Προς το περιεχόμενο

Τα νέα gaming notebooks Alienware m17 και m15 εξοπλίζονται με «γραφικά» Nvidia RTX


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

CES  πολύ εντυπωσιακο το alienware area 51 που μπορεις να αλλάζεις gpu , cpu για πρώτη φορά , και το mothership της asus με αποσπώμενο πληκτρολόγιο αποτελεσματικο σύστημα ψύξης , για μετακινήσεις ταξίδια ταιριάζει καλύτερα το razer blade φανταστική οθόνη , ποιότητα και πιο stealth  περνας απαρατηρητος το παίρνεις και για καφέ φαινεται σαν business laptop

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

10 λεπτά πριν, nero62 είπε

Μα τώρα σοβαρά? συγκρίνεις τα allieneware με turbox? Για το όνομα του Θεού ρε παιδιά... 

το ξερα οτι θα πεφτες στην ιδια παγιδα με αρκετο κοσμο , για μενα ενα n957tp6 με βολεψε αρκετα με 950ευρω συνολο ενω το αντιστοιχο σε δυναμη απο alienware στοιχιζει 1350 

περι αναγκων και γνωσης ο καθενας για μενα που ασχολουμε μια χαρα το αξιοποιω το clevo laptop ,υποψιν οτι εχω και msi titan το οποιο δυστυχως καθεται λογω τεραστιου ογκου.

18 λεπτά πριν, gregory22 είπε

δεν αντέχεις δίχως gaming ούτε τόσο δηλαδή?

ναι το παραδεχομαι το χομπυ μου ειναι το gaming , προφανως δεν χρειαζεται να δικαιολογησω σε κανενα που σκαω τα λεφτα μου και τι κανω στον ελευθερο μου χρονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, forgotten είπε

το ξερα οτι θα πεφτες στην ιδια παγιδα με αρκετο κοσμο , για μενα ενα n957tp6 με βολεψε αρκετα με 950ευρω συνολο ενω το αντιστοιχο σε δυναμη απο alienware στοιχιζει 1350 

περι αναγκων και γνωσης ο καθενας για μενα που ασχολουμε μια χαρα το αξιοποιω το clevo laptop ,υποψιν οτι εχω και msi titan το οποιο δυστυχως καθεται λογω τεραστιου ογκου.

ναι το παραδεχομαι το χομπυ μου ειναι το gaming , προφανως δεν χρειαζεται να δικαιολογησω σε κανενα που σκαω τα λεφτα μου και τι κανω στον ελευθερο μου χρονο...

οκ ρε μαν σλοου νταουν, δεν σου ζήτησα να δικαιολογηθείς να πουμε, εκτός αν σε πείραξει που ειναι προφανές δηλαδή.

Επεξ/σία από gregory22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, forgotten είπε

το ξερα οτι θα πεφτες στην ιδια παγιδα με αρκετο κοσμο , για μενα ενα n957tp6 με βολεψε αρκετα με 950ευρω συνολο ενω το αντιστοιχο σε δυναμη απο alienware στοιχιζει 1350 

περι αναγκων και γνωσης ο καθενας για μενα που ασχολουμε μια χαρα το αξιοποιω το clevo laptop ,υποψιν οτι εχω και msi titan το οποιο δυστυχως καθεται λογω τεραστιου ογκου.

Εγώ δεν έχω πέσει σε καμία παγίδα και ουδέποτε θα αγόραζα λάπτοπ για παιχνίδια. Στην παγίδα έχεις πέσει εσύ που πήρες λάπτοπ για παιχνίδια και μάλιστα κλέβω! 

Το ότι οι επεξεργαστές αυτής της γενιάς και τα τσιπάκια της nvidia δεν ζεσταίνονται και έχουν αντοχές δεν σημαίνει φίλε μου ότι όλοι φτιάχνουν καλά λάπτοπ. Χαλάρωσε λοιπόν. Αν είσαι τυχερός θα σου βγάλει το μισό της ζωής με την ίδια χρήση με ένα παρόμοιο allienware οπότε τα 950 που πλήρωσες σε έπιασαν κορόιδο. 600 έπρεπε να πλήρωνες για να είχες την ίδια "κόστος προς απόδοση/αντοχή" με το allienware.

Άσε την εγγύηση άσε την μεταπώληση. Άσε την ομορφιά άσε την ποιότητα άσε ΠΟΛΛΑ φίλε μου.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nero62 είπε

Εγώ δεν έχω πέσει σε καμία παγίδα και ουδέποτε θα αγόραζα λάπτοπ για παιχνίδια. Στην παγίδα έχεις πέσει εσύ που πήρες λάπτοπ για παιχνίδια και μάλιστα κλέβω! 

Το ότι οι επεξεργαστές αυτής της γενιάς και τα τσιπάκια της nvidia δεν ζεσταίνονται και έχουν αντοχές δεν σημαίνει φίλε μου ότι όλοι φτιάχνουν καλά λάπτοπ. Χαλάρωσε λοιπόν. Αν είσαι τυχερός θα σου βγάλει το μισό της ζωής με την ίδια χρήση με ένα παρόμοιο allienware οπότε τα 950 που πλήρωσες σε έπιασαν κορόιδο. 600 έπρεπε να πλήρωνες για να είχες την ίδια "κόστος προς απόδοση/αντοχή" με το allienware.

Άσε την εγγύηση άσε την μεταπώληση. Άσε την ομορφιά άσε την ποιότητα άσε ΠΟΛΛΑ φίλε μου.. 

εμμενω οτι μαλλον η επαφη σου με τα clevo ειναι στην περιοδο των turbo x . ειχα και alienware , αν θες ποιοτητα παρε msi titan και βαλε το διπλα σε alienware θα ανακαλυψεις οτι η alienware πλεον ασθενει ,ψαξε και τα αρθρα περι thermal throttle στα νεωτερα μοντελα alienware για μενα η αγορα εγινε μετα απο αναζητηση αρκετων αρθρων , επετρεψε μου λοιπον να μιλω με σιγουρια για το τι αγορασα και τι ειδα στον ανταγωνισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, forgotten είπε

κραταει 2 ωρες το λαπτοπ μου , για μενα εχει σημασια η φορητοτητα  ,ενα μινι pc εχει αρκετο ογκο ακομα και τα zbox που υποθετικα εχουν καλη καρτα γραφικων χρειαζονται συνεχομενο ρευμα και οθονη και για μενα προυποθετουν περισοτερη φασαρια για να ενωσω περιφερειακα κλπ , καταργειτε αμεσα η χρηστικοτητα του plug n play 

Καταλαβα, 2 ωρες με τοσο δυνατες καρτες και τέτοιες οθονες ? Μεσα σε παιχνιδι είναι αυτές οι ωρες? 
Ειχα παλια ένα gaming Laptop ACER , με Nvidia 9800 και η μπαταρια το πολύ κραταγε 30 λεπτα  από την πρωτη μερα.

31 λεπτά πριν, kirileman είπε

1ο σχόλιο, δεν απογοητεύτηκα.

Τι ενοεις ? Προσωπικα δεν το καταλαβα, υπαρχουν ατομα που τους βολευει και τους αρέσει ολο αυτό . 

Στο τελος ρε παιδια θα εχουμε και τύψεις για την γνωμη μας δλδ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Agony είπε

Τι ενοεις ? Προσωπικα δεν το καταλαβα, υπαρχουν ατομα που τους βολευει και τους αρέσει ολο αυτό .

Εννοώ ότι σε κάθε θέμα που αφορά laptop και gaming, υπάρχουν σχόλια για το ότι το gaming σε laptop δεν έχει νόημα, ότι δεν κάνουν για παιχνίδια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, nero62 είπε

Μα τώρα σοβαρά? συγκρίνεις τα allieneware με turbox? Για το όνομα του Θεού ρε παιδιά... 

η Clevo βγάζει 50-70 κωδικούς σασί, η plaisio (turbox) αγοράζει ότι μπανάλ-χειρότερο υπάρχει από την Clevo για να το μεταπωλήσει εδώ και να βγάλει κέρδος μέγιστο.

μη σου φανεί περίεργο ότι Alienware/Dell/Acer η άλλα γνωστά ονόματα, είναι απλά rebrands από διαλεγμένα σασί της Clevo 😉

α, και μάντεψε.. η foxconn έφτιαξε το σόκετ του motherboard σου που γράφεις τώρα, όχι η Gigabyte/Asus!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kirileman είπε

Εννοώ ότι σε κάθε θέμα που αφορά laptop και gaming, υπάρχουν σχόλια για το ότι το gaming σε laptop δεν έχει νόημα, ότι δεν κάνουν για παιχνίδια κλπ.

Φιλε μου , για εμενα δεν εχει νοημα. Για την δικη μου χρήση. Το ότι το λεω εγω δεν σημαινει ότι γενικοτερα για ολους ίσχυει το ιδιο. Ενας φιλος μετα από εμενα εγραψε ότι κανει ταξίδια συνεχεια και γουσταρει το gaming , για αυτόν και προφανος εχει νοημα . Για την ακριβεια για αυτά τα  ατομα δεν εχει νοημα ένα pc gaming σταθερο . 

Αν εγραφε δλδ ο φιλος αυτος που ταξιδευει , ότι τα σταθερα δεν εχουν νοημα και ασχολείται μονο με λαπτοπ, τι θα του ελεγα ?

Και εγω παιζω που και που στο λαπτοπ  μου κανα παιχνιδακι να περασει η ωρα… αλλα για τα δικα μου γουστα SIMRACING ένα λαπτοπ οσο καλο και να είναι δεν μου κανει διοτι πρεπει να εχω και τιμονι και ultrawide or Triples και καθησματα , ταχύτητες κτλ … οποτε οσο και να ηθελα το λαπτοπ δεν μου κανει. 

Φιλικα γραφω ότι γραφω παντα :) 

Εχεις κανεις Alienware ? από θεμοκρασιες τι λενε ? Αρκετα λαπτοπ εχουν θεματα με θεμοκρασια όταν εχουν καλες GPU πανω τους . Κατι εβλεπα σε βιντεο ότι μερικα λαπτοπ ηταν προτιμοτερο να μην επερνες το high end gpu model διοτι εκανε throttling . Ισχυουν αυτά ? η απλα μυθος ?

Επεξ/σία από Agony
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόσα λεφτά και πληρώνεις πλαστικά ασε πουξεκολάνε τα μπέζελ της οθόνης απο τις θερμοκρασίες..

 

2 ώρες πριν, Agony είπε

Laptop και gaming δεν το καταλαβα ποτε . 

Για απαιτητικό gaming συμφωνώ απόλυτα αλλά αν θέλεις να το χρησιμοποιείς και ώς desktop replacement για mid range gaming με την 2060 θα είναι μια χαρά.

Επισης κάποιοι πανε αναγκαστηκα σε λύσεις φορητότητας γιατι ταξιδεύουν δεν έχουν σταθερή έδρα κτλ .. δεν μπορουν να ξελύνουν σταθερους όλη την ώρα και να τους βάζουν βαλίτσα.

 

25 λεπτά πριν, Agony είπε

 

 Εχεις κανεις Alienware ? από θεμοκρασιες τι λενε ? Αρκετα λαπτοπ εχουν θεματα με θεμοκρασια όταν εχουν καλες GPU πανω τους . Κατι εβλεπα σε βιντεο ότι μερικα λαπτοπ ηταν προτιμοτερο να μην επερνες το high end gpu model διοτι εκανε throttling . Ισχυουν αυτά ? η απλα μυθος ?

Φυσικά και ισχύει διοτι η 1050 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα απο την TI ή την 1060 . Το ίδιο ισχύει και στην σειρά RTX

Γι αυτο περιμενω να δώ και τα laptop με την 2050 ή 2060 maxq(μειωμένη κατανάλωση)

Επεξ/σία από Prof_Chaos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agony είπε

Καταλαβα, 2 ωρες με τοσο δυνατες καρτες και τέτοιες οθονες ? Μεσα σε παιχνιδι είναι αυτές οι ωρες? 
Ειχα παλια ένα gaming Laptop ACER , με Nvidia 9800 και η μπαταρια το πολύ κραταγε 30 λεπτα  από την πρωτη μερα.

Τ

λοιπον σε πληρη φορτιση με μεσαια φωτεινοτητα οθονης χωρις wifi παει 2 ωρες με την 1070 καρτα γραφικων ο επεξεργαστης ειναι undervolt κατα 0.125mva και τα παιχνιδια που παιζω συνηθως ειναι rpg.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, forgotten είπε

λοιπον σε πληρη φορτιση με μεσαια φωτεινοτητα οθονης χωρις wifi παει 2 ωρες με την 1070 καρτα γραφικων ο επεξεργαστης ειναι undervolt κατα 0.125mva και τα παιχνιδια που παιζω συνηθως ειναι rpg.

Τι λες τωρα… εχει ξεφυγει εντελος 2 ωρες με την 1070 είναι υπερβολικα πολύ πιστευω . και 90 λεπτα μια χαρα θα ηταν  με full brightness . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Agony είπε

Τι λες τωρα… εχει ξεφυγει εντελος 2 ωρες με την 1070 είναι υπερβολικα πολύ πιστευω . και 90 λεπτα μια χαρα θα ηταν  με full brightness . 

δυστυχως παιζουν πολλα πραγματα ρολο πχ τα gaming laptop κανουν αυτοματα throttle την top speed της gpu για περισοτερη ωρα λειτουργιας , σε benches αν το ψαξεις θα δεις οτι το ιδιο μοντελο σε λειτουργια μπαταριας και σε ρευμα εχουν διαφορετικο σκορ λογω utilisation του gpu απο τον καθε κατασκευαστη ( ελαχιστες εταιριες δεν περιοριζουν την gpu σε χρηση μπαταριας) το msi titan παρεχει μεσω hardware button την εναλλαγη μεταξυ ενσωματωμενης gpu και dedicated και δεν εχει optimus με οτι συνεπαγεται αλλα η τιμη του ειναι περι τα 2 χιλιαρικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...