Προς το περιεχόμενο

Οι πωλήσεις δίσκων βινυλίου και κασετών πέρυσι γνώρισαν διψήφια ανάπτυξη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Και για ενα "κερασακι στην τουρτα", καποιοι σταθμοi -καλυτερα μην πουμε ονοματα εδω- χρησιμοποιουν ακομη (αρκετες φορες)
και σημερα, τραγουδια απο το αρχειο των πρωτων τους μετατροπων σε .mp3, που τοτε γινονταν [πρακτικα για λογους μεγιστης οικονομιας χωρου σκληρων δισκων], σε mp3...128αρια, ω ναι!! @ ερτζιανα σημερα παιζουν & 128αρια: απο Audiograbber εποχης!
😋

Μα δεν υπάρχει κάποιος έλεγχος ροής? Κάποιος να ακούει τι βγαίνει στα ερτζιανά όπως λές? Ίσως είμαι υπερβολικός και παράξενος, αλλά χαίρομαι τουλάχιστον που το παρατηρούν και άλλοι αυτό το φαινόμενο στην ελληνική ραδιοφωνία. Και είναι αμαρτία γιατί τα FM μπορούν επαρκώς να μεταδίδουν στο bandwidth του εκάστοτε σταθμού ποιοτικό ήχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Ardov είπε

Μα δεν υπάρχει κάποιος έλεγχος ροής? Κάποιος να ακούει τι βγαίνει στα ερτζιανά όπως λές? Ίσως είμαι υπερβολικός και παράξενος, αλλά χαίρομαι τουλάχιστον που το παρατηρούν και άλλοι αυτό το φαινόμενο στην ελληνική ραδιοφωνία. Και είναι αμαρτία γιατί τα FM μπορούν επαρκώς να μεταδίδουν στο bandwidth του εκάστοτε σταθμού ποιοτικό ήχο!

Ειναι μια πολυ πονεμενη ιστορια -το ξαναεγραψα και πριν! Και τελος παντων, o.k. μπορω να το απαιτησω
κατα βαση απο εκεινους, καταρχην η ειδικα, που πληρωνονταν* την καθε ωρα αερα τους χρυση απο εμας
😣

*επαναλαμβανω πως δεν γνωριζω τα οικονομικα δεδομενα ακριβως για το σημερα, αλλα εκεινο που γινοταν
σιγουρα εκανε αρκετους υπολοιπους παραγωγους, να νιωθουν σαν...την Ποντια πορνη στο γνωστο ανεκδοτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ardov επειδή για πολλά χρόνια πηγαινοερχόμουν στην Νορβηγία, άκουγα τον NRK Klassisk και τον Σουηδικό P2 Klassiskt, εξαιρετικά ραδιόφωνα και τα δύο, θα σου συνιστούσα να τους ρίξεις μία ματιά. 

https://radio.nrk.no/direkte/klassisk

https://sverigesradio.se/p2klassiskt

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Ardov είπε

Παίζει Wagner τώρα στο κλασσικό κανάλι! MP3/320Kbps . Εγώ τα ακούω τα artifacts και με πιάνει ανατριχίλα! :D Και είμαι με εναν Cambridge Audio CX A60 και Audio Spectrum Artemis στον χώρο ακρόασης του υπολογιστή. Σε ευχαριστώ ωστόσο για το Link, δεν το γνώριζα! :)

Και αυτό για το smartphone/tablet. https://www.classicfm.com/radio/how-to-listen/mobile/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NorgeMan είπε

@Ardov επειδή για πολλά χρόνια πηγαινοερχόμουν στην Νορβηγία, άκουγα τον NRK Klassisk και τον Σουηδικό P2 Klassiskt, εξαιρετικά ραδιόφωνα και τα δύο, θα σου συνιστούσα να τους ρίξεις μία ματιά. 

https://radio.nrk.no/direkte/klassisk

https://sverigesradio.se/p2klassiskt

Καλή συνέχεια

Σε ευχαριστώ NorgeMan για τα link!

2 λεπτά πριν, Pleo είπε

Και αυτό για το smartphone/tablet. https://www.classicfm.com/radio/how-to-listen/mobile/

Επίσης ευχαριστώ Pleo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ardov said:

Αχ αυτό το disc rot. Πόσους δίσκους ακόμη και αναφοράς έχω κλάψει απο το αναθεματισμένο disc rot. Έβλεπες στην κυριολεξία τον δίσκο να αλλάζει χρώμα σε κάποιες περιπτώσεις.

Συνεισφερω σε διαφορες ομαδες με την διατηρηση και προστασια σε ψηφιακη μορφη διαφορων παιχνιδιων που αρχικως ειχαν κυκλοφορησει σε CD. Το εχω βιωσει απο πρωτο χερι το disc rot και σε φαινομενικα αψογα παιχνιδια. Το ξερω καλα και απο υπολοιπους συλλεκτες τι προβλημα υπαρχει, ακομα και σε περιπτωσεις που η αποθηκευση τους ηταν βαση των προτυπων τους. Γιαυτο και πρεπει να συνεχιστουν οι ολες προσπαθειες για ολα τα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Razor333 said:

Μιλαμε για πωλησεις που αφορουν κατα 80% διακοσμητικα βινυλια και κασετες γιατι εγιναν cool σε καποια ταινια.

εισαι μεγάλος άσχετος απλά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Συνεισφερω σε διαφορες ομαδες με την διατηρηση και προστασια σε ψηφιακη μορφη διαφορων παιχνιδιων που αρχικως ειχαν κυκλοφορησει σε CD. Το εχω βιωσει απο πρωτο χερι το disc rot και σε φαινομενικα αψογα παιχνιδια. Το ξερω καλα και απο υπολοιπους συλλεκτες τι προβλημα υπαρχει, ακομα και σε περιπτωσεις που η αποθηκευση τους ηταν βαση των προτυπων τους. Γιαυτο και πρεπει να συνεχιστουν οι ολες προσπαθειες για ολα τα μεσα.

OFFTOPIC αλλά το πιστεύεις πώς ακόμη κλαίω 2 δίσκους απο ενα εκπληκτικό graphic adventure για pc, το Timelapse, 1 δίσκο απο το Obsidian και 1 δίσκο απο το Drowned God λόγω disc rot?  Και ενας απο Wing Commander III, unplayable και με εμφανή φθορά rot! Ειδικά για εκείνα τα παλιά καλά παιχνίδια, ήταν μεγάλη καταδίκη να αχρηστεύονται οι δίσκοι που εννοείται πια δεν τους βρίσκεις για κανένα λόγο!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια που αναφερθήκατε σε πλυντήρια δίσκων πιο πριν, εγώ με ένα ταπεινό KNOSTI και υγρό από τη "συνταγή" του συλλέκτη που παραθέτω παρακάτω. Δεν είχατε ποτέ την απορία γιατί τα υγρά κοστίζουν τόσο ακριβά; Πάρτε την απάντηση γιατί εγώ εξοικονόμησα πολύ χρήμα έτσι. Αντί για 25 ευρώ το λίτρο, μου πάει άντε 4 το πολύ περιλαμβάνοντας όλα τα υλικά και τις φιάλες κλπ.

https://londonjazzcollector.wordpress.com/for-audiophiles/home-brew-cleaner-for-vacuum-rcms/

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Μια που αναφερθήκατε σε πλυντήρια δίσκων πιο πριν, εγώ με ένα ταπεινό KNOSTI και υγρό από τη "συνταγή" του συλλέκτη που παραθέτω παρακάτω. Δεν είχατε ποτέ την απορία γιατί τα υγρά κοστίζουν τόσο ακριβά; Πάρτε την απάντηση γιατί εγώ εξοικονόμησα πολύ χρήμα έτσι. Αντί για 25 ευρώ το λίτρο, μου πάει άντε 4 το πολύ περιλαμβάνοντας όλα τα υλικά και τις φιάλες κλπ.

https://londonjazzcollector.wordpress.com/for-audiophiles/home-brew-cleaner-for-vacuum-rcms/

Ωραίος.

Βάλε τώρα και πληροφορίες για λάδι στην πηγάδα του πλατώ. Που βρίσκουμε, τι προσέχουμε, ποιο κάνει και ποιο δεν κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Pleo είπε

Ωραίος.

Βάλε τώρα και πληροφορίες για λάδι στην πηγάδα του πλατώ. Που βρίσκουμε, τι προσέχουμε, ποιο κάνει και ποιο δεν κάνει;

Έλα, μη με κοροϊδεύεις τώρα. Τόσα λινκ υπάρχουν, κάποιο σοβαρό θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vangelis_D9 είπε

Έλα, μη με κοροϊδεύεις τώρα. Τόσα λινκ υπάρχουν, κάποιο σοβαρό θα βρεις.

Δεν σε κοροιδεύω βρε. Σοβαρά ρωτάω. Είναι θέμα το λάδι. Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω που να ψάξω και ποιο κάνει για ποιο πικάπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pleo είπε

Δεν σε κοροιδεύω βρε. Σοβαρά ρωτάω. Είναι θέμα το λάδι. Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω που να ψάξω και ποιο κάνει για ποιο πικάπ.

Ποιό πικάπ είπαμε έχεις; Θα ρωτήσεις είτε τον κατασκευαστή είτε σε σχετικό πολύ εξειδικευμένο φόρουμ. Δεν εγγυώμαι τίποτε πέραν του δικού μου πικάπ που ξέρω να χειρίζομαι. Αυτό έπρεπε να ήταν αυτονόητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Ποιό πικάπ είπαμε έχεις; Θα ρωτήσεις είτε τον κατασκευαστή είτε σε σχετικό πολύ εξειδικευμένο φόρουμ. Δεν εγγυώμαι τίποτε πέραν του δικού μου πικάπ που ξέρω να χειρίζομαι. Αυτό έπρεπε να ήταν αυτονόητο.

Άρα δεν υπάρχει generic λύση μου λες; Για παράδειγμα από Thorens σε Pro-ject και από κει σε Scheu Analog. Παίζει να βρούμε κάτι που να κάνει για όλα;

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

Άρα δεν υπάρχει generic λύση μου λες; Για παράδειγμα από Thorens σε Pro-ject και από κει σε Scheu Analog. Παίζει να βρούμε κάτι που να κάνει για όλα;

Κοίτα, απ' όσο ξέρω θεωρητικά κάνει το λάδι της ραπτομηχανής ως καθαρό απόσταγμα αλλά δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Κι εγώ Pro-Ject έχω αλλά χρειάζεται κάποιος πραγματικά έμπειρος και γνώστης να μας πει.

 

Κάτι άλλο που θυμήθηκα, προαναφέρθηκε ότι το υγρό του πλυντήριου μπορεί να καταστρέψει τη λάκα του δίσκου. Αυτό δεν ισχύει πλην δυο περιπτώσεων 1) ποτέ δεν καθαρίζεις τους δίσκους 78 στροφών μ΄αυτό το υγρό 2) ενδεχομένως αυτό να ισχύει στα "έγχρωμα" βινύλια, δηλαδή αυτά που βγάζουν με διάφορους χρωματισμούς κι "εκτυπώσεις" πάνω τους. Είχα δει τέτοιες αναφορές αλλά δεν παίρνω όρκο ότι ισχύει απαραίτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...