Προς το περιεχόμενο

paypal και φορολογία


filologos111

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα κ χρόνια πολλά σε όλους με υγεία κ Φώτιση,έχω να κάνω την εξης ερώτηση σχετικα με το paypal που ειναι κ ειδικη αλλα κ γενικη ταυτογ

χρονα

ειδικο:δημιουργησα λογαριασμο paypal κ σύνδεσα με το paypal μια prepaid δική μου.και το έδωσα ως μέσο πληρωμής στο airbnb.Το ενοικιαζομενο σπιτι στο airbnb ειναι του πατέρα μου.Αν το σπιτι νοικιαστεί τα χρήματα μπαίνουν στο paypal μου.Αν τα τραβηξω στην καρτα μου φορολογούμαι εγω?παρότι δεν έχω το σπίτι?ή ο πατέρας μου επειδή του ανήκει το σπίτι?Αν τα αφήσω μέσα στο paypal τα χρήματα απο τυχόν ενοικιαση στο airbnb κ δεν τα μεταφέρω σε κάρτα μου ή σε λογαριασμό μου τότε δεν φορολογούμαι σωστά?ούτε εγώ ουτε ο πατέρας μου?

γενικο:όταν τα χρήματα μπαίνουν σε Paypal και απο κει δεν τα μεταφέρεις σε συνδεδεμένο λογαριασμό ή καρτα σου, φορολογεισαι?

 

Επεξ/σία από filologos111
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40% ειναι η εφορία για το airbnb, χωρια τα προστιμα που θα πέσουν αν σας ανακαλύψουν, απο εκει και πέραν αν σας βρουν δεν θα σας βρουν μονο με του θεού την φώτιση

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εφορια ειναι 24%.το γνωριζω απο αλλη καταχωρηση..το ερωτημα ειναι αν τα χρηματα στο paypal χωρις μεταφορα σε καρτα η λογαριασμο μου ελεγχονται

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχεις πολλα εσοδα δεν θα ασχοληθει κανεις. ειδικα αν ο λογαριασμος σου στην paypal δεν ειναι επαγγελματικος. Kαι εγω οσο εχω ψαξει δεν βρισκω απαντηση για το πως σε φορολογει το κρατος για την paypal. θα πρεπει να κανουν παντως ελεγχο για να σε βρουν.
ενα  trick με ρίσκο που μπορεις να κανεις ειναι να κρατησεις τα λεφτα στην paypal για λιγο μεχρι να μαζεψεις ενα ποσο, να αγορασεις bitcoin και να πας σε ενα btc atm να τα παρεις euro παντελονι και χωσιμο κατω απο το στρωμα. Εχει ρισκο ομως.

Ωστοσω φροντισε να εχεις και εναν τροπο πληρωμης που να φαινεται οτι εχεις λιγα εσοδα μεσω airbnb για να εισαι καλλυμενος.
Αν τα μεταφερεις σε καποια τραπεζα σου τοτε καποια στιγμη θα σε βρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostello είπε

αν δεν εχεις πολλα εσοδα δεν θα ασχοληθει κανεις. ειδικα αν ο λογαριασμος σου στην paypal δεν ειναι επαγγελματικος. Kαι εγω οσο εχω ψαξει δεν βρισκω απαντηση για το πως σε φορολογει το κρατος για την paypal. θα πρεπει να κανουν παντως ελεγχο για να σε βρουν.
ενα  trick με ρίσκο που μπορεις να κανεις ειναι να κρατησεις τα λεφτα στην paypal για λιγο μεχρι να μαζεψεις ενα ποσο, να αγορασεις bitcoin και να πας σε ενα btc atm να τα παρεις euro παντελονι και χωσιμο κατω απο το στρωμα. Εχει ρισκο ομως.

Ωστοσω φροντισε να εχεις και εναν τροπο πληρωμης που να φαινεται οτι εχεις λιγα εσοδα μεσω airbnb για να εισαι καλλυμενος.
Αν τα μεταφερεις σε καποια τραπεζα σου τοτε καποια στιγμη θα σε βρουν.

Αν κρατήσω τα χρήματα sto papal χωρις να τα μεταφερω στην συνδεδεμενη κάρτα κ απλά αγοράσω κάτι μέσω paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

40% ειναι η εφορία για το airbnb, χωρια τα προστιμα που θα πέσουν αν σας ανακαλύψουν, απο εκει και πέραν αν σας βρουν δεν θα σας βρουν μονο με του θεού την φώτιση

Πως προκύπτει το 40 % ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Πως προκύπτει το 40 % ;;

Φόρο με συντελεστές που ξεκινούν από 15% και φτάνουν έως και 45% θα κληθούν να πληρώσουν φέτος οι φορολογούμενοι που απέκτησαν το 2017 εισοδήματα από τη βραχυχρόνια μίσθωση ακινήτων (πχ Airbnb).

 

Για εισόδημα μέχρι 12.000 ευρώ επιβάλλεται φόρος με συντελεστή 15%. Για παράδειγμα, φορολογούμενος απέκτησε πέρυσι εισόδημα από τη βραχυχρόνια μίσθωση του ακινήτου του ύψους 10.000 ευρώ.

Ο φόρος που θα κληθεί να πληρώσει για το εισόδημα αυτό ανέρχεται σε 1.500 ευρώ. Με συντελεστή 35% φορολογείται το τμήμα του ετήσιου εισοδήματος από τα 12.001 έως τα 35.000 ευρώ. Επιβάλλεται συντελεστής 45% στο τμήμα του ετήσιου εισοδήματος πάνω από τα 35.000 ευρώ.

Οι συντελεστές αυτοί ισχύουν εφόσον τα ακίνητα εκμισθώνονται επιπλωμένα χωρίς την παροχή οιασδήποτε υπηρεσίας πλην κλινοσκεπασμάτων.

Η φορολόγηση

Σε περίπτωση που παρέχονται οποιεσδήποτε άλλες υπηρεσίες, το εισόδημα αυτό θα λογίζεται ως εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα και φορολογείται με:

  • 22% μέχρι τα πρώτα 20.000 ευρώ
  • 29% στο τμήμα από 20.001 έως 30.000 ευρώ
  • 37% στο τμήμα από 30.001 έως 40.000 ευρώ και
  • 45% στο τμήμα πάνω από 40.000 ευρώ

Και πρόστιμα

Όσοι δεν δηλώσουν τα ακίνητά τους θα βρεθούν αντιμέτωποι με την επιβολή προστίμων που φθάνουν μέχρι τις 5.000 ευρώ.

Η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων προχωρά στην ηλεκτρονική καταγραφή των ακινήτων και των εισοδημάτων. Έτσι, ο διαχειριστής κάθε ακινήτου το οποίο εκμισθώνεται μέσω κάποιας ηλεκτρονικής πλατφόρμας βραχυχρόνιας μίσθωσης και θέλει να είναι νόμιμος θα πρέπει να ακολουθήσει πρώτον, εγγραφή στο Μητρώο Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής και δευτερον, υποβολή της Δήλωσης Βραχυχρόνιας Διαμονής ανά μισθωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, filologos111 είπε

Αν κρατήσω τα χρήματα sto papal χωρις να τα μεταφερω στην συνδεδεμενη κάρτα κ απλά αγοράσω κάτι μέσω paypal?

φυσικα και μπορεις να τα κανεις οτι θελεις.
αλλα σχετικα μετην φορολογια οτι και να σου πω δεν θα ειναι 100% σωστο.
απ'όσα έχω διαβάσει, η εφορία δεν έχει πρόσβαση, αλλά η κάθε τράπεζα, εφόσον αντιληφθεί κάποια περίεργη δραστηριότητα, μπορεί να ειδοποιήσει την εφορία για να επέμβει σε νομικό έλεγχο. Αυτό συνήθως έχει να κάνει με μεταφορές μεγάλων ποσών σε συχνή βάση.
ο κάτοχος του λογαριασμού όμως μπορεί ανα πάσα στιγμή να κληθεί από την εφορία για να ερωτηθεί σχετικά με την πηγή προέλευσης των χρήματα αυτών.

Καλό θα ήταν να βρεις εναν νεό και καλό λογιστή (ψαγμένο) για τέτοια θέματα. Γιατί οι περισσότεροι είναι για απλά πράγματα (αν κρίνω απο dropshipping και paypal δεν γνωρίζουν καν τις έννοιες).

Επεξ/σία από kostello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το παυπαλ δεν κινδυνεύεις

Αλλου ψαχνει η εφορία την ainbnb

....και να ξέρεις οτι τα ακίνητα εχουν ονοματεπώνυμο, δηλαδή και μετα τρια χρόνια να σε βρουν θα ζητήσουν αναδρομικά και πρόστιμα για ολα τα χρόνια που νοικιαζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostello είπε

φυσικα και μπορεις να τα κανεις οτι θελεις.
αλλα σχετικα μετην φορολογια οτι και να σου πω δεν θα ειναι 100% σωστο.
απ'όσα έχω διαβάσει, η εφορία δεν έχει πρόσβαση, αλλά η κάθε τράπεζα, εφόσον αντιληφθεί κάποια περίεργη δραστηριότητα, μπορεί να ειδοποιήσει την εφορία για να επέμβει σε νομικό έλεγχο. Αυτό συνήθως έχει να κάνει με μεταφορές μεγάλων ποσών σε συχνή βάση.
ο κάτοχος του λογαριασμού όμως μπορεί ανα πάσα στιγμή να κληθεί από την εφορία για να ερωτηθεί σχετικά με την πηγή προέλευσης των χρήματα αυτών.

Καλό θα ήταν να βρεις εναν νεό και καλό λογιστή (ψαγμένο) για τέτοια θέματα. Γιατί οι περισσότεροι είναι για απλά πράγματα (αν κρίνω απο dropshipping και paypal δεν γνωρίζουν καν τις έννοιες).

ναι θα το κοιταξω.αν κ όταν εχεις χρηματα στο paypal και δεν τα τραβηξεις σε καρτα η λογαριασμο δεν εχει εικονα καμια τραπεζα!παρα μονο το paypal

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Απο το παυπαλ δεν κινδυνεύεις

Αλλου ψαχνει η εφορία την ainbnb

....και να ξέρεις οτι τα ακίνητα εχουν ονοματεπώνυμο, δηλαδή και μετα τρια χρόνια να σε βρουν θα ζητήσουν αναδρομικά και πρόστιμα για ολα τα χρόνια που νοικιαζες

αν ψαξει την airbnb και δει..... πχ οτι πληρώθηκε μέσω airbnb 200ευρω ο Γιωργος Ταύρου..αν σε λογαριασμο μου(Γιώργος Ταύρου) σε τραπεζα δεν βρεθουν τα 200 ευρω γιατι δεν τα χω μεταφερει απο το paypal τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τα έσοδα σου απο αυτο αρχιζουν και ειναι αρκετα (>1000/μήνα) κάνε μια εταιρία σε μια άλλη χώρα (Βουλγαρία ή Αμερική) και θα φορολογείσαι σε εκείνη την χώρα. 
Μέχρι τότε με λίγα έσοδα μην ανησυχείς

Επεξ/σία από kostello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filologos111 είπε

ναι θα το κοιταξω.αν κ όταν εχεις χρηματα στο paypal και δεν τα τραβηξεις σε καρτα η λογαριασμο δεν εχει εικονα καμια τραπεζα!παρα μονο το paypal

αν ψαξει την airbnb και δει..... πχ οτι πληρώθηκε μέσω airbnb 200ευρω ο Γιωργος Ταύρου..αν σε λογαριασμο μου(Γιώργος Ταύρου) σε τραπεζα δεν βρεθουν τα 200 ευρω γιατι δεν τα χω μεταφερει απο το paypal τι γινεται?

δεν πληρωθηκες μεσω airbnb, πληρώθηκες μέσω paypal. και πως θα ψάξει η Ελληνική εφορία την airbnb? δεν νομιζω να γίνεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filologos111 είπε

 

αν ψαξει την airbnb και δει..... πχ οτι πληρώθηκε μέσω airbnb 200ευρω ο Γιωργος Ταύρου..αν σε λογαριασμο μου(Γιώργος Ταύρου) σε τραπεζα δεν βρεθουν τα 200 ευρω γιατι δεν τα χω μεταφερει απο το paypal τι γινεται?

Δηλαδη νομίζεις οτι η εφορια θα κανει τον αστυνόμο μπεκα

Είδε οτι νοικιάζεις και δεν δηλώνεις  τελος

Καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...