Προς το περιεχόμενο

Οι Ultra HD τηλεοράσεις κατακτούν τον κόσμο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Agnwstos_X είπε

Ολα ειναι θεμα βασικα, τιμης και δευτερευοντως, περιεχομενου.

Οταν μια 43αρα 4Κ κοστιζει σημερα 269ε, ιδια τιμη δλδ με μια αντιστοιχη fullHD ειναι απολυτως λογικο να επενδυσεις σε μια τετοια οταν πας να αγορασεις καινουρια τηλεοραση.

Οπως λογικη ειναι κ η μηδενικη διεισδυση των 8Κ οταν ξεκινανε απο 5 χιλιαρικα.

Αυτονοητα πραγματα νομιζω.

Είμαι από αυτούς που σπάνια αλλάζουν TV, ναι, θα τα έδινα τρέχοντας τα 5k για την TV με ανάλυση 8κ χωρίς πολλά πολλά.

Μηδενική διείσδυση δεν θα το έλεγα, για ευνόητους λόγους δεν θα κάνει share ο Μάρκουλης στο fb την νέα του tv που έχει 4κ € και βάλε. Το high end market έχει πολύ ψωμί και αγοραστές. Ειδικά στον ήχο όταν πηγαίνεις σε εκθέσεις θα δεις ηχοσύστημα 2,5κ € μέχρι και 1 μύριο € (ναι για Ελλάδα μιλάω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Όσοι αμφιβάλλετε για τη χρησιμότητα των 8Κ τηλεοράσεων, φορτώστε στο YouTube το βίντεο "Peru 8K" (J+K productions) και δείτε το στην τηλεόραση σας από την απόσταση που συνήθως κάθεστε.

Ακόμα και σε πιο down-to-earth τηλεοράσεις είναι ό,τι πιο εκπληκτικό έχω δει ποτε (native 8K), δίνει απίστευτη αίσθηση του βάθους σαν τρισδιάστατη εικόνα χωρίς να είναι γυρισμένο σε 3D. Κανένα αρχείο native 4K δεν έχει τέτοια εικόνα. Αν κάνει τόσο μεγάλη διαφορα σε 4Κ τηλεοράσεις απλα η τροφοδοσία σήματος τραβηγμένου  σε 8Κ ανάλυση, φανταστείτε τι εικόνα θα δείχνει σε 8Κ χωρίς μετατροπή... 

🙄[insert facepalm here]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, MAFAKA said:

Γιατί; Θεωρείς ότι το ποιοτικό 8K περιεχόμενο (ακόμα και downsampled) είναι χειρότερο από το native 4K;  

Αναλόγως τι εννοείς με ποιοτικό. Πχ μεγαλύτερο bitrate από αυτό του native 4K? Διότι αν συγκρίνουμε 8Κ video στο YT με 4Κ από BR, λογικά το 2ο θα είναι καλύτερο...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Είμαι από αυτούς που σπάνια αλλάζουν TV, ναι, θα τα έδινα τρέχοντας τα 5k για την TV με ανάλυση 8κ χωρίς πολλά πολλά.

Μηδενική διείσδυση δεν θα το έλεγα, για ευνόητους λόγους δεν θα κάνει share ο Μάρκουλης στο fb την νέα του tv που έχει 4κ € και βάλε. Το high end market έχει πολύ ψωμί και αγοραστές. Ειδικά στον ήχο όταν πηγαίνεις σε εκθέσεις θα δεις ηχοσύστημα 2,5κ € μέχρι και 1 μύριο € (ναι για Ελλάδα μιλάω).

Το πρόβλημα του early adopter όμως είναι ότι δεν είναι κατασταλαγμένο αυτό που αγοράζει. Να θυμίσω τις πρώτες 4Κ τηλεοράσεις με HDCP 1.4 που δεν κλειδώνουν σε UHD blu-ray λόγω HDCP 2.2;
Καλά για HDR κ' Dolby Vision δεν το συζητώ, αλλά να έχεις σκάσει τόσα φράγκα για να είσαι πρώτος που θα δει 4Κ και να μην μπορείς να δεις εν τέλει; Τράτζικ!

Όχι και ένα χαρτί ρε φίλε. Μέχρι τρία κατοστάρικα καλά είναι για ηχοσύστημα για Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αναλόγως τι εννοείς με ποιοτικό. Πχ μεγαλύτερο bitrate από αυτό του native 4K? Διότι αν συγκρίνουμε 8Κ video στο YT με 4Κ από BR, λογικά το 2ο θα είναι καλύτερο...

Βασικά εννοώ αυτό που σας πρότεινα να δείτε. Δείτε τα τελευταία 8Κ βίντεο του εν λόγω καναλιου (Bulgaria-Morocco-Peru κλπ) σε κατάλληλη τηλεόραση και κρίνετε  μονοι σας.

Έχω δει πολλά 4Κ promo video. Αυτα κατά την ταπεινή μου άποψη ρίχνουν σαγονια όσο κανένα άλλο. Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί reviewers κινητών βάζουν το (παλαιότερο, όχι shot in 8Κ) "Costa Rica" του εν λόγω καναλιου για να συγκρίνουν οθόνες ναυαρχίδων.

Επεξ/σία από MAFAKA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Βασικά εννοώ αυτό που σας πρότεινα να δείτε. Δείτε τα τελευταία 8Κ βίντεο του εν λόγω καναλιου (Bulgaria-Morocco-Peru κλπ) σε κατάλληλη τηλεόραση και κρίνετε  μονοι σας.

Έχω δει πολλά 4Κ promo video. Αυτα κατά την ταπεινή μου άποψη ρίχνουν σαγονια όσο κανένα άλλο. Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί reviewers κινητών βάζουν το (παλαιότερο, όχι shot in 8Κ) "Costa Rica" του εν λόγω καναλιου για να συγκρίνουν οθόνες ναυαρχίδων.

Ποια τηλεόραση κάνει supersampling σε YouTube υλικό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DarthGRE είπε

Ποια τηλεόραση κάνει supersampling σε YouTube υλικό? 

Να πω ότι κατάλαβα τι εννοείς θα πω ψέματα. 

Να ξαναπώ ότι ορισμένα βιντεακια που μπορούμε να παρακολουθήσουμε στην τηλεόραση μας και τραβηχτηκαν σε 8Κ δείχνουν σε 4Κ τηλεόραση καλύτερα από όλα τα υπόλοιπα και δεν κάνουν "πουλάκια" τα ματια μου (και όσων τα έχουν δει στον ίδιο χώρο);

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εχω δει αρκετες ταινιες 4K των 7-80gb και αλλες 1000+ των 1080p στα 20gb μπορω να διαβεβαιωσω οτι η διαφορα σε 55αρα ειναι παρα πολυ μικρη που οι περισσοτεροι δεν προκειται να καταλαβαιναν τι αναλυση βλεπουν. Ολα εχουν να κανουν με την αποσταση. Η πλειοψηφια στην 55αρα βλεπει απο τα 2.5 μετρα και πανω που εκει δεν εχει νοημα το 4K. Ειναι απλα marketing. 

 

To 4Κ του netflix ειναι πολυ χειροτερο απο τα 1080p που βλεπω εγω των 20gb. Αλλα πουλαει το ultra hd στον ανιδεους. 

 

Οσο για το 3D που το σταματησαν μεγα λαθος. Βγαινουν συνεχως 3D ταινιες και ολες δειχνουν εξαιρετικα σε 3D τηλεοραση και εκει οντως εχουμε μια νεα εμπειρια απο το μουφο4K που προσπαθουν να πλασαρουν. Απλα το 3D ειναι ακριβο πολυ περισσοτερο απο το 4K που το βρισκουμε σε 55αρες των 350 ευρω οταν 55αρες με 3D ειχαν τουλαχιστον 1000αρικο και πανω. Αν εχετε 1080p τηλεοραση δεν υπαρχει λογος να πατε σε 4k εκτος και αν χαλασει η τηλεοραση σας. Τα digea επισης δειχνουν πολυ καλυτερα σε 1080p τηλεορασεις απο 4k.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, MAFAKA said:

Να πω ότι κατάλαβα τι εννοείς θα πω ψέματα. 

Να ξαναπώ ότι ορισμένα βιντεακια που μπορούμε να παρακολουθήσουμε στην τηλεόραση μας και τραβηχτηκαν σε 8Κ δείχνουν σε 4Κ τηλεόραση καλύτερα από όλα τα υπόλοιπα και δεν κάνουν "πουλάκια" τα ματια μου (και όσων τα έχουν δει στον ίδιο χώρο);

Είναι λογικό το 8Κ YT video να φαίνεται καλύτερο από το 4Κ YT Video ακόμα και σε 4Κ TV γιατί το 1ο έχει μεγαλύτερο bitrate αν δεν κάνω λάθος...

Το θέμα είναι αν το 8Κ ΥΤ φαίνεται καλύτερα από το 4Κ Bluray.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Pleo είπε

Το πρόβλημα του early adopter όμως είναι ότι δεν είναι κατασταλαγμένο αυτό που αγοράζει. Να θυμίσω τις πρώτες 4Κ τηλεοράσεις με HDCP 1.4 που δεν κλειδώνουν σε UHD blu-ray λόγω HDCP 2.2;
Καλά για HDR κ' Dolby Vision δεν το συζητώ, αλλά να έχεις σκάσει τόσα φράγκα για να είσαι πρώτος που θα δει 4Κ και να μην μπορείς να δεις εν τέλει; Τράτζικ!

Όχι και ένα χαρτί ρε φίλε. Μέχρι τρία κατοστάρικα καλά είναι για ηχοσύστημα για Ελλάδα.

Στο πρώτο δεν λέω ότι έχεις άδικο, είναι μια σημαντική παράλειψη που δεν πρόσεξαν οι κατασκευαστές. Δεν είχαν θύρα επέκτασης να βάλεις 2η mainboard που να σου δίνει άλλες εξόδους (SDI η νεότερο HDMI η DP version). Ούτε τώρα έχουν φυσικά για να μην είναι η TV αναβαθμίσιμη σαν PC, καθώς θα κράταγες το πάνελ και θα έκανες στο υπόλοιπο ότι σου ερχόταν.

Στο 2ο σκέλος για το ηχοσύστημα, είμαι από αυτούς που δεν κάνουν συμβιβασμούς. 300 € με το ζόρι να πάρεις 1 ποιοτικό ηχείο hifi και αυτό χωρίς τον ενισχυτή ! Έχω ηχοσύστημα των 2,5k γιατί ήθελα και απόδοση και κάτι σε ποιότητα. Αργότερα θα αναβαθμίσω σε Dolby Atmos και θα προσθέσω 2-3 Sub γιατί μαρέσει και το ποιοτικό μπάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Να πω ότι κατάλαβα τι εννοείς θα πω ψέματα. 

Να ξαναπώ ότι ορισμένα βιντεακια που μπορούμε να παρακολουθήσουμε στην τηλεόραση μας και τραβηχτηκαν σε 8Κ δείχνουν σε 4Κ τηλεόραση καλύτερα από όλα τα υπόλοιπα και δεν κάνουν "πουλάκια" τα ματια μου (και όσων τα έχουν δει στον ίδιο χώρο);

Supersampling λέγεται η διαδικασία που ένα λογισμικό παίρνει ένα περιεχόμενο μεγαλύτερης ανάλυσης να το μετατρέπει σε χαμηλότερης αλλά ποιοτικοτερης από την ονομαστική ανάλυση γιατί με αλγοριθμους την μετατρέπει συνδυάζοντας τα περισσότερα textures. Πχ supersampling κάνει το Xbox One X γι αυτό και τα 4k παιχνίδια δείχνουν απίστευτα καλύτερα ακόμα και σε 1080p τηλεόραση. Αυτό για να γίνει χρειάζεται ικανό λογισμικό, και οι τηλεοράσεις δεν το διαθέτουν. Η τηλεόραση το μόνο που μπορεί να κάνει είναι downscale, το οποίο δεν ανεβάζει αλλά κατεβάζει την ποιότητα της εικόνας. Είναι πιθανό να είναι ένα καλύτερα τραβηγμένο βίντεο ή να έχεις placebo effect. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Στο πρώτο δεν λέω ότι έχεις άδικο, είναι μια σημαντική παράλειψη που δεν πρόσεξαν οι κατασκευαστές. Δεν είχαν θύρα επέκτασης να βάλεις 2η mainboard που να σου δίνει άλλες εξόδους (SDI η νεότερο HDMI η DP version). Ούτε τώρα έχουν φυσικά για να μην είναι η TV αναβαθμίσιμη σαν PC, καθώς θα κράταγες το πάνελ και θα έκανες στο υπόλοιπο ότι σου ερχόταν.

Στο 2ο σκέλος για το ηχοσύστημα, είμαι από αυτούς που δεν κάνουν συμβιβασμούς. 300 € με το ζόρι να πάρεις 1 ποιοτικό ηχείο hifi και αυτό χωρίς τον ενισχυτή ! Έχω ηχοσύστημα των 2,5k γιατί ήθελα και απόδοση και κάτι σε ποιότητα. Αργότερα θα αναβαθμίσω σε Dolby Atmos και θα προσθέσω 2-3 Sub γιατί μαρέσει και το ποιοτικό μπάσο.

3 κατοστάρικα εννοώ σε χιλιάρικα...

Βασικά καλά θα κάνεις και θα βάλεις όσα περισσότερα sub μπορείς. Και atmos κακώς δεν έχεις ακόμα. Είναι καμπριολέ το surround χωρίς atmos.

19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μιας και εχω δει αρκετες ταινιες 4K των 7-80gb και αλλες 1000+ των 1080p στα 20gb μπορω να διαβεβαιωσω οτι η διαφορα σε 55αρα ειναι παρα πολυ μικρη που οι περισσοτεροι δεν προκειται να καταλαβαιναν τι αναλυση βλεπουν. Ολα εχουν να κανουν με την αποσταση. Η πλειοψηφια στην 55αρα βλεπει απο τα 2.5 μετρα και πανω που εκει δεν εχει νοημα το 4K. Ειναι απλα marketing. 

To 4Κ του netflix ειναι πολυ χειροτερο απο τα 1080p που βλεπω εγω των 20gb. Αλλα πουλαει το ultra hd στον ανιδεους. 

Οσο για το 3D που το σταματησαν μεγα λαθος. Βγαινουν συνεχως 3D ταινιες και ολες δειχνουν εξαιρετικα σε 3D τηλεοραση και εκει οντως εχουμε μια νεα εμπειρια απο το μουφο4K που προσπαθουν να πλασαρουν. Απλα το 3D ειναι ακριβο πολυ περισσοτερο απο το 4K που το βρισκουμε σε 55αρες των 350 ευρω οταν 55αρες με 3D ειχαν τουλαχιστον 1000αρικο και πανω. Αν εχετε 1080p τηλεοραση δεν υπαρχει λογος να πατε σε 4k εκτος και αν χαλασει η τηλεοραση σας. Τα digea επισης δειχνουν πολυ καλυτερα σε 1080p τηλεορασεις απο 4k.

Που βγαίνουν αυτές οι 3D ταινίες συνεχώς να τις δω κι εγώ;

Δίχως 4Κ σήμερα πολύ απλά δεν βλέπεις. Είναι λίγο καλύτερα από τη θολούρα του 3D το FHD, αλλά χωρίς 4Κ δεν πας πουθενά πάνω από τις 40 και κάτι ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Είναι λογικό το 8Κ YT video να φαίνεται καλύτερο από το 4Κ YT Video ακόμα και σε 4Κ TV γιατί το 1ο έχει μεγαλύτερο bitrate αν δεν κάνω λάθος...

Το θέμα είναι αν το 8Κ ΥΤ φαίνεται καλύτερα από το 4Κ Bluray.

Γύρω στα 25-30Mb/s είναι η δειγματοληψία των εν λόγω ΥΤ βίντεο, μόλις το τσέκαρα στον υπολογιστή. Εννοείται κατεβασμένα στο σκληρο, αν και έχω "καθαρή" 50αρα γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pleo είπε

3 κατοστάρικα εννοώ σε χιλιάρικα...

Βασικά καλά θα κάνεις και θα βάλεις όσα περισσότερα sub μπορείς. Και atmos κακώς δεν έχεις ακόμα. Είναι καμπριολέ το surround χωρίς atmos.

Που βγαίνουν αυτές οι 3D ταινίες συνεχώς να τις δω κι εγώ;

Δίχως 4Κ σήμερα πολύ απλά δεν βλέπεις. Είναι λίγο καλύτερα από τη θολούρα του 3D το FHD, αλλά χωρίς 4Κ δεν πας πουθενά πάνω από τις 40 και κάτι ίντσες.

Οτι να ναι. Ακου θολουρα. Το marketing καλα κραττει στον απλο κοσμο

 

Tελευταιες 3D ταινιες

 

Aquaman

Bumblebee

Mortal Engines 

Spider-Man: Into The Spider-Verse

Ralph Breaks The Internet 
The Grinch
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
Venom
Smallfoot
Meg
The Alpha
 
Και βγαινουν συνεχεια. Αλλα ειπαμε το marketing του 4K καλα κραττει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...