Προς το περιεχόμενο

Οι Ultra HD τηλεοράσεις κατακτούν τον κόσμο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, MAFAKA said:

Γύρω στα 25-30Mb/s είναι η δειγματοληψία των εν λόγω ΥΤ βίντεο, μόλις το τσέκαρα στον υπολογιστή. Εννοείται κατεβασμένα στο σκληρο, αν και έχω "καθαρή" 50αρα γραμμή.

Και στο BR παίζει να έχει 3πλασια και βάλε... 😛

Σκέψου ότι το 1080p BR έχει υψηλότερο bitrate, από αυτό που ανέφερες...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Γύρω στα 25-30Mb/s είναι η δειγματοληψία των εν λόγω ΥΤ βίντεο, μόλις το τσέκαρα στον υπολογιστή. Εννοείται κατεβασμένα στο σκληρο, αν και έχω "καθαρή" 50αρα γραμμή.

Το οποιο ειναι τιποτα 1080p εχω με 30mb bitrate. 4Κ εχω δει μεχρι 60mb bitrate και παλι μηδαμινες διαφορες με καλο 1080p σε 55αρα στα 2.5 μετρα αποσταση. Καντε μια δοκιμη μονοι σας να δειτε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

3 κατοστάρικα εννοώ σε χιλιάρικα...

Βασικά καλά θα κάνεις και θα βάλεις όσα περισσότερα sub μπορείς. Και atmos κακώς δεν έχεις ακόμα. Είναι καμπριολέ το surround χωρίς atmos.

Τότε αλλάζει το πράμα 😎, ναι 300k έχεις άπειρες επιλογές, ήθελα να είχα και λαμπάτο μπομπινόφωνο ίντσας, το είχα ακούσει σε ακριβό studio και τάχασα. Ο ήχος ήταν άριστος!

Δεν έχω χρόνο να βλέπω τόσο συχνά ταινίες αλλά ναι, θα πάω σε Atmos λογικά φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οτι να ναι. Ακου θολουρα. Το marketing καλα κραττει στον απλο κοσμο

Tελευταιες 3D ταινιες

Aquaman

Bumblebee

Mortal Engines 

Spider-Man: Into The Spider-Verse

Ralph Breaks The Internet 
The Grinch
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
Venom
Smallfoot
Meg
The Alpha
 
Και βγαινουν συνεχεια. Αλλα ειπαμε το marketing του 4K καλα κραττει.

Είναι 4Κ αυτές; Μιλάμε για UHD Blu-Ray φίλος. Υπάρχει και σε 3D δηλαδή το δισκάκι με ανάλυση 4Κ?

Θολούρα μεγάλη το FHD στις πολλές ίντσες. Για όποιον την έχει μικρή βέβαια την οθόνη, δεν παίζει να δει σχεδόν καμία διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pleo είπε

Είναι 4Κ αυτές; Μιλάμε για UHD Blu-Ray φίλος. Υπάρχει και σε 3D δηλαδή το δισκάκι με ανάλυση 4Κ?

Θολούρα μεγάλη το FHD στις πολλές ίντσες. Για όποιον την έχει μικρή βέβαια την οθόνη, δεν παίζει να δει σχεδόν καμία διαφορά.

Αν καθεσαι στο 1 μετρο σε 80αρα ναι ειναι θολουρα το 1080p συμφωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Και στο BR παίζει να έχει 3πλασια και βάλε... 😛

Σκέψου ότι το 1080p BR έχει υψηλότερο bitrate, από αυτό που ανέφερες...

 

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το οποιο ειναι τιποτα 1080p εχω με 30mb bitrate. 4Κ εχω δει μεχρι 60mb bitrate και παλι μηδαμινες διαφορες με καλο 1080p σε 55αρα στα 2.5 μετρα αποσταση. Καντε μια δοκιμη μονοι σας να δειτε.

Ενδεχομένως να παίζει ρολο η ποιότητα του εξοπλισμού και η τεχνική λήψης ή/και το HDR. Σε 65αρα OLED πάντως (65C7) οποιος τα έχει δει έχει χαζέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Τότε αλλάζει το πράμα 😎, ναι 300k έχεις άπειρες επιλογές, ήθελα να είχα και λαμπάτο μπομπινόφωνο ίντσας, το είχα ακούσει σε ακριβό studio και τάχασα. Ο ήχος ήταν άριστος!

Δεν έχω χρόνο να βλέπω τόσο συχνά ταινίες αλλά ναι, θα πάω σε Atmos λογικά φέτος.

Πάνε μαζί όλα αυτά. 4Κ-Dolby Vision-Atmos. Πακετάκι. Κάπως έτσι επικράτησε η Dolby στην αγορά. Με τις σωστές κινήσεις.

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Αν καθεσαι στο 1 μετρο σε 80αρα ναι ειναι θολουρα το 1080p συμφωνω.

Και δεν πιάσαμε τη βιντεοπροβολή ακόμα να μιλήσουμε για χορταστικές ίντσες.

Πάντως η 55άρα 4Κ σε σχέση με την 55άρα FHD ακόμα και από τα 2,5 μέτρα έχει διαφορά. Αρκεί να ξέρεις τι να δεις για να το καταλάβεις. Ψάξε στο βάθος της εικόνας και θα καταλάβεις... .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Pleo είπε

Πάνε μαζί όλα αυτά. 4Κ-Dolby Vision-Atmos. Πακετάκι. Κάπως έτσι επικράτησε η Dolby στην αγορά. Με τις σωστές κινήσεις.

Και δεν πιάσαμε τη βιντεοπροβολή ακόμα να μιλήσουμε για χορταστικές ίντσες.

Πάντως η 55άρα 4Κ σε σχέση με την 55άρα FHD ακόμα και από τα 2,5 μέτρα έχει διαφορά. Αρκεί να ξέρεις τι να δεις για να το καταλάβεις. Ψάξε στο βάθος της εικόνας και θα καταλάβεις... .

Μπορεις να συγκρινεις 4k των 70gb με 1080p των 20gb και πες μου αν εχει διαφορα. Εγω που εχω κανει παρα πολλες συγκρισεις σου λεω οτι δεν εχει στα 2.5 μετρα σε 55αρα. Στο 1.5 μετρο εχει εκει φαινεται το 4k.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μπορεις να συγκρινεις 4k των 70gb με 1080p των 20gb και πες μου αν εχει διαφορα. Εγω που εχω κανει παρα πολλες συγκρισεις σου λεω οτι δεν εχει στα 2.5 μετρα σε 55αρα. Στο 1.5 μετρο εχει εκει φαινεται το 4k.

Είναι πιο απλό από αυτό. Παίρνεις το UHD δισκάκι που μέσα έχει και το δισκάκι FHD. Αράζεις καναπέ και βάζεις μια το ένα και μια το άλλο. Οι διαφορά όχι μόνο φαίνεται, αλλά βγάζει μάτι. Εννοείται το UHD να είναι από master 4K.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pleo είπε

Είναι πιο απλό από αυτό. Παίρνεις το UHD δισκάκι που μέσα έχει και το δισκάκι FHD. Αράζεις καναπέ και βάζεις μια το ένα και μια το άλλο. Οι διαφορά όχι μόνο φαίνεται, αλλά βγάζει μάτι.

Ναι καντο και πες μου. Στα 2.5 μετρα ομως. Το εχω κανει πολλες φορες και σε αλλα ατομα και διαφορα δεν βλεπουν καμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μπορεις να συγκρινεις 4k των 70gb με 1080p των 20gb και πες μου αν εχει διαφορα. Εγω που εχω κανει παρα πολλες συγκρισεις σου λεω οτι δεν εχει στα 2.5 μετρα σε 55αρα. Στο 1.5 μετρο εχει εκει φαινεται το 4k.

https://www.google.com/search?q=4k+viewing+distance&client=ms-android-tmobile-gr&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiZl83_29HfAhVKZ1AKHfuvABgQ_AUoAXoECA0QAQ&biw=412&bih=686&dpr=3.5#imgrc=_CtJQFcGrFZPOM&imgdii=IptB80ApN2gVKM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, DarthGRE είπε

Ακομα χειροτερα. Για να εχει νοημα το 4k θελουμε να καθομαστε στα 1.8 μετρα απο εκει και πανω δεν εχει διαφορα με 1080p. Κακως ελεγα 2.5 μετρα. Pure marketing να πεταει τα λεφτα του ο κοσμος.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι καντο και πες μου. Στα 2.5 μετρα ομως. Το εχω κανει πολλες φορες και σε αλλα ατομα και διαφορα δεν βλεπουν καμια.

Αν μιλάς για άτομα που δεν μπορούν να καταλάβουν ας πούμε και πότε είναι ανοιχτό το F.I. για την κίνηση (aka οι περισσότεροι που δεν ασχολούνται) τότε ναι δεν υπάρχει διαφορά. Αν όμως γνωρίζεις τι να ψάξεις να δεις, βλέπεις και παραβλέπεις. Πως το λένε οι εγγλέζοι; Ignorance is bliss. Κάτι τέτοιο φαντάσου.

Απολύτως ίδιες TV σε 55 ίντσες η μια 4K και η άλλη FHD, δεν έχω για να είναι απόλυτα συγκρίσιμη η δοκιμή. Προσπάθησε να δεις στο βάθος της εικόνας λεπτομέρειες πάντως. Θα δεις ότι στην 4Κ με υλικό 4Κ ξεπετάγονται!

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pleo είπε

Αν μιλάς για άτομα που δεν μπορούν να καταλάβουν ας πούμε και πότε είναι ανοιχτό το F.I. για την κίνηση (aka οι περισσότεροι που δεν ασχολούνται) τότε ναι δεν υπάρχει διαφορά. Αν όμως γνωρίζεις τι να ψάξεις να δεις, βλέπεις και παραβλέπεις. Πως το λένε οι εγγλέζοι; Ignorance is bliss. Κάτι τέτοιο φαντάσου.

Απολύτως ίδιες TV σε 55 ίντσες η μια 4K και η άλλη FHD, δεν έχω για να είναι απόλυτα συγκρίσιμη η δοκιμή. Προσπάθησε να δεις στο βάθος τς εικόνας λεπτομέρειες πάντως. Θα δεις ότι στην 4Κ με υλικό 4Κ ξεπετάγονται!

Θες κατω απο 1.8 μετρα για να δεις διαφορα σε 55αρα 4K 1080P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Θες κατω απο 1.8 μετρα για να δεις διαφορα σε 55αρα 4K 1080P.

Στο ένα διάγραμμα, γιατί στο άλλο λέει 2,4 μέτρα. :P

Βάλε και κάποιον που έχει καλή όραση και τα έφτασες τα 2,5 μέτρα.... .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...