Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση μνήμης σε laptop....Ποιά ταιριάζει;


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας παίδες!

Έχω ένα laptop με επεξεργαστή Ryzen 5 2500U. Διαθέτει μία μνήμη soldered 4 gb και έχω ένα slot ελεύθερο για να προσθέσω ακόμη 4 gb ( max 8 gb )

Η ενσωματωμένη μνήμη δεν ξέρω ποια είναι, αλλά διαθέτει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

αρχικό 1.png

 

αρχικό 2.png

 

Έχω στην διάθεση μου δύο sodimm 4gb και δεν ξέρω ποιο ταιριάζει καλύτερα. Και τα δύο πάντως παίζουν σε dual channel.

Το ένα είναι:  

 

Αρχικό 3.png

και το άλλο αυτό:

 

αρχικό 4.png

Ποιο από τα δύο να βάλω; Αν δω κάποια διαφορά; 

Ή υπάρχει κάποιο άλλο να κοιτάξω;

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε την πρωτη π ειναι στα 2400.. εχει ιδια συχνοτητα με αυτη π φορας κ θα συγχρονισουν μαζι στο dual channel

η δευτερη ειναι στα 2666.. ειναι παρα πολυ ελαχιστη η διαφορα οποτε κ να την βαλεις να παιξει μαζι με την αλλη απλα θα κανει underclock απο 2666 στα 2400.. αρα παλι στο ιδιο αποτελεσμα θα ερθεις

η καλυτερη λυση απο ολα αυτα ειναι να δωσεις τις 2 μνημες των 2400Mhz κ να παρεις αλλη μια στα 2666.. ετσι θα εισαι κερδισμενος στο μεγιστο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2019 στις 4:39 ΠΜ, FarmaS είπε

βαλε την πρωτη π ειναι στα 2400.. εχει ιδια συχνοτητα με αυτη π φορας κ θα συγχρονισουν μαζι στο dual channel

η δευτερη ειναι στα 2666.. ειναι παρα πολυ ελαχιστη η διαφορα οποτε κ να την βαλεις να παιξει μαζι με την αλλη απλα θα κανει underclock απο 2666 στα 2400.. αρα παλι στο ιδιο αποτελεσμα θα ερθεις

η καλυτερη λυση απο ολα αυτα ειναι να δωσεις τις 2 μνημες των 2400Mhz κ να παρεις αλλη μια στα 2666.. ετσι θα εισαι κερδισμενος στο μεγιστο

Σε ευχαριστώ!  Η μνήμη που φοράει το laptop 4gb στα 2400 είναι ενσωματωμένη, οπότε η τρίτη πρόταση σου (που θα ήταν ιδανική) δεν είναι εφικτή.

Από ότι κατάλαβα όποια από τις άλλες δύο που διαθέτω και να βάλω θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2019 στις 6:38 ΜΜ, Green Dragon είπε

Σε ευχαριστώ!  Η μνήμη που φοράει το laptop 4gb στα 2400 είναι ενσωματωμένη, οπότε η τρίτη πρόταση σου (που θα ήταν ιδανική) δεν είναι εφικτή.

Από ότι κατάλαβα όποια από τις άλλες δύο που διαθέτω και να βάλω θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Σωστά;

Οτι και να βαλεις (πανω απο 2400) οι μνημες θα τρεξουν στα 2400.Παντα η χαμηλοτερη συχνοτητα "κερδιζει".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...