Προς το περιεχόμενο

Οι Ultra HD τηλεοράσεις κατακτούν τον κόσμο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ScorpioX777 είπε

Με 200 nits δεν πας ουτε για ελιες που λεει και ο μικρος μου γιος.

Καλες χρυσες οι plasma για την εποχη τους ολοι ειχαμε αλλα οχι για το 2019.
Και δεν ειναι placebo απο την στιγμη που υπαρχει περιεχομενο ειτε σε ταινιες, streaming υπηρεσιες και gaming.

Θα σε ακούσει κανένας που αγαπάει τις πλάσμα και θα πάθει εγκεφαλικό... με 200 νιτς ήταν τα πρώτης γενιάς πάνελ πρώτον. Και δεύτερον αν δεις panasonic UT50 να παίζει ταινία θα σου παίσει το σαγόνι στο πάτωμα και ας έχεις και OLED. Γιατί δεν είναι μόνο το μαύρο και η λεπτομέρεια που μετράει αλλά και η κίνηση και η γωνία θέασης που εκεί δεν ξεπεράστηκε ποτέ η πλάσμα.. όσο για τις καλές πλάσμα που δεν τις βρίσκεις ποτέ σε αγγελίες αυτό είναι μια άλλη ιστορία.. Πρέπει να την βιώσεις για να καταλάβεις τι ακριβώς λέω.

 

Τώρα αν είσαι λάτρης με τα νούμερα και τα συγκριτικά πάω πάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4κ τηλεορασεις χαμος προγραμματα ελαχιστα(καναλια)

δορυφορικα  απολαμβανω καποια καναλια συνολο 5 απο τα 20 που εκπεμπουν....

οι προοπτικες να ειναι περισσοτερα θα παρει  χρονο....εδω τα δικα μας ειναι στις 720 ακομα

οποτε μονο παιχνιδια και οτι κατεβαζουμε ......ειδα καποιες ταινιες αλλα δεν τις εβλεπε για 4κ

σημασια εχει οτι βγηκαν και 8κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nero62 είπε

Θα σε ακούσει κανένας που αγαπάει τις πλάσμα και θα πάθει εγκεφαλικό... με 200 νιτς ήταν τα πρώτης γενιάς πάνελ πρώτον. Και δεύτερον αν δεις panasonic UT50 να παίζει ταινία θα σου παίσει το σαγόνι στο πάτωμα και ας έχεις και OLED. Γιατί δεν είναι μόνο το μαύρο και η λεπτομέρεια που μετράει αλλά και η κίνηση και η γωνία θέασης που εκεί δεν ξεπεράστηκε ποτέ η πλάσμα.. όσο για τις καλές πλάσμα που δεν τις βρίσκεις ποτέ σε αγγελίες αυτό είναι μια άλλη ιστορία.. Πρέπει να την βιώσεις για να καταλάβεις τι ακριβώς λέω.

Τώρα αν είσαι λάτρης με τα νούμερα και τα συγκριτικά πάω πάσο...

Μου θυμίζεις εκείνους που αναπολούσαν την εικόνα των CRT όταν πρωτοβγήκαν οι flat τηλεοράσεις. Άντε με το καλό και σε VHS σου εύχομαι για να καταλάβεις τι θα πει εικόνα. 😁

Σε τι είναι καλύτερες οι τότε plasma από μια OLED σήμερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως περιεχόμενο υψηλης ανάλυσης υπάρχει μπόλικο, είτε σε Netflix είτε από torrents. Δεν είμαστε στο 2015 πια.

Ειδικά στο Netflix πολλές  ταινίες και σειρες παραγωγης 2015/16 και μετά είναι UHD και Dolby Vision, οποτε η εμπειρία θέασης είναι εκπληκτική.

Προφανώς ισχύει και εδώ ό,τι ισχύει σε όλα τα καταναλωτικά προιοντα...ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

Δεν μπορεί να συγκριθεί entry level 4K TV με τηλεόραση υψηλης κατηγοριας με όλα τα "καλούδια". Φίλος πηρε μεσα στις γιορτές καινούργια LG 4Κ των 500 ευρω και μόλις την βάλαμε μπροστά είπε "καλη, αλλα καμια σχέση με τη δικια σου".

Γενικά μη γελιέστε ότι μια τηλεόραση LCD 8-10 ετών έχει επαφή με τις σημερινές, δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα. Ακόμα και σε ελληνικα καναλια δείχνει καλύτερα στις ίδιες ίντσες λόγω ποιοτικότερου upscaler, καλύτερης επίστρωσης του πάνελ, πιο προηγμένου επεξεργαστή κλπ. Και με το ανάλογο content η διαφορα γίνεται ακόμα μεγαλύτερη.

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Pleo είπε

Μου θυμίζεις εκείνους που αναπολούσαν την εικόνα των CRT όταν πρωτοβγήκαν οι flat τηλεοράσεις. Άντε με το καλό και σε VHS σου εύχομαι για να καταλάβεις τι θα πει εικόνα. 😁

Σε τι είναι καλύτερες οι τότε plasma από μια OLED σήμερα; 

Έχοντας αλλάξει τηλεοράσεις πάρα πολλές από το 2011 μέχρι σήμερα,εχουν περάσει από τα χέρια μου όλες οι τεχνολογίες μπορώ να πω με σιγουριά ότι την εικόνα μιας OLED δεν την πιάνει καμία LCD η  Plasma. Στο θέμα τώρα: το 4κ μια χαρά είναι απλά ακόμα και σήμερα είναι χρήσιμο σε gaming πιο πολύ και λιγότερο σε ταινίες και πόσο μάλλον σε τηλεοπτικό  κτλ.. 

Τώρα ακούω για 8κ!!Τι 8κ ρε παιδιά;Τόσα χρόνια προσπαθούμε να περάσουμε από FullHD εποχή σε 4κ και τσουπ να και το 8κ..

Είναι όλα για να μας τρελάνουν για να αλλάζουμε τηλεοράσεις,το λέω εγώ που μου έχει κολλήσει το μικρόβιο γι'αυτό και έχω αλλάξει τόσες από το 2011 μέχρι σημερα..

Σκεφτείτε βγήκε το HD σε λίγους μήνες μας παρουσίασαν το FullHD!

Ακόμα θυμάμαι το 2006 που έσκασα 1100 για να πάρω την ΗD 26 ιντσών και μετά ένοιωθα μ@λακ@ς που μετά από λίγους μήνες είχε βγει το fullhd.

Αργότερα είχαμε το 3D,μετά βγήκε το 4Κ,μετά βγηκε το HDR προχθές παρουσίασε η LG το HDMI 2.1 που θα έχουμε 4κ στα 120HZ,και σιγά σιγά αρχίζουν και μας ζαλίζουν με το 8κ..

Όλα λοιπόν γίνονται για να μπαίνουμε στο τρυπακι και να αλλάζουμε κάθε λίγο και λιγάκι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για να ευχαριστηθούμε τα λεφτά που δίνουμε βλέπουμε 4Κ από το Youtube..:mad:. Βέβαια δεν πρέπει να μιλάω για μένα γιατί ακόμη δεν μου περίσσεψαν.

Και μια συμβουλή επειδή λόγω δουλειάς έχω τοποθετήσει πολλές. Πριν τις αγοράσετε ζητήστε να δείτε πως παίζουν τα επίγεια κανάλια που πρακτικά είναι και αυτά που θα βλέπετε περισσότερο. Πολλά μοντέλα από γνωστές εταιρείες (υπολήψεις δεν θίγουμε) έχουν άθλια εικόνα σε αυτά προφανώς λόγω φτηνής επεξεργασίας εικόνας. Τώρα βέβαια αν δεν βλέπετε διαφορά στην εικόνα μεταξύ επιγείων και ενός αρχείου 4Κ αγοράστε την.

Επεξ/σία από Regulus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Izorai είπε

Α,  είναι από την εποχή του παππού, Ε; 

Και σίγουρα όταν βλέπεις μια νέα τηλεόραση δε  βλέπεις διαφορά; 

Κοίταξες καμία Samsung,  καμιά Sony Bravia XE90 ή XF90 (που είναι οικονόμικα μοντέλα);  Για να μη μιλήσω για καμιά Α1 και πάθεις εγκεφαλικό.

Αν δε βλέπεις διαφορά πάντως,  κάνε επίσκεψη στον οφθαλμίατρο της γειτονιάς σου. 

14της γενιάς plasma ήταν (τελευταία καλή παρτίδα), δεν ξέρω αν κατάλαβες, μιλάω για χρωματική απόδοση και black level, ξανασκέψου τι έγραψες και δες ξανά μια plasma tv να θυμιθείς τι πάει να πει pure black και contrast καλό.

Σε ανάλυση χαίρω πολύ, λίγο πολύ όλες έχουν, στα υπόλοιπα πάσχουν η bleedάρουν στο φωτισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Pleo είπε

Μου θυμίζεις εκείνους που αναπολούσαν την εικόνα των CRT όταν πρωτοβγήκαν οι flat τηλεοράσεις. Άντε με το καλό και σε VHS σου εύχομαι για να καταλάβεις τι θα πει εικόνα. 😁

Σε τι είναι καλύτερες οι τότε plasma από μια OLED σήμερα; 

Στην τιμή κυρίως. Εύκολα βρίσκεις μια πλάσμα 200-300 ευρώ και συναγωνίζεται στα ίσια μια oled των χιλίων πεντακοσίων ευρώ. Και ίσως την νικά σε θέματα refresh εύρος χρωματικό και γωνιες θέασης.

Αν και αυτά χλωμό το βλέπω να τα σέβεται κάποιος  αν δεν είναι φανατικός βλέποντας τουλάχιστον 2 ταινίες ημερησίως. Φαντάζομαι το 98% που αγοράζουν oled είναι η άνετοι οικονομικά η απλά κάνουν το κομμάτι τους η ικανοποιούν το εγώ τους ότι έχουν αγοράσει κάτι ακριβό. Και φυσικά βλέπουν Αντ1 και Σκάι τούρκικες σειρές...

Ένα 2% απομένει να μην μπορούν να βρουν πλάσμα αναφοράς να αντικαταστήσουν αυτό  που έχουν και τους χάλασε μετά από μια δεκαετία και καταλήγουν να αγοράζουν oled για να ικανοποιήσουν την τρέλα τους / χόμπι τους με 2-3 ταινίες ημερησίως. 

Αλλά τουλάχιστον στο θέμα κόστους προς απόδοσης η θέμα τεχνολογίας του τότε με του σήμερα ελπίζω να αντιλαμβάνεται αυτός που δεν είναι φανατικός έστω τι εστί κίνηση μαύρο χρωματικό εύρος αντίθεση και ξεκούραστη θέαση μιας ποιοτικής ταινίας. 

Στο άλλο περί vhs δεν σου απαντώ και καταλαβαίνεις ελπίζω το γιατί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nero62 είπε

Στην τιμή κυρίως. Εύκολα βρίσκεις μια πλάσμα 200-300 ευρώ και συναγωνίζεται στα ίσια μια oled των χιλίων πεντακοσίων ευρώ. Και ίσως την νικά σε θέματα refresh εύρος χρωματικό και γωνιες θέασης.

Αν και αυτά χλωμό το βλέπω να τα σέβεται κάποιος  αν δεν είναι φανατικός βλέποντας τουλάχιστον 2 ταινίες ημερησίως. Φαντάζομαι το 98% που αγοράζουν oled είναι η άνετοι οικονομικά η απλά κάνουν το κομμάτι τους η ικανοποιούν το εγώ τους ότι έχουν αγοράσει κάτι ακριβό. Και φυσικά βλέπουν Αντ1 και Σκάι τούρκικες σειρές...

Ένα 2% απομένει να μην μπορούν να βρουν πλάσμα αναφοράς να αντικαταστήσουν αυτό  που έχουν και τους χάλασε μετά από μια δεκαετία και καταλήγουν να αγοράζουν oled για να ικανοποιήσουν την τρέλα τους / χόμπι τους με 2-3 ταινίες ημερησίως. 

Αλλά τουλάχιστον στο θέμα κόστους προς απόδοσης η θέμα τεχνολογίας του τότε με του σήμερα ελπίζω να αντιλαμβάνεται αυτός που δεν είναι φανατικός έστω τι εστί κίνηση μαύρο χρωματικό εύρος αντίθεση και ξεκούραστη θέαση μιας ποιοτικής ταινίας. 

Στο άλλο περί vhs δεν σου απαντώ και καταλαβαίνεις ελπίζω το γιατί.

Και που να μην έβαζα smilie δηλαδή για το VHS... :-D

Για πες σε καινούργια plasma που βρήκες να πάω να πάρω κι εγώ;

Δεν μου απάντησες που είναι καλύτερες οι plasma από τις OLED παρεμπίπταμπλυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Pleo είπε

Και που να μην έβαζα smilie δηλαδή για το VHS... :-D

Για πες σε καινούργια plasma που βρήκες να πάω να πάρω κι εγώ;

Δεν μου απάντησες που είναι καλύτερες οι plasma από τις OLED παρεμπίπταμπλυ.

Είσαι βιαστικός και δεν το πρόσεξες. Απάντησα. Διάβασε προσεκτικά τι έγραψα. Απάντησα ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nero62 είπε

Είσαι βιαστικός και δεν το πρόσεξες. Απάντησα. Διάβασε προσεκτικά τι έγραψα. Απάντησα ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ. 

Δεν απάντησες. Πες μου μια plasma που να παίζει BT2020 μια και μιλάς για χρωματικό εύρος. HDR? Dolby Vision? Δεν μπορεί, κάτι θα ξέρεις. Μοιράσου το μαζί μας. Επίσης δεν μου είπες που βρίσκεις να αγοράσεις καινούργια.

Τίποτε δεν απάντησες. Απλά δεν θες να χωνέψεις ότι το σαπάκι δεν έχει θέση σήμερα στις τεχνολογικές εξελίξεις.

Επεξ/σία από Pleo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nero62 είπε

Θα σε ακούσει κανένας που αγαπάει τις πλάσμα και θα πάθει εγκεφαλικό... με 200 νιτς ήταν τα πρώτης γενιάς πάνελ πρώτον. Και δεύτερον αν δεις panasonic UT50 να παίζει ταινία θα σου παίσει το σαγόνι στο πάτωμα και ας έχεις και OLED. Γιατί δεν είναι μόνο το μαύρο και η λεπτομέρεια που μετράει αλλά και η κίνηση και η γωνία θέασης που εκεί δεν ξεπεράστηκε ποτέ η πλάσμα.. όσο για τις καλές πλάσμα που δεν τις βρίσκεις ποτέ σε αγγελίες αυτό είναι μια άλλη ιστορία.. Πρέπει να την βιώσεις για να καταλάβεις τι ακριβώς λέω.

Τώρα αν είσαι λάτρης με τα νούμερα και τα συγκριτικά πάω πάσο...

205 nits ηταν η τελευταια plasma παραγωγης της Samsung η F8500 που ηταν και η πιο φωτεινη που ειχε φτιαχτει ποτε, η δικια σου η UT50 αντε να εχει κανα 150-170 nits.

https://www.avsforum.com/forum/40-oled-technology-flat-panels-general/2759825-how-many-nits-kuro-s-vs-oled.html

Στα υπολοιπα συμφωνω απολυτα με το αποπανω απο το δικο μου ποστ του Pleo ειναι γελοιο να συγκρινουμε τις τεχνολογιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eνα βιντεακι και απο εμενα ετσι τα σχολια δικα σας.Μιας και μπηκαν οι plasma στην κουβεντα.

 

Και επειδη οσο ναναι στο κινητο χανει αν θελετε την ταπεινη μου γνωμη με εκπληξη και εγω θα ελεγα οτι στη plasma εδειχνε πιο καλα.τουλαχιστων σε αυτα τα βιντεακια απο youtube..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, morfeas123 είπε

Eνα βιντεακι και απο εμενα ετσι τα σχολια δικα σας.Μιας και μπηκαν οι plasma στην κουβεντα.

Και επειδη οσο ναναι στο κινητο χανει αν θελετε την ταπεινη μου γνωμη με εκπληξη και εγω θα ελεγα οτι στη plasma εδειχνε πιο καλα.τουλαχιστων σε αυτα τα βιντεακια απο youtube..

Στην LED o φωτισμος ειναι στο αυτοματο και σιγουρα ακαλιμπραριστη, η plasma δεν μπορει να δωσει παραπανω φωτεινοτητα και τα χρωματα ειναι μουντα.

Αν δεις το πλανο με τα φυλλα προσεξε ποσο πιο φυσικο ειναι στην LED.

Επισης το βιντεο εχει γυριστει σε σχετικα σκοτεινο χωρο αλλωστε φαινεται το πορτατιφ και μια μικρη λαμπα φθοριου που αντανακλαται στο τζαμι πισω απο την plasma.

Αν τραβαγε το βιντεο ημερα με ανοιχτα παραθυρα η ενα φωτεινο σαλονι θα στραβωθεις με την plasma.

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...