Προς το περιεχόμενο

SAMSUNG UE55NU8002TXXH MediaMarkt 640 ευρώ ΕΜΜΕΣΑ ΜΕ YELLOWS


BadRobot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταπληκτική 55άρα με 100Hz panel και peak brightness 850cd/m^2

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-ue55nu8002txxh-1210676.html

https://www.skroutz.gr/s/14632680/Samsung-UE55NU8000.html?from=autocomplete&keyphrase=ue55nu8002

Επεξ/σία από BadRobot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

To Mediamarkt μας δουλεύει κανονικά με τις αρχικές τιμές. Και ο Κωτσόβολος 799€ την έχει αλλά αναφέρει ως αρχική τιμή 1149€, όχι 1849€ (!) που αναφέρει το Mediamarkt.

Είναι προσφορά λόγω των yellows αλλιώς στο skroutz είναι πολλά τα καταστήματα που την πουλάνε τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, tryf3 said:

Δεν υποστηρίζει έξοδο σε dts 5.1 όπως και όλες οι Samsung του 2018. Οπότε άκυρο από εμένα. 

Ούτε τα μοντέλα του 2019 θα υποστηρίζουν DTS...

Επεξ/σία από cineaste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, επειδή παράγγειλα την τηλεόραση από τα mediamarkt και με προβλημάτισε αυτό για το dts και ήθελα να ρωτήσω. 

Ταινίες με usb stick με dts ήχο απ ότι κατάλαβα δεν θα παίζουν, καθώς και ότι δεν υποστηρίζει να στείλει ήχο πχ σε ηχομπαρα , σωστά?

Από συσκευές όπως xbox one s , media players, bluray players που υποστηρίζουν dts ήχο θα μπορείς να παίξεις τις ταινίες στην τηλεόραση και να ακούγεται κάποιος ήχος?

Με το netflix app και την υποστήριξη dts ήχου θα υπάρχει πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν βαλεις ηχομπάρα με DTS , συνδεεις στην ηχομπαρα τις  συσκευες και κανει την αποκωδικοποίηση εκεινη και εχεις DTS.(αν υποστηριζει DTS η ηχομπαρα).

Αλλιως οτι παει κατευθειαν στην ΤΒ , και εχει dts δεν θα παιζει.

Το netflix εχει dolby digital plus.

Αν καποιος εχει ΠΧ ενισχυτη με 4k passthrough δεν τον ενδιαφερει αν εχει dts η  τβ διοτι εχει ο ενισχυτης.

Επεξ/σία από alprio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να συνδέω σκληρό στο ps4 και αυτό με οπτική για να δω ταινία με dts 5.1 και να το χειρίζομαι με το χειριστήριο του να μου λείπει. Μεγάλο φάουλ της samsung να μας σπρώχνει στο απαρχαιωμένο και υπερσυμπιεσμενο Dolby επειδή δε θέλει να πληρώνει άλλο δικαίωματα στο dts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλα αυτη η σαμσουνγ ειναι απιστευτη και ΜΟΝΑΔΙΚΗ. Εδω και 10-15 χρονια λεμε οσοι ειμαστε στον χωρο οτι ειναι απαραδεκτο μια απο τις μεγαλες υποτιθεται μαρκες να μην εχει δορυφορικο δεκτη στις εισαγωγες που κανει για την Ελλαδα. Συνεχιζει να μην εχει στους επισημους σε πολλα της μοντελα και να μην βρισκεις μαλιστα με δεκτη παρα μονο σε παραεισαγωγης!

Τωρα βλεπω οτι δεν εχει και DTS. Ποσο χαιρομαι που αγοραζω σχεδον μισοτιμης απο οσο αυτες, κατι φτηνες που τα εχουν ολα! Αν ειναι δυνατον!

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Καλα αυτη η σαμσουνγ ειναι απιστευτη και ΜΟΝΑΔΙΚΗ. Εδω και 10-15 χρονια λεμε οσοι ειμαστε στον χωρο οτι ειναι απαραδεκτο μια απο τις μεγαλες υποτιθεται μαρκες να μην εχει δορυφορικο δεκτη στις εισαγωγες που κανει για την Ελλαδα. Συνεχιζει να μην εχει στους επισημους σε πολλα της μοντελα και να μην βρισκεις μαλιστα με δεκτη παρα μονο σε παραεισαγωγης!

Τωρα βλεπω οτι δεν εχει και DTS. Ποσο χαιρομαι που αγοραζω σχεδον μισοτιμης απο οσο αυτες, κατι φτηνες που τα εχουν ολα! Αν ειναι δυνατον!

 

Καλά τα λές Mat αλλά πες μου μια 4Κ αυτη τη στιγμή η οποία : να ειναι 55ίντσες, να εχει VA panel στα 120Hz, να υποστηρίζει VRR/G-sync και να εχει input lag 13ms (ακόμα και με το frame interpolation ενεργοποιημένο), ειλικρινής ερώτηση κύριε μου ;)

Nαι, η Sammy σου χρεώνει ενα premium δεν αντιλέγω, όπως και το γεγονός οτι κάθε χρονιά τα νεα προιόντα ειναι ...ανακύκλωση των προηγούμενων μοντέλων με λιγότερα features (αφαίρεση BT, χειρότερο/φτηνιάρικο remote κτλπ) αλλά, στη συγκεκριμένη περίπτωση, η συγκεκριμένη (NU8002) ειναι μια πολύ καλή/τίμια πρόταση ιδίως γι'αυτους που θέλουν μια TV οχι μόνο για να βλέπουν "μπάλα" και DIGEA, κοινώς φίλε, αυτη η TV είναι - αυτη τη στιγμή - μονόδρομος για gaming.
Δυστυχώς φίλε δεν είμαστε στην Αμερική ώστε να μπορέσουμε να αγοράσουμε Vizio ή TCL οι οποίες ναι, ειναι σχεδόν "στα μισά χρήματα" και προσφέρουν πολύ καλά features για την τιμή τους (οι οποίες βέβαια πάσχουν σε άλλα θέματα και κυρίως κατασκευής).Εμείς οι Ευρωπάιοι δυστυχώς...θα πρέπει να βολευτούμε με τις κλασσικές Sammy/LG/Sony  άαααιντε και Philips επιλογές 


Ρωτώ και πάλι Aν υπάρχει 4K TV με 120Hz VA panel, VRR mode στις 55'  με τιμή 400€ θα ηθελα να μαθω ποια ειναι και απο που να την αγοράσω.

Υπόψιν, ειμαι φτωχός και παίζω ακόμα στα 1080p 😄, κοινώς, ουτε κάτοχος ειμαι της συγκεκριμένης και ουτε ειμαι "οπαδός" της samsung.

 

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1) Ειμαι στην Ελλαδα και 2) ποτε δεν θα παρω τηλεοραση χωρις δορυφορικο δεκτη. Χωρις DTS παρολα αυτα πηρα μια εν γνωση μου πριν 3 χρονια που ηταν το συνηθες, επειδη ειχε πολλα περισσοτερα απο οσα μου γραφεις (πχ ειναι και 3D) και ηταν και φτηνη. Πιο φτηνη απο του θεματος παροτι ηταν και πριν 3 χρονια η αγορα! Αρχιζει πλεον να με ενοχλει που δεν εχει DTS, φαντασου να την ειχα αγορασει σημερα και πολυ ακριβοτερη και φτωχη!!! Αλλα ολα αυτα που βαζεις τωρα στο θεμα και με κανεις και απαντω εστω και με 2 γραμμες νομιζω οτι δεν αφορουν το θεμα. :) Μιλησα για κατι που βλεπω 15 χρονια και συνεχιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το ξαναπώ, δεν διαφωνώ σε τίποτα, εχεις/εχουμε απόλυτο δίκιο, οι κινήσεις της samsung ως προς την αφαίρεση λειτουργιών/εισόδων/codecs κτλπ είναι άθλια και γίνεται για λόγους εξοικονόμησης χρημάτων εκ μερους τους, κοινώς, πληρώνεις τα ίδια για...λιγότερα features, δε νομίζω να μπορέσει να πει κάποιος το αντίθετο.΄Τα περι Αμερικής δεν τα ανέφερα καθόλου ειρωνικά παρεμπιπτόντως, εκεί έχουν και άλλες επιλογές οι οποίες ειναι καλές γι'αυτους που ειναι σε συγκεκριμένο budget (Vizio/TCL), εδω μεριά δυστυχώς, αυτές οι επιλογές δεν υπάρχουν, εξ ου και το σχόλιο για Samsung/LG/Sony (και ίσως Philips).

Επι του θέματος (Nu8002), θα επιμείνω πως σ'αυτο το budget (μεχρι 800€), για 55', 120Hz VA panel, VRR και απο τα χαμηλότερα input lag της αγοράς, η συγκεκριμένη ειναι αυτο που λέμε "value for money" ιδίως γι'αυτούς που την προορίζουν για gaming χρήση, στην Ευρώπη, αυτή τη στιγμή, καλύτερη 4κ tv με αυτά τα features, σ'αυτές τις ιντσες και σ'αυτη (ή χαμηλότερη) τιμή δεν υπάρχει, αυτό μονο, ευτυχώς ή δυστυχώς είναι μονόδρομος.
Τώρα, αν κάποιος ενδιαφέρεται να παρει απλά μια 4Κ για να βλέπει ποδόσφαιρο/DIGEA ή καμιά ταινία και δεν εχει άλλες απαιτήσεις φυσικά και υπάρχουν φτηνότερες λύσεις (και σε περισσότερες ίντσες).
Ειναι για τι χρήση προορίζεται το καθετί προφανώς.

Για gaming, η NU8002 ειναι μια πολύ καλή επιλογή - ιδίως γι'αυτούς που έχουν ΧΟΝΕΧ ή PC (λόγω VRR).

 

ΥΓ: 120Hz panel εχει μονο η 55'αρα και άνω, η 49άρα ειναι στα 60Hz το panel της. 

Επεξ/σία από red1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...