Προς το περιεχόμενο

Καρέκλα γραφείου


Physiciant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/1/2019 στις 2:26 ΠΜ, Physiciant είπε

Χαιρετώ την παρέα. Δεν ήξερα που να ποστάρω το συγκεκριμένο θέμα οπότε το αφήνω εδώ, αλλά αν υπάρχει κάποια άλλη κατάλληλη ενότητα φυσικά να μεταφερθεί. Επειδή καλώς ή κακώς περνάμε αρκετές ώρες της ημέρας μπροστά από την οθόνη του υπολογιστή, αποφάσισα να πάρω μια καρέκλα γραφείου της προκοπής γιατί αυτή που διαθέτω αυτή την στιγμή εκτός του ότι δεν παρέχει σωστή στήριξη του σώματος, δεν είναι πολύ βολική και τρίζει συνεχώς. Δεν ξέρω αν μια gaming καρέκλα θα μου προσφέρει αυτό που θέλω, αλλά απ τα λίγα που διάβασα κατέληξα πάλι στην κλασική καρέκλα γραφείου. Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω πολλά για το αντικείμενο οπότε δεν ξέρω τι ποσό χρειάζεται να διαθέσω για να πάρω μια στιβαρή, ποιοτική καρέκλα η οποία θα με εξυπηρετήσει και θα κρατήσω χρόνια γι αυτό θα ήθελα τις γνώμες σας. Όσον αφορά το υλικό κατασκευής, νομίζω θα ήταν καλύτερα να προτιμήσω κάποια με ύφασμα και όχι δέρμα/δερματίνη γιατί το καλοκαίρι θα στάζω ολόκληρος. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Το τονίζω ότι θέλω κάποια που να είναι προφανώς άνετη και να μην τρίζει μετά από 6 μήνες χρήσης. 

 

Διάβασε αυτό και ψάξε για παραπάνω πληροφορίες. Το συμπέρασμα είναι ότι ένα απλό σκαμπό είναι προτιμότερο από οποιαδήποτε καρέκλα για την υγεία του μυοσκελετικού συστήματος (όπως και ο ύπνος σε σχετικά σκληρή επιφάνεια (futon) είναι πολύ καλύτερος από τον ύπνο σε οποιοδήποτε στρώμα).

Άντε να το πεις βέβαια αυτό σε όσους πουλάνε ή έχουν αγοράσει καρέκλες και στρώματα των 1000 ευρώ.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, konstantin79 είπε

με γεια!

όταν με το καλό παραλάβεις κάνε ενα follow up για την αποψη σου καθώς είμαι και εγώ ανάμεσα σε αυτή και τη μαρκους!

λογικα μου ειπαν Δευτερα τριτη θα την εχω

θα κανω μια ενημερωση μιας και εχω αλλαξει 2-3 καρεκλες

 

Επεξ/σία από stel106
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2020 στις 11:44 ΠΜ, konstantin79 είπε

με γεια!

όταν με το καλό παραλάβεις κάνε ενα follow up για την αποψη σου καθώς είμαι και εγώ ανάμεσα σε αυτή και τη μαρκους!

μολις εστησα την anda seat ad12 xl
λοιπον αρχικα πολυ βαρια συσκευασια θελει 2 ατομα γιατι αν ειναι  ενας οπως εγω θα τα παιξει

στηθηκε σε 20 λεπτα μεσα ειχε βιντεακι Eλληνικο youtube

 

εντυπωσεις αρχικα παρα πολυ καλες πραγματικα νιωθεις οτι θα κρατησει παρα πολυ καιρο αυτη η καρεκλα

ροδακια βασεις κλπ ολα εμπνέουν αρκετη εμπιστοσυνη

τωρα πρωτη φορα παιρνω gaming οι 3-4 παλιες που ειχα ηταν απλα γραφειου του  100αρικου\

επισης ειναι ανετη και στο καθισμα δεν ειναι στενη που λεγαν καποιοι στο σκρουτζ( εγω 178 88κιλα)

 

στα ΚΑΤΑ ας το πουμε ετσι

-στην πιο χαμηλη θεση την νιωθω παλι καπως ψηλη οποτε θελει και αντιστοιχα σχετικα μεγαλο-ψηλο γραφειο(εγω περιμενω ενα βασικα αυτο που γραφω τωρα εντυπωσεις εχει συρταρη απο κατω στα ποδια)

- τα ποδια κατω φτανουν οριακα κυριως αν εχεις και ελαφρα ανακληση στην πλατη και γερνεις λιγο πισω

 

αυτα γενικα νομιζω ειναι απο τις καλες επιλογες που μπορειτε να κανετε κυριως αν κοιτατε καρεκλες 120-150

ΥΓ με φιλαρακι που παιζουμε Pubg εχει secretlab οποτε αν την δοκιμασω θα εχω μια καλητερη εικονα γιατι απο ματι σιγουρα με κερδισαν περισσοτερο να μην πουμε ψεμματα αλλα θελει και αλλα 100+

ελπιζω να βοηθησα

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εδώ και λίγες μερούλες στα ΙΚΕΑ έκανε την εμφάνιση της και αυτή ! https://www.ikea.gr/proioda/karekles-skabo-pagoi/karekles-grafeiou/karekles-me-rodakia/hattefjall-karekla-grafeioy-me-mpratsa/89305205

ξέρει κανείς κάτι περισσότερο? μπορούμε να την βάλλουμε στις υποψήφιες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, ψαχνω μια καρεκλα γραφειου με αμεση παραλαβη εξαιτιας remote working αυτο τον καιρο. Πηγα και ειδα την reflex-d και την action-d που εχουν αναφερθει πολλες φορες( η οποια νομιζω μου κρατουσε καλυτερα την μεση) αλλα θελουν 20 εργάσιμες μερες για παραδοση. Εχετε να προτείνετε καποια αλλη?  Αυτη εδω απο πλαισιο https://www.plaisio.gr/epipla/karekles/work-karekla-grafeiou-top-ii-black_3023974  την εχει καποιος? ηθελα να την δοκιμασω αλλα ειναι κλειστα τα καταστηματα

 

Επεξ/σία από kousman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/3/2020 στις 8:25 ΜΜ, kousman είπε

Καλησπερα, ψαχνω μια καρεκλα γραφειου με αμεση παραλαβη εξαιτιας remote working αυτο τον καιρο. Πηγα και ειδα την reflex-d και την action-d που εχουν αναφερθει πολλες φορες( η οποια νομιζω μου κρατουσε καλυτερα την μεση) αλλα θελουν 20 εργάσιμες μερες για παραδοση. Εχετε να προτείνετε καποια αλλη?  Αυτη εδω απο πλαισιο https://www.plaisio.gr/epipla/karekles/work-karekla-grafeiou-top-ii-black_3023974  την εχει καποιος? ηθελα να την δοκιμασω αλλα ειναι κλειστα τα καταστηματα

Καλησπέρα. Εγώ πάντως που πήρα πριν ένα χρόνο καρέκλα από το πλαίσιο (δυστυχώς δεν τη βλέπω στο site τους τώρα αν και μοιάζει με αυτή που βλέπεις) έχω απογοητευτεί πολύ. Το πρόβλημα μου είναι το πάχος της έδρας του καθίσματος αν το λεω σωστά. Στην ουσία εκεί που κάθεσαι είναι τόσο ρηχό το κάθιμα και δεν πιστεύω πως έχει κάποιο καλό απορροφητικό υλικό, με αποτέλεσμα να μην αντέχεις για πολύ. Έχω βάλει μαξιλάρι αλλά δεν είναι λύση. Ίσως πρέπει να αδυνατίσω :-),.

Και εγώ ψάχνω τώρα να την αλλάξω και δεν έχω δυνατότητα να τη δοκιμάσω. 

Βρήκα αυτήν και το σκέφτομαι (βλέπω πως έχει foam για παράδειγμα στο κάθισμα και είναι αρκετά παχύ): https://www.skroutz.gr/s/20246438/Καρέκλα-Διευθυντική-Toledo-045-000018-Supreme-Quality-Pakoworld.html

Μήπως έχει κανείς άποψη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Έχει δοκιμάσεις κανείς αυτές ?Τις δοκίμασα και φαονονται οκ, αλλα δεν ξέρω αν η τιμή είναι υψηλή ..

https://www.statusoffice.gr/proion/2/49/επιπλα-γραφειου-καθισματα-εργασιακα-mango

 

https://www.statusoffice.gr/proion/2/44/επιπλα-γραφειου-καθισματα-εργασιακα-bella (200 € με προσκέφαλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα με την καραντίνα χρειάζομαι οποσδηποτε καρέκλα αν θέλω την μέση μου.

Είμαι 1,85 και 110 κιλά και είναι μεταξύ Markus την οποία την έχω κάτσει και μου άρεσε και μεταξύ της Anda Seat AD12XL KAISER-II Black που βγήκε σήμερα BF OFFER από 269€ στα 229€.

Μήπως είναι στενή η Anda;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από PaNtErAz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά τις προάλλες περπατώντας στη γειτονιά λόγω lokdown βλέπω έναν τύπο να βγάζει στα σκουπίδια μία ακριβή καρέκλα γραφείου σε καλή κατάσταση.

Διάλογος.

-Καλημέρα τι πρόβλημα έχει;;;;;

-Άσε  μου έπιασε τη μέση γιατί δεν κάνει πίσω και έχω πιαστεί.

-Μπορώ να την πάρω;;;

-Και το ρωτάς για το σκουπιδιάρη την έβγαλα.

Την κουβαλάω σπίτι ευτυχώς ήταν κοντά γιατί ήταν και βαριά κοιτάζω το αμορτισέρ τα ροδάκια άψογη λειτουργία  κάθομαι όντως πρόβλημα πήγαινε μόνο μπροστά αντί για  πίσω η πλάτη και δεν βόλευε. Τη γυρίζω ανάποδα κοιτάζω είχε βιδώσει όλη τη βάση ανάποδα και αντί πλάτη να πηγαίνει πίσω πήγαινε μπρος. Τέσσερις βίδες ξεβιδώνω γυρίζω τη βάση ανάποδα κάθομαι πάνω τέλεια η καρέκλα.

Το γράφω γιατί το συγκεκριμένο πρόβλημα το έχω διαπιστώσει και άλλη φορά στο παρελθόν από άλλο άσχετο που δίνουν 200 ευρώ για καρέκλα δεν ξέρουν να τη συναρμολογήσουν και πιάνεται η μέση τους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Στις 21/1/2020 στις 7:58 ΜΜ, stel106 είπε

μολις εστησα την anda seat ad12 xl
λοιπον αρχικα πολυ βαρια συσκευασια θελει 2 ατομα γιατι αν ειναι  ενας οπως εγω θα τα παιξει

στηθηκε σε 20 λεπτα μεσα ειχε βιντεακι Eλληνικο youtube

 

εντυπωσεις αρχικα παρα πολυ καλες πραγματικα νιωθεις οτι θα κρατησει παρα πολυ καιρο αυτη η καρεκλα

ροδακια βασεις κλπ ολα εμπνέουν αρκετη εμπιστοσυνη

τωρα πρωτη φορα παιρνω gaming οι 3-4 παλιες που ειχα ηταν απλα γραφειου του  100αρικου\

επισης ειναι ανετη και στο καθισμα δεν ειναι στενη που λεγαν καποιοι στο σκρουτζ( εγω 178 88κιλα)

 

στα ΚΑΤΑ ας το πουμε ετσι

-στην πιο χαμηλη θεση την νιωθω παλι καπως ψηλη οποτε θελει και αντιστοιχα σχετικα μεγαλο-ψηλο γραφειο(εγω περιμενω ενα βασικα αυτο που γραφω τωρα εντυπωσεις εχει συρταρη απο κατω στα ποδια)

- τα ποδια κατω φτανουν οριακα κυριως αν εχεις και ελαφρα ανακληση στην πλατη και γερνεις λιγο πισω

 

αυτα γενικα νομιζω ειναι απο τις καλες επιλογες που μπορειτε να κανετε κυριως αν κοιτατε καρεκλες 120-150

ΥΓ με φιλαρακι που παιζουμε Pubg εχει secretlab οποτε αν την δοκιμασω θα εχω μια καλητερη εικονα γιατι απο ματι σιγουρα με κερδισαν περισσοτερο να μην πουμε ψεμματα αλλα θελει και αλλα 100+

ελπιζω να βοηθησα

 

 

 

 

Καλησπέρα. Λίγο αργά από τη συζήτηση σας αλλά ψάχνω απεγνωσμένα μια καλή καρέκλα αυτόν τον καιρό. Κυρίως να μη μου δημιουργεί πόνους και να μη χαλάει ύστερα από μικρό χρονικό διάστημα. Είμαι ανάμεσα στη Markus και σε Anda Seat, οπότε θα εκτιμούσα να μας πεις εντυπώσεις μετά από τόσο καιρό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vaggosbest είπε

Καλησπέρα. Λίγο αργά από τη συζήτηση σας αλλά ψάχνω απεγνωσμένα μια καλή καρέκλα αυτόν τον καιρό. Κυρίως να μη μου δημιουργεί πόνους και να μη χαλάει ύστερα από μικρό χρονικό διάστημα. Είμαι ανάμεσα στη Markus και σε Anda Seat, οπότε θα εκτιμούσα να μας πεις εντυπώσεις μετά από τόσο καιρό!

εγω μετα απο σχεδον 2 χρονια με την anda seat xl μπορω να πω ακομη καινουργια ειναι

θα επαιρνα τις νεες anda seat τις υφασματινες για ομορφια κλπ

επισης  η xl λιγο μεγαλη αλλα μαλλον και πιο στιβαρη σε μηχανισμους κλπ

με ενα υποποδιο ειναι παρα πολυ καλη επιλογη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χαίρετε, 

Μόλις έφθασα Αθήνα στο φοιτητικό σπίτι μου και θέλω να αγοράσω μια καρέκλα γραφείου. Έχετε στη υπόψη σας κάποιο μαγαζί με μεγάλη ποικιλία καρέκλων γραφείου για να πάω να δοκιμάσω να δω αν βολεύει εμένα; Μέχρι τώρα πήγα στο Πλαίσιο στο Σύνταγμα και δεν είχε πολλές επιλογές. 

Θα προτιμούσα το μαγαζί να είναι στο κέντρο της Αθήνας ή να είναι κοντά από σταθμό μετρό γιατί δεν έχω μεταφορικό μέσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...