Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κατοχυρώνει πατέντα για έναν μαγνητικό USB-C connector για συσκευές Surface


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, aris1986 είπε

Α μπράβο magsafe αυτό σκέφτηκα πριν καν διαβάσω την είδηση. Αλήθεια γιατί δεν υπάρχει ακόμα το magsafe? Γιατί το κατήργησαν; Κόστιζε πολύ στην κατασκευή και άμα ανεβαζαν και άλλο τις τιμές θα έχαναν οι μέτοχοι;🤨

 

9 ώρες πριν, Jeiko_22 είπε

Η Apple το είχε στις συσκευές Macbook μια δεκαετία νωρίτερα...

 

8 ώρες πριν, deenoo είπε

Και μετά το κατήργησε....

Και καλά έκανε μιας και μπορείς να βρεις καλώδιο ή USB-c φορτιστή φθηνότερο από τα 100€ που ζητάει για τους φορτιστές της (στα laptops). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, PCharon είπε

Τα ίδια κι εγώ. Έχοντας χαλάσει πολλές συσκευές μόνο και μόνο επειδή πιέστηκε κατά λάθος το καλώδιο την ώρα της φόρτισης και χάλασε η θύρα φόρτισης, με το που το είδα στο αλί το παράγγειλα εντός λεπτών. Το έβαλα στο κινητό μου και κυριολεκτικά ξένοιασα. Αναρωτιέμαι γιατί αυτά δεν τα φτιάχνουν από τις μάνες τους εδώ και τόσα χρόνια.

Βρε δεν αντιλέγω. Αλλά είναι τελείως διαφορετικό αυτό που περιγράφεις εσύ με την γκουμούτσα να προεξέχει (γούστο είναι βέβαια) από αυτό που πατένταρε η MS. Εδώ έχουμε να κάνουμε με κανονικό καλώδιο πλέον και όχι αποσπώμενο. Αυτό εξηγούσα στον φίλο πάνω.

Μόλις τώρα, seithan είπε

" για να κατοχυρώσει το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας τον Μάϊο του 2018" 

2019;

Προφανώς τώρα βγήκε η είδηση για αυτό το έγραψαν όλα τα sites αυτές τις μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι κατι που μπορει να κάνει ο οποιοσδήποτε ηλεκτρονικός στο εργαστήριο του σπιτιού του σε ελαχιστα λέπτα με ενα απλο κολλητηρι και το οποιο στην πράξη αντιγραφει ανταπτορα που ήδη υπαρχει θα το θεωρουσαμε πατεντα και νεοτερισμό με ξεπερναει παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Έχεις να προτείνεις κάτι καλό και δοκιμασμένο; είναι πολλές οι επιλογές... 

Εγώ έχω αυτά ας πούμε. Τα παλιότερα που είχα για micro USB δεν ήταν "πλεκτά" και χαλούσαν εύκολα, αυτά για USB-C που πήρα είναι braided και δεν μου έχει κοπεί ακόμη κανένα. Αυτά τα αγόρασα πριν από 1+ χρόνο, βλέπω ότι το ebay έχει γεμίσει  από πολλά, από τα οποία αρκετά φαίνονται ποιοτικά.

Όποια και να αγοράσεις, αγόρασε παραπάνω από όσα χρειάζεσαι. Τα βυσματάκια που μπαίνουν στο κινητό δεν ταιριάζουν σε όλα τα καλώδια (πάνε σε ζευγάρι αυτά)  και μου έχει τύχει να μοιάζουν ολόιδια εξωτερικά, αλλά να μην ταιριάζουν τα καλώδια σε κάποια βύσματα από παλιότερες παραγγελίες μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Dr.Richard Axel είπε

Στο micro usc δεν υπάρχει fastcharge και εντάξει δουλεύει...στο  usb c είναι εντελώς άχρηστα.

Δεν είμαι σίγουρος, βλέπω στο ebay να πουλάνε καλώδιο που λένε πως είναι μέχρι και 3 Amper.

Πρακτικά, στο δικό μου QC 3.0 κινητό με το δικό του καλώδιο και τον δικό του fastcharge φορτιστή παίρνω ίδιους χρόνους φόρτισης που παίρνω με ένα τέτοιο μαγνητικό καλώδιο+αρκετά ποιοτικό 2Α φορτιστή.

Είπαμε, είναι κάπως αντιαισθητικά αυτά τα καλώδιο-ανταπτοράκια, αλλά form follows function.

Και τώρα που το βλέπω, το σύστημα της MS μοιάζει χειρότερο. Βλέπω στο σχέδιο ότι εξακολουθεί να υπάρχει το αρσενικό βύσμα που μπαίνει στην θηλυκή υποδοχή και μοιάζει σαν ο μαγνήτης απλά να συγκρατεί πιο καλά το βύσμα στη θέση του. Αλλά δεν μπορεί να είναι τόσο άμπαλοι.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κινεζιες που έχετε μερικοί και κυκλοφορούν στο εμπόριο μπορούν να μεταφέρουν εικόνα και δεδομένα η χρησιμοποιούνται μόνο για φόρτιση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Theon1k είπε

Οι κινεζιες που έχετε μερικοί και κυκλοφορούν στο εμπόριο μπορούν να μεταφέρουν εικόνα και δεδομένα η χρησιμοποιούνται μόνο για φόρτιση ?

ναι φίλε μου 

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1182373-μαγνητικο-καλώδιο-usb-φόρτηση-data-καινούριο/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, aris1986 είπε

Α μπράβο magsafe αυτό σκέφτηκα πριν καν διαβάσω την είδηση. Αλήθεια γιατί δεν υπάρχει ακόμα το magsafe? Γιατί το κατήργησαν; Κόστιζε πολύ στην κατασκευή και άμα ανεβαζαν και άλλο τις τιμές θα έχαναν οι μέτοχοι;🤨

γιατι το USB-C ειναι ο αντικαταστατης του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikman74 είπε

 

Βάλε και 3η φορά την αγγελία σου μπας και πουληθεί στα 8€...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dali13gr είπε

Βάλε και 3η φορά την αγγελία σου μπας και πουληθεί στα 8€...

δεν χρειάστηκε μόλις το έκανες εσύ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 3/1/2019 στις 12:59 ΠΜ, dali13gr είπε

Βάλε και 3η φορά την αγγελία σου μπας και πουληθεί στα 8€...

Αδερφέ μας τα έχει πρήξει με αυτό το μαγνητικό  που το χρυσοπουλάει όταν το βρίσκεις το ίντερνετ με το ένα τρίτο της τιμής του και μαζί με καλώδιο όχι  αντάπτορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...