Προς το περιεχόμενο

Οι Ultra HD τηλεοράσεις κατακτούν τον κόσμο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Agony είπε

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι πλεον με Oled HDR 4K το 3D θαβηταν ποκυ καλο.

Και ομως κανενας δεν ασχολείται. Για αρχη αν ηταν polarized η αναλυση απο 4Κ θα ηταν 2Κ που ειναι αρκετα καλη... Επισης η φωτεινοτητα μεσα απο τα κλαπετα στα samaung γυαλια θανειχε λυθει επισης με κατι 1.000nits. Οι επεξεργαστες ειναι γρηγοροι οποτε γενικανθα ειχαμε καλα 4Κ 3d αποτελέσματα. Πιστευω οτι ο κόσμος απλα δεν θελει να φοραει κατι οταν βλεπει TV εκει ειναι ολο το ζουμι.

Εχοντας δει 4k 3d στις παλιες oled ειναι αλλη εμπειρια. Η τελευταια προταση σου λεει πολλα. Το φορεμα των γυαλιων ειναι ενα θεμα. Το γουσταρω παντως προχθες ειδα το ant man 2 και ηταν αλλη εμπειρια καθομαι στα 2 μετρα σε 55αρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Pleo είπε

Διαφωνώ. Το κοινό παίρνει αυτό που θέλει. Όχι αναγκαστικά το φτηνότερο. Και το 3D φτηνό ήταν προς το τέλος της καριέρας του, απλά επειδή δεν έλεγε σε λίγες ίντσες (της πλάκας ήταν) το αποζητούσε περισσότερο στις πολλές ίντσες. Μάντεψε λοιπόν ποια μηχανάκια πολλών ιντσών έχουν ακόμα 3D σήμερα...

Βασικα το 3D καταδικαστικε απο κακη υλοποίηση ορισμένων ταινιών κακα φτηνα πανελ και το μπερδεμα στους καταναλωτες με τα polarized και με κλαπετο γυαλια και για μενα το βασικοτερο οτι κανενας δεν θελει να φοραει γυαλιά οταν βλεπει TV.

Εγω παντος ολες τις 3D ταινιες μουντις βλεπω σε VR κρανος που ειναι και το καλυτερο διοτι καθε ματι εχει το δικο του πανελ. Στις τηλεοράσεις αναγκαστικά η θα βαλεις γραμμες με μια εικονα μεσα στην αλλη η κλαπετο στα γυαλια για να βλεπεθ το ματι καθε φορα αλλη εικόνα και οι 2 περιπτώσεις εχουν πολλα προβληματα. Μονο το Κρανος VR ειναι λυση για 3D ταινιες. Οταν ειδα στο Oculus to Blade runner 3D επαθα πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Agony said:

Μονο το Κρανος VR ειναι λυση για 3D ταινιες.

Όταν φτάσει 100 euro το κομμάτι υποθέτω... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν ειχα βρει 3d και φθηνο παντως οταν εψαχνα. 1000+ για 55 ηθελες. Εγω ακομα το χαιρομαι εγω 2tb 3D υλικο και δειχνει εξαιρετικα σε οσους το βαζω εντυπωσιαζονται. Οι projectors ειναι αλλη εμπειρια περιμενω στα 800 καποιον 4k 3d να τσιμπησω. Εκει αξιζει το 4K με τα χιλια. Στις 55 οχι.

Με 0,47 τσιπάκι 1080p στα 240Hz γύρω-γύρω όλοι; :P

Πάρε OLED. Τουλάχιστον θα έχει contrast.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

Με 0,47 τσιπάκι 1080p στα 240Hz γύρω-γύρω όλοι; :P

Πάρε OLED. Τουλάχιστον θα έχει contrast.

Δεν σε καταλαβα στην πρωτη προταση τι ειναι το 0.47?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εχοντας δει 4k 3d στις παλιες oled ειναι αλλη εμπειρια. Η τελευταια προταση σου λεει πολλα. Το φορεμα των γυαλιων ειναι ενα θεμα. Το γουσταρω παντως προχθες ειδα το ant man 2 και ηταν αλλη εμπειρια καθομαι στα 2 μετρα σε 55αρα. 

Θα σου δωσω μια συμβουλη μιας και εγω λατρευω το 3D ενιωσα οπως ηταν οταν ειδα πρωτη φορα Oled TV.

Ομως οπως ειπα δεν γινεται οταν εχεις μπροστα σου ενα πανελ να μπορεις να δεις σωστο 3D πρεπει νανξεγελασεις τα ματια σου.

Τα LG γυαλια επρεπε να εισαι μονο σε ευθεια ειχαν γραμμες που αλλα εβλεπε το ενα ματι αλλα το αλλο ομως οι γραμμες αυτες εριχαν την ωραση στο μισό και ειχαν την αισθηση των πιξελ . τα Samsung γυαλια με το κλαπετο που ανοιγοκλείνει σου εδινε καλυτερη εικονα μιας και δεν ειχε γραμμες , οπως και μεγαλύτερο βαθος, ομως ζαλιζε αρκετα μεχρι ο εγκέφαλος να συνηθίσει το ανοιγοκλειμα στα ματια. Επισης ειχε τρομερα μικρη φωτεινότητα.

Η μονη λυση για 3D ταινια ειναι το καθε ματι να παίρνει την δικη του εικονα επιτόπου οποτε αν εχουμε 1 πανελ σε καθε ματι ... Οπως τα VR δλδ τοτε μιλαμε για το απολυτο 3D. 

Ακομα και το κινητο μου LG v30 σε google daydream ειναι 10 φορες ανωτερο απο τς παλιες μου Samsung D7000 . H6400.JU800.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Agony είπε

Θα σου δωσω μια συμβουλη μιας και εγω λατρευω το 3D ενιωσα οπως ηταν οταν ειδα πρωτη φορα Oled TV.

Ομως οπως ειπα δεν γινεται οταν εχεις μπροστα σου ενα πανελ να μπορεις να δεις σωστο 3D πρεπει νανξεγελασεις τα ματια σου.

Τα LG γυαλια επρεπε να εισαι μονο σε ευθεια ειχαν γραμμες που αλλα εβλεπε το ενα ματι αλλα το αλλο ομως οι γραμμες αυτες εριχαν την ωραση στο μισό και ειχαν την αισθηση των πιξελ . τα Samsung γυαλια με το κλαπετο που ανοιγοκλείνει σου εδινε καλυτερη εικονα μιας και δεν ειχε γραμμες , οπως και μεγαλύτερο βαθος, ομως ζαλιζε αρκετα μεχρι ο εγκέφαλος να συνηθίσει το ανοιγοκλειμα στα ματια. Επισης ειχε τρομερα μικρη φωτεινότητα.

Η μονη λυση για 3D ταινια ειναι το καθε ματι να παίρνει την δικη του εικονα επιτόπου οποτε αν εχουμε 1 πανελ σε καθε ματι ... Οπως τα VR δλδ τοτε μιλαμε για το απολυτο 3D. 

Ακομα και το κινητο μου LG v30 σε google daydream ειναι 10 φορες ανωτερο απο τς παλιες μου Samsung D7000 . H6400.JU800.

VR εχω και οντως ειναι κορυφη αλλα δεν μπορουμε να τα συγκρινουμε με τηλεοραση. Samsung γυαλια εχω η φωτεινοτητα οντως πεφτει αρκετα σε 3D αλλα η ποιοτητα ειναι ιδια δεν αλλαζει οπως στα LG που παει στο μισο. Βλεπω sbs κυριως. Γενικα ζαλαδα δεν εχω αλλους τους πειραζει ομως. Εχω δει 100 3d ταινιες οποτε εχω συνηθισει. 4k vs 3d προτιμω το δευτερο παντως χωρις δευτερη σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Όταν φτάσει 100 euro το κομμάτι υποθέτω... 😛

Εγω πιστευω το μελλον ειναι TV miracast θα κανουν προβολη στα γυαλια πουβθα εχουν μεσα οι TVs τα οποια θα εχουν 2 πανελ και θα προβαλουν το περιεχομενο τις TV σε αυτα. Δλδ οτι ειναι ενα VR πολυ ποιο φτηνο χωρις καμερες αισθητηρες κτλ.

Φαντασου ενα Ps vr εχει 200 ευρο με καμερες κτλ. Ενα απλο γυαλι μεν2 πανελ και wifi miracast ποσο να ςχει δλδ ? Το πολυ 100 ευρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν σε καταλαβα στην πρωτη προταση τι ειναι το 0.47?

Έλα ντε; Εδώ κάποιοι το λένε 4K. Δες το από κάτω στη δεύτερη εικόνα τι θα πει 4Κ στα 800 κατοστάρικα σε προβολέα.

dlp-4k-pixel-shifting-benq-5be5c84346e0f

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gbras είπε

Σαν να λεμε εκρηξη επιπεδων υγρασιας κατα τη διαρκεια βροχοπτωσης. Φοβερη ειδηση..

Αν και εκτος θεματος, δεν εινα ειναι απολυτο αυτο.Με την βροχη αυξανεται η σχετικη υγρασια και οχι η απολυτη.Ειναι λαθος αυτο που πιστευουν οι περισσοτεροι. Οτι οταν βρεχει και ανοιξουν τα παραθυρα θα μπει υγρασια μεσα.Ειναι διαφορετικα τα ποσοστα υδρατμων, δηλαδη νερου ανα κυβικα αερα αναλογα την θερμοκρασια.Αλλo υγρασια π.χ 60% με 5c και αλλο 60% με 20c.Eνας μηχανικος τα ξερει καλυτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Ναι, και έχει τέλειο contrast/black level που δεν το έχω δει σε καμία LED/LCD. Το μοναδικό που έχει πάθει είναι το κάψιμο από το Channel logo πάνω αριστερά γιατί ο παππούς όσο ζούσε έβλεπε συνέχεια TV και έχει γράψει άπειρες ώρες.

Α,  είναι από την εποχή του παππού, Ε; 

Και σίγουρα όταν βλέπεις μια νέα τηλεόραση δε  βλέπεις διαφορά; 

Κοίταξες καμία Samsung,  καμιά Sony Bravia XE90 ή XF90 (που είναι οικονόμικα μοντέλα);  Για να μη μιλήσω για καμιά Α1 και πάθεις εγκεφαλικό.

Αν δε βλέπεις διαφορά πάντως,  κάνε επίσκεψη στον οφθαλμίατρο της γειτονιάς σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν έχουν κατακτήσει, ο τίτλος σε προπαγάνδα παραπέμπει.Το γεγονός ότι η πρώτη 4k προσιτή τηλεόραση βγήκε το 2013 και μετά από 5 χρόνια μόλις 222 εκατομμύρια νοικοκυριά έχουν μια σήμερα δεν το λες ότι κατακτουν τον κόσμο. Ενώ μέχρι το 2023  600 εκατομμύρια νοικοκυριά θα έχουν 4Κ τηλεόραση ούτε φοβερή επιτυχία το λες,δεδομένου του καταναλωτισμου που υπάρχει σήμερα.Δύσκολα ο κόσμος θα αγοράσει 4k τηλεόραση, δεν έχει και λόγο, μόνο άμα χαλάσει η τωρινή του. Έτσι και αλλιώς οι διαφορές είναι ελάχιστες για τις ίντσες που αγοράζει και για την απόσταση που κάθεται μακριά της ο μέσος καταναλωτής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

placebo είναι και λογικό που πουλάει. Και μόνο που έχει στο μυαλό του ο θεατής ότι αυτό που βλέπει είναι ultraHD το βλέπει ποιο καθαρά!

Τις προάλλες είχαμε μαζευτεί στο σπίτι λόγο εορτών με φίλους και συγγενείς και επειδή πήρα μια μεταχειρισμένη πλάσμα (πάντα με πλάσμα είναι οι αγαπημένες μου) από εδώ στο φόρουμ στα 240 ευρώ, έλεγα σε όλους πείτε μου καλορίζικη η νέα μου uptraHD τηλεόραση!!!.. και ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ (εντάξει έχει τρομερή εικόνα η πανασόνικ που αγόρασα και όσοι ξέρουν από πανασόνικ πλάσμα ξέρουν τι εννοώ) έλεγαν καμία σχέση  και τι ποιότητα είναι αυτή και να πηγαίνουν κοντά στην εικόνα να δουν την "απίστευτη λεπτομέρεια" κλπ κλπ... ΚΑΝΕΙΣ δεν κατάλαβε ότι είναι fullHD... είχα βάλει αρχεία 4Κ από τον υπολογιστή και έπαιζαν και εννοείται το έμπειρο μάτι μόνο από τα 10 εκατοστά μπορεί να δει αν πραγματικά είναι 4Κ η τηλεόραση και τους τρέλανα όλους. 

Και δεν ήταν η πρώτη φορά... 

καθαρά Placebo το 4k εκτός και αν δεις περιεχόμενο 8Κ σε ΚΑΛΗ 4Κ τηλεόραση.. εκεί η διαφορά φαίνεται και στο ένα μέτρο απόσταση θέασης...

7 ώρες πριν, fytotech είπε

Είδες δηλαδή 8k σε 4k τηλεόραση;

Μάλιστα. 

ΤΙ σου φαίνεται περίεργο? Εγώ έχω τεράστια συλλογή 8Κ και τις βλέπω στην fullHD tv Μου και στο μόνιτορ μου 2560χ1080... 

Η διαφορά είναι τεράστια.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω γιατί δεν θα το καταλάβεις. Αλλά μην σου φαίνεται περίεργο αυτό που είπε ο φίλος ποιο πάνω.

Όταν έχεις 4Κ τηλεόραση για να την δεις σε όλο της το μεγαλείο πρέπει να έχεις περιεχόμενο 8Κ. Όταν έχεις 1080 τηλεόραση για να την δεις σε όλο της το μεγαλείο πρέπει να έχεις 4Κ περιεχόμενο. Κλπ κλπ. 

Δοκίμασε ένα 4Κ σε ένα μόνιτορ απλό και μετά δοκίμασε και ένα 1080 ίδιο ακριβώς περιεχόμενο να δεις την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. 

Εϊναι απόλυτα λογικό γιατί πάντα το περιεχόμενο είναι συμπιεσμένο και δεν είναι εφικτό να εξαντλήσει Pixel per pixel την οθόνη της τάδε ανάλυσης. Δηλαδή 1080 σε 1080 οθόνη δεν βλέπεις ποτέ Pixel per pixel εκτός και αν η εικόνα είναι εντελώς ασυμπίεστη, έχει γίνει λήψη με κορυφαίο εξοπλισμό (κανονική ταινία χόλυγουντ δηλαδή πράγμα αδύνατον γιατί το μέγεθος είναι απίστευτα μεγάλο).

Κάπως έτσι.. αν το κατάλαβες καλώς..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε ανάλυση στο λαό.... Και ας μην έχεις περιεχόμενο.... Όταν έχει και περιεχόμενο 8Κ να πάρω. Προς το παρών μια χαρά είναι η FHD 3D του 2012 44" που έχω στο σαλόνι και η FHD 2018 για το pc+ps4. Ποιος ο λόγος να πληρώσω πανάκριβα κάτι που δεν έχει περιεχόμενο και όταν θα έχει περιεχόμενο κάτι ανώτερο θα έχει τα μισά λεφτά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, nero62 είπε

placebo είναι και λογικό που πουλάει. Και μόνο που έχει στο μυαλό του ο θεατής ότι αυτό που βλέπει είναι ultraHD το βλέπει ποιο καθαρά!

Τις προάλλες είχαμε μαζευτεί στο σπίτι λόγο εορτών με φίλους και συγγενείς και επειδή πήρα μια μεταχειρισμένη πλάσμα (πάντα με πλάσμα είναι οι αγαπημένες μου) από εδώ στο φόρουμ στα 240 ευρώ, έλεγα σε όλους πείτε μου καλορίζικη η νέα μου uptraHD τηλεόραση!!!.. και ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ (εντάξει έχει τρομερή εικόνα η πανασόνικ που αγόρασα και όσοι ξέρουν από πανασόνικ πλάσμα ξέρουν τι εννοώ) έλεγαν καμία σχέση  και τι ποιότητα είναι αυτή και να πηγαίνουν κοντά στην εικόνα να δουν την "απίστευτη λεπτομέρεια" κλπ κλπ... ΚΑΝΕΙΣ δεν κατάλαβε ότι είναι fullHD... είχα βάλει αρχεία 4Κ από τον υπολογιστή και έπαιζαν και εννοείται το έμπειρο μάτι μόνο από τα 10 εκατοστά μπορεί να δει αν πραγματικά είναι 4Κ η τηλεόραση και τους τρέλανα όλους. 

Και δεν ήταν η πρώτη φορά... .

Με 200 nits δεν πας ουτε για ελιες που λεει και ο μικρος μου γιος.

Καλες χρυσες οι plasma για την εποχη τους ολοι ειχαμε αλλα οχι για το 2019.
Και δεν ειναι placebo οι 4Κ απο την στιγμη που υπαρχει περιεχομενο ειτε σε ταινιες, streaming υπηρεσιες και gaming.

Επεξ/σία από ScorpioX777
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...