Προς το περιεχόμενο

Νέα mid-tier κάρτα γραφικών GeForce RTX 2060 στα $349 από την Nvidia


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, foniki_melitzana είπε

Ενδιαφέρον. Έχουμε πουθενά benchmarks που να συγκρίνουν vega 64 με nvidia κάρτες, σε αντίστοιχη έκδοση tensorflow?

Έχεις ακούσει για το google; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω ακούσει. Και δε βρήκα αυτό που σε ρώτησα (ίδια έκδοση tf). Για αυτό σε ρώτησα (ευγενικά, σε αντίθεση με τον τρόπο που απάντησες) αν έχεις κάτι, μιας και ανέφερες τη vega και νούμερα. Υπέθεσα ότι θα έχεις κάτι χειροπιαστό, αλλά δεν. Μπορείς να το πεις, πάντως, μην ντρέπεσαι "πέταξα νούμερα στην τύχη για να κάνω τον έξυπνο"

 

εδιτ: α ναι, είναι βασικό να είναι και up-to-date οι εκδόσεις. Δε λέμε για την έκδοση 1,3

Επεξ/σία από foniki_melitzana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400 ευρω+ για 1080p gaming, λακκουβιτσες με νερο και παρμπριζ..Ψαρευει η nvidia οτι προλαβαινει πριν ανακοινωθει η νεα σειρα της AMD και αναποφευκτα και η σειρα 11 που δεν θα εχει RT cores και θα ειναι η ρεαλιστικη προταση για gaming. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, RivAngE είπε

Εύκολα θεοποιείτε την AMD που δεν έχει ανταγωνιστική κάρτα. Έχετε μετρήσει πόσες φορές σας έχει κρεμάσει η AMD και σας έχει αφήσει με hopium;

Οκ, μια φορά απογοήτευσε και η Nvidia τους fan της, από όσα χρόνια ασχολούμαι είναι η πρώτη φορά. Απλά κάνω skip την σειρά και μένω με την 1080ti μου μέχρι να βγάλουν κάτι αξιόλογο.

Αλλά μην ξεχνάμε πως τα πάντα έχουν ακριβύνει (απλά στην Αμερική ανέβηκαν και οι μισθοί) και πως χάρη στα Tariff Wars το κόστος εισαγωγής πολλών εξαρτημάτων των καρτών γραφικών ανέβηκε. Νομίζω υπάρχει και επιπλέον tariff για την εισαγωγή της κάρτας στην Ευρώπη; Δεν είμαι σίγουρος... Αλλά και το MSRP είναι ανεβασμένο λόγω των πρώτων υλών. Για να δούμε και την AMD... Αλλά μην ελπίζεται για πολλά.

Η σειρα FX, 7ΧΧΧ, 9ΧΧΧ, 1ΧΧ, η GTS 250, η σειρα 3XX, οι Thermi, η 780 = 960, η 970 3,5GB, 1060 3GB και η 1030 DDR4 σε ψαχνουν να σου πουν κατι ιστοριες.

Ειτε μπηκες στον κοσμο του Hardware φετος, ειτε εισαι αρκετα επιλεκτικος με το τι θεωρεις "απογοητευση"

4 ώρες πριν, grifind είπε

8GB  σε mid range gpu που προορίζεται καθαρά για entry και mid level builds δηλαδή όχι για 4Κ γιατί να βάλει?:D

Γιατι η τιμη δεν ανηκει σε mid range GPU :) 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2019 στις 1:20 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Και είναι και 40% πιο αργές..Τα 6GB είναι υπεραρκετά για 1080P που προορίζεται αυτή η κάρτα.

Συμφωνώ εν μέρη

Μολις το 2017 τα 3 ηταν αρκετα της 1060, τωρα τα 6 ειναι αρκετα...  αυτη η καραμελα GB/Αναλυση πρεπει να σταματήσει καποια στιγμη. Τα games οσο περναει ο καιρος ρουφανε. Προφανως αν δεν εχει καποιος τα 30-50ε ας παρει 3 και 4 απο το να πάρει χειρότερη καρτα, αλλα σε καμια περιπτωση τα 6/8 δεν ειναι περιττά ή αρκετα για καιρο. Ειναι καλα για 1-2 χρόνια και απλα οκ για 3-4. Οποτε ο καθένας ας κρίνει με το ποσο κραταει μια κάρτα και φυσικά τη διαφορά που θα πρεπει να πληρώσει για τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, dimoskoutr said:

Μα η ερώτηση αυτό ακριβώς αφορούσε. Τι χρειαζόμαστε για 1080p/60fps/max settings...φυσικά το τρένο σε αυτό αναφέρεται!

Με τίποτα 1060 full settings 1080p. Άπειρα τα games που δεν τραβαει. Υπάρχουν games που 30αριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, strawman είπε

Με τίποτα 1060 full settings 1080p. Άπειρα τα games που δεν τραβαει. Υπάρχουν games που 30αριζει.

Μη σου πω 10αρίζει... Τελικά μάλλον για 720p/max settings είναι και μπερδεύτηκα... Μετά μας φταίει η Nvidia...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, dimoskoutr said:

Μη σου πω 10αρίζει... Τελικά μάλλον για 720p/max settings είναι και μπερδεύτηκα... Μετά μας φταίει η Nvidia...

Δεν ξέρω προς τι ή ειρωνεία, ειδικά όταν έχω δίκιο. Αφού δεν τα εχει τα 1080p 60 max, τι να κάνω. Να πω ψέμματα για να μην ενοχληθείς? Υπάρχει πλειάδα games που 30αριζει. Καλά για minimum 60 ούτε για πλακα

 

Μόλις κοίταξα και reviews. Το 2016 λοιπόν δυσκολεύοταν να πιάσει 60 minimum. Σύμφωνα με το tomshardware minimum 60αρι μόνο σε 3 τίτλους έπιασε, και μάλιστα benchare ψηλό ελαφριά παιχνίδια και παλιού τσίμα (metro, gta v) . Άμα έβαζε τίποτα ac, wildlands κλπα άστα.

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2019 στις 1:54 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε
Στις 7/1/2019 στις 1:53 ΜΜ, Donacgreece είπε

Έδωσε 6gb στις 1060 οκ δεκτών. Σε αυτή τη γενιά έπρεπε να πάει στα 8 τέλος. Τώρα αν αγαπάτε εταιρείες και όχι τη τσέπη σας πάλι δεκτό.

Η 7970 είχε 3GB και όχι 4GB όπως γράφεις. Η NV έβγαζε και εκδόσεις με 4GB. Όσο κράτησαν οι μεν, κράτησαν και οι δε. Για να είχε 8GB η 2060, θα έπρεπε να είναι 256bit κάρτα και όχι 192bit.

Αν συγκρινεις την 1060-6gb με την R9 390-8gb μπορει η 1060 να ειναι λιγο πιο γρηγορη απο την R9 αλλα η R9 εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι για πιο μελλοντικα games, καθως η 390 δουλευει στα 512bit με 8gb και οχι στα 192bit οπως η 1060.(υλοποιηση της MSI)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, dimoskoutr said:

Μη σου πω 10αρίζει... Τελικά μάλλον για 720p/max settings είναι και μπερδεύτηκα... Μετά μας φταίει η Nvidia...

Το πρόβλημα είναι η φράση "max settings". Εσύ θεωρείς max settings με κάποια disabled, άλλοι όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Το πρόβλημα είναι η φράση "max settings". Εσύ θεωρείς max settings με κάποια disabled, άλλοι όχι. 

Ναι, οκ.. υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να ξοδέψουν μια περιουσία για να έχουν όλα στο ultra χωρίς καμία αισθητή διαφορά ή το πολύ 5% σε σχέση με το high απλά για να έχουν Input lag και να λένε ότι το pc τους σηκώνει ultra settings. Οι σοβαροί gamers και όσοι παίζουν competitive ακόμα κι αν έχουν υπερτούμπανα συστήματα ποτέ δεν παίζουν με ultra settings, για πολλους λόγους (input lag, optimization του παιχνιδιού, crashes κλπ)

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τότε απλά δεν χρησιμοποιούμε τον όρο "max settings" για να μην γράφουν αδίκως κι οι 2 πλευρές... :)

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Τότε απλά δεν χρησιμοποιούμε τον όρο "max settings" για να μην γράφουν αδίκως κι οι 2 πλευρές... :)

Ναι σωστό. Και εμένα με εκνευρίζει όταν λένε "τα βάζω όλα τέρμα και εχω 120 fps" γιατί αποκλείεται σε παιχνίδια τελευταίας γενιας να τα βάζουν ΟΛΑ max και και να μην έχουν fps drop, εκτος αν έχουν διπλές 1080Τi's και το παιχνίδι είναι fully optimized. 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, strawman είπε

Δεν ξέρω προς τι ή ειρωνεία, ειδικά όταν έχω δίκιο. Αφού δεν τα εχει τα 1080p 60 max, τι να κάνω. Να πω ψέμματα για να μην ενοχληθείς? Υπάρχει πλειάδα games που 30αριζει. Καλά για minimum 60 ούτε για πλακα

Μόλις κοίταξα και reviews. Το 2016 λοιπόν δυσκολεύοταν να πιάσει 60 minimum. Σύμφωνα με το tomshardware minimum 60αρι μόνο σε 3 τίτλους έπιασε, και μάλιστα benchare ψηλό ελαφριά παιχνίδια και παλιού τσίμα (metro, gta v) . Άμα έβαζε τίποτα ac, wildlands κλπα άστα.

Καμιά ειρωνεία, το αντίθετο...είπα ότι τελικά κάνει μόνο για 720p/60fps/max...Δεν ενοχλούμαι μην σκας...για average 60fps λέω και δεν έχω κάτι να προσθέσω...στο τέλος θα μας πείτε ότι χρειαζόμαστε 1080ti για 1080p/60fps/max...ότι πιστεύει ο καθένας, εγώ μυαλό σε οποιονδήποτε άλλο δεν προσπαθώ να βάλω...μην σας φταίει η nvidia μετά όμως που πιάνει κ@λους...γιατί φτάσαμε να ακούμε και ότι για mid range κάρτα στα 350+ ευρώ είναι φυσιολογική τιμή και ότι όποιου του φαίνονται πολλά ακόμη και τα 250 για κάρτα να αλλάξει χόμπυ...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...