά μέθοδος είναι, αφού δε χρειάζεται να δικαιολογείσαι και σε πελάτη. Το refactoring είναι βασικός πυλώνας όλων αυτών των «τεχνικών».

Ερώτηση, χρησιμοποιείς κάποιο versioning tool, όπως git; Νομίζω θα βοηθούσε να κρατούσες εκδόσεις του κώδικα σου ώστε να κάνεις χωρίς «ενοχές» αλλά και με μεγαλύτερη σιγουριά τις αλλαγές που θες. Αν κάτι δε βγει μπορείς να γυρίσεις εύκολα πίσω σε ένα working copy της δουλειάς σου.

Στις 2/1/2019 στις 7:07 ΜΜ, elorant είπε

Για κάθε project κρατάω τριών ειδών σημειώσεις, notes όπου γράφω γενικές παρατηρήσεις, logs που γράφω καθημερινά τι έκανα και to-do λίστα με εργασίες που πρέπει να γίνουν. Αν και ακούγεται overkill σε βάθος χρόνου είναι  πολύ χρήσιμο για να βλέπω την πορεία ενός project, αλλά και να μπορώ να επανέλθω άμεσα αν έχει μεσολαβήσει μεγάλο χρονικό διάστημα από την τελευταία φορά που ασχολήθηκα. 

+1

Αν και γενικά στους developers δε μας αρέσει να γράφουμε οτιδήποτε πέρα από κώδικα. :D

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και online tools για κάτι τέτοιο, όπως π.χ. το trello.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/1/2019 στις 9:31 ΜΜ, hdonoblepsias είπε

 

  1. Είναι φυσιολογικό που μερικά κομμάτια σε php, css δεν μου βγαίνουν ακόμα "αυτόματα" και πρεπει να κοιτάω ξανά και ξανά τα documentations? Εντάξει δεν μιλάμε για ένα echo ή ένα foreach, αλλά για παράδειγμα, ενω ξέρω τι κάνει η implode και η explode στην php και θέλω πχ να κάνω μία array σε string, μπερδέυομαι για το ποια κάνει τι και πως είναι ακριβώς η σύνταξη. Πρέπει να googlαρω. Είναι φυσιολογικό αυτό; Δηλαδή να μην θυμάμαι;
  2. Είναι φυσιολογικό που δεν μου τρέχει κάτι με την μία και μέσα από αρκετό debugging τα καταφέρνω; Το ρωτάω αυτό, γιατί έχω στο μυαλό μου οτί ένας προγραμματιστής ανοίγει τον editor, γράφει γράφει γραφει και κατά 99% θα δουλεύει αψεγάδιαστα.
  3. Τώρα που ασχολούμαι με πιο custom καταστάσεις, βλέπω οτι μέχρι και απλά πράγματα που ήταν στο wordpress, πρέπει να γίνουν με κόπο εδώ. Είναι φυσιολογικό ή κάτι κάνω λάθως; Πχ στο wp περνάς ένα plugin για contact form, ενώ εδώ πρεπει να φτιάξεις την φόρμα, να την στείλεις στην php, να σετάρεις smtp κλπ.
  4. Φτιάχνοντας κάτι είναι κακό να το φτιάξεις να δουλεύει και σιγά σιγά να το βελτιστοποιείς; Δηλαδή εγώ είναι κακό που το έφτιαξα με submit σε php και reload και τώρα θέλω να τα φορτώνω με ajax? Θα έπρεπε να κόψω το λαιμό μου από την αρχή να το κάνω με ajax και άν δεν μπορώ, να μην κάνω τίποτα μέχρι να μάθω?

1. Απόλυτα φυσιολογικό. Το θέμα είναι να ξέρεις τι ψάχνεις, την σύνταξη την βρίσκεις σε dt. Εντάξει, δεν μιλάμε για απλά πράγματα, μην σταματάς κάθε 3 λεπτά.

2. Και αυτό φυσιολογικό. Ανάλογα όμως τι debugging εννοείς. Το να ξεχάσεις να ορίσεις πχ μια μεταβλητή πριν την χρησιμοποιήσεις δεν χάθηκε ο κόσμος. Σε επίπεδο όμως λογικής πρέπει να κάνεις πολύ λίγα λάθη και πολύ λίγο debuggng. Ο καλός προγραμματιστής εκεί φαίνεται.

3. Άλλο έτοιμη πλατφόρμα. άλλο custom υλοποιήσεις. Και στο wordpress μπορώ να σου πω χιλιάδες πρ'αγματα που δεν γίνονται εύκολα αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός του.

4. Η βελτιστοποίηση αυτού του επιπέδου είναι βελτιστοποίηση UX/UI. Βελτιστοποίηση πχ είναι και να φτιάξεις το site να δουλεύει καλά και με 1000 ταυτόχρονους (οκ, αυτό που λέει το analytics), Αυτό είναι άλλο επίπεδο.

Επεξ/σία από possiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...