Προς το περιεχόμενο

Οι πωλήσεις δίσκων βινυλίου και κασετών πέρυσι γνώρισαν διψήφια ανάπτυξη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς δεν έχει τύχει να ασχοληθώ με δίσκους γραμμοφώνου. Το διάβασα αυτό που αναφέρεις για τη λάκα στο link που παράθεσες και αναφέρει ότι δεν ισχύει. Βασικά εγώ το πλύσιμο το έχω για καλό πράγμα. Μου έκανε εντύπωση όταν διάβασα ότι μπορεί να καταστρέψει δίσκο.

Πολύ κούραση πάντως το βινύλιο με όλα αυτά. Γι' αυτό και προσπέρασα. Στην κούτα το πικάπ και χάρισμα τους δίσκους. Θα κοιτάξω μήπως έχει τίποτε αποθηκευμένο σε λάδι η γιαγιά μου που έχει ραπτομηχανή Singer...

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σιγά που θα ξετρυπώσεις τη Singer της γιαγιάς, πας σε ένα σχετικό κατάστημα ραπτικών να πάρεις μπουκαλάκι, 3 ευρώ κοστίζει. Όταν λες "χάρισμα τους δίσκους"... τους έδωσες ήδη; Και για μας τίποτα ρε αχαΐρευτε;

Πάντως μια που βλέπω εδώ αρκετούς βινυλιάκηδες πώς και δεν υπάρχει τόπικ στη Μουσική τύπου "Όλα για τα βινύλια - απορίες, tips κλπ";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Ardov είπε

Όταν κάποιος έχει το ανάλογο ηχοσύστημα, ενα λαμπάτο ενισχυτή, ενα λαμπάτο Phono, ενα καλό και ποιοτικό πλατώ με ξεχωριστό τροφοδοτικό και μια ποιοτική MC κεφαλή τύπου Benz Micro καθώς και ενα ζεύγος προσεγμένων ηχείων με τα αντίστοιχα καλώδια, οι διαφορές είναι πάρα πολύ σοβαρές. 

Αν πραγματοποιήσεις ακρόαση σε ενα τέτοιο ηχοσύστημα θα αντιληφθείς τις τεράστιες διαφορές. Δεν έχω σκοπό να ξεκινήσω πόλεμο τύπου vinyl vs digital. Σίγουρα όμως εαν βάλουμε εναν δίσκο βινυλίου κλασσικής ή jazz και τα συγκρίνουμε με τα αντίστοιχα mp3 ακόμη και σε 320Kbps, τα τεχνουργήματα τύπου chirping βρίσκονται εκεί στα mp3 και σου σκίζουν τα αυτιά. Σε ενα απλό CD player, τα τεχνουργήματα λόγω dithering είναι επίσης διακριτά. Σε ηχεία Logitech ή Creative των 50€ δεν θα το ακούσεις αλλά στο παραπάνω σοβαρό ηχοσύστημα θα βγεί στην "μουσική σκηνή" και θα σε ενοχλεί.  

Το πράγμα αλλάζει βέβαια στα FLAC/APE/WAV/AIFF (PCM) υπερυψηλής δειγματοληψίας και βάθους. Και ακόμη περισσότερο αλλάζει σε υλικό και εξοπλισμό DSD 2.8 και 5.6Mhz (το φορμά που χρησιμοποιούσαν τα SACD), πολυκάναλο ή δικάναλο. Ειδικά στο DSD, το δυναμικό εύρος είναι εντυπωσιακό μαζί με την καθαρότητα (φυσικά παίζει ρόλο και η ηχογράφηση/mastering κλπ.) και πραγματικά σε αποζημιώνει ακουστικά, (εκεί βέβαια υπάρχει θόρυβος υψηλών συχνοτήτων και αποκόπτεται με φίλτρο low-pass).  

Βέβαια όλα είναι σχετικά. Αν για παράδειγμα θέλει κανείς να ακούσει Χολίδη, Παντελίδη κλπ. κλπ. βολεύει μαζί με το τσιγαράκι και το ουϊσκάκι να πατήσει ένα διπλό κλικ και να ακούσει την καψούρα στο youtube ή στα κατεβασμένα απο youtube mp3 στέλνοντας παράλληλα μηνύματα στο facebook και στο viber. Ενα ζεύγος ηχείων της σειράς όπως έγραψα πιο πάνω είναι υπέραρκετά. Στρίβει και το ρυθμιστικό της έντασης του υπογούφερ στο τέρμα, βαράνε κάργα τα μπάσα και είναι άρχοντας

Όταν όμως έρθει η στιγμή να θέλει να ακούσει το σαξόφωνο και την τρομπέτα σε ενα τζάζ κομμάτι, ή το βιολί και το πιάνο σε ενα κλασσικό έργο και να τα απολαύσει με το 100% της απερίσπαστης προσοχής του, τότε θα προτιμήσει να πιάσει τη χάρτινη συσκευασία του δίσκου, να την ξαναδιαβάσει πολλοστή φορά, να τον βγάλει απο το αντιστατικό περίβλημα με θρησκευτική ευλάβεια, να ζεστάνει το ηχοσύστημά του απο πριν, να τον τοποθετήσει στο πλατώ και να ακούσει την αναλογική μαγεία. Ή αν έχει ενα αξιόλογο DAC/SACD Player να ακούσει την αντίστοιχη ψηφιακή μαγεία.

Αυτή ήταν η προσωπική άποψη ενός μουσικού που έχει στην κατοχή του 8500 βινύλια και περίπου 50 SACD's. Άνευ παρεξηγήσεων και αντιπαραθέσεων.

Επειδή γνωρίζω για τι ήχο μιλάς, λόγω της εποχής που έζησα, όπου την 10ετια 80 - 90 το hifi είχε μια ιδιαίτερη σημασία στους μουσικοφιλους και όλοι είχαμε ανάλογες εμπειρίες, όμως φαντάσου ότι σήμερα υπάρχουν άνθρωποι, πιθανόν και πολλοί insomniacs που δεν γνώρισαν ή δεν γνωρίζουν αυτον τον ήχο. Που δεν ξερουν γιατι πράγμα μιλάμε και τι ακουστική εμπειρία είχαμε ή βιώνουμε ακόμη.

Πιθανότατα φταίει το οτι σήμερα ο κόσμος δεν επενδύει στην ηχητική ποιότητα ή σε μια ανώτερη ακουστική απόλαυση. Πέρα απο το τελετουργικό της υπόθεσης και της προτίμησης αυτής, υπάρχει και το οικονομικό. Ασφαλώς ενα τέτοιο ηχοσυστημα που ανέφερες αξίζει κάποια χιλιάρικα που κάποιοι όχι οτι δεν θελουν να το αποκτήσουν, αλλά δεν μπορουν. Είναι σαν να σου λέει ο κάτοχος ενος supercar, ότι δεν έχεις νοιώσει τα  G της επιτάχυνσης, οχι γιατί δεν θέλεις να τα νοιώσεις, αλλά γιατί δεν μπορείς να έχεις ένα τέτοιο αμαξι.

Επίσης για να μπορέσω να απολαύσω τα βινύλια που εχω στην ένταση που θέλω, αναγκαστικα να ακριβοπληρωσω λαμπατο ενισχυτή ακουστικών και να παρω ακριβά ακουστικά. Τα οποία μπορούν να αγοράσουν οι περισσότεροι με λίγη οικονομία. Εδω δεν εχουμε να κάνουμε με πανάκριβο εξοπλισμό. Έχουμε να κάνουμε με άγνοια για την ανώτερη ηχητική εμπειρία.

 

22 ώρες πριν, laradoomed123 είπε

Φυσική εξέλιξη είναι η αύξηση τόσο στις πωλήσεις βινυλίων όσο και φωτογραφικών φιλμ. Και δεν είναι θέμα χιπστεριάς που νομίζουν διάφοροι, απλώς πολύς κόσμος έχει σιχαθεί τον απρόσωπο χαρακτήρα του ψηφιακού.

Είναι άλλη φάση να χεις αράξει σπίτι σου κ να ακουμπάς απαλά απαλά τη βελόνα στα αυλάκια του βινυλίου ή να κοιτάς τα αρνητικά ενός φίλμ ή να μυρίζεις ένα βιβλίο. Αυτές είναι διαδικασίες που απευθύνονται σε όλες τις αισθήσεις σου, το πιάνεις, το μυρίζεις (το παλιό αμερικάνικο βινύλιο έχει μια μυρουδιά άλλο πράμα!!), το κοιτάς..!!! Απ'την άλλη, τα data του ψηφιακού απλώς τα κλικαρεις..

Δεν είναι δλδ θέμα νοσταλγίας, είναι θέμα απόλαυσης που στα πλαίσια του παραλόγου σύγχρονου τρόπου ζωής έχει φτάσει να θεωρείται πολυτέλεια.

Για να συμπληρώσω την πολύ ωραία περιγραφή για το οτι λειτουργουν πολλές αισθήσεις μαζί (αφή, οσμή, ακοή, όραση) στο τελετουργικό του κλασικού αναλογικού ηχου και θα συμπληρωνα και την γεύση. Η γεύση συνόδευε πάντα την ακουστική απόλαυση (γλέντια, γιορτές, διασκέδαση, μπαρ κλπ)

Η απόλαυση είναι δεδομένη όταν αφήνεις την βελόνα να πέσει στο αυλάκι και να καταπινεις την πρώτη γουλιά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά για το δικό μου πλατώ, χρησιμοποιώ εξαιρετικής ποιότητας λάδι ραπτομηχανής "ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ". Προσωπικά πιστεύω δεν έχει να ζηλέψει τίποτε απο άλλες λύσεις δήθεν "εξειδικευμένες". Είναι καταπληκτικό λιπαντικό και σχετικά φθηνό. Κάτοχος Project RPM 9.2 Evo.

14 λεπτά πριν, nhzt είπε

Επειδή γνωρίζω για τι ήχο μιλάς, λόγω της εποχής που έζησα, όπου την 10ετια 80 - 90 το hifi είχε μια ιδιαίτερη σημασία στους μουσικοφιλους και όλοι είχαμε ανάλογες εμπειρίες, όμως φαντάσου ότι σήμερα υπάρχουν άνθρωποι, πιθανόν και πολλοί insomniacs που δεν γνώρισαν ή δεν γνωρίζουν αυτον τον ήχο. Που δεν ξερουν γιατι πράγμα μιλάμε και τι ακουστική εμπειρία είχαμε ή βιώνουμε ακόμη.

Πιθανότατα φταίει το οτι σήμερα ο κόσμος δεν επενδύει στην ηχητική ποιότητα ή σε μια ανώτερη ακουστική απόλαυση. Πέρα απο το τελετουργικό της υπόθεσης και της προτίμησης αυτής, υπάρχει και το οικονομικό. Ασφαλώς ενα τέτοιο ηχοσυστημα που ανέφερες αξίζει κάποια χιλιάρικα που κάποιοι όχι οτι δεν θελουν να το αποκτήσουν, αλλά δεν μπορουν. Είναι σαν να σου λέει ο κάτοχος ενος supercar, ότι δεν έχεις νοιώσει τα  G της επιτάχυνσης, οχι γιατί δεν θέλεις να τα νοιώσεις, αλλά γιατί δεν μπορείς να έχεις ένα τέτοιο αμαξι.

Επίσης για να μπορέσω να απολαύσω τα βινύλια που εχω στην ένταση που θέλω, αναγκαστικα να ακριβοπληρωσω λαμπατο ενισχυτή ακουστικών και να παρω ακριβά ακουστικά. Τα οποία μπορούν να αγοράσουν οι περισσότεροι με λίγη οικονομία. Εδω δεν εχουμε να κάνουμε με πανάκριβο εξοπλισμό. Έχουμε να κάνουμε με άγνοια για την ανώτερη ηχητική εμπειρία.

Για να συμπληρώσω την πολύ ωραία περιγραφή για το οτι λειτουργουν πολλές αισθήσεις μαζί (αφή, οσμή, ακοή, όραση) στο τελετουργικό του κλασικού αναλογικού ηχου και θα συμπληρωνα και την γεύση. Η γεύση συνόδευε πάντα την ακουστική απόλαυση (γλέντια, γιορτές, διασκέδαση, μπαρ κλπ)

Η απόλαυση είναι δεδομένη όταν αφήνεις την βελόνα να πέσει στο αυλάκι και να καταπινεις την πρώτη γουλιά.

Επίσης εξαιρετική δημοσίευση nhzt! Θα συμφωνήσω σε όλα!

Επεξ/σία από Ardov
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nhzt είπε

Η απόλαυση είναι δεδομένη όταν αφήνεις την βελόνα να πέσει στο αυλάκι και να καταπινεις την πρώτη γουλιά.

Ή να σνιφάρεις την πρώτη γραμμή θα μπορούσε να πει κάποιος.

Νομίζω ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για κρίσεις ηχητικής ποιότητας συνοδεία παραισθησιογόνων. Σε τέτοιες περιπτώσεις οποιαδήποτε σύγκριση είναι προφανώς άνευ ουσίας.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας ανέβασε στο πατάρι το Νακαμίτσι του, ο άλλος ψάχνει που καταχώνιασε το 1210, ε ντροπής πράματα! Τουλάχιστον κάτι καλό να βγαίνει από τη συζήτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Pleo είπε

Ή να σνιφάρεις την πρώτη γραμμή θα μπορούσε να πει κάποιος.

Νομίζω ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για κρίσεις ηχητικής ποιότητας συνοδεία παραισθησιογόνων. Σε τέτοιες περιπτώσεις οποιαδήποτε σύγκριση είναι προφανώς άνευ ουσίας.

Οι δικές σου προτιμήσεις για σνιφαρισμα, για sex και για παραισθησιογονα δεν έχουν θέση στη συζήτηση μας. Εκτός του ότι δεν γνωρίζεις την σημασία αυτων που λες... (https://el.m.wikipedia.org/wiki/Παραισθησιογόνο)

Το κρασί και το ουίσκι δεν είναι παραισθησιογονα.

Παίξε πιο πέρα σε παρακαλώ...

Επεξ/σία από nhzt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα κάνεις κανένα "τσιγάρο" και ακούσεις το Time των Pink Floyd (και σε mp3 ακόμα δεν κολλάμε πουθενά) ειδικά εκεί στο ατελείωτο σόλο στο τέλος, θα την δεις διαστημικά. Θα κλείσεις τα μάτια και θα  βλέπεις φώτα μέσα από τον ήχο που ακούς. Τρομερή εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, nhzt είπε

Οι δικές σου προτιμήσεις για σνιφαρισμα, για sex και για παραισθησιογονα δεν έχουν θέση στη συζήτηση μας. Εκτός του ότι δεν γνωρίζεις την σημασία αυτων που λες... (https://el.m.wikipedia.org/wiki/Παραισθησιογόνο)

Το κρασί και το ουίσκι δεν είναι παραισθησιογονα.

Παίξε πιο πέρα σε παρακαλώ...

Εγώ προτιμώ σκέτη ακρόαση. Εσύ πάλι όχι απ' ό,τι βλέπω. Αυτά ως προς την ποιότητα των μέσων αναπαραγωγής. Ανεπάρκεια το λένε. Ή όπως είπες κι εσύ, η γεύση πάντα συνόδευε τις γιορτές. Κοινώς... για τα πανηγύρια!

Επεξ/σία από Pleo
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Μ αυτο πόσα μπορω να βγάλω? 😛

5-A36-A48-E-30-FC-457-B-B520-1-A7-CE9-B1


Εμενα παλι, τα φτωχα νεανικοινομικα μου, εφθαναν μεχρι αυτο εδω:
http://www.hifi-review.com/150527-jvc-al-a151bk.html

66093693_934.jpg

Κι ετουτο, για λογους απολυτως ρομαντικους(sic), οχι δεν αλλαζει 😘

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pleo είπε

Εγώ προτιμώ σκέτη ακρόαση. Εσύ πάλι όχι απ' ό,τι βλέπω. Αυτά ως προς την ποιότητα.

Σου είπε κανένας κάτι για τις προτιμήσεις σου; κάνε ότι θέλεις... Εξάλλου το να πιω ενα κρασάκι για να ακούσω το Animals των Pink Floyd δεν είναι κακό. Απολαμβανουμε αγαπητέ μου, δεν κάνουμε κριτική δίσκων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Ardov said:

Προτιμώ να ακούσω αυτό που θέλω με τη μέγιστη δυνατή ποιότητα.

Κι εγώ το ίδιο, αλλά ας μη κοροϊδευόμαστε ότι μπορούμε να ακούσουμε διαφορά ανάμεσα σε flac και οτιδήποτε από σύγχρονα lossy codecs λογικού bitrate, εκτός αν είσαι στο ειδικά διαμορφωμένο listening room στο σπίτι σου (με ο,τι αυτό συνεπάγεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...